Gå til innhold
Hundesonen.no

Kattetråden!


Ane
 Share

Recommended Posts

  På 10/25/2013 at 9:01 PM, Tone S skrev:

Er det stor forskjell på hannkatter og hunnkatter, mtp adferd osv osv? Hva foretrekker dere å ha?

Mine foreldre har to hunner og jeg har to hanner, alle fire er trivelige, sosiale katter. Synes ikke mine foreldre sine jenter virker særere på noen måte enn guttene mine. Og paddejenten deres er en av de vennligste, tryggeste kattene jeg har møtt :) jeg har alltid foretrukket å ha hanndyr, derfor jeg valgte to hannkatter, men om jeg skal ha flere katter nå, kommer jeg til å se på personlighet og ikke kjønn, så kan like gjerne bli en hunn neste gang :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 1.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk  Bjørgen var hos fotograf på forrige utstilling som nybakt champion, veldig fornøyd med resultatet

Arwen er blitt en veldig pen dame  

Da har vi fått hjem snøprinsen NO*Aquaria Lion Fang Til daglig blir han å hete Melvin   Glemte å skrive at han er en Maine coon   Far: White Fang of Camusky Coon og Mor: Spellbound's Zaratus

Posted Images

Guest Snusmumrikk
  På 10/27/2013 at 9:00 PM, Frida og fuglehundene skrev:

Hehe ;) Gere ja! Ja, venninna mi kjøpte han også, hun har søsteren Skoll, som likner veldig på mammaen sin. Maane er en tro kopi av sin far utseendemessig.

Det er ikke umulig det altså :) Oppdretteren, en av mine beste venner, bruker å reise dit, og jeg tror faktisk både Gere og Skoll var med dit i fjor eller året før.

Pappaen til Maane:

Man ser forskjell på de, men sideveis er de kliss like i hodet

http://i44.photobucket.com/albums/f23/vikkevikks/utstilling/090828soorak175.jpg

http://www.skaujentas.com/images/pkull/vesleper2ar.jpg

Dette kullet var veldig delt i to. Skoll og et par til har fått veldig mye fra mammaen sin, og Maane og et par til fikk veldig mye fra pappaen sin :)

Finnes det flere pelsvarianter på skogskatt? Disse har jo flott pels, men noen har så voldsom pels at jeg ikke tør tanken på å skaffe meg en engang i frykt for å få mye pelsarbeid. Og pels sånn som disse er pent, men jeg er ingen fan av de med så mye pels at du ikke ser kroppsfasongen i det hele tatt. Er det litt lotto hvordan pels man får på skogskatten?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 10/27/2013 at 9:59 PM, -Therese- skrev:

Finnes det flere pelsvarianter på skogskatt? Disse har jo flott pels, men noen har så voldsom pels at jeg ikke tør tanken på å skaffe meg en engang i frykt for å få mye pelsarbeid. Og pels sånn som disse er pent, men jeg er ingen fan av de med så mye pels at du ikke ser kroppsfasongen i det hele tatt. Er det litt lotto hvordan pels man får på skogskatten?

Det skal ikke være det :) Men kastrater får mer pels, og på våren/sommeren får de bikini ;) Det er jo alltid noen som har mer/mindre pels, men i utgangspunktet så er det gjerne kastratene som er mest pelset :)

Skogkatten sin pels er vedlikeholdsfri, mine blir aldri børstet utenom utstilling, og de har aldri floker :) Hydra har en ekstremt flott pelskvalitet, og hun blir bare vasket på undersiden før utstilling. Akkurat som da oppdretteren fikk masse skryt for fantastisk pelsarbeid på mammaen til Hydra, og så var hun bare tatt rett inn fra kattegården kvelden før og ikke gjort noe mer med ;)

Om de må børstes for å holde unna floker er det dårlig pelskvalitet, men det kan jo unngås om man sjekker linjene til kattungen man er interessert i :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Wow! Ja pappaen var virkelig rålekker han også :wub::wub: Og så fantastisk skjønne bilder av Maane, MiniMaane og Hydra! :wub:

Forøvrig har Calvin begynt å jakte og fange mus! Flinkis altså, han er ekstremt stolt selv hvertfall :wub: Så sier vi ingenting om at han er innekatt, og fangsten er en lekemus :lol: Han kommer travende bortover gulvet, småbabler og er så fornøyd, med lekemusa i kjeften! Raringen!

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 10/21/2013 at 4:26 PM, Krilo skrev:

IMG_1222_zps0d8941ef.jpg

Å, jeg elsker den fargen på puser :wub:

  På 10/24/2013 at 9:36 AM, Frida og fuglehundene skrev:

Jeg har tre katter og en kattunge som egentlig er til salgs, men så har hun liksom bare blitt her :P

Min første katt er (N) Vargskogens Maane NFO ns 03 22, født 30.10.10

Maane er like snill og vennlig som hun er vakker. Hun er ikke kjempekosete, men kan godt ligge en stund på fanget. Hun har akkurat lært seg å fange mus, så hun må sikkerhetsklareres før hun kommer inn :P Hun tok til seg Hydra som sin egen kattunge og har alltid hatt en morsrolle ovenfor henne. Hydra lå og pattet på henne lenge etter hun kom til meg, og Maane koste seg med det :) Maane skulle egentlig få et skogkattkull nå i år, men hun tok saken i egne poter, sneik seg ut og fant en kjekkas av en huskatt. Maane kommer når jeg roper på henne og er min lille øyensten, hun kommer alltid til å være spesiell for meg :) En av mine beste venner er oppdretter av henne og Hydra.

20121214-IMG_2388_zps61155334.jpg

e041c83ef9_zpsd3dbff00.jpg

Å herregud Maane er vakker :wub:

Jeg blir så fristet på en kattunge! :wub: Men det får bli når jeg har hus, stasjonsvogn og barn :lol: Den tiden i livet når folk skaffer seg hund skal jeg skaffe meg pus! :aww:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Angående fanging av mus... en litt morsom historie her...

I vår forrige leilighet kunne Liten gå ute når hun ville. Vi pleide å kjøpe små lekemus til henne i ulike farger - blå, lilla, rød, gul... hun lekte med dem, men vi så aldri at hun fanget noen mus ute.

En dag kjøpte vi en litt mer naturtro lekemus, den var grå i fargen. Og morgenen etter kom hun på trappa med sin første grå mus hun hadde fanget! Det var som om hun tenkte "^Å, er det en SLIK du mener - de har jeg jo sett!"

Det var nok tilfeldig, selvsgt, men gøy å tenke om det ikke hadde vært det. :lol:

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 10/28/2013 at 4:26 PM, Bones skrev:

På lørdag stjal (og fortærte) kattene én hjemmelaget sitronkake, to croissanter og ett brød. De er verre enn en gjennomsnittlig labrador jo!

Haha, hva er det for noen katter dere har? Og hva forer dere de med?! :D

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Herlig tråd :-D Jeg har ikke katt men planen er at jeg skal skaffe meg katt når jeg får kjøpt meg eget hus og ikke bor rett ved hovedveien.

Da er raselisten kort: Hellig Birma, Ragdoll, maine coon eller orientalsk korthår :-) men birma på toppen!!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 10/28/2013 at 6:20 PM, lucy skrev:

Haha, hva er det for noen katter dere har? Og hva forer dere de med?! :D

Det er en gjeng bastarder uten manerer. :P:getlost: Husker ikke nøyaktig hva de fôres med (er ikke mine katter så er ikke så ofte jeg gir dem mat), men de får kattemat når de ikke spiser sitronkake, brød, løk, lakris og croissanter. :rolleyes:

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde skrevet en lang presentasjon av pusene våre (både mine foreldres og meg og typens. Regner alle som litt mine, da jeg alltid har bodd med dem.) Alle bor foreløpig hos mine foreldre, men planen er å få meg min pus etter hvert, når vi finnet et egnet sted å bo.

Lillepus er en kjempesnill, myk og tålmodig pus. Funnet vandrene gatelangs og tatt inn i varmen hos oss etter en liten episode med ene nabokatten.

Iris, datteren til Lillepus. Lillepus gikk egentlig på pilleren, men fikk et kull, hvor vi beholdt Iris. Nå er de kastrert hele gjengen! Iris er mindre smart, og har den siste tiden hatt en tendens til å være bort 3-4 dager før hun kommer hjem for litt kos og mat. Begge disse er nok blanding av allslags mulig rart.

Fluffy er hannkatten vår, som vi først fikk beskjed om at var jente. Vi dobbelsjekket ikke og fikk dermed et litt jentete navn. Et par uker etter vi fikk han sjekket vi og fant ut at det var gutt :P
Fluffy er den katten som virkelig har fått meg til å like katter. Han har så utrolig stor personlighet, og minner nesten mer om hund enn katt. Ble tatt fra moren ca 8 uker gammel (jeg ville vente, men han hadde uansett blitt gitt bort i den alderen til noen andre.), og det er nok mye av grunnen til at han begynte å amme av Laika.
Fluffy er veldig kosete og har ingenting mot å utføre et par triks om han får noe snop (kjøttdeig eller rått svinekjøtt) etterpå.

Litt dårlige mobilbilder, mest av Fluffy.

BabyFluffy

ipa9n7.jpg

Mett og god

212d4xz.jpg

Med på tur

s0y0d5.jpg

To gode venner

2rdz4ap.jpg

Og til slutt mor og datter. Iris til venstre og Lillepus til høyre

11qs3td.jpg

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Endte opp med betennelse her etter kastrering :/ Frøkna var hos dyrelegen i går og fikk depo sprøyte med antibiotika, varer i 2 uker ca. Vasker med klorhexidin morgen og kveld og det hjelper mye.

Bruker nylonstrøme som body og jeg må si de der nylonstrømpene egentlig tåler en god del før det går hull på dem! Imponert! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å, jeg har så lyst på ei til katt! Hadde vært koselig å ha to som var gode venner, men har jo prøvd å ha ei katt til sammen med Max og da ble han grinepetter... Enda så elskelig han er, så skal han absolutt sloss med andre katter. Hadde vært så fint å få ei han kunne prege (unntatt til å sloss), så kunne den også bli litt "Max" :heart:

Han har forresten noen dager innimellom hvor han virker å ikke være i form. Bruker deres katter å ha det sånn? Han rynker liksom brynene og maler ikke når vi koser med ham. Tolker det som han har vondt noe sted, uten at han halter eller viser tegn til smerte når jeg klemmer eller tar på ham. Har likevel bestemt meg for å ringe veterinæren i morgen og få en time, så får de gå over ham, inkludert sjekke tenner og munn, for å se om alt er som det skal. Har vurdert å be om å få smertestillende vi kan gi ham ved behov. Tenker om han har muskulære smerter. Han er jo 11 år nå og ei aktiv utekatt, som som sagt liker å sloss, så jeg tenker han fort kan få seg en smell og bli øm. Det er det dumme med utekatter, man har ikke kontroll på hva som skjer med dem :hmm:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 11/12/2013 at 5:46 PM, Poter skrev:

Å, jeg har så lyst på ei til katt! Hadde vært koselig å ha to som var gode venner, men har jo prøvd å ha ei katt til sammen med Max og da ble han grinepetter... Enda så elskelig han er, så skal han absolutt sloss med andre katter. Hadde vært så fint å få ei han kunne prege (unntatt til å sloss), så kunne den også bli litt "Max" :heart:

Han har forresten noen dager innimellom hvor han virker å ikke være i form. Bruker deres katter å ha det sånn? Han rynker liksom brynene og maler ikke når vi koser med ham. Tolker det som han har vondt noe sted, uten at han halter eller viser tegn til smerte når jeg klemmer eller tar på ham. Har likevel bestemt meg for å ringe veterinæren i morgen og få en time, så får de gå over ham, inkludert sjekke tenner og munn, for å se om alt er som det skal. Har vurdert å be om å få smertestillende vi kan gi ham ved behov. Tenker om han har muskulære smerter. Han er jo 11 år nå og ei aktiv utekatt, som som sagt liker å sloss, så jeg tenker han fort kan få seg en smell og bli øm. Det er det dumme med utekatter, man har ikke kontroll på hva som skjer med dem :hmm:

Minner litt om gamlefrøkna vår i starten. Søker han mye varme? Trives ikke ute på vinteren? Sliter han med noe bevegelighet (hoppe f.eks).

Gamlepia vår ble såpass ille til slutt at hun gikk på do inne i blomsterpotter om hun hadde mulighet til det, ekstremt varmesøkende, men lå alltid på myke plasser. Noen dager/perioder greide hun ikke å hoppe opp til maten sin. Forkalkninger i ryggen hos henne. Fikk med smertestillende som hun skulle få i dårlige perioder. Og da ble hun mye bedre :) Fremdeles varmesøkende og minimalt ute på vinterstid, men ellers ok. :)

Lever dessverre ikke lenger, ble avlivet i fjor.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 11/12/2013 at 6:32 PM, Rocket skrev:

Minner litt om gamlefrøkna vår i starten. Søker han mye varme? Trives ikke ute på vinteren? Sliter han med noe bevegelighet (hoppe f.eks).

Gamlepia vår ble såpass ille til slutt at hun gikk på do inne i blomsterpotter om hun hadde mulighet til det, ekstremt varmesøkende, men lå alltid på myke plasser. Noen dager/perioder greide hun ikke å hoppe opp til maten sin. Forkalkninger i ryggen hos henne. Fikk med smertestillende som hun skulle få i dårlige perioder. Og da ble hun mye bedre :) Fremdeles varmesøkende og minimalt ute på vinterstid, men ellers ok. :)

Lever dessverre ikke lenger, ble avlivet i fjor.

Ja, han er varmesøkende, liker helst å ligge under pledd. Han trives ikke ute på vinteren eller i dårlig vær, men det har han aldri gjort. Er noen dager han mjauer og "ber oss om hjelp" til å løfte ham opp på benken for å få mat, men om det er pga smerter eller fordi vi har skjemt ham bort, det vet jeg ikke :P Sånn som i går, så gikk han med litt kul på ryggen og bevegde seg litt stivt, sånn kan det være i perioder, at han virker å være noe stiv.

Tok dere røngten av henne?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 11/12/2013 at 6:35 PM, Poter skrev:

Ja, han er varmesøkende, liker helst å ligge under pledd. Han trives ikke ute på vinteren eller i dårlig vær, men det har han aldri gjort. Er noen dager han mjauer og "ber oss om hjelp" til å løfte ham opp på benken for å få mat, men om det er pga smerter eller fordi vi har skjemt ham bort, det vet jeg ikke :P Sånn som i går, så gikk han med litt kul på ryggen og bevegde seg litt stivt, sånn kan det være i perioder, at han virker å være noe stiv.

Tok dere røngten av henne?

Husker ikke, jeg var ikke med når hun ble undersøkt. Hun tilhørte min mor, men regner med det? Er vel bare sånn man ser forkalkninger trodde jeg?

Stiv gange og krum rygg høres ut som smerter/ubehag for meg da, begge kattungene her gikk slik i noen dager etter kastrering, spesielt hunkatten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 11/12/2013 at 6:39 PM, Rocket skrev:

Husker ikke, jeg var ikke med når hun ble undersøkt. Hun tilhørte min mor, men regner med det? Er vel bare sånn man ser forkalkninger trodde jeg?

Stiv gange og krum rygg høres ut som smerter/ubehag for meg da, begge kattungene her gikk slik i noen dager etter kastrering, spesielt hunkatten.

Ja, det er smerte i mine øyner også. Første aussien vår som fikk en ryggskade, gikk med kul på ryggen de periodene han hadde vondt, så synes det kan ligne. Nei, gullpusen får få en skikkelig gjennomgang, så får vi se hva de finner ut :heart: Skulle forresten ønske at det fantes kiropraktor eller massører til katter!

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Noterer en nydelig dag med no stress. Virker som lysterapi, magnesium og lakseolje begynner virke. Ble bekymret da han begynte trekke i selen i forrigårs. Han har gått så naturlig pent i bånd hele tiden, som om programvaren var preinstallert da han kom ut av esken. I forrigårs begynte han plutselig trekke med viten og vilje. Flaks da, at vi hadde en privattime i går.  Hjemmeleksen vi fikk, med metoden for å reinforce krav om å holde seg bak skotuppene mine, den er litt i konflikt med stress-ned-prosjektet vårt, fordi Ede går høyt i stress når hans autonomitet blir utfordret. Peser og får virkelig vondt av det. Å bli stilt absolutte krav til er noe annet for ham å forholde seg til enn å bli tilbudt frivillige oppgaver mot god betaling.  Fordi jeg måtte ta en selvstendig avgjørelse i hva jeg oppfatter som et dilemma: belaste det nevroendokrine stressystemet ved å kreve disiplin i halsbånd, eller prioritere stress-ned-prosjektet, så valgte jeg utsette hjemmeleksene og gå rolig tur med "ikke trekke" og "ikke gå i veien for meg" som eneste krav, og så være veldig bevisst på å bare belønne når han selvstendig gjør de riktige valgene uten å bli bedt, uten godbit i hånda eller hånda i lomma.  Jeg har nemlig ikke nok erfaring til å føle meg sikker på å klare gjennomføre hjemmeleksene fra privattimen alene uten å forårsake mer stress på det endokrine systemet hans enn godt er.  Det viste seg å være en god vurdering. Foruten noen få barnlige byks av glede som i korte øyeblikk strammet båndet mer enn akseptabelt, så var Ede SÅ flink og rooolig og grei hele veien. Naturlig slak line. Når han vimser bytter han i de aller fleste tilfellene side bak meg. Kun noen få uakseptable avskjæringer rett foran meg, og de kom helt på slutten av turen, tett på hverandre, antakelig fordi han er sliten og i bakhodet husker at det der var måten å få bli plukket opp i bæreslynge på. Han velger å gå pent og pyntelig på min venstre side mesteparten av tiden, uten å forvente belønning for det. Det går nå an å hale tiden ganske lenge uten at det stresser ham når han selv velger å gå fot for å se om det kommer en utbetaling. Selv hjemveien gikk rolig og avslappet. Først 10 meter fra porten hjemme kom første stressutbrudd med trekking. Gladstress de siste meterne av en timelang spasertur i mitt tempo. En klar forbedring. Han ble skuffa og såret av grensesettingen de siste meterne, for det virket helt sykt autoritært og tyrannisk og uten mål og mening for ham å bli hindret i å gladbykse gjennom porten og døren, inn til godis og myk og varm seng, men han tok det til seg at kravet "ikke trekk" gjelder de siste meterne av turen også. Ingen raptus da vi kom inn heller. Det var en milepæl. Bare la seg rolig og pyntelig til å sove. Perfect day. ..og det er før vi har fått noen CBD i posten.  Vi fikk forøvrig mail om å huske båndtvang fra i dag. Det har Edeward tydeligvis fått med seg.  Snudde seg utålmodig mot lykkeland mens muttern fomlet med kamera:   Oppdaget at muttern begikk en kriminell handling!! Reiste seg og kom inn hver gang muttern forsøkte gå lenger unna enn båndlengden for å få tatt et godt bilde. Her har han til slutt gitt opp å få muttern på rett kjøl og bare håper hun får tatt det ***** bildet før han svimer av i bekymring for å bli tatt og få et kriminelt rulleblad. Genetikk er ingen spøk. Ede identifiserer seg som sikkerhetspersonell og tjenestehund, og han tar de oppgavene alvorlig.   
    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...