Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har kjøpt Flexibånd i dag, til bruk på sele når vi er på "vimsetur". Prøvde det på skogstur i dag, og det fungerte bra for oss (også for mine noe vonde håndledd og fingre:)

Litt dumt spørsmål kanskje, men jeg spør likevel :whistle: : I pakken fulgte det med en ekstra rem. Jeg leste bruksanvisningen, og forstår det slik at dette er en slags sikringsrem som skal brukes sammen med Flexibåndet... men jeg må innrømme at jeg ikke helt forsto hva de mener. Jeg festet båndet på selen, som har festekrok i egen rem på ryggen (Dogman). Festet er langt fra halsen, så reimen er vel beregnet ved bruk av halsbånd? (Og halsbånd + Flexi er vel ikke helt bra.) Noen som bruek slik reim, og hvordan?

  • Svar 96
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja, hvorfor ikke kaste hele flexin? Damdidam. Tre meter skinnbånd er helt fantastisk. Skal hunden gå løs, kneppes båndet av, hvis ikke har den mer enn nok lengde til å gjøre fra seg langt uti buskas o

= feil bruk

Jeg går normalt sett med hunden min i bånd med én finger - dvs. at hun kan gå meget fint i bånd, ikke trekker og ellers er veldig ukomplisert å gå tur med. Men hun er en ganske bedagelig type som gjer

Skrevet

Hvorfor er ikke halsbånd + flexi bra?

Fordi hunden vet aldri helt når båndet tar slutt,ikke bra for nakken om det plutselig rykker til, slik det iallefall gjør når jeg bruker flexi på min. Også fordi båndet alltid er "stramt", og jeg vil iallefall at min hund skal gå pent i halsbånd, i sele tiltater jeg mer surring og rykk fra ham, og det er jo det som blir konsekvensene av flexi egentlig

  • Like 1
Skrevet

Ja, hvorfor ikke kaste hele flexin? Damdidam. Tre meter skinnbånd er helt fantastisk. Skal hunden gå løs, kneppes båndet av, hvis ikke har den mer enn nok lengde til å gjøre fra seg langt uti buskas og grøftekanter :)

  • Like 4
Skrevet

Ja, hvorfor ikke kaste hele flexin? Damdidam. Tre meter skinnbånd er helt fantastisk. Skal hunden gå løs, kneppes båndet av, hvis ikke har den mer enn nok lengde til å gjøre fra seg langt uti buskas og grøftekanter :)

Det er ikke alle som kan, eller vil ha hunden sin løs. Flexi er genialt på skogstur på denne tiden av året. Langlina blir full av søle og hekter seg opp i alt. Flexien gjør at hunden kan surre litt mer enn i vanlig bånd :)

  • Like 1
Skrevet

Flexi er suverent og opplever ingenting av dette 'er stramt' hele tiden, så det blir vanskelig for hunden å skille. Hunden er ikke dum, den skiller LETT. Vår hund stopper når hånden min blir trekt fram, han kjenner altså forskjell på 'strikk' i flexi kontra når det er stramming av bånd. Man får heller ikke rykking som enkelte påstår. Da bruker man flexi feil.

Flexi er helt utmerket ved riktig bruk, men det forutsetter riktig bruk, og det synder endel.

  • Like 1
Skrevet

Flexi er en smart oppfinnelse. jeg syns det fungerer veldig bra, men bruker det ikke daglig. Jeg kan skjønne folks sinne over de med manglende kontroll, men for oss som bruker den fornuftig og orntlig, er det et bra bånd. Enklere enn langline i mange tilfeller. Og så supert å stå i døra og slippe hunden på do i hagen med :P

Skrevet

Jeg synes og flexi er en helt fin ting jeg, brukt riktig. Man slipper at båndet sleper på bakken og hunden tråkker over, har semi-god kontroll og kan gi hunden mer frihet der det ikke går å slippe den helt fri.

Flexikjerringer som har null kontroll på hundene sine er en sak, men brukt riktig synes det det er helt knall. Og jeg mener at riktig bruk innebærer bruk av en sele samtidig.

Skrevet

Nå er det kanskje lenge siden jeg har sagt noe om det, men jeg er altså en ihuga flexihater :angry: . Det er tidenes teiteste oppfinnelse :sint_01: Så vet dere det.

Guest Gråtass
Skrevet

= feil bruk

Helt uenig. Jeg har de siste ti årene brukt utrolig mye tid på å lære folk å gå pent i bånd med hunden sin. Samtlige som bruker flexi på turer, har problemer med dette. Jeg er ganske sikker på at flexibånd er ment for å gå på tur med hunden..

Skrevet

Helt uenig. Jeg har de siste ti årene brukt utrolig mye tid på å lære folk å gå pent i bånd med hunden sin. Samtlige som bruker flexi på turer, har problemer med dette. Jeg er ganske sikker på at flexibånd er ment for å gå på tur med hunden..

Jeg bruker tidvis flexi på issi eller amiga, men de kan fortsatt gå FVF/lineføring og gå pent i bånd ellers. Ser ikke helt problemet. Amiga får ofte gå i flexi fordi vi går langs vei og hun kan ikke gå løs pga biler ol. mens Issi dilter løs ved siden av oss.

Vettig bruk, altså være obs o rulle inn hundene når du ser du møter noe ol ser jeg ingenting galt i. det har langt ifra ødelagt noe for meg og mine hunder. de får rørt mer på seg er resultatet.

Skrevet

Jeg går normalt sett med hunden min i bånd med én finger - dvs. at hun kan gå meget fint i bånd, ikke trekker og ellers er veldig ukomplisert å gå tur med. Men hun er en ganske bedagelig type som gjerne tar seg god tid dersom vi ikke er på trimme/joggetur. Da er det utrooolig deilig for meg å ha henne i flexiline samtidig som jeg kan la henne få lov til å gå i sitt eget tempo i mye større grad enn med kort bånd.

Hvis noen påstår at bikkja mi ikke kan gå i bånd fordi JEG liker å bruke flexiline - whatever. Det blir bare trangsynt å tro at alle som bruker flexi er en homogen gruppe mennesker som ikke kan gå med bikkja pent i bånd, sorry.

Alt til sitt bruk. Langline - ikke noe for meg. Det er ikke vits å bruke det på en hund som aldri er lengre unna meg enn fire meter. Kort bånd er utrolig kjekt i byen, på turstier med masse folk osv. Men flexi er helt uslåelig på morgenturen!

Og bare så det er sagt. Det ER masse duster som bruker flexi. Men jeg nekter å gå med på at det er bruken av flexi som gjør dem til idioter. Det er ofte mye annet som er galt med den typen folk sitt hundehold i utgangspunktet.

  • Like 3
Skrevet

Flexi er en smart oppfinnelse. jeg syns det fungerer veldig bra, men bruker det ikke daglig. Jeg kan skjønne folks sinne over de med manglende kontroll, men for oss som bruker den fornuftig og orntlig, er det et bra bånd. Enklere enn langline i mange tilfeller. Og så supert å stå i døra og slippe hunden på do i hagen med :P

SUPER IDE!! Tror jeg skal teste dette ut!

Ellers er jeg en flexihater selv, skader jo ikke bare meg om jeg er litt klønete, men hunder også. Fikk 3 brannsår den ene turen jeg gikk med det. Jeg går enten løs eller med langline når hun skal løpe litt, det funker bedre for meg.

Skrevet

Har ikke sett den ekstrareima jeg, på noen av flexibåndene jeg har kjøpt.

Forøvrig synes jeg flexibånd er helt topp! Eneste grunnen til at jeg ikke bruker det lenger er at det var _veldig_ upraktisk da en schäfer kom jumpende ut av en hekk og føyk på mine. Fordi jeg hadde begge hender fulle av flexibånd (ett i hver hånd) fikk jeg ikke tatt fatt i hunden, og pga den dingsen kunne jeg heller ikke slippe mine hunder (for da ville den dinglet i beina på hundene).

Ikke skjønner jeg at folk skal bli hjernedøde når hunden er i flexi, man kan faktisk bruke samme kommandoer som om hunden går i langline/løs. At folk ikke skjønner det er ikke flexiens feil.

Skrevet
Helt uenig. Jeg har de siste ti årene brukt utrolig mye tid på å lære folk å gå pent i bånd med hunden sin. Samtlige som bruker flexi på turer, har problemer med dette. Jeg er ganske sikker på at flexibånd er ment for å gå på tur med hunden..

Snodig at jeg har hatt bare 2 hunder og begge skjønner flexi utrolig godt og de lyder det jeg har lært dem. Veksling fra flexi til låsing på fast avstand er uten problem. Hunden kjenner forskjellen med en gang. Forøvrig tror jeg andre bånd enn flexi også er ment for å gå tur med hunden.

Jeg har sett mange med utfordringer med flexi og med andre bånd. Felles for de er at de ikke vet hva de gjør. Jeg og madammen med de 2 hundene vi har hatt er mer enn nok bevis på at det ikke er utstyret(flexi) det er noe feil med, for vi er ikke akkurat noen hundetrenere eller har god peiling - får vi flexi til å virke etter intensjon, så kan alle det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
    • Vi er stadig opptatt med konsekvensene av å ikke ha skaffet boligalarm i tide. Jeg oppdaget som sagt at det var noe galt med tekstilene. Både fordi jeg nær klødde til blods og det sved og stakk intenst i huden av klær og spesielt håndklær, men også fordi de produserte et merkelig slags silikonisfisert skum da jeg ville skylle hva jeg trodde var bly fra blypastaen i vannrørene ut med omvendt osmose renset vann. Det var en lang prosess med ymse kjemikalier og lange samtaler med Grok for å identifisere stoffet som Karate Zeon 5 CS. Insecticidet inneholder 5% lambda-cyhalothrin, i lipid emulsjon inni mikrokapsler av polyuretea, i surfaktant. De såkalte fyllstoffene utgjør 95% av produktet, som skal blandes 10-30 mL med 20-100L vann før bruk. ...på planter. Det oppgis å være såkalt vannfast 24t etter sprøyting, noe jeg kan signere på at det er.  Vannfast og vannavstøtende og dundre meg potte lufttett. En video av et par favorittjeans før rens:  https://photos.app.goo.gl/BVPCtf7cAqZAckvx5 Boblene på slutten der kom ut av enden på buksebenet nedi bøtta, ikke gjennom stoffet. Prosessen med å få dette plantevernmiddelet UT av tekstiler innebærer å måtte knuse mikrokapslene for å gjøre virkestoffet tilgjengelig for hydrolyse med base. Jeg valgte sentrifugering for å knuse, som fungerte utmerket. Halveringstid for virkestoffet er 7 dager i pH 9 ved standard trykk og temperatur, i ren vannløsning. Når stoffet sitter inni tekstilfibre, omgitt av 95% fyllstoff.. En må opp i pH og temperatur, og en må ha noe som lokker det lipofile virkestoffet ut av sofaen på gutterommet for å øke sannsynligjeten for et vellykket møte med OH-. De to molekylene ville bare scrollet forbi hverandre på datingapps uten litt hjelp. Det har gått mange 5L kanner salmiakk og grønnsåpe, noen kanner Biltema Grovrens, Ovn- og Grillrens, isopropanol, rødsprit og Vanish OxyAction til soaking i døgn. Å bevege tekstilene nevneverdig during soak har vært uaktuelt pga gassene. Jeg har vært så heldig å få supplere teoretisk kjemikunnskap med praktisk erfaring med bl.a. HCN og kan fortelle at tekstiler dynket i ufortynnet Karate Zeon 5 C, bløtlagt i pH 13-14, de vil produsere forholdsvis mye HCN, så å åpne en lukket beholder som har stått i to døgn - lukket for å hindre pH i å synke ved fordampning av ammoniakk eller bufring med karbonsyre fra opptak av CO2 fra luften - å åpne en sånn beholder uten å ha et ordentlig avtrekksskap krever at en forstår seg på molekylvekt i gassblandinger og legger seg flat, om en ikke har dykkeutstyr.  Steg 1 og 2 i prosessen var forholdsvis smooth sailing. Et illustrasjonsfoto tatt før en lunsjpause: Så, etter å ha knust kapslene og hydrolisert det kraftig lipofile virkestoffet til mer vannløselige produkter, så får en lære om mikroplast.  Det hvite er ikke såpe, det er mikrokapsel debris fra en liten singlet oppi den bøtta. Mikrokapselrestene begynner ikke slippe tekstilen før etter at virkestoffet er brutt ned. De er lagd av samme materiale som deler av elastanfibre. Gummi'ish, med trykk på ish. De er ikke hydrofile, men har heller ingen affinitet til annet enn elastan og polyamid av hva jeg har sett så langt, og flyter opp i vann når de løsner fra tekstilene. Mengdene...  Uten å overdrive, det har antakelig gått mer enn et tonn varmtvann til å skylle debris ut av den ene singletten i den bøtta på bildet. Den er _nesten_ ren nå. Tidkrevende, fordi den må tørke mellom, da svulmede bomullsfibre holder mer mikroplast fanget enn tørre fibre gjør. Vaskemaskin er lite hjelpsom fordi den tømmer nedover, og plastgugga blir liggende igjen oppå plagget. Vi har holdt på i flere uker nå. Rinse, repeat.  Edeward er drittlei og deprimert. Han er sjalu på tekstiler og bøtter og vann og har henfalt til å rive av seg pelsen i mangel på bedre å ta seg til, fordi han pga pelsstellet på rasen har fått for seg at jeg liker ham bedre uten pels, så han gnager og river den ut for å komme ovenpå i konkurransen mot bøtter og vann og klær. Dette er hans eget verk.  På den positive siden ser han nå på bading med helt nye øyne. Når nødhjelpsarbeidet for å redde unike klesplagg med høy affekskonsverdi innimellom ryddes bort er det endelig hans tur til å få min oppmerksomhet og kjærlighet, og vask av skjegg og bart har blitt mye lettere og krever lavere kompensasjon enn tidligere.  For øyeblikket er han utålmodig, fordi han vet jeg har kjøpt burgere og pølser fra K9 Hundesenter i dag, og han aner at jeg har planlagt noe med de burgerne.     
    • Putt den i en vaskepose i vaskemaskina, og så heng den til tørk et litt varmt sted så den tørker raskt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...