Gå til innhold
Hundesonen.no

Ta med hunden på jobb?


Ia
 Share

Recommended Posts

Noe jeg er interessert i høre litt om, er hva sonisene mener om å ta med hunden på jobb. Grunnen til at det interesserer meg er at det er noe jeg godt kunne tenke meg selv en dag. Men før man i det hele tatt tenker på å gjøre noe, spør man jo på sonen!

Er det best for hunden å være alene hjemme i en 8-9 timer daglig, eller å ta den med til et lokale hvor den kanskje ikke er like trygg, men får være sammen med deg? Jeg ser for meg at jeg bare kommer til å ha en hund i fremtiden, når jeg bor for meg selv. Nå som hun har selskap av to andre er det ikke noe problem for meg å la henne være alene, men jeg vil ønske å ta henne med meg når hun er helt alene. Men så er spørsmålet hva som egentlig er det beste for hunden.

Det avhenger naturligvis også av hvilken type jobb man har.

Kom gjerne med egne erfaringer, eller bare generelle synspunkter på dette :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg kjørte lastebil så hadde jeg alltid med 1 eller 2 hunder på jobb :D Hvis ikke begge var med meg så var den ene med samboeren min som også kjører lastebil. Funka gull det :D Nå er den ene med samboeren når det er løpetid her hjemme. Det er litt værre for meg å ta med dem på jobb siden jeg jobber på hotel nå. Kun 5 min fra her jeg bor, og har ikke arbeidstid på mer enn ca 6.5 timer om dagen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde tidligere med meg hund på jobb hver dag, men så ble det dessverre vedtatt forbud mot hund på jobb der jeg jobber..

Jeg savner det, og kommer sannsynligvis til å stille krav om mulighet til å ha med hund når jeg en gang bytter jobb.

Å ikke kunne ha med hund medfører jo også at det blir vanskeligere for arbeidsgiver å få meg til å jobbe overtid..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å ha hunden med på jobb kan være en god løsning det, men det kommer jo helt an på hvor man jobber og hva slags jobb man har. Har hatt hund med på sommerjobben min mange ganger, men så var det en dyreklinikk da, og terskelen for å ha hund med på jobb blir naturligvis litt lavere der. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å ikke kunne ha med hund medfører jo også at det blir vanskeligere for arbeidsgiver å få meg til å jobbe overtid..

Et veldig godt poeng. De av oss som ikke deler ansvaret med noen, må naturlig nok hjem til hundene etter jobb. Dersom jeg må jobbe lenge, som feks ved slutten eller starten av semesteret (jeg jobber på Blindern), pleier jeg å gå hjem og hente jentene, og ta dem med meg opp på jobb etterpå.

Jeg hadde med Aiko på jobb de dagene jeg jobba da hun var valp. Jeg var student da jeg fikk henne, og strakk den valpetida ganske langt, så hun kunne være med lenge. :P

Hvorvidt hunden kan være med eller ikke avhenger jo av hva slags type jobb du har. Nå har jeg feks eget kontor, men pga en kollegas illuktende, siklende og hårete hunder får jeg ikke ha med mine lenger (for hvis en rase nektes, kan jo ikke mine, reine, søte små få lov, rett skal være rett). Imouto var likevel med da jeg fikk henne, og fram til hun var ca 4 mnd gammel.

Jeg er ikke så opptatt av om hunden "er trygg" på stedet, faktisk tenker jeg ikke på det i det hele tatt, for jeg tar med meg mine overalt uansett. Der jeg går, er de med, og de er ekstremt miljøsterke og tilpasningsdyktige, og bryr seg ikke om hvor de er hen så lenge de har det fint. Og det har de jo alltid. :)

Aiko var altså aleine hjemme, dvs uten selskapshund, i ganske mange måneder før Imouto kom. Fordi jeg bor/bodde sammen med en eller flere personer, så har hjemme aleine-trening kommet helt av seg sjøl. Det kommer og går folk hos oss hele tida, og ingen av dem blir noe stressa av det. Imouto er veldig lite hjemme aleine, men jeg har jo øvd på det også, selvsagt. Jeg trur mine har det mye kulere hjemme sammen enn passive på kontoret hos meg, men dersom jeg kun hadde hatt en hund, ville jeg tatt den med meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde tidligere med meg hund på jobb hver dag, men så ble det dessverre vedtatt forbud mot hund på jobb der jeg jobber..

Jeg savner det, og kommer sannsynligvis til å stille krav om mulighet til å ha med hund når jeg en gang bytter jobb.

Å ikke kunne ha med hund medfører jo også at det blir vanskeligere for arbeidsgiver å få meg til å jobbe overtid..

Akkurat den biten kjenner jeg også på.

Jeg hadde nok tatt med hundene på jobb ganske ofte tror jeg, om jeg hadde fått lov. (Virker som om det er muligheter her til å ta med framtidig valp den første perioden på jobb, og det setter jeg størst pris på egentlig.) Mine hadde syntes det var supert å ligge under pulten min og bare ha selskap. Men nå som de er to så har de også selskap i hverandre når de er alene hjemme, og da synes ihvertfall jeg det er mye greiere å være borte fra dem en hel arbeidsdag kontra om jeg bare hadde en hund.

Når alt kommer til alt, så tror jeg egentlig at hundene mine har det egentlig vel så bra hjemme når de er flere, som å være med meg passive på jobb. Som Sandra sa.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikkje noko problem at hunden er heime 8 - 9 - 10 timar om dagen, medan ein er på jobb. Det er jo heilt normalt. Men det er klart, det er koseleg å ha med seg hunden på jobb :) . Eg hadde Laffen med meg på jobb ein del gongar då han var liten, men det går ikkje lenger. Det å lempe 35kg hund 2 meter opp i lufta og inn ein lastebildør let seg rett og slett ikkje gjere :lol: . Det var utruleg koseleg å ha han med då han var liten, eg laga til ein plattform for han ved å kile ei halvpalle fast mellom seteryggen og dashbordet på passasjersida, med madrass og teppe oppå. Her låg han og hadde det heilt greit. Og det var jo ikkje akkurat upopulært hos kundene heller... :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan ha med meg Nansen på universitetet, fordi vi har tegnesaler for hvert klassetrinn, der alle har hver sin arbeidsstasjon, og hele instituttet (ca 80 studenter, og ca 30 ansatte hvorav tre har med sine hunder på kontorene sine) virkelig digger Nansen. Men jeg gjør det sjelden fordi han blir veldig sliten av å være så sosial hele dagen. Så lenge jeg ikke er på forelesning (og det er jeg sjelden, mest prosjekt og møter) ligger han under pulten min, ellers er han med andre på møter, blir gått turer med e.l. (han er virkelig i himmelen når han får være med). I tillegg sykler vi til og fra, og det er 5 km med bratte bakker hver vei. Så han er oppbrukt innen vi kommer hjem. Selvsagt veldig praktisk i blant, men lite lurt når jeg vil trene e.l. med ham på ettermiddagen, og det vil jeg oftere enn han egentlig orker fra før av. Så dimlingen bor hjemme, han :P

Ellers syns jeg det er utrolig koselig å ha ham med. Jeg blir mindre stressa mens jeg jobber (pelsterapi :wub:), og jeg blir bare generelt glad av å ha ham der. Dessuten har jeg ikke dårlig samvittighet om jeg drar for å trene eller gå på kino e.l. på kvelden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer også an på hunden. Jonas liker ikke å være med på jobb han (nei, han er ikke utrygg), xn prøvde å ha han med på jobb når han jobbet med pleietrengende, men bikkja ga tydelige signaler på at den heller ville være hjemme og sove.

Loke var med på jobb hver dag i flere år, før jeg begynte å ha han hjemme. Tror faktisk han også foretrakk å være hjemme. Det virket sånn, uten at jeg kan forklare hvorfor jeg fikk det inntrykket.Annet enn at han ikke gadd gå til døra når jeg tok på meg arbeidsklær, han gikk bare å la seg på plassen sin og lukket øynene. Mine hunder har vært gode på å slappe av inne da... De sover bare..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror hunden har det vel så bra hjemme jeg da. Såfremt det ikke er snakk om et urimelig antall timer. Man risikerer jo at hunden kan reagere med angst når den først må være alene en sjelden gang. Dessuten synes jeg det er viktig å være ydmyk når det gjelder å ha med hunden. Synes ikke andre ansatte det er greit må man bare godta at slik er det. Allergi, redsel for hund osv. Er jo eksempler på hvorfor folk ikke vil ha hund rundt seg der de jobber.

Hvis jeg i fremtiden får en jobb der hunden kan være med kan jeg f.eks. Tenke meg å ha den med innimellom hvis jeg vet dagen blir lang :) men hver dag, nei. Ville bare blitt ukonsentrert av det jeg, tror jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har hatt med hundene noen ganger på jobb, selv om det ikke er lov. Personlig synes jeg det er mer mas for meg, fordi hundene ikke skal være i veien for noen og man blir så fokusert på at de ikke skal være til bry. Noe de heller ikke var, for de sov bare under pulten.

Så for min egen del er det lettest å ha de hjemme. Der vet jeg også at de kan sove hvor de vil (senga, sofa, rusle rundt) enn å ligge under pulten en hel dag. Og man slipper å bli forstyrret av folk som skal hilse, forlate hundene mens man er møter/lunsj etc

I den forje jobben min dro jeg hjem og hentet hundene før jeg evt jobbet overtid. Nå tar jeg bare med pc'n hjem og jobber hjemmenfra ved overtid. Funker veldig fint.

Så jeg liker best å ha de hjemme. Fordi det er enklest for meg og tror det er best for de også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer an på hunden og jobben, som de fleste sier. Gubben har med hundene på kontoret (lite firma, 8 personer hvor de fleste er ganske glad i hund) en dag i uken hver, gjerne dager vi har det travelt ellers (Odin er med på onsdager, for da spiser vi middag og drar rett på kurs med Kovu etter jobb, som varer ganske lenge). Da får de 20 minutter gåtur på vei til og fra, og litt sosialt samvær i løpet av dagen.

Når Odin er hos foreldrene mine har pappa hatt ham med på jobb et par ganger, men det fungerer dårlig. Odin blir for giret av folk som går inn og ut i butikken, og ikke minst av alle dyra som skal inn på dyreklinikken ved siden av... :rolleyes2: Mamma jobber på omsorgsbolig og kan ikke ha ansvar for hund hele jobbdagen.

Jeg håper å ha muligheten til å ta med hundene på jobb etterhvert, men må snakke litt med øvrigheten for å få lov, det er nemlig policy i firmaet å ikke ha med hund, av hensyn til kunder og allergiske kolleger. Nå er vårt kontor 3 mennesker, hvor sjelden mer enn to på jobb, og ingen kunder, så det er mulig jeg får unntak. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eldstemann hadde jeg med på jobben da jeg jobbet i et kunstgalleri. Veldig bra sosialtrening, egentlig.

2232579949_3f507bee89_o.jpg

Den yngste hadde jeg med på jobben (kontorjobb) i over ett år, men sluttet pga omstendigheter utenfor arbeidsplassen (må kjøre igjennom sikkerhetssone på Gardermoen for å levere dokumenter etter jobb), men det går vel så greit å ha dem hjemme også.

Skjermbilde2011-09-06kl114333.png

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den yngste hadde jeg med på jobben (kontorjobb) i over ett år, men sluttet pga omstendigheter utenfor arbeidsplassen (må kjøre igjennom sikkerhetssone på Gardermoen for å levere dokumenter etter jobb), men det går vel så greit å ha dem hjemme også.

Skjermbilde2011-09-06kl114333.png

:wub: :wub:

Jeg jobbet i dyrebutikk når Ivy var valp, så hun ble naturligvis med på jobb. Etterhvert som jeg byttet jobb til en gårdskole med vanskeligstilte barn var hun med og var verdens beste terapihund. Lyra var med der som valp til jeg ble sykemeldt pga av graviditet og siden da har jeg vært hjemme med dem :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For meg er det et must å kunne ha med hund på jobb, og det er ganske relevant når jeg velger jobb faktisk (men nå har jeg alltid bare jobbet deltid ved siden av studier). Dette har vært på hundepensjonat, to dyrebutikker og førerhundskole.

Jeg har også gått på videregående (de to siste årene) som godtok hund og studiestedet mitt i dag har egen hundekennel (og man kan ha med valper inn i forelesningene).

25857_407704226302_530141302_5555748_4053731_n.jpg

Tia kjeder seg i kjemitimene, men jeg tror hun har det litt bedre der enn hjemme allikevel :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skulle ønske jeg kunne tatt Delta med inn på jobben, men jeg jobber med studenter og har gjerne folk inn og ut av kontoret hele dagen. Lille dingsen min hadde nok ikke klart å ligge i ro der i begynnelsen, haha, men det hadde gått seg til. Hovedproblemet er vel at folk fort er allergiske eller redde hunder, osv.

Lever i håpet om en jobb hvor hun kan være med så slipper hun å ligge alene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2232579949_3f507bee89_o.jpg

Skjermbilde2011-09-06kl114333.png

25857_407704226302_530141302_5555748_4053731_n.jpg

See, sånn vil jeg ha det! :wub:

Mange interessante meninger her. Som skrevet kommer det an på jobben, men nå velger jeg å satse på at det ville vært godtatt med hund på min arbeidsplass. Fra mitt ståsted er jo dette noen år frem i tid, og kun planer og drømmer.

Akkurat nå skulle jeg ønske at jeg gikk på en videregående hvor de tillot meg å ta med hund :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jobbet på ett lager før og hadde med hunden når hun var valp/unghund. Hun fikk beskjed om å bli i tøyburet sitt mens jeg jobbet, og ble luftet i røykepauser bak bygget, Gikk til og fra jobb, så hun fikk turene sine da. Når hun ble unghund gikk hun mye for seg selv inne på kontoret og i butikken, noe som kundene ikke alltid satt pris på. Hun var ikke så lydig lengre og nektet å bli på plassen sin, sneik seg unna med en gang jeg snudde meg. Det ble for mye styr å holde øye med hund og jobbe samtidig, så det var deilig når hun var hjemme etterhvert. Kos å ha henne der, men fikk ikke jobbet effektivt nok føler jeg. Jeg hadde en aktiv jobb hvor jeg gikk mye mellom reoler, hentet, pakket ned ting etc. Ville nok vært noe helt annet med en kontorjobb.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skulle ønske jeg kunne tatt Delta med inn på jobben, men jeg jobber med studenter og har gjerne folk inn og ut av kontoret hele dagen. Lille dingsen min hadde nok ikke klart å ligge i ro der i begynnelsen, haha, men det hadde gått seg til. Hovedproblemet er vel at folk fort er allergiske eller redde hunder, osv.

Lever i håpet om en jobb hvor hun kan være med så slipper hun å ligge alene.

Jeg jobber også i studieadministrasjon, og har hatt med Aiko da jeg jobba i førstelinje på SV-info og på ekspedisjonen til instituttet jeg studerte, og nå som programkonsulent med eget kontor på instituttet. Jeg pleier å sette opp en lapp på døra med et bedårende bilde hvor det står: "Hei. Jeg heter Aiko/Imouto. Jeg er med på jobb i dag, og er bare snill. Velkommen inn!"

Aiko er litt håpløs, hun skal på liv og død kose og susse, og forsøker gjerne å klatre oppi fanget på folk (akkurat som om DET er noe dårlig av en shiba :wub: ), men Imouto gjerne går bort og stiller seg ved folk med hodet litt ned, for å invitere dem til å massere henne i nakken, hehe. Men det morsomme er at de etter kort tid skjønner at folk som kommer inn til mamsen kanskje, sjokkerende nok, ikke er der for å kose med dem. De blir bare liggende, men hvis studenten vil ha kontakt, får de selvsagt lov til å hilse. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikkje noko problem at hunden er heime 8 - 9 - 10 timar om dagen, medan ein er på jobb. Det er jo heilt normalt. Men det er klart, det er koseleg å ha med seg hunden på jobb :) . Eg hadde Laffen med meg på jobb ein del gongar då han var liten, men det går ikkje lenger. Det å lempe 35kg hund 2 meter opp i lufta og inn ein lastebildør let seg rett og slett ikkje gjere :lol: . Det var utruleg koseleg å ha han med då han var liten, eg laga til ein plattform for han ved å kile ei halvpalle fast mellom seteryggen og dashbordet på passasjersida, med madrass og teppe oppå. Her låg han og hadde det heilt greit. Og det var jo ikkje akkurat upopulært hos kundene heller... :ahappy:

Skriver under på den, jeg prøvde en gang med min voksne nuffe gutt, gikk dårlig det gitt :lol: Her er tuppa mi med på jobb, med pute og egen dyne :lol:IMG_1539.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor vanlig er det å få lov å ha med hundene sine på jobb da? Jeg hadde nemlig ikke turt å spurt jeg med mindre det var i en dyrerelatert jobb. Og så hadde jeg følt at de bare var i veien, eller passet på de mer enn jeg hadde gjort jobben min tror jeg.. Hadde med tuppa på klinikken da jeg jobbet der såklart.. Men ellers? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg jobber også i studieadministrasjon, og har hatt med Aiko da jeg jobba i førstelinje på SV-info og på ekspedisjonen til instituttet jeg studerte, og nå som programkonsulent med eget kontor på instituttet. Jeg pleier å sette opp en lapp på døra med et bedårende bilde hvor det står: "Hei. Jeg heter Aiko/Imouto. Jeg er med på jobb i dag, og er bare snill. Velkommen inn!"

Aiko er litt håpløs, hun skal på liv og død kose og susse, og forsøker gjerne å klatre oppi fanget på folk (akkurat som om DET er noe dårlig av en shiba :wub: ), men Imouto gjerne går bort og stiller seg ved folk med hodet litt ned, for å invitere dem til å massere henne i nakken, hehe. Men det morsomme er at de etter kort tid skjønner at folk som kommer inn til mamsen kanskje, sjokkerende nok, ikke er der for å kose med dem. De blir bare liggende, men hvis studenten vil ha kontakt, får de selvsagt lov til å hilse. :)

Åh, så du får lov til å ha hund der? Vi har dessverre forbud mot alt unntatt førerhunder her så vidt meg bekjent :( (Ellers hadde Delta vært med fra dag en! :D )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg jobber i dagligvare butikk, så det er ikke akkurat det enkleste stedet å ha med hund. Noen steder har jeg sett at de har bur bak på kontoret til hunden til sjefen f. eks. Et sted hadde en av de ansatte med seg hunden og den gikk løs rundt der de hadde pauserom og garderober. Men jeg har hatt henne med i bilen på korte dager og brukt pausen og lunsjen min til å lufte henne.

Om jeg får valp til våren, så er jeg avhengig av å ha en jobb den kan være med på føler jeg. Jeg kan ikke ta fri alt for lenge, fordi jeg ikke har en formue å leve på, og jeg ser ikke for meg at en valp på ti uker skal være hjemme alene i 10 timer. Men det kommer jeg til å se an litt. Jeg vet jo ikke hva kjæresten gjør på da. Han har søkt jobb på en fotobutikk hvor de er veldig åpen til at hunder får lov til å komme inn, så det er jo godt mulig han kunne hatt henne med der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg jobber laange dager (14-17 timer) så hundene er selvsakt ikke alene hjemme med mindre noen gidder å dra innom å lufte dem et par ganger. Nå som jeg bor i gokk er det få som gidder det.

Jeg er enten avhengig av pass de helgene jeg jobber, eller så er de med meg i bilen og har selskap i hverandre der og er ute relatitvt ofte på tur med enten meg eller noen av de andre som har lyst :) Begge mine trives i bilen og heller å ligge der en hel dag enn å være alene hjemme i 14 timer tror jeg. De får mer tur når de er med på jobb enn ellers, haha :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine er med av og til på jobb, gjerne hvis de ikke er i form og jeg vil følge med på hvordan det går med dem. Valpene har fått vært med hver dag når de er små. Jeg har eget kontor, og hundene ligger i senga under pulten. Men jeg tror hundene trives best hjemme. Jeg har en stor gjeng med hunder, og hundene er sånn sett aldri alene :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...