Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har vel ikke sagt at det er ikke er forskjell på ben og nerver.. Men hvis du ser på dette bildet:

Fysioterapi-Oslo-birkebeinerklinikken-falsk-isjias.png

Så ligger ikke nerven i det området man stikker.. I alle fall som jeg lærte..

Edit: satt ikke'n på feil sted :P

Det var et ganske dårlig anatomisk bilde, dessuten ligger jo nerven nettopp i det området man stikker, øvre ytre kvadrant. Det er dessverre ganske utbredt at det er liten sjangs for å treffe nerven og at det er et bra sted å stikke, men forskning viser at ganske mange lider av nerveskade nettopp pga IM injeksjoner i det området. Dersom du er interessert kan du jo lese denne journalartikkelen: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1742-1241.2009.02177.x/full

  • Svar 145
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hos meg var det motsatt med p-ring.. Den var veldig (alt for lett) å få ut, og under trivelige stunder byttet den ofte partner, for si det sånn.. :angel: Første gangen etter at jeg hadde bytta hadde

P-sprøyte. Bruker depo-provera. Mistet både mens og smerter. Jeg har heller ingen bivirkninger av denne

Jeg brukte p piller noen år før jeg gikk over på sprøyte. I mange år hadde jeg ikke mensen, men kronisk uvi. Etter å ha blitt sjekket for alt konstaterte urologen idag at det var hormonene sin skyld (

Skrevet

Jeg måtte også ta den testen for mutasjon i blodet siden pappa har hatt slag (før han ble 40, så ganske tidlig). Hadde det heldigvis ikke, men legen anbefalte uansett Cerazette. Jeg tror jeg aldri har hatt verre humørsvingninger og mindre sexlyst enn da jeg gikk på de pillene :P .

Bruker gode gammeldagse kondomer nå og syns det er kjekt å ikke pøse på med hormoner inn i kroppen. Men ja, jeg er enig i at det er mer "upraktisk", det er det..

Edit: Angående stikking så er det vel en grunn til at man helst lar folk med utdannelse innenfor menneskehelse og anatomi kjøre en nål inn, eller? :ermm: .

Skrevet

Det var et ganske dårlig anatomisk bilde, dessuten ligger jo nerven nettopp i det området man stikker, øvre ytre kvadrant. Det er dessverre ganske utbredt at det er liten sjangs for å treffe nerven og at det er et bra sted å stikke, men forskning viser at ganske mange lider av nerveskade nettopp pga IM injeksjoner i det området. Dersom du er interessert kan du jo lese denne journalartikkelen: http://onlinelibrary...09.02177.x/full

Jeg vet bare det jeg lærte på jobben.. Og vil jo anta de som jobber med dette, har peil.. Men utover det skal jeg ikke diskutere..

Skrevet

Jeg vet bare det jeg lærte på jobben.. Og vil jo anta de som jobber med dette, har peil.. Men utover det skal jeg ikke diskutere..

Og hvis du leser artikkelen jeg linket til og annen ny forskning vil du se at dette er gammel tro. Nyutdannede lærer å bruke andre muskler fremfor rompa :)

Skrevet

Og hvis du leser artikkelen jeg linket til og annen ny forskning vil du se at dette er gammel tro. Nyutdannede lærer å bruke andre muskler fremfor rompa :)

Ja, det kan hende.. Må nesten lese artikkelen en annen dag..

Skrevet

Ingen mens og ingen menssmerter på straks 5 år!

Har ingen livmor heller, men det er ikke noe poeng i å henge seg opp i bagateller heller :P

Skrevet

Bruker Loette og har brukt det i sikkert 5 år nå, og jeg hopper over fort 4-5 mnd uten mellomblødning og smertene er borte :) Og jeg tar dem ikke til samme tid heller. Jeg vil tro at den pillen du går på ikke er riktig for deg om du må ta den på minuttet riktig...

Skrevet

Ingen mens og ingen menssmerter på straks 5 år!

Har ingen livmor heller, men det er ikke noe poeng i å henge seg opp i bagateller heller :P/>

:lol:

Skrevet

Jeg gikk til helsesøster og spurte etter p-stav, hun abefalte å ta cerazette i 2-3mnd først for å sjekke for bivirkninger, fordi de var omtrent like i hormonsammensetning osv., cerazette tok jeg hver dag og etter at jeg hadde prøvd en pakke med det uten bivirkninger og ingen mens (yay!) fikk jeg satt inn p-stav hos helsesøster. Snart 2 år siden nå, hadde litt sporadisk mini-mens en gang i mnd. de første 2 mdn. men siden har jeg vært helt fri for mens :)

Kostet meg ikke annet enn hva p-staven og cerazetten kostet på apoteket. (p-stav ca. 1200kr, men samtidig - sparte utgifter på null bind og tamponger i 3 år!) Hadde kunn en bivirkning og det var at jeg fikk en liten blemme rundt enden av staven i begynnelsen som kom og var der i et par timer og forsvant igjen. muligens på grunn av friksjon. men nå har jeg ikke hatt det på over ett år og jeg er veldig fornøyd :) Jeg var hele tiden livredd for å glemme å ta en pille da jeg gikk på det, jeg er et fryktelig surrehue, så jeg synes det er deilig å slippe å tenke på å huske det og å slippe å tenke på mensen i det hele tatt.

Skrevet

Bruker Loette og har brukt det i sikkert 5 år nå, og jeg hopper over fort 4-5 mnd uten mellomblødning og smertene er borte :)

Så da har jeg fått prøve Loette28 som da er en lavdose kombinasjons p-pille. Den fungerte helt greit på meg, og det var ikke noe problem å hoppe over mensen.

Si fra hvis dere vil fortsette på Loette, for jeg har en uåpna pakke med 3 brett i som jeg vil bli kvitt for en hundrings pluss porto. :P
Skrevet

Ganske morsomt egentlig at bivirkning på prevensjonsmiddel kan være nedsatt sexslyst, akkurat som man kan få hodepine av paracet :D

Beste som jeg hr lest var anti deppresivaen min, en av bivirkningen var depresjon og suicidalhet (?)! Yes da, akkurat derfor jeg hadde de :P

Jeg spurte legen om p-stav og sa det var ikke noe problem for jeg gikk på cerazette og det var mye av det samme! Men jeg hadde mensen med cerazette (to-tre dager hver tredje måned) og på staven (siden mai) har jeg vel hatt en dag her og en dag der, men maks tre dager til sammen med litt blødning!

Skrevet

Beste som jeg hr lest var anti deppresivaen min, en av bivirkningen var depresjon og suicidalhet (?)! Yes da, akkurat derfor jeg hadde de :P

Det er dessverre helt sant, velkjent og ofte dårlig fulgt opp. Tenåringer og unge voksne er mest utsatt :/

Skrevet

Har ikke leste hele tråden men jeg har der mer fantastiske genet som jeg gjør at lettere får blodpropp. Ligger i den nederste grensen så ikke veldig mye høyere risiko enn andre jeg av den grunn har jeg prøvt litt diverse. P-pillene cerazette har fungert greit, slapp mensen og smerter men jeg ble så utrolig usikker på om jeg kunne være gravid. Jeg fikk noen sånne perioder der jeg var redd for det og spesielt siden jeg ikke har fantastisk helse fra før av så jeg var smådårlig i perioder. Prøvte p-sprøyte en stund og det var egentlig veldig greit. Samme virkningen på meg som p-pillene men uten usikkerheten. Jeg er livredd sprøyter så jeg valgte til slutt p-stav. ALDRI mer sier jeg. Nesten 2 år etter så gikk jeg plutselig opp masse og kunne ikke forstå hvorfor for jeg trente som alltid og spiste som alltid. Jeg fikk store smerter i bena og ble sendt inn med misstanke om blodpropp hele 3 ganger. Formen var elendig og kroppen var elendig. Satte meg ned og prøvte å finne ut når dette startet og kom frem til at helsen gikk galne veien etter p-staven. Jeg gikk til privatklinikk og for å ta ut staven og de kunne si at jeg hadde helt enorme mengder med vann i kroppen. Staven ute og 3mnd etterpå var jeg nesten 20kg letter, ikke smerter i bena og humøret på topp.

Nå går jeg på mercilon(skrives det sånn?) og er veldig fornøyd med det. :)

Skrevet

Jojo, men det ligger jo innenfor samme kategorien! Det er litt rart at ting som skal hjelpe til for noe også kan forårsake det!

Samme med div migrenemedisiner det.

Bivirkninger: Hodeverk, synsforstyrrelser, spying osv.. *sukk* :icon_confused:

Skrevet

Hmm...tenke tenke.... kanskje 5 år siden.

Hvorfor skal legen pirke rundt i underlivet ditt for at du skal få satt inn en stav i armen? hmm jaja men jeg tror deg altså, det er ikke det.

*klippe*

Fordi prevensjon også kan gi bivirkninger som de kan se ved å ta en underlivsundersøkelse. Jeg måtte slutte med p-piller for ca 2 måneder siden fordi det påvirket blodtrykket mitt. En annen bivirkning jeg hadde var at vevet i livmorhalsen ble irritert. Dette ble oppdaget da jeg skulle ta celleprøve og det førte til en ordentlig blødning. Ettersom jeg ikke har noen spesielle sykdommer eller går på andre medisiner mente legen at det skyldtes p-pillene som jeg hadde gått på i 10 år.

Fikk satt i p-stav for ca 2 måneder siden. Har fått noe bivirkninger og har ikke vært av de heldige som har mista mens, men jeg må jo bare si at å slippe å huske på den forbanna pilla hver dag er en lettelse! :D

Dersom jeg får mer bivirkninger kommer jeg til å ta den ut, men holder det seg som nå er det helt ok.

Skrevet

Jeg har heller ikke lest hele tråden, men tenkte å dele min p-sprøyte erfaring. Jeg var mensfri de første to sprøytene, og så hadde jeg småblødninger i tre mnd sammenhengende etterpå ... Mindre morsomt. P-pillene jeg bruker nå fungerer veldig bra, men heller ikke der kan jeg hoppe over mer enn en pillefri uke før jeg får mellomblødninger. Kunne tenke meg p-stav, men er litt redd for at det samme vil skje der ... Kanskje jeg er en bløder?

EDIT: Microgynon heter mitt pillemerke, og fordelen med det i forhold til minipillen er at du ikke trenger å ta den på samme tidspunkt hver dag. Har ingen uheldige bivirkninger heller. Mindre vondt ved mens, og ingen eggløsningssmerter (hehe, logisk nok!). Jeg har henvisning til gynekolog, og betaler rundt 350-380 hver gang.

Skrevet

Er det noen som har erfaring med kobberspiral? Når denne er ute så tenker jeg på å sette det inn, da jeg tåler hormoner så veldig veldig dårlig og har ikke lyst på nr tre for denne i magen er 2-3 år gammel :)

Skrevet

Er det noen som har erfaring med kobberspiral? Når denne er ute så tenker jeg på å sette det inn, da jeg tåler hormoner så veldig veldig dårlig og har ikke lyst på nr tre for denne i magen er 2-3 år gammel :)

Ja :) Jeg måtte ta den ut etter et år tror jeg det var, fordi jeg kjente den hele tiden. Ikke å anbefale :P

Skrevet

Ja :) Jeg måtte ta den ut etter et år tror jeg det var, fordi jeg kjente den hele tiden. Ikke å anbefale :P

Du, det var ikke det svaret jeg ville ha :lol: :lol: Jeg vil helst høre "Joda, den satt der i to-tre år, merket den aldri og hadde minimal mens. Go for it"

:lol: Søren altså. Får tenke ut noe nytt :P

  • Like 1
Skrevet

Mener å ha lest at kobberspiralen ikke gir mindre mens, heller det motsatte desverre :santa:

Bivirkninger:

-Større blødninger. Du vil antakelig merke at menstruasjonsblødningene blir litt kraftigere og at de varer lengre enn tidligere. Hvis du blør mye, kan du bli blodfattig. Det kan eventuelt rettes opp ved å ta jerntilskudd.

-Større menssmerter. Det kan hende at du vil få økte smerter i ryggen og i underlivet, enten i forbindelse med menstruasjonen eller uavhengig av denne.

Hentet fra http://www.lommelegen.no/artikkel/kobberspiral

Skrevet

Du, det var ikke det svaret jeg ville ha :lol: :lol: Jeg vil helst høre "Joda, den satt der i to-tre år, merket den aldri og hadde minimal mens. Go for it"

:lol: Søren altså. Får tenke ut noe nytt :P

Jeg kan alltids juge, om du foretrekker det, men min erfaring samsvarer med det roxie88 skriver. Tror aldri jeg har blødd så mye og hatt så vondt som da jeg.. Beklager :)

Jeg tålte heller ikke hormoner noe særlig, så prevensjonsmiddel-utvalget var svært begrenset. Legg på litt latex-intoleranse og da tydeligvis ikke plass til vanlig spiral, så er man nesten dømt til å være evig gravid eller avstå fra sex.. Eller sterilisere seg :P

Skrevet

Jeg tenkte å få mannen til å snippe seg (Altså, han har sagt det selv da ikke bare mine tanker :lol: ) Men jeg vil først ha tre unger før det gjøres. Så jeg får tenke ut noe bedre, for latex fungerer veldig dårlig... Får prøve ut hormonspiral isteden (erfaringer please :lol: ? ) og håpe at jeg ikke reagerer så grusomt på de hormonene.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...