Gå til innhold
Hundesonen.no

Liten lettstelt sak


Wednesday
 Share

Recommended Posts

  • Svar 106
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nei. Det blir shiba.

Helt sikker på at radius ikke er så viktig når du har to gutter som glemmer å lukke ytterdører og porter?

Om pinscheren er aktuell, så ville jeg absolutt tatt kontakt med Nina Brattestå, hun er veldig flink og seriøs http://www.dijontoma.com/ - Skulle jeg hatt pinscher hadde det definitivt blitt fra hen

Så frisk som mulig? Passelig størrelse? Beagle! :D

De er utrolig friske som rase, og har vel få eller ingen plagsomme rasetypiske sykdommer utenom det hunder generelt kan få som individer. Iflg et hundeprogram jeg så på tv en gang, er beagle den friskeste rasen. Det er også en svært gammel rase. Fin størrelse. Ikke miniatyr, men heller ikke stor rase.

De uler litt istedenfor å bjeffe i blant, så da ligner de kanskje litt på den basenjien du har, sånn sett :)

Ulempen med en beagle er vel at det er jakthund i genene (selv om mange avles mer som selskapshunder nå til dags), så den har nok litt større radius omkring deg enn en typisk gjeterhund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om dsg er aktuell kommer nok an på hva man definerer som "lite lyd". Jeg synes ikke Odin har mye lyd, han bjeffer på katter og dørklokka, og når det går hunder forbi hagen. Jeg kjenner dsg som bjeffer mer, og mindre. Men om man ikke liker utseendet så spiller det jo liten rolle. :P

Manchesteren har minst like mye lyd, mer jaktinstinkt og er litt mer terrier en dsg (men jeg synes de er råfine!).

Føler det med lyd er veldig individuelt hos dsg. Noen bjeffer en del, andre ikke. Min bjeffer så godt som ingen ting. Ikke på mennesker, dyr, ringeklokka, absolutt ingenting. Det har bare skjedd en sjelden gang på kveldene når menner kommer til døra og hun ikke ser dem skikkelig at hun bjeffer, men hun slutter med en gang hun får beskjed. Vi har alltid vært veldig strenge med bjeffingen da, og lært henne at hun ikke skal bjeffe. Så tror med litt strenghet og trening at det med bjeffingen skal gå fint. :-)

Dsg har liten radius generelt. Oppdretteren min sa hun aldri hadde hørt om en dsg som hadde stukket lenger enn 200 m hjemmefra. En veldig trivelig og glad rase som elsker alt og alle. De er også en generelt frisk rase. Eneste som bør gjøres er og HD røntge. :-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

@MiO - Enig, beagler er helt nydelige, men iogm at det faktisk er en drivende jakthund, så veit jeg at det kan være problematisk å få tak i en iaff i Norge om du ikke jakter. Og det synes jeg er helt greit, hvorfor kjøpe en losende jakthund med MYE krutt og motor (og hinsides stor radius) om du ikke skal bruke den? :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så frisk som mulig? Passelig størrelse? Beagle! :D

De er utrolig friske som rase, og har vel få eller ingen plagsomme rasetypiske sykdommer utenom det hunder generelt kan få som individer. Iflg et hundeprogram jeg så på tv en gang, er beagle den friskeste rasen. Det er også en svært gammel rase. Fin størrelse. Ikke miniatyr, men heller ikke stor rase.

De uler litt istedenfor å bjeffe i blant, så da ligner de kanskje litt på den basenjien du har, sånn sett :)

Ulempen med en beagle er vel at det er jakthund i genene (selv om mange avles mer som selskapshunder nå til dags), så den har nok litt større radius omkring deg enn en typisk gjeterhund.

Beagle er det ofte MYE lyd i; uling og piping er ikke unormalt. Litt størra radius er vel åta svakt i, det er selvstendige hunder som uten å mukke går laangt fra eier og er borte lenge. Beagelen som jakthund er kjent for å være borte i dagevis (før man fikk gps) I nnrge skal man lete lenge for å få ikkejaktavla linjer. Den er jo da også glad i vilt og stikker mer enn gjerne etter :lol:
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

En "normal" whippet tror jeg hadde vært en fin rase for dere, jeg :) Med normal mener jeg en som ikke er av den store typen man ofte ser på utstilling. De er overraskende små altså. Dessuten tar de jo pitteliten plass der de krøller seg sammen i en ball under dyna di :wub:

Min begrensede erfaring med whippet sier meg at det hadde vært noe! Men det kan sikkert andre enn meg gi bedre svar på om stemmer eller ei altså.

Whippsen min ble kasta ut av senga da samboern flytta inn :P Han ligger ikke sammenkrøpet som en liten ball, men spriker med de tynne og harde knoklene sine i alle himmelretninger.

Også fryser de en hel del da, siden ts nevnte det på lista si. Men ellers enkle og artige skruer :P

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Puli! :lol: :lol:

De har ekstremt liten radius, krever lite pelsstell når pelsen har snoret seg og er glad i barn.

* ignorere pelsstell første året og lyden*

Neida, kødder.

Jeg slår et slag for whippet. Italiener virker litt skjøre mtp to smågutter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...