Gå til innhold
Hundesonen.no

Shaping


SaraS

Recommended Posts

Jeg prøver meg på shaping her, men får det ikke helt til. Vi har prøvd å shape inn litt forskjellige øvelser, men vi får bare til å shape inn halve øvelsen.

Akkurat nå prøver jeg å lære Selma å lukke en skuff på kjøkkenet. Det gikk veldig lett å shape inn at hun putter nesa på skuffen. Nese på skuffen=godbit! Men så stopper det. Hun lukker jo ikke skuffen, hun putter jo bare nesa borti. Jeg har lest 'klikkertrening for din hund' og der står det at når man har kommet til det punktet så skal man la hunden få jobbe/tenke litt selv. Når hunden blir utålmodig vil den dytte hardere på skuffen. Men det gjør hun ikke. Hun er ivrig en stund. Putter nesa borti skuffen ti tusen ganger, men når det ikke kommer flere godbiter legger hun seg ned og sier "uuuuuuhmp!". Hun gir liksom opp.

Dette gjentar seg i hver øvelse vi prøver å shape inn :ahappy:

Hva gjør jeg galt?

(Labbis, du kan jo dette! Så jo filmsnutten med Ikke)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For voksne hunder som aldri har vært borti slike ting før, gjelder det å ha tålmodighet! De har aldri vært vant til å jobbe på denne måten før (i motsetning til valper som ikke har andre læringsrutiner liggende inne), og nå skal de plutselig TENKE, liksom. :ahappy: Jeg husker Tinka var veldig treig da jeg først begynte å shape med henne, men nå er hun en god problemløser og tar ting nokså raskt. Jeg må ærlig innrømme at jeg ikke husker helt hvordan jeg løste slike start-/overgangsproblemer, men jeg tror det er nokså sannsynlig at jeg ga henne små hint (lokket, peket, ga en kommando hun kunne fra før eller noe) når hun hadde stått fast nokså lenge, og etterhvert sluttet å gi henne disse hintene.

Det er viktig å finne en balansegang, da! Hvis man i starten aldri hjelper en crossoverhund, vil det nok bygge seg opp veldig mye frustrasjon hos både hund og eier. Samtidig må man drøye lenge med å hjelpe, for hvis man aldri gir hunden mulighet til å tenke på egenhånd, vil den jo heller aldri lære det. Så fort hunden noen ganger har fått aha-opplevelser ved å ha funnet på ting på egenhånd, bør man bli veldig restriktiv med å gi hint. Da skal hunden i teorien ha lært hvordan den av seg selv skal komme videre i øvelsen, og den bør få rom til å nettopp finne ut hva neste steg er på egenhånd. Jo flere ganger hunden på egenhånd har kommet videre i øvelsen, desto raskere vil den finne det ut neste gang også. Hunden vil rett og slett bli vant til å prøve ut nye ting, prøve flere forskjellige ting og prøve ut ting raskere - dermed vil det bli lettere for eieren å få fram akkurat den atferden man vil ha.

I den konkrete situasjonen din, med lukke skuff-trikset, ville jeg kanskje ha gjort det slik: Belønn noen ganger for at hun rører borti skuffen med snusen. Vent noen ganger og se hva hun gjør. Du vil heller ha raske berøringer enn fryste berøringer, fordi de førstnevnte tilfører mer kraft enn de sistnevnte. Allerede der kan du altså begynne å selektere hva du belønner. Hvis hun ikke av seg selv utfører berøringene raskere og/eller med mer kraft, kan du prøve å ha en finger på skuffen og dytte den igjen akkurat i det hun selv berører skuffen. Hvis du belønner henne et par ganger for det, kan det hende det går opp et lys for henne. Ta bort fingeren og la henne prøve noen ganger selv, og se om hun skjønner at poenget er at skuffen skal gå igjen, ikke bare at hun skal røre borti den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hohoo! Takk for tips Ingvild, nå ble det fart på sakene her. Legger inn film når den er ferdig opplastet. Det hjalp VELDIG å vise henne, med å ha en finger på skuffen og lukke den når Selma var bori med nesa.

Som Labbis sier så tror jeg nok det var det vi gjorde feil. Vi holde på for lenge på det samme "nivået". Fryste øvelsen på å bare være lett borti skuffen med nesa. Jeg gikk lengre bort fra skuffen, men hun gjorde alikevel det samme.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser ut som hun har det kjempegøy..

Et lite tips: når du prøver neste skuff, krev mindre av henne. Belønn bare for at hun snuser, dytter lett- så går du videre i øvelsen.

Takk for tips! Det skal jeg gjøre :ahappy:

Hva mer kan jeg shape inn da? Noen som har ideer?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja. Har du sånn trekke-i-snoren ting på doen som stikker oppover? ;)

I så fall kan du lære henne å trekke i snoren på do, det er jo morsomt :lol: Hvertfall hvis hun allerede kan apportere.

Først lærer du henne å apportere dorullkjerner fra overalt. Deretter setter du durollkjernen oppå snoren, slik:

6_70_0.jpg

(bare med hele dorullkjernen)

Når hun henter den derfra klipper du dorullkjernen kortere og kortere, slik som på bildet, helt til den er helt borte.

6_70_1.jpg

Vips, du har en hund som trekker i snoren på do! (jeg viser den alltid på nachspiel :ahappy: )

Ellers kan du jo lære inn snurr rundt, løpe rundt ting, rygge opp på kasser, løfte forbeina osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Egentlig finnes det jo ingen grenser for hva du kan shape inn. Aiko er helt rå på å lukke ting, og kan sitte i utgangsstilling midt på kjøkkengulvet og lukke henholdvis skuffen og skapdøra ettersom hva hun får beskjed om. Jeg tenker at du kan få Selma til å lukke skapdører, men denne gangen med poten i stedet. Husk å holde høy intensitet sånn at hun hele tida vil mer og jobber for å løse utfordringa. Jeg belønner med godis for å prøve litt, men leker for å vise at det hun gjorde nå var helt fantastisk. Ligger en video

Et annet (og veldig søtt) triks, er å få hunden til å sette seg oppi en kurv. Dette er jo fullstendig unyttig, men krever masse av dem. Sett en stødig kurv som ikke er så høy ved siden av hunden, og start shapinga med å belønne kontakt med kurven. Her er det viktig med god timing og at du ikke går for sakte fram(!). Min hund som er veldig opptatt av potetargeting, vil heller dytte kurven overende heller enn å sette poten oppi, så jeg kunne bare belønne en gang for at hun dytta borti med beinet, ellers hadde vi aldri kommet videre. Se an Selma og ha det gøy med ting! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

. Jeg tenker at du kan få Selma til å lukke skapdører, men denne gangen med poten i stedet. Husk å holde høy intensitet sånn at hun hele tida vil mer og jobber for å løse utfordringa.

Det ville ikke jeg gjort :whistle: Kanskje med en liten, forsiktig hund, men jeg liker ikke riper etter hundeklør på skapdørene mine jeg. Jeg har også en hund som fint kan finne på å generalisere sånne morsomme triks til å plutselig bruke labber til å åpne/lukke andre dører også. Snute ødelegger ingen ting og er bare moro, men labber blir fort stygg leilighet.

Lær henne å hente en ølboks uten å riste innholdet. Blir stor stas på grillkvelder :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Såå flinke! :(

Nå fikk jeg plutselig lyst å låne hunden til min bror for å trene med hun :P :P Har lært hun å hoppe på kommando, legge seg helt ned og delvis rull rundt.. Hmm... :P

EDIT: Helt ned som i helt ned på siden ikke vanlig dekk :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
    • Eurasier er en selvstendig rase, og den krever en del aktivisering, på sine premisser. De har også hatt en del svakheter mentalt. Dette med usikkerhet er i høy grad genetisk, så det er viktig å gjøre god research på oppdrettere og linjer. God sosialisering er selvfølgelig også viktig, men eurasier er ikke en utpreget sosial rase. Når det gjelder "gneldring" så er det svært få hunder som gneldrer uten mål og mening så lenge de får den aktiviteten de trenger. Men noen raser er avlet for å vokte eller varsle, og de vil naturlig nok bjeffe når de opplever forstyrrelser, og terskelen der kan variere. Mange små hunder er avlet for å varsle, mens jeg kommer ikke på så mange store hunder (type str eurasier) som er kjent for å "gneldre". Noen spisshunder, som lapphundene, islandsk fårehund mm. kan bjeffe en del i arbeid og når de blir ivrige. Eurasier er forøvrig også en spisshund og ikke nødvendigvis helt stille. Om det er en rase som passer deg eller ikke er vanskelig å si, siden du ikke sier noe annet enn at du bor i leilighet. Skal du ha hund til tur og kos? Vil du gå kurs, og evt. drive med hundesport? Er det viktig at den går overens med andre hunder? Lett å trene/ha løs?  Hvor mye tid vil du bruke på pelsstell og støvsuging? Anbefaler å lese litt her, andre innlegg fra samme bruker på forumet, som har hatt en eurasier med sine utfordringer, men også kommet veldig langt med ham:   
    • Vurderer eurasier som neste hund, og ønsker å høre fra alle som har om både positive sider og utfordringer, anbefaling/fraråding av rasen. Hannhund eller tispe? Tisper er jo mindre, men da må en ta med løpetid og humørsvingninger med det etc. Hannhunder er kanskje mer stabil i humøret? Men samtidig større og mer 'territorielle? Er jo pluss og minus på begge sider. Bur idag I leilighet, liker og gå turer, men har ikke behov for en høyaktiv rase, ønsker heller ikke ha så liten da de har en tendens til og være gneldrete. Og lest og hørt at Eurasier er ganske stille på det punktet. Selv om de lager lyd selfølgelig, det er naturlig, men ønsker ikke sånn typisk gneldring.  Men blir jo litt usikker når en leser at de kan bli veldig skeptisk/nervøs til andre, en vil jo ikke 'feile' med hunden en skal få, ønsker jo velge riktig da det skal fungere i  mange år fremover. Kommer alltid tilbake til Eurasier da, falt litt for de, men har aldri hatt den type rase før. Har hatt labrador blanding, og spaniel før og de er jo litt mer førerorienterte.  Er det sånn at en må trene sosialisering i typ '3 til 4' timer hver dag eller holder det med 'minutter' noen dager,  det vil jo variere dager da man må jobbe etc sef. Blir jo sef mer enn noen minutter, men håper dere skjønner hva eg mener🙈 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...