Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Mine raser:

Irsk setter ligger på 13. plass med 537 registrerte mens irsk rød og hvit setter ligger på delt siste plass av de rasene som er representert med to nyregistrerte hunder i fjor. :P

Topp 30 2012:

1. schäferhund normalhår 1125

2. norsk elghund grå 1000

3. cavalier king charles spaniel 869

4. border collie 862

5. golden retriever 830

6. engelsk setter 773

7. staffordshire bull terrier 755

8. tibetansk spaniel 631

9. labrador retriever 595

10. chihuahua langhåret 567

11. cocker spaniel 559

12. gordon setter 543

13. irsk setter 537

14. shetland sheepdog 522

15. chihuahua korthåret 518

16. pomeranian 494

17. jack russell terrier 474

18. flat coated retriever 466

19. rottweiler 447

20. bichon havanais 407

21. bichon frisé 402

22. berner sennenhund 386

23. boxer 346

24. siberian husky 339

25. storpuddel 336

26. dvergpinscher 311

27. dachshund strihåret 307

28. jämthund 300

29. nova scoria duck tolling retriever 290

30. mops 285

  • Svar 68
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Det kommer jo an på om det er kvantitet eller kvalitet som gjelder.

134 plass med 41 registrerte i 2012 Det synes jeg var ett mye hyggeligere tall enn for normalhår.

OT: De er i skogen, går turer på odde tider, bor med uføre navianere som har tid og mulighet til å lufte sammen, bor hos hordere som MÅ lufte til odde tider og gjerne er navianer. De som har ban

Skrevet

Jeg er ikke så overrasket over at Akershus har flest reg. Siberians, og heller ikke at Oppland, Hedemark og Østfold har mange. At det er få på vestlandet og lengst sør i landet er også helt som jeg trodde. Men at det fra 2007-2012 bare er 38 reg. i Telemark (8 i 2012). Det overrasket meg!

men kanskje noen av de som står under (tom) tilhører Telemark?

Skrevet

Skjønte ikke dette jeg :P Hvit gjeterhund på 131 plass(135?) med 236 registrerte hunder? Er dette totalt eller bare for i fjor/i år?

Og i 2009(da jeg fikk min) var det 38 reg hunder?

Skrevet

Det er forresten interessant å ta et tilbakeblikk for å se hvilke forandringer som har skjedd.

Topp 20 1992:

1. schäferhund normalhår 2903

2. norsk elghund grå 1627

3. engelsk setter1399

4. golden retriever 1236

5. bichon frisé 888

6. border collie 718

7. cavalier king charles spaniel 584

8. gordon setter 566

9. flat coated retriever 533

10. rottweiler 525

11. labrador retriever 523

12. tibetansk spaniel 519

13. dachshund strihåret 509

14. collie langhåret 496

15. papillon 434

16. drever 416

17. finsk støver 399

18. irsk setter 395

19. cocker spaniel 390

20. vorstehhund korthåret 388

21. beagle 386

22. belgisk fårehund, tervueren 346

23. dunker 324

24. shetland sheepdog 313

25. berner sennenhund 301

26. newfoundlandshund 288

27. leonberger 277

28. pointer 256

29. boxer 239

30. dachshund langhåret 236

I 1992 hadde schäferhunden nesten dobbelt så mange registrerte valper som neste rase på listen. Så overlegen var den ikke i fjor. Noen raser har forsvunnet ut av listen i 2012 i forhold til den fra 1992, mens andre har kommet inn på topp 30. Kan man si at det virker som om det er en økning i antall små selskapshunder?

Skrevet
Da er nok Norsk Schäferhundklubb fornøyd. Det er jo et av deres hovedmål med rasen virker det som, at den skal være Norges mest populære rase. :P

I fjor hadde de iallefall et stort oppslag i front på hjemmesiden.. Jeg for min del tror statusen som mest populær fører med seg mer negativt enn positivt.

  • Like 1
Skrevet

Skjønner ikke mye av dette her jeg. Men det er visst kun 1 saluki som deltatt på en jakt/bruksprøve for rasen fra 1980-2012 og det er iaf helt feil. Konklusjon, jeg skjønner ikke dette *forvirret*

Skrevet

I fjor hadde de iallefall et stort oppslag i front på hjemmesiden.. Jeg for min del tror statusen som mest populær fører med seg mer negativt enn positivt.

For noen år siden datt den jo av tronen. Og da var det mye styr om hvordan få den mest populær igjen... Og er vel en av grunnene til at alle er eksperter på schäferavl, selv om de så vidt har klappet en...

  • Like 1
Skrevet
MollyC - beardies - 77 registrerte, løwchen - 39 reg.

Og 155 boston terriere..

Susanne

Jeg lurte på hvilke nr. i rekken de var. Om de var nr. 100 eller noe.

Skrevet
Det er jo litt skremmende at en raseklubb ønsker å være på topp mtp. antall registrerte? Det er jo ingen hederstittel? Ikke i mine øyne iallefall.

Enig!

Jeg er kjempeglad for å se tilbakegang i antall portiser :P

Skrevet
Det er jo litt skremmende at en raseklubb ønsker å være på topp mtp. antall registrerte? Det er jo ingen hederstittel? Ikke i mine øyne iallefall.

Jeg er enig, og spesielt i en rase som, vertfall har vært, utsatt for mye useriøs avl.. For det er jo gjerne det det fører til, en haug med useriøse oppdrettere som bare er der for og tjene noen kr der de har mulighet.. Men allikevell var det et stort oppslag på hjemmesiden til norsk sch klubb i fjor om at de var tilbake på tronen igjen, og det var de tydeligvis fornøyd med..

Skrevet

Fikk ikke helt noe fornuftig utav den lista jeg... Noen som kan oppdatere meg på mine raser?

Basenji, saluki og riesenschnauzer sort.

Skrevet

Riesenschnauzer sort: 92-plass, 75 registrerte i 2012, 114 reg. i 2011

Saluki: 103-plass, 51 registrerte i 2012, 23 reg. 2011

Basenji: 168-plass, 18 registrerte i 2012, 45 reg. i 2011

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...