Gå til innhold
Hundesonen.no

Passende, litt uvanlig hunderase?


Recommended Posts

  • Svar 154
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Et spørsmål, hvorfor er hunden nødt til å være så uvanlig? En del av grunnen til at uvanlige hunder er uvanlige, er ofte at de er best egnet for spesielt interesserte menger jeg. Å skulle finne en sli

Nei, det er det da ikke. Tenk så mange raser det er morsomt å jobbe med (innen de grener venninnen din ønsker å satse) som faller ut fordi mange andre har dem. Det er da dumt.

Bedlington Terrier!

Skrevet

Litt forslag ut i luften her. Usikker på hvor lettlært de er, men kanskje greit å titte?

Griffon Petit Brabacon, eller noen av dens "kusiner"

Evt miniatyr bull terrieren?

Artige saker begge de to syns jeg. Men kan ikke si at jeg har undersøkt mye rundt kritteriene når det kommer til trening.

Skrevet

Så søte dere er som stort sett foreslår deres egne hunder. Det betyr vel at dere er strålende fornøyd med egen rase :) Podengoen så kjempefin ut. Særlig den strihåra. Den kom da i ulike sørrelser, også.

Skrevet

Svarer på denne igjen jeg, akkurat nå er podengoen av den minste størrelsen høyt opp på lista. Noen som har erfaringer?

Erfaring nei, men jeg gikk på bronsemerkekurs med en for noen år siden. Aner ikke om denne var rasetypisk eller ei, men lettlært og førerorientert var den ihvertfall ikke :P

Skrevet

Den er vel hverken uvanlig eller liten nok. ;) Hun vil ha hund mer på str. med dvergpinscher, som vel er enda vanligere. Jeg forslo affen. :)

Ah.. Jadaså, ikke lett! ;)

Skrevet

Erfaring nei, men jeg gikk på bronsemerkekurs med en for noen år siden. Aner ikke om denne var rasetypisk eller ei, men lettlært og førerorientert var den ihvertfall ikke :P

Har heller ikke erfaring, men det er vel en hund som kommer litt i samme kategori som etnahund (som også er nevnt i tråden), whippet, og andre små og mellomstore hunder tradisjonelt brukt til hetsjakt.

Skrevet

Berner sennen!

Neida... Kva med mudi? Det er ein rase vi synst verkar utruleg spennande, og noko vi absolutt kunne vurdert om vi nokon gong skulle finne på å ha lyst på ein liten hund :) .

Skrevet

Berner sennen!

(klipp)

Neida... Kva med mudi? Det er ein rase vi synst verkar utruleg spennande, og noko vi absolutt kunne vurdert om vi nokon gong skulle finne på å ha lyst på ein liten hund :) .

Ha ha ha - tror du og endel av oss andre har en noget forskjellig oppfattelse av ordene "liten hund"...

Men kriteriene liten, uvanlig, lp-emne, lettstelt, osv kan bli en "nøtt" for de fleste, ja. Hvis rasen er så uvanlig er det vel få som har særlig erfaring med de, og hvis den er bitteliten så skal man være veldig rask til å rekke å belønne i tiden (hvis man skal bøye seg ned og gi godbit/klappe den, liksom). En venninne fikk kink i ryggen når hun trente med en liten hund, og fant ut at DET var jo bare tøys.. Dog kan det underlettes av klikkertrening, at den kan ta imot godbiter i luften og sånn, da. Og selvsagt ingen umulighet!

Jeg foreslår dog IKKE min rase - makan til sær liten hund, denne bostonen.. Enkel som bare dét å eie, ha i hus, snill å ha løs og mot andre hunder sånn - men å lære henne ting hun selv synes er dustete? Glem det! Dessverre er hun en ganske "smart" liten frøken, så sånne skrulleting som "sitt" og "dekk" er jo bare tøys.

Dessverre er også "kom hit" helt utelukket for den lille damen hvis jeg har noen torturredskaper i hendene (neglsaksen, shampo, dekkenet hennes, etc).

Susanne

Skrevet

Men mudi er då ein liten hund, er det ikkje? :icon_confused:

I forhold til en berner så er de nok liten ja :)

Standarden sier:

Hannhund 41-47 cm, ideal 43-45. 11-13 kg

Tispe 38-44 cm, ideal 40-42. 8-11 kg

Så i mitt hode er de en mellomstr hund, jack russel feks er mer en liten hund :)

Skrevet

Hm... Eg ville vel definert mellomstor til å vere 15 - 25kg. Alt under ti er iallefall smått. Men det er klart, det er jo forskjell på mudi og papillon ;) . No var dei jo ikkje så veldig spesifikke i kva "liten" vil seie då ida spurde...

  • Like 1
Skrevet

Hm... Eg ville vel definert mellomstor til å vere 15 - 25kg. Alt under ti er iallefall smått. Men det er klart, det er jo forskjell på mudi og papillon ;) . No var dei jo ikkje så veldig spesifikke i kva "liten" vil seie då ida spurde...

Shiba går faktisk i kategorien (liten) mellomstor, og tispene kan godt vere under 10 kg. Men dei er verkeleg svære hunder i liten kropp, og kan ikkje samanliknas med små puslehundar. Nokre kelpiar er jo knapt over 10 kg (men der har nok eigarane vore litt knipne på maten, kremt, kremt), og desse er jo mellomstore hundar. Så eg trur nok du bør senke vekta for kva du definerar som mellomstor. :ahappy:
Skrevet

Hmm... Det kan jo kanskje forklare kvifor folk har sagt "Oi, for ein svær hund" sidan Laffen var 5mnd gamal... :wacko: Men kategorien "stor" vil jo spenne ganske voldsomt, då, om det skal omfatte alt frå 15 til 90 kg...

Skrevet

Hmm... Det kan jo kanskje forklare kvifor folk har sagt "Oi, for ein svær hund" sidan Laffen var 5mnd gamal... :wacko: Men kategorien "stor" vil jo spenne ganske voldsomt, då, om det skal omfatte alt frå 15 til 90 kg...

Jeg tenker alltid på det ut fra fór jeg. 1-10 kg er liten, 11-25 er mellomtor, 25-45 er stor hund, og så alt over 45 kg er liksom i sin egen klasse av store hunder. Men så skal det sies at jeg ikke synes min hund på 27 kg egentlig er så veldig stor hund da. :blink:

Skrevet

Jeg tenker alltid på det ut fra fór jeg. 1-10 kg er liten, 11-25 er mellomtor, 25-45 er stor hund, og så alt over 45 kg er liksom i sin egen klasse av store hunder. Men så skal det sies at jeg ikke synes min hund på 27 kg egentlig er så veldig stor hund da. :blink:

Akkurat slik ser eg det òg :) . Eller, eg synst vel òg ein hund på 12 kg er relativt liten...

Skrevet

Jeg ville tittet nærmere på griffonrasene jeg. Makan til små sjarmtroll. Har lenge hatt sansen for de der:)

Helt enig,de er herlige! Masse hund i en liten kropp,lett lærte og tåler godt lange turer :) .Ingen veskehund nei,de bruker svært gjerne egne ben :running:

Skrevet

Jeg tenker alltid på det ut fra fór jeg. 1-10 kg er liten, 11-25 er mellomtor, 25-45 er stor hund, og så alt over 45 kg er liksom i sin egen klasse av store hunder. Men så skal det sies at jeg ikke synes min hund på 27 kg egentlig er så veldig stor hund da. :blink:

Tja. Belger-tisper er tydeligvis mellomstore hunder de da, mens hannene er store. Stor- og mellom-pudler er vel heller ikke så veldig tunge, selv om de kan bli "høye", mens en engelsk bulldog kan veie like mye som en belger, uten å være i nærheten av å være like høye, så jeg definerer ikke størrelse ut fra vekt ihvertfall. Det må bli en kombinasjon av vekt og høyde for min del :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...