Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg trenger en bekreftelse i sokkeoppskriften :lol:

deretter settes M.3 (= 35 m) på en tråd = 21-25-25 m til hæl. Strikk M.5 over disse m i 5-5½-6 cm, sett en merketråd, deretter felles det til hæl – se forkl over

35m er satt av på en kjempesikkerhetsnål. M5 skal da strikkes frem og tilbake, sant?

Her er oppskriften.

  • Svar 7.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sjekk ut min kule pappa med sin nye jakke!

Sånn ble den!  Guttungen var nok synlig i barnehagen i dag   Garnet ble veldig kult heklet opp. Forsøkte å ta nærbilde, men fargene ble litt wonky. 

Jeg elsker jobben min men jeg hater jobben min. Nå skal de kjøre sånn superteit greie med Hatteonsdag på førstkommende onsdag. Jeg kan virkelig ikke fordra sånt! Men man blir jo pokker meg straffa for

Posted Images

Skrevet

Jeg trenger en bekreftelse i sokkeoppskriften :lol:

35m er satt av på en kjempesikkerhetsnål. M5 skal da strikkes frem og tilbake, sant?

Her er oppskriften.

Ja, du skal strikke striper frem og tilbake nedover hælflappen.

Forøvrig hadde du ikke trengt å sette over på en tråd/sikkerhetsnål, jeg bruker å bare la de maskene på fremsiden av sokken som ikke strikkes når man strikker hæl stå på ei pinne, liksågreit.

Så strikker du selve hælen, og deretter plukker du opp masker på begge sidene av hælflappen mens du starter på nytt igjen på de maskene som har stått uvirksomme på forsiden av foten.

(åh, dropsmønster, hvorfor skal de være så knappe/dårlige til å forklare?)

  • Like 1
Skrevet

Ok da tenkte jeg riktig :) syns bare det er lettere når jeg slipper pinnene jeg ikke bruker, og da er jeg fsilker på at de ikke sklir av :)

Ser den. Jeg har ikke problem med at pinnene glir ut etter at jeg bytta over til trepinner (og jeg strikker stramt nok til at de sitter selv om det er metall, stort sett..)

Pinnestoppere kan også løse det problemet forøvrig :)

Skrevet

Jeg har begitt meg ut i symaskinens verden. Kjempegøy! Sålangt tre babybukser. Neste blir å lære seg gensere og bodyer.

Kjempefine, særlig den nederste! Er det vanskelig å sy i/ få tak i elastisk stoff?

Skrevet

 

Kjempefine, særlig den nederste! Er det vanskelig å sy i/ få tak i elastisk stoff?

Jeg syns det gikk kjempelett! Sydd på én to tre.

Mønsterstoffene er fra ebay, av type jersey. Og stoffet i livet og beina er ribb, og kjøpt på stoff og stil. Vil tro de fleste tekstilbutikker har det inne.

Skrevet

Vært litt kreativ i de sene kveldstimer :lol: litt stram og litt kort, men ellers er jeg superfornøyd altså! Melvin derimot...

Postet bilde

Skrevet

Vært litt kreativ i de sene kveldstimer :lol: litt stram og litt kort, men ellers er jeg superfornøyd altså! Melvin derimot...

Postet bilde

Kjempefin :)

Iria ser forøvrig sånn ut når hun får på seg klær også, men glemmer helt at hun har på noe med en gang vi kommer ut ;)

  • Like 1
Guest Michellus
Skrevet

ENDELIG ferdig med en arm :D Nå har jeg begynt på bolen. Og sånn på siden, så er jeg blitt veldig forelska i denne. Beste er at sambis digger den også :D

Skrevet

Endelig ferdig med en ny (og forbedret) sele. Den gamle blå røk, og ble for liten omtrent samtidig, og den grønne jeg laget for en stund siden, satt ganske dårlig på ham når han var løs eller gikk med langline. Så da ble det ny brystsele, for det er det som sitter best på ham.

Fleece på innsiden foran brystet, så den er ekstra myk. Reimen ringen sitter i er forsterket med nylon innvendig, da dette var en svakhet på forrige sele. Er også kryssydd alle steder, med søm også fra en rem og over på en annen i endene for å prøve å forhindre svake punkter i vinklene. Mykeste, og forhåpentligvis den mest slitesterke selen jeg har laget hittil. :) Matchende halsbånd er neste prosjekt.

Sånn sett er halsbånd mye enklere og triveligere å sy, for de får ikke slike svake punkter, og de passer alltid. De første halsbåndene jeg sydde, var hverken godt sydd eller kryssydd, trådene var ikke festet i endene eller andre slike ting, og har fortsatt absolutt ingen slitasje eller problemer med dem. Forsterker, kryssyr og fester trådendene på dem nå likevel, men er tydeligvis ikke egentlig nødvendig.

-IMG_9584_zps8bcb4c37.jpg

-IMG_9585_zpsa4637959.jpg

-IMG_9586_zps9e2ceacb.jpg



Som vanlig er modellen passe rastløs. :wub:

-IMG_9574_zps9625737d.jpg

-IMG_9576_zpsde164680.jpg

  • Like 5
Skrevet

Har strikke en Mariuslue! Fikk Mariusboka av @Teserere til jul, så det var vel på tide. Gikk fint å strikke lua, fikk prøvd meg på litt mønsterstrikking igjen og det gikk greit. Ting jeg lærte: være flinkere til hvilken vei jeg bytter farge med garnet over hverandre.

Så nå har jeg ambisjoner om å strikke genser til meg selv :lol: !

Lua ble dessverre litt liten pga. jeg brukte helt feil garn (Sandnes Garn - mini alpakka), men myk og god. Passer nok til et barn, så sønnen til ei venninne skal få prøve den. Den er i en deilig mørk lilla og rosa.

IMG_20150201_225227.jpg

  • Like 3
Skrevet

Det ble en monstersokk.

Dette er ille, men ubrukte sokker er verre...?

Så nå prøver jeg på nytt, en størrelse mindre pinne og en størrelse mindre i sokken, håper det blir passe!

  • Like 1
Skrevet

Noen som har noen idèer til hva som kan brukes som padding på halsbånd/seler? Altså på innsiden av f. eks halsbåndet, som er inn mot hunden. Eneste jeg har nå er fleece, men det er vel ikke det beste materialet.

Skrevet

Noen som har noen idèer til hva som kan brukes som padding på halsbånd/seler? Altså på innsiden av f. eks halsbåndet, som er inn mot hunden. Eneste jeg har nå er fleece, men det er vel ikke det beste materialet.

Fleece går, men kan slite på pelsen. Softshell er et godt alternativ.

Føltes relativt forpliktende å kjøpe garn til en hel genser! + pinner jeg ikke hadde noen av, selvfølgelig.

Du er så tøff!

Skrevet

Barn og svigerbarn klager over at huset mitt er gulvkaldt. Nå skal jeg strikke tovete tøfler til alle sammen. Tøflene skal henge på stas uti gangen når de ikke er i bruk, så jeg må finne på noe gøy å pynte dem med. :raksha:

02ad0210-2c4a-446c-acb1-120a7f5936d0.jpg

  • Like 5
Guest Gråtass
Skrevet

Barn og svigerbarn klager over at huset mitt er gulvkaldt. Nå skal jeg strikke tovete tøfler til alle sammen. Tøflene skal henge på stas uti gangen når de ikke er i bruk, så jeg må finne på noe gøy å pynte dem med.   :raksha:

 

Postet bilde

Jeg synes det er fint med litt perler og filting jeg.
Skrevet

Da har jeg gjort noe jeg egentlig ikke liker, nemlig å "tulle" med mariusmønsteret. Marius er marius liksom, men denne gangen ble deg elg i mønsterborden.

Forside

post-2739-0-02184300-1422904362.jpg

Bakside

post-2739-0-29573700-1422904492.jpg

  • Like 12

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...