Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden Cato er avlivet (sak fra Danmark)


Recommended Posts

Skrevet

artikkel

Här får hunden Cato dödssprutan av en veterinär inne på polisstationen i Helsingör.

Samtidigt protesterar ett stort antal personer utanför och kräver att avlivningen stoppas.

Catos misstag var att han bet en annan hund som kommit in på tomten och försökte ta en pinne han hade i munnen.

Skrevet

Det kan jo tenkes at folk flest reagerer på det de får vite, og ikke det som evt ikke kommer frem? Slik saken fremstår virker det som om en hund har bitt en annen hund på eiers eiendom.

Skrevet

Det kan jo tenkes at folk flest reagerer på det de får vite, og ikke det som evt ikke kommer frem? Slik saken fremstår virker det som om en hund har bitt en annen hund på eiers eiendom.

Ja, selvsagt gjør folk det. Og det var nettopp derfor jeg skrev at saken mest sannsynlig har flere sider. Det er sjelden at media gir en korrekt fremstilling av hva som har skjedd.

For alt vi vet kan jo denne hunden ha bitt flere ganger før osv.

  • Like 1
Skrevet

Må bare se om jeg har forstått det riktig, for det virker ganske ekstremt..

Eieren til Cato har hatt den med til stranden, hvor hunden finner en pinne, som den tygger på. Det er to andre hunder der, hvor den ene vil ta pinnen ifra Cato, som biter hunden?

Er det virkelig bare dette lille såret hunden fikk?

Skrevet

Danmark har hatt et ekstremt rush med drøye avlivingssaker i det siste, begynner jeg og synes. Det er flere nasjoner som har reagert på dette.

Skrevet

ut fra dette ser det jo ut til å være skummelt å være hund i Danmark. Et lite sår på skulderen = dødsdom... :(

JA, jeg kommer IKKE til å dra på ferie dit med det første…… og i hvert fall ikke ta med hund dit.

Skrevet

Må bare se om jeg har forstått det riktig, for det virker ganske ekstremt..

Eieren til Cato har hatt den med til stranden, hvor hunden finner en pinne, som den tygger på. Det er to andre hunder der, hvor den ene vil ta pinnen ifra Cato, som biter hunden?

Er det virkelig bare dette lille såret hunden fikk?

Det var alt?! :shocked:

Skrevet

Jeg som egentlig kunne ha tenkt meg å bo i Danmark og da med hundene. Det blir i allefall ikke aktuelt...

Vi har snakket om det samme. Men nei, vil ikke bo med hund der når det er sånn det skal være...

Skrevet

Er det et land jeg har lyst å bo i med hund så er det Tyskland! Så sant man har ei godt oppdratt bikkje kan man jo ta dem med overalt jo! :D

Ja, og de fleste der har godt oppdratte bikkjer fikk jeg inntrykket av når jeg bodde der. De får jo være med overalt :)

  • Like 1
Skrevet

Ja, og de fleste der har godt oppdratte bikkjer fikk jeg inntrykket av når jeg bodde der. De får jo være med overalt :)

Ja ble rent imponert! Ingen skulende blikk fra de uten hund, ingen bjeffing fra bikkjene, ingen masete dyr. Bare veloppdragne hunder overalt!

  • Like 2
Skrevet

Danmark er ikke et sted hvor hunden skal med på ferie. Se exempel Cato. Dyrlegen nektet utføre avlivningen fordi Cato var helt normal og "offeret" som meldte til politiet etter 2 mnd hadde en større rift som kunne ha kommet etter en klo iflg dyrlegen. Politiet i Danmark som er både anklager-dommer og bøddel, nekta å høre på sakkyndige, og valgte av-live Cato etter at han var blitt tilbakeholdt på et internat halvt års tid. Familien (2 voksne og ei jente) fikk lov til å si farvel til ham i kjellern på politist passet opp av 3 betjente.. Cato var i bur, og familien fikk ikke lov å ta ham ud så de kunne si farvel med klem og kos. Datteren gråt og holdt fast i buret. Etter et kvarter sier den ene betjent " er du snart færdig nå"...og familien får beskjed om å gå. Faren ba om å få være der og sitte med Cato når han fikk sprøyta. Svar: Nei, du har ingen rettigheter og ikke noe å gjøre her!!(var nok dyrlegens identitet som skulle skjules,spør du meg) Noen timer etter dukker politiet opp på adressen til familien med Cato i en plastiksekk. Det skal også tilføyes at familien skal betale for internat og dyrlege. I noen tilfeller har hundeeierne fått regninger på 20.000kr. Det er et par politidistrikt som er veldig nidkjære og driver ren heksejakt på hunder og valpekull. Hvis de syns det ligner en race eller blanding av noen på listen skal eierne bevise de ikke er, og det kreves faktisk at de ikke innholder mere enn 1% gen av de ulovlige, hvilket betyr at mann skal helt tilbake til racens opprinnelse. Det er sykt det som skjer i Danmark. Og tragisk at populistiske uvitende politikere laver lover utfra mediehysteri. Skal heller ikke glemme at det var Dansk Kennelklubb som var med å velge racene på listen, og interessant nok existerte ikke en av de racer i dkk-regi. Dkk ønsker kun stamtavlehunder. Desværre sitter denne klubb igjen representert ved bordet når loven skal igjenforhandles 02 Oktober i år. Media kommer med så mange forskjellige historier om hver enkelt sag. 1400 hunder/valper er avliva siden loven kom i 2010. Skal man ha riktig facts er det hos FairDog.com

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...