Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har kjøpt Flexibånd i dag, til bruk på sele når vi er på "vimsetur". Prøvde det på skogstur i dag, og det fungerte bra for oss (også for mine noe vonde håndledd og fingre:)

Litt dumt spørsmål kanskje, men jeg spør likevel :whistle: : I pakken fulgte det med en ekstra rem. Jeg leste bruksanvisningen, og forstår det slik at dette er en slags sikringsrem som skal brukes sammen med Flexibåndet... men jeg må innrømme at jeg ikke helt forsto hva de mener. Jeg festet båndet på selen, som har festekrok i egen rem på ryggen (Dogman). Festet er langt fra halsen, så reimen er vel beregnet ved bruk av halsbånd? (Og halsbånd + Flexi er vel ikke helt bra.) Noen som bruek slik reim, og hvordan?

  • Svar 96
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja, hvorfor ikke kaste hele flexin? Damdidam. Tre meter skinnbånd er helt fantastisk. Skal hunden gå løs, kneppes båndet av, hvis ikke har den mer enn nok lengde til å gjøre fra seg langt uti buskas o

= feil bruk

Jeg går normalt sett med hunden min i bånd med én finger - dvs. at hun kan gå meget fint i bånd, ikke trekker og ellers er veldig ukomplisert å gå tur med. Men hun er en ganske bedagelig type som gjer

Skrevet

Hvorfor er ikke halsbånd + flexi bra?

Fordi hunden vet aldri helt når båndet tar slutt,ikke bra for nakken om det plutselig rykker til, slik det iallefall gjør når jeg bruker flexi på min. Også fordi båndet alltid er "stramt", og jeg vil iallefall at min hund skal gå pent i halsbånd, i sele tiltater jeg mer surring og rykk fra ham, og det er jo det som blir konsekvensene av flexi egentlig

  • Like 1
Skrevet

Ja, hvorfor ikke kaste hele flexin? Damdidam. Tre meter skinnbånd er helt fantastisk. Skal hunden gå løs, kneppes båndet av, hvis ikke har den mer enn nok lengde til å gjøre fra seg langt uti buskas og grøftekanter :)

  • Like 4
Skrevet

Ja, hvorfor ikke kaste hele flexin? Damdidam. Tre meter skinnbånd er helt fantastisk. Skal hunden gå løs, kneppes båndet av, hvis ikke har den mer enn nok lengde til å gjøre fra seg langt uti buskas og grøftekanter :)

Det er ikke alle som kan, eller vil ha hunden sin løs. Flexi er genialt på skogstur på denne tiden av året. Langlina blir full av søle og hekter seg opp i alt. Flexien gjør at hunden kan surre litt mer enn i vanlig bånd :)

  • Like 1
Skrevet

Flexi er suverent og opplever ingenting av dette 'er stramt' hele tiden, så det blir vanskelig for hunden å skille. Hunden er ikke dum, den skiller LETT. Vår hund stopper når hånden min blir trekt fram, han kjenner altså forskjell på 'strikk' i flexi kontra når det er stramming av bånd. Man får heller ikke rykking som enkelte påstår. Da bruker man flexi feil.

Flexi er helt utmerket ved riktig bruk, men det forutsetter riktig bruk, og det synder endel.

  • Like 1
Skrevet

Flexi er en smart oppfinnelse. jeg syns det fungerer veldig bra, men bruker det ikke daglig. Jeg kan skjønne folks sinne over de med manglende kontroll, men for oss som bruker den fornuftig og orntlig, er det et bra bånd. Enklere enn langline i mange tilfeller. Og så supert å stå i døra og slippe hunden på do i hagen med :P

Skrevet

Jeg synes og flexi er en helt fin ting jeg, brukt riktig. Man slipper at båndet sleper på bakken og hunden tråkker over, har semi-god kontroll og kan gi hunden mer frihet der det ikke går å slippe den helt fri.

Flexikjerringer som har null kontroll på hundene sine er en sak, men brukt riktig synes det det er helt knall. Og jeg mener at riktig bruk innebærer bruk av en sele samtidig.

Skrevet

Nå er det kanskje lenge siden jeg har sagt noe om det, men jeg er altså en ihuga flexihater :angry: . Det er tidenes teiteste oppfinnelse :sint_01: Så vet dere det.

Guest Gråtass
Skrevet

= feil bruk

Helt uenig. Jeg har de siste ti årene brukt utrolig mye tid på å lære folk å gå pent i bånd med hunden sin. Samtlige som bruker flexi på turer, har problemer med dette. Jeg er ganske sikker på at flexibånd er ment for å gå på tur med hunden..

Skrevet

Helt uenig. Jeg har de siste ti årene brukt utrolig mye tid på å lære folk å gå pent i bånd med hunden sin. Samtlige som bruker flexi på turer, har problemer med dette. Jeg er ganske sikker på at flexibånd er ment for å gå på tur med hunden..

Jeg bruker tidvis flexi på issi eller amiga, men de kan fortsatt gå FVF/lineføring og gå pent i bånd ellers. Ser ikke helt problemet. Amiga får ofte gå i flexi fordi vi går langs vei og hun kan ikke gå løs pga biler ol. mens Issi dilter løs ved siden av oss.

Vettig bruk, altså være obs o rulle inn hundene når du ser du møter noe ol ser jeg ingenting galt i. det har langt ifra ødelagt noe for meg og mine hunder. de får rørt mer på seg er resultatet.

Skrevet

Jeg går normalt sett med hunden min i bånd med én finger - dvs. at hun kan gå meget fint i bånd, ikke trekker og ellers er veldig ukomplisert å gå tur med. Men hun er en ganske bedagelig type som gjerne tar seg god tid dersom vi ikke er på trimme/joggetur. Da er det utrooolig deilig for meg å ha henne i flexiline samtidig som jeg kan la henne få lov til å gå i sitt eget tempo i mye større grad enn med kort bånd.

Hvis noen påstår at bikkja mi ikke kan gå i bånd fordi JEG liker å bruke flexiline - whatever. Det blir bare trangsynt å tro at alle som bruker flexi er en homogen gruppe mennesker som ikke kan gå med bikkja pent i bånd, sorry.

Alt til sitt bruk. Langline - ikke noe for meg. Det er ikke vits å bruke det på en hund som aldri er lengre unna meg enn fire meter. Kort bånd er utrolig kjekt i byen, på turstier med masse folk osv. Men flexi er helt uslåelig på morgenturen!

Og bare så det er sagt. Det ER masse duster som bruker flexi. Men jeg nekter å gå med på at det er bruken av flexi som gjør dem til idioter. Det er ofte mye annet som er galt med den typen folk sitt hundehold i utgangspunktet.

  • Like 3
Skrevet

Flexi er en smart oppfinnelse. jeg syns det fungerer veldig bra, men bruker det ikke daglig. Jeg kan skjønne folks sinne over de med manglende kontroll, men for oss som bruker den fornuftig og orntlig, er det et bra bånd. Enklere enn langline i mange tilfeller. Og så supert å stå i døra og slippe hunden på do i hagen med :P

SUPER IDE!! Tror jeg skal teste dette ut!

Ellers er jeg en flexihater selv, skader jo ikke bare meg om jeg er litt klønete, men hunder også. Fikk 3 brannsår den ene turen jeg gikk med det. Jeg går enten løs eller med langline når hun skal løpe litt, det funker bedre for meg.

Skrevet

Har ikke sett den ekstrareima jeg, på noen av flexibåndene jeg har kjøpt.

Forøvrig synes jeg flexibånd er helt topp! Eneste grunnen til at jeg ikke bruker det lenger er at det var _veldig_ upraktisk da en schäfer kom jumpende ut av en hekk og føyk på mine. Fordi jeg hadde begge hender fulle av flexibånd (ett i hver hånd) fikk jeg ikke tatt fatt i hunden, og pga den dingsen kunne jeg heller ikke slippe mine hunder (for da ville den dinglet i beina på hundene).

Ikke skjønner jeg at folk skal bli hjernedøde når hunden er i flexi, man kan faktisk bruke samme kommandoer som om hunden går i langline/løs. At folk ikke skjønner det er ikke flexiens feil.

Skrevet
Helt uenig. Jeg har de siste ti årene brukt utrolig mye tid på å lære folk å gå pent i bånd med hunden sin. Samtlige som bruker flexi på turer, har problemer med dette. Jeg er ganske sikker på at flexibånd er ment for å gå på tur med hunden..

Snodig at jeg har hatt bare 2 hunder og begge skjønner flexi utrolig godt og de lyder det jeg har lært dem. Veksling fra flexi til låsing på fast avstand er uten problem. Hunden kjenner forskjellen med en gang. Forøvrig tror jeg andre bånd enn flexi også er ment for å gå tur med hunden.

Jeg har sett mange med utfordringer med flexi og med andre bånd. Felles for de er at de ikke vet hva de gjør. Jeg og madammen med de 2 hundene vi har hatt er mer enn nok bevis på at det ikke er utstyret(flexi) det er noe feil med, for vi er ikke akkurat noen hundetrenere eller har god peiling - får vi flexi til å virke etter intensjon, så kan alle det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Liker å se gamle brukere savne aktivitet. Min første bruker fant sonen i 2010. 16 år, av og på, teller kanskje som gammel bruker jeg også   Tror kanskje flere søker tilbake til forum etterhvert pga økende misnøye med Big Tech data harvesting. Selv er jeg i ferd med å ta spranget fra Android til et nisje operativsystem som er upraktisk fordi Vipps og BankID ikke fungerer — men det er privat. Storebror får ikke registrert hvor mye flatulens jeg har produsert for å beregne neste ukes klimakvote. Andre deler villig alt og kommer kanskje aldri tilbake fra Facebook, Google, Alexa, Copilot og Siri. Jeg var forøvrig ikke aktiv på sonen i den dramatiske perioden alle snakker om som en andre verdenskrig. Da jeg pauset pga livssituasjon var dette et av de mest aktive forumene på norsk internett. Høyt tempo, høy temperatur. Det var trist å returnere til en spøkelsesby lik Levanger sentrum etter Magneten ble bygget.  Jeg blir like glad hver gang jeg ser aktivitet her, nær samme hva det dreier seg om, så vit at det gleder selv om det kanskje ikke kommer respons. Keep sonen alive🐾 
    • Vurderer begynne oppdatere her igjen, etter en lang periode med så mye drama og alvor i privatlivet at jeg har "fått" autistisk burnout av det. Fullstendig ute av drift og knapt i stand til et absolutt minimum av nødvendigheter for overlevelse. Edeward har gått for lut og kaldt vann med kun pliktmosjon, pliktlek, sporadiske pliktturer, ytterst få opplevelser utenfor hagen og bare et absolutt minimum av stell. Han har tolerert det skremmende bra. Robust type. Så lenge han får kos, godbiter, leker å fly etter og hull å grave dem ned i er han tålelig fornøyd med livet. Mamsen hans er ikke like lett å glede. Sykdom fra forgiftninger og stress pga gjentatte innbrudd har ikke lettet den psykiske og emosjonelle byrden av samtidig alvorlig personkonflikt i nær relasjon. Forhistorien er for lang til å fortelle, men den er alvorlig nok til at jeg har riesen istedenfor dvergpuddel. Noe av det er så alvorlig, jeg tror det er direkte hensynsløst å påminne om at ting som foregår på skjerm og fremstår som en slags fiksjon i de flestes hverdag er harde realiteter for andre, som meg. Alle har lest om lastebil-Jonas, for å ta et eksempel. Sånne ting fortonet seg som en slags fiksjon for meg ihvertfall, all den tid jeg ikke var utsatt for liknende selv i min egen hverdag. En kan lese om iranske agenter og kjøkkenkjemi terrorister som skader seg selv og må ha hjelp, men skjermen skaper en betryggende følelse av at det er en slags fiksjon, selv om det er nyheter, for det skjer jo ikke her foran meg i mitt nabolag — helt til en mann med jaktrifle prøver klatre inn vinduet ens kl 05:30 på morgenen og en står der bak døren i bare trusa og venter på døden med en kjøkkenkniv i hånden, i håp om å i det minste klare merke fyren for drapsetterforskerne - og det som plager en mens en står der og rister av adrenalin er: "I'm not decent! Jeg skulle tatt på en t-skjorte. Jeg er uanstendig lite kledd for anledningen." Akkurat det plaget meg i den situasjonen.  Han klarte forøvrig ikke komme seg inn gjennom det smale vinduet jeg hadde latt stå åpent, så jeg slapp med skrekken og unngikk ydmykelsen i bli sett, drept og funnet i bare trusa, hvilket også var en lettelse. En vet aldri hvordan en reagerer på ekstreme situasjoner før en er i dem. Jeg vet st jeg sover ikke uten noe på overkroppen igjen ^^ Det neste som virkelig plaget meg overraskende var at hans samboer og to barn måtte "feire" jul alene etter at politiet skjøt og drepte ham neste gang han la seg på hjul for å prøve drepe meg igjen, fordi han ble desperat og åpnet ild mot dem først. Jeg var veldig emosjonelt berørt av de stakkars etterlatte. Gnog meg hardt, lenge. ..men det der var i 2016, og er på deilig avstand nå.  I løpet av året som har gått har jeg bare blitt kronisk blyforgiftet av at en gjøk med foil impressioned key har låst seg inn og ut av hjemmet mitt og stappet blypasta fra bilbatterier i vannrørene med ujevne mellomrom mens jeg har vært ute med Edeward, og også sprayet ALLE klær, håndklær og sengetøy med ufortynnet Karate Zeon CS 5.  Blyet oppdaget jeg omsider ved kroppslige symptomer, som akutt diabetes, metallsmak og synlige partikler i vannet. Det ufortynnede landbrukskjemikaliet i klærne oppdaget jeg ikke før uker etter å endelig ha anskaffet boligalarm. Det hadde svidd og klødd intenst veldig lenge og jeg hadde "fått" en skremmende mengde føflekker og andre hudforandringer, men jeg hadde ingen anelse om hva som var årsaken før jeg begynte skylle klær med renset vann (omvendt osmose apparat) for å få ut hva jeg trodde var bly fra vannrørene. Klærne produserte et merkelig skum. Det skummet mer jo mer jeg skylte. Viste seg etter mye undersøking å være et heslig ekkelt insekticid laget for å SITTE på planter i regn og vind. Ikke før etter hydrolyse med ekstrem pH ville noe av det slippe fra tekstilene, og de mengdene med mikrokapsel debris som kommer ut av dem etter å ha brutt ned virkestoffet forteller en skremmende historie om gjentatt sprøyting om og om igjen over tid. Alle de "små" tingene. Drama og intriger i personlige relasjoner har allikevel tæret mer. Fra å ha vært en såkalt ressursterk, høytfungerende autist som maskerte godt nok til å passere som noenlunde nevrotypisk, så har jeg kollapset til et dysfunksjonelt nivå av autisme folk flest forbinder med ordet. Knapt evnet spise. Dusjet to ganger i uka. Tror jeg brukte de samme sokkene fire dager på rad en uke. Fullstendig ute av drift. Vekslet mellom apatiske shutdowns i time etter time med samme repetitive mobilspill for å unngå hysteriske panikkanfall meltdowns fra psykologiske triggere hvis rammer fort dersom jeg ikke holder intenst fokus på noe for å hindre tankene fra å vandre og uunngåelig påminne meg noe som utløser en kaskade av akkumulativt triggende minner. Det er sluttsummen på kassalappen som teller, mente Reitangruppen. Hver enkelt vare en plukker med seg på tur gjennom IKEA gir ingen stressrespons i seg selv.  Forrige gang jeg hadde meltdowns var forøvrig i barndommen, før pubertet. Tror jeg egentlig var ganske robust jeg også. Som en abusive cluster b personlighet uttalte i irritasjon som gled over i sadistisk forventningsglede: "Sterke mennesker bøyer seg ikke, (men) de knekker (til slutt)."  Årsaken til å velge skrive her igjen nå er at den verste biten, den alvorlige konflikten i nær relasjon, den er i praksis løst. Det kan ta lang tid før det ekstremt toksiske, interpersonlige dramaet er over, men selve problemet er løst. Det praktiske problemet er uskadeliggjort. Som en litt stereotypisk praktisk anlagt og materielt fokusert asperger (tidligere vellykket maskberger) tror jeg det å ha løst det praktiske og konkrete problemet som var kilden til hele konflikten automatisk fikser konflikten etterhvert også, så det ser ut som lys i enden av tunellen, selv om det fortsatt er mørkt her inne og jeg ikke vet hvor utgangen er ennå. Naboen dukket forøvrig opp sprell levende, Edeward har vært fin i magen hele året, ikke tisset inne igjen og tar det hele overraskende fint. En virkelig god gutt med de beste intensjoner.  Jeg HÅPER vi snart har nok sjelefred og så lave blynivåer at jeg orker begynne gå turer og dele opplevelser med Edeward utenfor hagen igjen. Oppdaterer plutselig om situasjonen endrer seg så mye som jeg håper den gjør snart. Bilde hører med:  
    • Kan hunden gå på varm asfalt før den skal bade? Usikker om jeg skal ta de med fordi redd for potene, Tar hånda mot asfalt og føles ikke varm, Men hvor varmt er det før deres hund ikke går på asfalt?
    • Hvilke langhårete hunder krever minst pelsstell? Og mest pelsstell? Kun for kjekt å vite.
    • Vurderer å kun holde meg til hund. Selv om jeg også har lyst på andre typer dyr. Kjekt med litt forskjellig synes jeg men hvis det er en ulempe og til hinder for hundene går jo ikke det. De er viktigst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...