Gå til innhold
Hundesonen.no

Tahlly, Trez og Chili - groenendael og dalmatiner


Recommended Posts

  • Svar 185
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Vi fikk opprykk til elite i går :D Totalt 267 poeng, vinner av klassen, og med poeng i alle øvelser ble det også gullmerke m/ hvitt

Trez har debutert som junior i utstillingsringen og fått sitt første cert på NBFK sin spesialutstilling i Bergen  Og Tahlly har bestått ferdselsprøven med gode predikater på lydigheten  Nytt

Chili har bursdag i dag, 8 år gammel Bilde tatt av @

Posted Images

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Skrevet

Høstsesongen er i gang :) Vi startet LP3 i går, og fikk en ny førstepremie :D Fikk dessverre mye trekk for lyd underveis. Tahlly har begynt å komme med små boff i hver vending og tempoendring... Så det må vi prøve å få vekk igjen :) Ellers ble det en liten kommunikasjonssvikt på innkallingen. Synes vi burde fått høyere poeng der, er vel vanskeligere med innkalling med sitt enn dekk? :P Så ble en dobbelkommando der, samt at han flyttet seg da eg gikk i fra.

11954669_10153564678700420_4717000465874

Ellers blir flokken snart utvidet, er bare ca en uke til Trez kommer i hus. Han kommer fra Ungarn, og heter Sabotage de la Terre Sauvage på papiret. Han er eid av Kennel Ostretunet og Kennel Vikholmen. Hadde egentlig ikke tenkt til å ha tre hunder samtidig, men av og til dukker det opp sjanser en ikke kan la gå fra seg :)

Sabo%2B2.jpg

Sabo.jpg

  • Like 6
Skrevet

Ny start i LP3 i går, og vi gikk til 230 poeng :) Nullet på avstanden da Tahlly rygget to lengder under skiftene. Godt vi ikke har fremdrift :P Ellers var han litt for ukonsentrert i går. Nå tror eg vi er ferdig med klasse tre, og begynner innlæring av elite + nye øvelsene etter de nye reglene. Vi får helgardere litt frem til endelig beskjed om når reglene gjelder fra kommer. Er forsåvidt godt i gang med eksisterende øvelsene, trenger bare masse mengdetrening :)

Nytter ikke å starte innendørs med denne gutten, dermed blir høstsesongen kort.

001.JPG

  • Like 5
Skrevet

Så spennende med Trez! Vakre hundene dine :wub:

Tusen takk :) Skal bli liv med tre hunder i hus ja :P

Tahlly er bare utrolig vakker! Og dere er knallflinke! :D

Gleder meg til å se masse bilder av Trez! Utrolig spennende med import.

Tusen takk :) Masse bilder kommer nok :)

Så flinke du og Tahlly er! Gleder meg til å se mer av Trez, han er skikkelig søt!

Tusen takk :)

Skrevet

Teit spm: faren til Trez, er han terv eller groenendael? Eller er ikke det så farlig med sånne definisjoner?

Unir er tervueren ja :) Vet ikke hvordan reglene er i Ungarn, men i Norge kan kryssparringer mellom variantene gjøres dersom det godkjennes av raseklubben. Valpene registreres etter hvilken farge og lengde/struktur på pels de får. Tahlly er også etter groenendael mor og terv far.

Stilig pappa til Trez! :ahappy:

Gratulerer med opprykk til elite :D

Takk og takk :D

  • 1 month later...
Skrevet

Mini vokser og gror :) Han er nå 5,5 mnd, ca 17 kg. Han begynner som smått å bli mer oppmerksom på verden rundt seg, så det dukker av og til opp reaksjoner på ting han har sett en million ganger før. Det tar som regel bare noen sekunder før han sjekker ut og avreagerer på egenhånd.

12184096_10153686599955420_6246205932311

Alle valpetenner er endelig ute, og bittet ser heldigvis ut til å bli korrekt :) Trez er ikke så glad i mennesker, så det har vert en liten overgang fra oversosiale Tahlly. Han er heldigvis ikke redd, men synes det holder lenge med ett sniff og kanskje kaste ett blikk på personen. Med mindre det er mat i omløp. Snakker om matvrak :P

12194954_10153686599665420_5545488609252

Gutta rotter seg godt sammen, og stakkars Chili får knapt lov til å være med på leken lenger. Morsomt å se hvordan de foretrekker sin egen type og energinivå. 

12186577_10153686599420420_8359612095461

Skal bli morsomt å se hvordan han utvikler seg fremover, og hvordan han blir å trene/jobbe med :) Har ikke helt bestemt meg hva han skal brukes til enda. Vi jobber pr dags dato med hverdagslydighet, grunnferdigheter og IPO-spor. 

  • Like 2
  • 3 months later...
Skrevet

Minitrollet vokser og gror, ble målt til 62,5cm ved nyttår, så håper høydeveksten har stoppet opp. Ideal for belgerhanner er 62-64cm. Ellers har han definitivt nådd puberteten, og det er veeeldig tydelig at man har en UNGHUND i hus :P Han vet godt at han ikke har lov til å trekke i halsbånd, men man kan da kaninhoppe fremover likevel? Ikke uten grunn han heter popcorn eller sprettball for tiden... Alt kan løses med å hoppe :P 

Fotoværet og lyset har ikke vert på min side i det siste, så her kommer noen bilder fra tidligere i vinter :) 

047.JPG

061.JPG

Ellers har slutten av 2015 og starten av 2016 vert preget av skader og sykdom på hundene. Begynte med at Tahlly knakk noen fremtenner, og fortsatte med øyebetennelse på alle tre. Endelig på bedringens vei nå :) 

12316296_10153758846280420_7176178144423

Tahlly har hatt bursdag, blitt fire år gammel, og har også blitt kåret til Årets Belger i LP3. 

  • Like 2
  • 3 months later...
Skrevet

Trez har debutert som junior i utstillingsringen og fått sitt første cert på NBFK sin spesialutstilling i Bergen :)

12998481_10154062911495420_8710270090416

Og Tahlly har bestått ferdselsprøven med gode predikater på lydigheten :) Nytt stamtavlenavn er BH Jackpot av Vikholmen. 

108.JPG

  • Like 11

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
    • Hei! Etter å ha kranglet med vår golden retriever hanhund nesten hver dag i ett år så oppdaget jeg dette forumet! Skal prøve å gjøre en lang historie kort. Vi har en golden gutt på 14 mnd som vi plages med. Han er en nydelig hund på alle mulige måter men siden vi fikk han har vi slitt med et og samme problem. Han klikker totalt på tur. Å ikke sånn "han biter i båndet å bjeffer på hunder osv" men ut av det blå så ser han totalt svart å flyr på oss i full kraft. Vi kan gå en kort tur, lang tur, sent eller tidlig, spiller ingen rolle. Ca 85% av turene våre ender i ganske heftige basketak. Vi har vært på valpekurs og grunnkurs og i tillegg hatt 3 ulike hundetrenere hjemme hos oss for å prøve å hjelpe oss. Ingen av de har klart det. Instruktørene på hundekursene fikk også sett noe av adferden hans å mente de kjente det igjen men at han ville vokse det av seg. Trenerne vi har hatt på hjemmebesøk har hatt forskjellige teorier om hvorfor og hvordan det kan løses men ikke noe som har løst problemet.  Vi har forsøkt en hver korrigering vi kan komme over. Vi har avledet, flyttet fokus, godbit søk, distrahere han med leker for å få han til å snappe ut av det. You name it, we've tried it. Vi har også forsøkt å "ta han" ved å fysisk sette han mellom beina våre å holde han fast, men han legger seg ned å biter oppover. Vi har tatt han i nakken, vi har nesten satt oss på han. Ikke for å skvise han men for å få kontroll på han. Vi ser at alle fysiske metoder gjør bare vondt verre. Han eskalerer å blir verre. Problemet er at vi ser ingen mønster i angrepene hans, vi kan gå på fine turer å tro at dette blir en vellykket tur men på 0,5 sekunder så snur han å flyr på oss. Han er 40kg å biter oss i armer, bein, hetten på jakken oppi nakken. Vi har prøvd å stå på båndet men til ingen nytte, han hugger tak i legger og ankler. Den eneste metoden som "funker" er å få bindt han i en lyktestolpe og skape avstand melllom oss å bli stående. Der kan vi bli stående lenge. Til vi tror han har roet seg, forsøker å gå videre å så begynner han igjen å vi binder han på nytt. Har vi ikke en stolpe tilgjengelig så har vi et større problem. Vi har tatt opp dette med flere og de fleste svarer at han vil vokse det av seg å vi må være tålmodige osv, og det kan jeg forstå og være enig i til en viss grad. Men ingen har egentlig sett hvor ille det er til tider. Kan forstå at mye av tullet en unghund gjør er pga alder og umodenhet, men dette er et ekstremt nivå. Å vi kan nesten ikke forstå at dette skal gå over med alderen da det ikke har blitt noe endring i oppførselen hans på ett år, det har bare blitt verre etterhvert som han har blitt eldre. Vi får nye blåmerker å skader på hud og klær hver dag å har ikke "tid" til å vente han ut mer - vi er desperate etter noe som funker kvikt. Det eneste "verktøyet" vi har som faktisk snapper han ut av anfallet er en kompostgrind som han fikk respekt for da han var liten, fordi den veltet. Så om han klikker inne så trengs ikke mer enn å ta i den før han snapper ut av det. Men kan naturligvis ikke gå rundt med den på tur..   Nå ble dette veldig langt, å jeg vet at det er mange ting og detaljer som kunne vært med, men da blir dette en liten novelle. Det vi lurer på er om noen har opplevd lignende å har råd å komme med? Eller eventuelle adferdskonsulenter å anbefale som har ordentlige metoder og erfaringer med denne typen oppførsel? Det er helt tydelig at positiv forsterkning ol. ikke har noen effekt i dette tilfellet. Her må det til en metode som trenger igjennom utbruddet hans.  Håper med dette at noen har kan dele erfaringer eller råd, eller bare en dialog. Å spørr gjerne om noen tenker at detaljer som ikke er med i teksten min er relevant 🙂 Som sagt kunne teksten vært x5 så lang, men frykter at folk ikke gidder å lese da   Legger til at han har vært til flere vetrinærtimer, både kontrolltimer og øvrig, ingenting å bemerke. Vi har begge vokst opp med Golden Retriever og ingen av oss (eller familiene våre) har vært borti den samme adferden. Ikke i denne graden i hvertfall. 
    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...