Gå til innhold
Hundesonen.no

Håndarbeidstråd!


Annegru
 Share

Recommended Posts

Fader altså, jeg tror gubben pakka sokken jeg lagde.. Da får jeg heller vise bilde av hva jeg driver med om dagene:

1452065_10202409103090095_1545420307_n.j

Selbuvotter! Planlagt å strikke belgermønster på de :D

Fiine!

Hvor vanskelig er selbuvotter for en som jar strikket en del men aldri votter? :)

Jeg strikket votter i fjor, og syns det var overraskende lett! Sålenge du kan rett, vrang, felling og øking + mønsterstrikk klarer du det lett :D

Så flinke dere er. Jeg er veldig entusiastisk, men får liksom ikke helt til. Ganske sikker på at jeg har ti tommeltotter. Foreløpig har jeg strikket mor signe teppe. Det var hat, og jeg synes ikke det ble så pent. Tror ikke greia med tynt garn på store pinner er helt meg. Så skulle jeg strikke to pulsvarmere. For det første er de to forskjellige lengder. Og for det andre er den ene mye penere enn den andre (dette bør jeg kanskje se på som positivt, at jeg begynner å bli bedre). Jeg har også strikket ryggen på skappelgenseren min. Så har jeg strikket nesten hele fronten. Og så gikk det ikke bra, for når jeg skulle felle til halsen ble det noe kluss, og jeg må rakke opp hele fronten (ja, jeg klarer ikke plukke opp masker). Så nå synes jeg egentlig håndarbeidsgreier er bare kjipt. Samtidig synes jeg alle andre får til så mye fint! Vil klare det jeg også.

Øvelse gjør mester - jeg lover :lol:

Jeg klarer liksom ikke å holde pinnene rett? De er jo i veien okke som :P

Det slet jeg med i starten og, men det går over :)

Da er jeg ferdig med luen til mamma :) Nå tenkte jeg å bare strikke en lue til min nevø, bare for å ha noe å strikke, men jeg har lyst til å strikke en genser til meg selv snart også :)

Bilde!?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 7.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sjekk ut min kule pappa med sin nye jakke!

Sånn ble den!  Guttungen var nok synlig i barnehagen i dag   Garnet ble veldig kult heklet opp. Forsøkte å ta nærbilde, men fargene ble litt wonky. 

Jeg elsker jobben min men jeg hater jobben min. Nå skal de kjøre sånn superteit greie med Hatteonsdag på førstkommende onsdag. Jeg kan virkelig ikke fordra sånt! Men man blir jo pokker meg straffa for

Posted Images

Jeg fikk votter med det mønsteret hos mamma til bursdagen min nå nettopp! :D De ble kjempefine!

Jeg søkte opp alle mulige raser og prøvde å tegne noe lignende eller forenkle mønsteret nok til at jeg tør å prøve meg på det. Tenkte på deg med en gang jeg fant den der :D
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Å søren... :P

Vil gjerne se bilde da,så jeg kan få litt inspirasjon :D

Må bare strikke litt lenger sånn at han synes :) merker jeg dog ikke ble helt fornøyd med den da. Ser ut som en belger med en ekstrem front, stakkars :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har så lyst til å ha noe å pludre med. men jeg har dårlige armer, og dårlig motorikk så hekling strikking ol utgår nok tror jeg, for en dårlig dag så får jeg ikke kontroll over fingrene så godt :P

Men tenkte å dra på panduro hobby og se om jeg fant litt ting jeg kunne drive med som ikke var så knotette. Noen ideer forøvrig? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Vært et par strikke- og heklefrie dager. Her om dagen satt jeg i åtte timer i strekk for å strikke selbuvotter. Aldri hatt så vondt i henda før :o

Jeg ble også sååå oppgitt da jeg fant ut at jeg mangler garn garn for å gjøre ferdig julegaven til mamma.. Heldigvis er DROPS Paris et relativt billig garn :) Mangler også garn til revelua, men svigermor sin gave og selbuvottene har jeg nok til heldigvis! Også var det denne julegenseren til Angus da, noen som husker at jeg drev med den? :P fant den igjen her om dagen sammen med garnet, men mønsteret hadde jeg ikke. Tror ikke den kommer til å passe han da, men da er det mulig at nykomlingen arver den, den burde passe :) fader, så sykt rant dette her ble :P

@Khela de vottene var fiiine! Også så fin farge!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skeptisk til om jeg rekker bli ferdig med lappeteppet før jul.. Er ca halvveis, så en god del som gjenstår. I tillegg må jeg bruke mesteparten av tida fremover på skole og eksamener..

Skal prøve så godt jeg kan å bli ferdig, da. Gleder meg til å se hvordan det blir, og til å gi det bort :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har begynt på nytt med selbuvotter: ny oppskrift med større pinner og tykkere garn enn hva oppskriften anbefaler. Så får vi se hvordan resultatet blir. :P

Ellers så er jeg vel ca. halvveis på neste heklekosedyr. Har bestilt mer fyll så jeg håper at det kommer snart. Skal legge ut bilde når jeg er ferdig. Håper at resultatet blir bra, for jeg skal gi den som secret santa-gave til en venninne. Blir fargerik, for jeg bare bruker restene fra garnet jeg brukte på den forrige jeg laget. :)

Skulle ønske jeg kunne strikke!

Aldri for sent å lære! :D Kanskje en idé å begynne med noe enklere, hehe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Jeg har så lyst til å ha noe å pludre med. men jeg har dårlige armer, og dårlig motorikk så hekling strikking ol utgår nok tror jeg, for en dårlig dag så får jeg ikke kontroll over fingrene så godt :P

Men tenkte å dra på panduro hobby og se om jeg fant litt ting jeg kunne drive med som ikke var så knotette. Noen ideer forøvrig? :)

Hva med filting? Det er morsomt og øker finmotorikken.

Enkelt å starte med, kjøp filtesett med nåler og skumplate og ull i gilde farger, ta en pepperkakeform og stapp ull oppi, så begynner du å filte (du stikker nålen i ulla, så den tover seg sammen liksom) og former den med tilslutt med nålen på ytterkantene. Kan evt pyntes med bånd, glitter, sy på perler eller bare henge den i en fiskesene slik den er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ferdig med genser til Melvin :D Den ble litt trang mellom halsen og åpningen til beina, så jeg får prøve på nytt og lage et litt lengre stykke der. Har ikke bestemt meg for om jeg skal rekke opp denne eller starte på en ny..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh, dere!! Jeg får til magic loop!! :D

Jeg synes det ble så trangt å strikke første gang jeg prøvde, det er jo ikke rart, siden jeg ikke skjøv arbeidet ned på loopen, jeg hadde det oppe mens jeg strikka, da blir det trangt :P Men nå er jeg i gang med sokk :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dere, jeg har nå strikket en haug med sånne skrueluer til julegaver, og de var kjempeflotte i passformen. Men...jeg vasket dem på ullprogrammet på vaskemaskina (på kald), og nå har de strekt seg og blitt litt slaskete. Er det noe jeg kan gjøre for å få formen tilbake?

For øvrig strikket et skjerf i lace for første gang, og det gikk kjempefint :) og nå driver jeg og strikker lue med kabler på, også det for første gang. Spennende å prøve noe nytt og få til :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...