Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mine raser:

Irsk setter ligger på 13. plass med 537 registrerte mens irsk rød og hvit setter ligger på delt siste plass av de rasene som er representert med to nyregistrerte hunder i fjor. :P

Topp 30 2012:

1. schäferhund normalhår 1125

2. norsk elghund grå 1000

3. cavalier king charles spaniel 869

4. border collie 862

5. golden retriever 830

6. engelsk setter 773

7. staffordshire bull terrier 755

8. tibetansk spaniel 631

9. labrador retriever 595

10. chihuahua langhåret 567

11. cocker spaniel 559

12. gordon setter 543

13. irsk setter 537

14. shetland sheepdog 522

15. chihuahua korthåret 518

16. pomeranian 494

17. jack russell terrier 474

18. flat coated retriever 466

19. rottweiler 447

20. bichon havanais 407

21. bichon frisé 402

22. berner sennenhund 386

23. boxer 346

24. siberian husky 339

25. storpuddel 336

26. dvergpinscher 311

27. dachshund strihåret 307

28. jämthund 300

29. nova scoria duck tolling retriever 290

30. mops 285

  • Svar 68
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det kommer jo an på om det er kvantitet eller kvalitet som gjelder.

134 plass med 41 registrerte i 2012 Det synes jeg var ett mye hyggeligere tall enn for normalhår.

OT: De er i skogen, går turer på odde tider, bor med uføre navianere som har tid og mulighet til å lufte sammen, bor hos hordere som MÅ lufte til odde tider og gjerne er navianer. De som har ban

Skrevet

Jeg er ikke så overrasket over at Akershus har flest reg. Siberians, og heller ikke at Oppland, Hedemark og Østfold har mange. At det er få på vestlandet og lengst sør i landet er også helt som jeg trodde. Men at det fra 2007-2012 bare er 38 reg. i Telemark (8 i 2012). Det overrasket meg!

men kanskje noen av de som står under (tom) tilhører Telemark?

Skrevet

Skjønte ikke dette jeg :P Hvit gjeterhund på 131 plass(135?) med 236 registrerte hunder? Er dette totalt eller bare for i fjor/i år?

Og i 2009(da jeg fikk min) var det 38 reg hunder?

Skrevet

Det er forresten interessant å ta et tilbakeblikk for å se hvilke forandringer som har skjedd.

Topp 20 1992:

1. schäferhund normalhår 2903

2. norsk elghund grå 1627

3. engelsk setter1399

4. golden retriever 1236

5. bichon frisé 888

6. border collie 718

7. cavalier king charles spaniel 584

8. gordon setter 566

9. flat coated retriever 533

10. rottweiler 525

11. labrador retriever 523

12. tibetansk spaniel 519

13. dachshund strihåret 509

14. collie langhåret 496

15. papillon 434

16. drever 416

17. finsk støver 399

18. irsk setter 395

19. cocker spaniel 390

20. vorstehhund korthåret 388

21. beagle 386

22. belgisk fårehund, tervueren 346

23. dunker 324

24. shetland sheepdog 313

25. berner sennenhund 301

26. newfoundlandshund 288

27. leonberger 277

28. pointer 256

29. boxer 239

30. dachshund langhåret 236

I 1992 hadde schäferhunden nesten dobbelt så mange registrerte valper som neste rase på listen. Så overlegen var den ikke i fjor. Noen raser har forsvunnet ut av listen i 2012 i forhold til den fra 1992, mens andre har kommet inn på topp 30. Kan man si at det virker som om det er en økning i antall små selskapshunder?

Skrevet
Da er nok Norsk Schäferhundklubb fornøyd. Det er jo et av deres hovedmål med rasen virker det som, at den skal være Norges mest populære rase. :P

I fjor hadde de iallefall et stort oppslag i front på hjemmesiden.. Jeg for min del tror statusen som mest populær fører med seg mer negativt enn positivt.

  • Like 1
Skrevet

Skjønner ikke mye av dette her jeg. Men det er visst kun 1 saluki som deltatt på en jakt/bruksprøve for rasen fra 1980-2012 og det er iaf helt feil. Konklusjon, jeg skjønner ikke dette *forvirret*

Skrevet

I fjor hadde de iallefall et stort oppslag i front på hjemmesiden.. Jeg for min del tror statusen som mest populær fører med seg mer negativt enn positivt.

For noen år siden datt den jo av tronen. Og da var det mye styr om hvordan få den mest populær igjen... Og er vel en av grunnene til at alle er eksperter på schäferavl, selv om de så vidt har klappet en...

  • Like 1
Skrevet
MollyC - beardies - 77 registrerte, løwchen - 39 reg.

Og 155 boston terriere..

Susanne

Jeg lurte på hvilke nr. i rekken de var. Om de var nr. 100 eller noe.

Skrevet
Det er jo litt skremmende at en raseklubb ønsker å være på topp mtp. antall registrerte? Det er jo ingen hederstittel? Ikke i mine øyne iallefall.

Enig!

Jeg er kjempeglad for å se tilbakegang i antall portiser :P

Skrevet
Det er jo litt skremmende at en raseklubb ønsker å være på topp mtp. antall registrerte? Det er jo ingen hederstittel? Ikke i mine øyne iallefall.

Jeg er enig, og spesielt i en rase som, vertfall har vært, utsatt for mye useriøs avl.. For det er jo gjerne det det fører til, en haug med useriøse oppdrettere som bare er der for og tjene noen kr der de har mulighet.. Men allikevell var det et stort oppslag på hjemmesiden til norsk sch klubb i fjor om at de var tilbake på tronen igjen, og det var de tydeligvis fornøyd med..

Skrevet

Fikk ikke helt noe fornuftig utav den lista jeg... Noen som kan oppdatere meg på mine raser?

Basenji, saluki og riesenschnauzer sort.

Skrevet

Riesenschnauzer sort: 92-plass, 75 registrerte i 2012, 114 reg. i 2011

Saluki: 103-plass, 51 registrerte i 2012, 23 reg. 2011

Basenji: 168-plass, 18 registrerte i 2012, 45 reg. i 2011

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...