Gå til innhold
Hundesonen.no

Brukshunden's Keen Kiter "Kite"


Recommended Posts

  • Svar 215
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk! Har kjøpt en ny (billig)linse jeg prøver å bli venn med. Ikke helt i mål ennå, men det er i minste bedre enn det søplet jeg har igjen etter å ha knust favorittobjektivene mine! Takk!

Ny film! Filmet en snutt nå ikveld som jeg legger ut. Vi trener litt bevegelsesmønster på avstandskommandering (evighetsprosjektet) og noen triks på slutten. Jeg er veldig fornøyd med intensite

Takk for komplimenter. Han minner veldig om en show-border om dagen. Han er i det minste vakker og veldig behagelig å ha med å gjøre! Slow-motion tendensene hans har også en stor fordel for endeli

Posted Images

Skrevet

Hehe, det er jo bare det kuleste stedet å sove han har funnet seg! :P Skjønner ikke helt at det er behagelig, men kanskje han liker å ha benene dinglende utenfor kanten? :lol:

Skrevet

Han er en snåling altså :ahappy:

Kikket gjennom bilder i går og kom forresten over denne:
Dany lærer Kiter "labb-over-labb" :P

post-4287-0-78872200-1366701369_thumb.jp

  • 5 weeks later...
Skrevet

Hvordan gikk det i dag? Hadde nok med å fokusere på egen ring, så fikk ikke sett.

Så ikke denne, jeg...

Kiter har startet i kl3 uten stor suksess. Alt var sånn halvhjertet og det var ikke noe moro. 230 poeng med 0 på apport over hinder (3-verdig øvelse), så ikke noe å hoppe i taket av. Nå skal vi trene lenge og vente til vi er klare til å starte!

969559_10151609051161999_1917578417_n.jp

599441_10151609051251999_744460634_n.jpg

Mer oppløftende er gjetingen! Kiter ble godkjent for et par uker siden. Da gikk vi en stor prøve (startet 10 og var ferdig kl 19!). Kiter var veldig heit og la seg litt på sauen og hørte nesten ikke på noen kommandoer. Han gikk bra på fløyta, men ellers litt ulydig. Gjennomføre helt greit og deilig å ha godkjenningen i boks. Jeg var tidenes dårligste fører. På etterdriv og kve klarte jeg nesten ikke se pga nervene mine og all evne til planlegging forsvant. På dette stadiet jobbet Kiter bra, men jeg gikk helt sjevt og klarte ikke å holde linjene selv en gang. Da taper man mye poeng. Sleit med kveet.

  • Utgang: 20/20 (super!)
  • Løsning: 7/10 (sauen trakk litt til en side, men Kiter gikk bra)
  • Inndriv: 15/20 (sauen ville veldig gjerne til en side og Kiter ville ikke flanke)
  • Fradriv: 13/20 (jeg syntes dette var ganske bra jeg da)
  • Etterdriv: 9/10
  • Kve: 5/15

Tilsammen 69 poeng av 100. 60 er kravet for godkjenning.

Idag gikk jeg ny prøve. Denne gangen var jeg mindre nervøs og synet fungerte godt. Kiter gikk bare helt fantastisk! Utang, løsning og inndriv var bare helt rått! Vi sleit med kve denne gange også (vi har øvd for lite på det, så det er JEG som ikke skjønner helt hva jeg skal gjøre. Kiter gjorde som jeg ga beskjed om). Har ikke fått detaljert poengsum ennå, men fikk 79 poeng tilsammen. Jeg var litt skuffa over poengsummen, for jeg trodde egentlig vi var tett opp i 90 poeng, men vi mistet nok veldig mye på kve + at jeg mistet litt poeng når en sau bestemte seg for å løpe for harde livet mot oppsamlingskveet (selv om vi hanket den inn med en gang).

Filmer og detaljerte poeng fra siste prøve kommer så snart jeg får tak i det.

936816_10151609051231999_744480819_n.jpg

  • Like 4
  • 3 weeks later...
Skrevet

Her er en film fra den siste gjeterhundprøven. Jeg stresser litt da... :P I forhold til bedømmingen har det ingen ting å si hva jeg sier og hvordan hunden responderer. Det eneste som bedømmes er hvordan sauene går banen (og dermed hvordan hunden styrer sauene). Sånn enkelt forklart.

http://www.youtube.com/watch?v=z_PjEg2zgT4&feature=youtu.be

I helgen har vi vært på treningssamling med noen venner igjen. Kiter var faktisk helt fantastisk! Her er noen bilder:

999252_535380193190080_1154970121_n.jpg

1004033_535380166523416_2065993823_n.jpg

7800_535380206523412_1801775403_n.jpg

1016492_535380213190078_2066538504_n.jpg

  • Like 3
  • 3 months later...
Skrevet

Noen nye bilder av godgutten. Ikke så mye nytt å melde om Kiter. Han er stort sett ganske dårlig lydighetshund, men jeg føler at gjetingen gir oss mye på relasjonsbiten som kan komme godt med i lydighetssammenheng også. Han er en helt rå gjeterhund og mange har tilbudt en ganske pen sum for å få kjøpt ham, men denne godgutten er ikke for salg for øyeblikket!

IMG_4309_zpsf328f4ba.jpg

IMG_4319_zps20e50f53.jpg

IMG_4396_zps998a093b.jpg

IMG_4367_zps2ad8a0d1.jpg

IMG_4384_zpsdd769079.jpg

IMG_4355_zps893c92fa.jpg

IMG_4401_zps6767174e.jpg

IMG_4425_zps6731e0f2.jpg

IMG_4388_zps8dbe37e7.jpg

IMG_4428_zpse3dbf2fe.jpg

IMG_4413_zpsa83ab017.jpg

IMG_4429_zpsa5305b8a.jpg

IMG_4435_zps65930346.jpg

IMG_4439_zps4140d206.jpg

IMG_4444_zpsca8cd596.jpg

IMG_4442_zps21b402b1.jpg

  • Like 6
Skrevet

Kjempe fine bilder :ahappy:

Takk! Har kjøpt en ny (billig)linse jeg prøver å bli venn med. Ikke helt i mål ennå, men det er i minste bedre enn det søplet jeg har igjen etter å ha knust favorittobjektivene mine!

Peneste hunden er han iallefall :wub:

hvem kan si nei til han liksom :heart:

Takk! Han er jo bare skjønn!

Og jeg må bare skryte: Kiter vant fylkesmesterskapet i klasse 1 og klasse 2!!! Vi fikk lov til å starte begge klassene (i gjeting kan man gå opp og ned i klassene som man vil, men ikke alltid på samme stevne). Dermed fikk vi debutert klasse 2 først og "safet" med klasse 1 etterpå. I klasse 2 var han helt forferdelig heit og tok kommandoene litt dårlig, men utgang, løsing og kve var ihvertfall perfekt. Han viste mye bra ellers i løypa og endte på 76 poeng, hvilket var beste fra Akershus :D

I klasse 1 fikk jeg bestemt meg for at jeg MÅTTE sette på "bremsen" og sørge for at han tok kommandoene bedre enn i klasse 2. Og det fikk vi til! Men etter siste port skulle jeg løpe over hele banen opp til kve, mens Kiter holdt sauene. Her stresset jeg meg opp og kommanderte bikkja lenge før jeg var ved kve, noe som var dumt fordi vi da ikke fikk skikkelig kontroll mot kve (fordi jeg kommanderer bikkja samtidig som jeg løper med ryggen til... dust). Dommeren sa vi mistet 5-10 poeng bare på grunn av det, fordi vi da fikk en del feil på kve. Men uansett ny rekord - 85 poeng i klasse 1, vinner av klassen og fylkesmester i klasse 1 også!

WEEEEHOOO!!!! Jeg svever av lykke :D Det er SÅ gøy å få til noe jeg har hatt SÅ lyst til!

1186307_10151884769866999_412631219_n.jp

  • Like 15
Skrevet

Gratulerer så masse Maren! :D Dere er helt rå!

Gratulerer :D Så moro at dere konkurrerer i gjeting!

Gratulerer! :D

Gratulerer :) Nydelig hund :)

Gratulerer så mye! :bananas:

Han må da ha ALT han der!! Både flink og vakker :wub: .

Gratulerer så mye! :flowers:

Grattis! Så utrolig morro :D

Tusen takk! Jeg er fremdeles helt i ekstase! Nå gleder jeg meg skikkelig til å starte i klasse 3 :D Kiter er en fiiin hund! Han er overhodet ikke god til alt, men til gjeting er han et ekte talent!

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...