Gå til innhold
Hundesonen.no

Uvanlige farger på hund


Djervekvinnen
 Share

Recommended Posts

  • Svar 214
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Silver labrador.

synes disse er litt fascinerende jeg! Panda kalles det..?

Regner med "alle" har sett denne:

Posted Images

Sjokolade pinscher! Kom nettopp et kull i Sverige nå, de er knallfine, selv om fargen ikke er tillatt.

Blue merle er fint på mange raser synes jeg.

Dessverre er det jo slik at stadig flere vil ha uvanlige farger, så dermed blir de vanligere, og i enkelte tilfeller normen (når så man sist en gylden golden retriever..?).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De merle greiene er visstnok blandinger da det ikke er mulig å få den fargen på en renraset Staff, ifølge det britiske forumet :)

I salukimiljøet blir fort alt som ikke er tradisjonelle farger beskyldt for å være blandinger... vel, i noen leirer av miljøet, i hvert fall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De merle greiene er visstnok blandinger da det ikke er mulig å få den fargen på en renraset Staff, ifølge det britiske forumet :)

I følge sidene hvor jeg fant bildene er de rene og registrerte. Men at det var lov å registrere dem før men ikke nå lenger, i den engelske kennelklubben ihvertfall. Og merkelig nok så står det ingenting om merle i rasestandarden... For merle kan vel ikke regnes som "enhver av disse fargene kombinert med hvitt"? (jeg syns uansett ikke merle kler staffer da, så gjør ikke meg noe at det er uvanlig)

Jeg har bare sett 1 live, og den var blandet med aussie.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I salukimiljøet blir fort alt som ikke er tradisjonelle farger beskyldt for å være blandinger... vel, i noen leirer av miljøet, i hvert fall.

Merle Staffer blir ikke registret i The Kennel Club, fordi Staffen har ikke merle genet, så derfor må det være en blanding et eller annet sted.
  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

I følge sidene hvor jeg fant bildene er de rene og registrerte. Men at det var lov å registrere dem før men ikke nå lenger, i den engelske kennelklubben ihvertfall. Og merkelig nok så står det ingenting om merle i rasestandarden... For merle kan vel ikke regnes som "enhver av disse fargene kombinert med hvitt"? (jeg syns uansett ikke merle kler staffer da, så gjør ikke meg noe at det er uvanlig)

Jeg har bare sett 1 live, og den var blandet med aussie.

http://www.vetsonline.com/actualites/detail/53894/the-kennel-club-acts-over-merle-to-merle-matings.html

Merle finnes ikke naturlig hos Staffen.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Maange farger kan forekomme hos Boston Terrier, og de fleste er ikke tillatt.

(Kun sort, seal (ser sort ut, men skinner i rødt i sterkt lys) og brindle (et stripete mønster) i kombinasjon med ønskede tegninger i hvitt er tillatt)

Rød:

lucyleevweb-1-252x244.jpg

Brun:

Akasha-178x243.jpg

Fawn:

DSC01505-310x239.jpg

Krem:

shakharis2_med-1-222x249.jpg

Honning:

potteroutside2w-1-176x190.jpg

Blå:

sappheira-163x250.jpg

Lilla:

blessing1-1-193x230.jpg

Albino:

MoonPose-1.jpg

Splash:

dd2-244x244.jpg

Tricolor:

triadult1a-1-204x244.jpg

I tillegg kommer hunder som er feilfarget, med f.eks halvt hvitt hode, hunder med blå øyne og som ikke har obligatoriske tegninger (hvitt på snute, bliss, bryst, forben og poter bak)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Sjokolade pinscher! Kom nettopp et kull i Sverige nå, de er knallfine, selv om fargen ikke er tillatt.

Blue merle er fint på mange raser synes jeg.

Dessverre er det jo slik at stadig flere vil ha uvanlige farger, så dermed blir de vanligere, og i enkelte tilfeller normen (når så man sist en gylden golden retriever..?).

Jeg syns ikke jeg ser de lyseste krem lyse lengre i det hele tatt jeg, alle goldens fra jaktlinjer er i hvertfall mørke og gyldne.

På Bc er det vel gul, rød og lilla som er mest skjeldne. Jeg foretrekker sort/hvit jeg.. Når det gjelder de "Panda" schäferne så er det avl på feilfargede (med mer hvitt enn tillatt) som har skapt dette fenomenet i USA, der liker de jo alt som er anderledes. Jeg personlig syns bikkjene ser ut som blandingsbikkjer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har interessert meg for schäferhunder siden jeg var tenåring, men det er først de siste årene jeg har sett bilder av rasen i fargen jeg aldri hadde trodd eksisterte.

Ren levefarget:

SolidLiverLH.jpg

Blå:

CCTrue.jpg

Zephcute2.jpg

Jeg forstår ikke hvorfor leverfarget er regnet som uønsket, den var jo aldeles nydelige! Pandafargen lenger oppe har jeg heller ikke sett før, den må vel være en av de nyere schäfervariantene, hvor andre raser er blandet inn?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

b/t på staff er vel tillatt, men uønsket? Og merle i staff og chi er definitivt pga raseblandinger, det er kun de "siste" åra de har dukket opp, og er ikke beskrevet i rasenes historie.

Jeg synes brun merle er lekkert, jeg. Brunt har aldri vært godkjent hos GD, og man trodde det var avlet ut av rasen inntil noen få dukket opp på 60-tallet (alle hadde samme stamfar) og nå er det dessverre flere som har spesialisert seg på brunt i kombo med harl i USA. Det er mye innavl, da alle brune har samme kull som stamforeldre, og helsesjekk er for dumminger...

duke_-_chocolate_merle2.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...