Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 497
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

I går så tenkte jeg at jeg måtte til veterinær igjen i dag - nå er saken en annen! Våknet av valpene i natt, Smula var borte. Hun sto ved verandadøra og måtte ut og tisse hun. Travet rundt i hagen og

Da har vi vært på UL Så minst 4 store blærer, og vet synes det egentlig så ut som hun var kommet lengre enn dag 29. Vi hadde jo nestenparringer de to dagene før, så det er jo teoretisk kanskje mu

Skrevet

Lykke til! :hug: bra hun blir sjekket, håper hun er frisk og rask ganske snart.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Da er vi hjemme igjen og Smula har fått ei sprøyte..

Fremme hos vet hadde tempen hennes steget mye. Jurene var fine, livmor kjentes normal ut, ingen vond lukt. Vet mente det var begynnende livmorbetennelse, så hun fikk en injeksjon der oppe og så skal hun på synolux. Så får jeg følge nøye med, få i henne væske og gjerne litt mat. Hun drakk når vi kom hjem og slapper av i kassa med valpene nå.

Fikk skryt av de søte små da :ahappy:

  • Like 13
Guest Belgerpia
Skrevet

Husket du å få med mageregulerende til valpene? Diare er veldig vanlig når mor får antibiotika og faren for uttørring er stor.

Skrevet

Nå ligger hun mer oppreist i kassa, vasker litt på småtrollene og er mer med! Har spist et par t-skjeer med velling og drukket vann med kalsium :ahappy:

@Krutsi - greit at de kan stå selv først i alle fall :lol:

Nå kjente jeg at jeg ble litt skuffa :( Jeg trodde du var sånn derre superoppdretter og alt jeg :/

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg har canikur og zoolac

Zoolac er gull :)

Jeg ville gitt litt forebyggende de første dagene av antibiotikakuren - pittelitt på fingeren og smør i gummen :)

Skrevet

Valpene er fremdeles tjukke og fine, om enn ikke riktig så tjukke som i går. Alle har gått ned noen gram det siste døgnet, men de er i fin form. Mor er veldig svak og jeg er bekymret for henne. Hun drikker, men spiser ikke - fikk i henne bittelitt kesam på en skje nå, men hun har takket nei til både velling og boksemat. Har vært i kontakt med veterinær, og skal oppover igjen i ettermiddag om hun ikke begynner å spise.

10437403_10152211992896985_2418571580742

Guest Belgerpia
Skrevet

Uff da Line.......... - det der er jo virkelig ikke bra.

Vær forsiktig med for mye kalsium, det er nesten farligere enn for lite.

Om du har RC puppy starter så kan du forsøke å gi henne det, det har høy smakelighet.

Ble hun røntget for å være sikker på at det ikke ligger igjen en valp?

Uff altså, jeg blir helt bekymret på dine vegne.

Skrevet

Huff, det var ikke slik det skulle bli. Vet ikke om jeg hadde klart og vente helt til i ettermiddag. Masse god bedring til Smula!

Skrevet

Æsj, ikke den oppdatering jeg håpet på for din del, HÅPER det går bra nå, god god bedring til Smula, nå må hun bli bra!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...