Gå til innhold
Hundesonen.no

Foringsrutiner


Annik
 Share

Recommended Posts

De får frokost når jeg står opp, og middag en gang i løpet av ettermiddag/kveld. Valpen får et måltid ekstra midt på dagen. (veldig urettferdig, hilsen Ganzie)
Ganzie inhalerer maten på et halvt sekund, valpen spiser opp i løpet av fem-seks minutter. Det som ikke er spist innen ti minutter, tar jeg bort. Skålene tas bort når de ikke er i bruk, ellers snubler gubben i dem :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eldstemann har tørrfôr stående fremme hele tiden og spiser etter behov. I tillegg får hun en mindre porsjon enn det hun skal ha (250 g til 20 kg hund) med V&H hver dag, etter tur. Tidspunkt varierer avhengig av når vi går tur, men det blir oftest på ettermiddag/kveld. Chessea har alltid styrt inntak bra selv og er en åtteåring i veldig fint hold. Så det fungerer supert.

Mini får V&H 1 gang ila dagen etter tur. Får hun 2 ganger spiser hun ikke opp... Tidspunkt varierer. Hun spiser bittelitt av tørrfôret til Chessea om hun er sulten. Hun er litt småspist og spiser best om hun har rukket å bli ordentlig sulten, derav kun mat en gang til dagen.

Begge får forøvrig mye godis i form av tørkede sener, frosne bein osv. i tillegg til maten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine dager er i grunnen kjedelig like når vi er hjemme.

På hverdagene forer jeg etter morraturen kl 7, så får de middag en gang rundt kl 14 og kvelds sånn rundt kl 22...

I helgene forskyver det seg en del siden vi ikke står opp halv syv da.

Når vi er på reiser blir det jo litt annerledes, men de får stort sett alltid 3 måltider daglig da også.

Her går det ikke an å ha maten stående, da kommer i hvertfall 3 av 4 til å spise seg syk.

Skulle en av hundene av en eller annen grunn ikke spise maten sin, så blir den tatt bort ganske fort og da blir det ikke mat før neste måltid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg forer to ganger om dagen normalt sett, men 3 ganger om dagen på dager med hard fysisk aktivitet. Ingen faste tider eller noe, det blir når vi står opp og så ila ettermiddagen/kvelden igjen (som regel litt avhengig av hvor tidlig/sent de fikk frokosten).

Jeg har ikke hatt hunder som kan ha maten stående fremme hele tiden, og om jeg får det noen gang så kommer jeg uansett ikke til og ha mat fremme. Jeg vil vite at de spiser når de trenger det, viss vi skal på fjelltur feks så vil jeg at de spiser før vi drar, og jeg vil vite hvor mye de har spist og når og det går bare om jeg forer faste måltider. Det samme gjelder i en del andre settinger også.

Hadde jeg hatt en liten selskapshund for og tusle rundt i nabolaget med så hadde det vært noe annet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her står skålen fremme hele tiden, også fyller jeg på med mat to ganger i døgnet. Det fylles bare på den mengden som er nok til et måltid, men hun kan da styre det litt selv. Noen ganger spiser hun alt med en gang, mens andre ganger småspises det utover dagen. Skåla er som regel tom når det er tid for neste måltid.

Skal jeg på tur fra morgenen får hun ikke mat hjemme, men får den underveis på turen som godbiter. Det samme gjelder når vi trener.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her står skålene alltid framme,og fylles opp en gang på morran etter at jeg har slept ut hestene og så får de mat en eller anne gang utpå kveldinga:):). Aldri noe fast klokkeslett på mine, og de veit veldig godt hvilken skål som er dems. Troja går aldri til Tundra sin eller omvendt:):)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dei får mat etter ein kjapp morgentur, og på ettermiddag/kvelden.

Maten står stort sett til den blir oppspist, men fordi yngste frøkna også gjerne vil ete Pia sin mat, så blir den fjerna når Pia ikkje vil ha meir.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Matskålen står fremme hele tiden med mat i og det fylles på når det er tomt. De får spise så mye som de har lyst på. Det fungerer fint for oss, men vil nok fungere dårlig på hunder som er skikkelig matvrak og som legger lett på seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat nå får han mat ca 3 ganger om dagen, snart går vi over til to. Frokost, middag og kvelds. Frokost kan være mellom 6 og 13, middag kan være mellom 15 og 19 og kvelds kan være mellom 19 og 01, her går det litt om hverandre. Nå for tiden kan maten stå en times tid før han vil ha, men han spiser alltid opp innen neste måltid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Ulla-Britt

Har slitt veldig med å få i Ulla nok mat siden hun kom i hus. Før fikk hun mat morgen og kveld på ca samme tid. Nå får hun mat etter vi har vært ute. Altså tre ganger om dagen. Hun setter seg og venter ved skåla med en gang vi kommer inn, og spiser opp alt hun får servert, så det er tydelig at appetitten hennes er størst rett etter mosjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Her serveres det en gang for dagen fast, hver morgen før luftetur og jobb på meg. Noe senere i helgene.

Så blir det ofte litt avskjær fra middagstilberedningen (fett/sener fra kjøtt), eller en "vitaminpille" (bit organ) på kvelden.

Aldri opplevd noe problem med å kun fôre en gang for dagen, men er nok annerledes når man fôrer tørt.

Som regel bruker han ca. 5 min på måltidet, men oppimot 40 min om det blir servert noe med tykk, seig hud (yummy).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun får på morgenen å ettermiddagen/kvelden. I ukedagene får hun må når jeg drar til jobb 05.45 men,maser så klart ikke om mat på den tiden i helger for da sover man jo!;) Forrige hunden min var en småspist Engelsk Setter så hun hadde maten stående tilgjengelig hele tiden. Hun fikk jo kun den mengden mat hun skulle ha i skåla så ble jo aldri at hun spiste "for mye" tvert om eller motsatt. Veldig greit med mat glad hund som tømmer skåla raskt synes jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På hverdagene får de frokost ca 0545. Peace får middag når jeg er hjemme fra jobb, ca 1630. Kveldsmat gis ca 2000.

I helgene er det litt forskyvning på dette, men siden Peace er tidlig våken er forkost ca 0700, middag ca 1500-1600, kveldsmat fortsatt ca 2000.

Har i grunn ikke så mye med bikkjene å gjøre, mer med mitt utrolig store behov for fast rutine. Jeg fungerer ikke om jeg ikke har rutinene mine.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bamse er småspist og kresen, men fungerer best med å ha tørrfor ståande heile tida (nesten da, brukar bli tomt på formiddagen ei gong, og fyller på utpå ettermiddag/kveld.), og får litt rått utanom vanligvis rundt middagstid. Har hatt litt problemer med å få han til å gå opp i vekt, men dette fungerer så lenge han er aleinehund.

Når me har to (pass/fosterhund etc), er han flinkare til å ete opp tørrforet, og han(dei) får vanligvis morgon og kveld + rått.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han får mat når det passer seg om morgenen, alt etter når vi står opp. Når han selv står opp spiller også inn, da han ofte står opp en time eller to senere enn meg :) Om kvelden fôres han ca kl. 22.

Matskåla står fremme, men da er den alltid tom. Han får 10 minutter på seg, hvis han ikke har begynt å spise innen da så tar vi bort skåla og den må stå til neste måltid. Han har selvfølgelig ikke tilgang på den da. Hvis han ikke spiser opp og går fra maten, tar vi den også bort etter 10 minutter.

Må være ganske strenge på 10-minuttersregelen, for han liker å bedrive sultestreik hvis han får sjansen. Aller helst vil han jo ha middagsmat, liksom. Men det kan han bare glemme :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...