Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet (endret)

Hvordan får man rent skitne "tisselaken" (etter valper og slikt) på best mulig måte?

Hvordan fjerner du vanskelige tomat/fett-flekker?

Har du spørsmål rundt vask/ rengjøring, eller kanskje du har noen gode råd som flere kan dra nytte av?

Her er sonens egne vaske-tråd! a014.gifa046.gif

Nyttige linker:

"Vindundermiddelet som tar de seigeste flekkene" - Dagbladet

Endret av IW
Lagt til linker
  • Svar 1.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Se tulip! I Australia har de skjønt det. In case of emergency:

Da har jeg vasket halve kabinettet med zalo, eddik og vann på sprayflaske. Lot det virke 5-10 minutter før jeg gnei det inn med en litt grov klut. Funket veldig bra!

Reposter denne for lesere som ikke gidder å lese hele tråden

Posted Images

Skrevet

Det åpenbare svaret på alt må vel være EDDIK :D:lol:

Takket være Sonen har jeg lært at utsvetta klær og klær som lukter fordi de har tørka for sakte blir som nye igjen etter en runde med EDDIK-behandling :). Jeg har lagt klærne i eddikvann i ei bøtte en stund, før jeg så har vasket dem som vanlig i vaskemaskinen. Det har fungert utmerket på riktig så gjenstridige, illeluktende plagg.

Skrevet

Den der vanish, som har en mindre bra reklame, den fungerer faktisk veldig bra, og holder hvite klær hvite. Det finnes også noe som heter nylonvask, det er supert til å holde hvite klær hvite, og kan brukes til det meste egentlig. Billig, drøy i bruk og er blitt uunnværlig her i huset.

En annen uunværlighet er bakepulver. Det funker til så mye annet enn bare å heve kakene. Har du svidd en kjele f.eks, så hell bakepulver i den og tilsett varmt vann, la det stå en stund før du vasker den ren. Bakepulver fjerner lukt og er derfor supert i vaskevannet når du skal vaske kjøleskap eller søpplebøtter. Gjør også hundeskåler skinnende blanke. En desiliter bakepulver i klesvasken gjør tøyet mykere og får det til å lukte godt. Funker også supert til badekar, kjøkkenbenker og ting som du vil ha hvite igjen. Og har du skitne rør så kan du helle på bakepulver, la det virke litt og så fylle på med varmt vann. Og lag en "pasta" av bakepulver og litt vann og vask kaffe og tekopper som har sånne brune lag.

Har du skjortekraver og linninger som du ikke får helt rene, så kan du ta shampoo på dem, gnikke litt før du slenger det i maskinen.

Oppvaskmiddel fjerner grønskeflekker. Gni inn og vask som normalt.

Skrevet

Mener også å huske at tulip sa at gulv ofte blir vasket for mye, og at det isåfall må tørkes over med tørrmopp (ikke lufttørke).

Ellers har jeg et spørsmål ang. støv... hvorfor kommer den tilbake etter to-tre dager? Greit at det er masse sorte møbler, og elektriske duppeditter her, meeeen det må jo være en måte å holde det litt mer vekk på!?

Skrevet

Ang gjenstridige flekker så er det zalo som gjelder. Dette lærte jeg i min tid i ferskvaredisk, hvor forklærne ble rimelig ille av spesielt kyllingfett. Da gjaldt det å gni flekkene inn med zalo, legge de i bløtt en stund før man vasket de i maskinen etterpå.

Skrevet

Etter tulips superråd om å ikke vaske gulvet, men tørrmoppe det isteden og bare ta flekker så er det ALLEREDE mindre støv her hjemme! Tulip er min nye helt, definitivt!

Ahhh! Så det hjelper på støver også ja, nei men da tar jeg støvsugeren og tørrmoppen idag, og dropper å vaske gulvet (utenom gjørmegangen).

Skrevet

Tørrmopper er supre, jeg bruker dem også til å vaske over gulvet jeg da. Jeg har en sprayflaske med vann og litt oppvaskmiddel, så dusjer jeg lett over om jeg synes det bør ha litt vask.

Når det kommer til støv, så er dette døde hundceller, firbe fra klær, hår ol. som samler seg sammen, og man mister nok ganske mye hudceller i løpet av en dag. Og har man hund, så er det diversere mer hår, celler og rusk dem har i pelsen og gjerne rister av seg innomhus.

A bit OT: Dersom du selv mener du har for lite støv og hybelkaniner i huset, kan du jo vurdere å kjøpe en: Kennel Støvlia

  • Like 1
Skrevet

Siden jeg har sånn vaskedag så kommer jo spørsmålene rennende!

I dusjen er det sånn plexiglass tror jeg, og der blir det sånn fettaktig lag som er vanskelig å få vekk. Nå som jeg ikke har gjort noe, har det sånn dråpemønster.

Er det zalo? og så eddik kanskje?

Skrevet

Hehe, Christine sitt hybelkaninoppdrett det der ja. :lol:

På vanskelige flekker på klær f.eks. synes jeg at det hjelper å helle domestos på, la det virke en stund og så vaske det vekk.

Ellers er det lite husmortips å hente på denne fronten. :aww:

Skrevet

Nylonvask er supert på dusjkabinett. Ellers blir de veldig blanke og fine om du sprayer på sitronsaft (sånn fra gul flaske med grønn kork) og tørker av med avispapir. Fliser blir rene med oppvaskmiddel og edikk. Dusjhodet kan du dyppe i vann med edikk, det fjerner bakterier og sånn.

Ja, man kan vaske dusjhjørner mens man selv dusjer. Da slipper man jo å grise til klærne man har på :-p

  • Like 1
Skrevet

Nylonvask er supert på dusjkabinett. Ellers blir de veldig blanke og fine om du sprayer på sitronsaft (sånn fra gul flaske med grønn kork) og tørker av med avispapir. Fliser blir rene med oppvaskmiddel og edikk. Dusjhodet kan du dyppe i vann med edikk, det fjerner bakterier og sånn.

Ja, man kan vaske dusjhjørner mens man selv dusjer. Da slipper man jo å grise til klærne man har på :-p

Tror nylonvask skal inn på shoppinglisten jeg!

Prøvde forresten nå med zalo og det gikk litt fortere enn når jeg gjorde det sistgang med bare sånn vindusspray, men alt ble ikke borte, et svakt omriss av "dråpene" er igjen. Satse på at nylonvask tar slikt.

Guri som jeg får mye spørsmål nå, men nå er jeg litt engasjert :P

Hvor ofte bør man støvsuge? (det har jo garantert noe å si hvor mye hunder, hva slags hårlag, og ellers støvmengde)

Hvor ofte vasker man dusjkabinett, vasken på badet?

Vasking av gulv?

Vasking av dyner? (og skifting av sengetøy?)

Tørking av støv på hyller og slikt?

Skrevet

Eddikk er veldig fint med å bort kalk =)

Og når det gjelder hybelkaniner, de har jeg mange av.. Når jeg da psyker meg opp til kamp og skal ta de me støvsugeren, kommer lille nurk til redning.. Hun er ikke heeel fan av støvsugeren, den tar jo ting. Så her skal det reddes det som kan.. Og samler hybelkaniner for å frakte de unna støvsugeren.. Ikke rart det er bestandig hårete her i huset :blink:

  • Like 1
Skrevet

Mamma har innført noe i sommerhuset: Hver gang vi dusjer må vi dra over med nalen inni dusjkabinettet. Da fester ikke såperestene seg der og lager disse skrekkelig skjemmende flekkene. :aww:

Skulle ønske jeg kunne gjøre det, gjorde det i gamle leiligheten, men dørene er ovale, eller hvordan jeg skal forklare det.

Skrevet

Det er helt kurant å støvsuge fremfor å tørrmoppe så lenge man har sentralstøvsuger hvor lufta ikke blåses ut i rommet igjen. Man får fjernet masse ved hjelp av støvsugeren, men det kommer jo alltids ting ut ved filteret.

Ved tørrmopp så samler man det på en annen måte liksom.

Tørker man forresten av tv og glassbord etc med klut som er skylt i skyllemiddel, så blir ikke overflaten like statisk og tiltrekker seg ikke så mye støv sies det. men man skal jo helst ikke vaske tv etc med våte kluter da.

Jeg har alltid brukt oppvaskmiddel blandet med vann som jeg har på en sprayflaske til å vaske gulvbelegg med. Også det gulvet jeg har nå, lurer på om det er laminat jeg. Det fjerner fettflekker etter tottiser fra både to og firbente. I tillegg blir det ikke mye vann man bruker. Jeg bruker tørrmopp til våtvasking også. Starter med den tørr, dusjer litt og vasker.

Til kjøkkenfliser kan du bruke det samme. Eventuellt oppvaskmiddel med litt edikk. Fjerner bakterier og eventuell tisselukt om du har valper, hunden har hatt uhell ol.

Badekaret her vaskes med en skrubbekrem, liker JIF best jeg da. Men man kan også bruke oppvaskmiddel og edikk vil jeg tro.

Edikk kan man bruke til mye. Blander man det med litt salt kan man også bruke det på kjøkkenbenker. Supert om man skal fjerne lukt av løk f.eks.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...