Gå til innhold
Hundesonen.no

Den store fy-fy-lista


Kermit

Recommended Posts

Skrevet

Dette er vel egentlig en kortform av tråden om matrester, for oss som ikke gidder å lese gjennom all skravlinga. :)

Hva slags vanlig menneskemat er det som kan være skadelig for hunder? Tenker da særlig på mat som inneholder stoffer ikke hundene ikke klarer å bryte ned eller fordøye. Det finnes mange hjemmesnekrede teorier omkring dette, men det er jo ikke alltid at de stemmer. Men er rimelig sikker på at disse hvertfall er veldig fy-fy, jeg har jo tross alt hørt det av noen som har hørt det av noen som hadde en nabo som hadde en hund som... :blink:

- Sjokolade og sjokoladeprodukter (særlig mørk sjokolade)

- Løk (inkl hvitløk)

Noen flere..?

  • Svar 50
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Mine spyr av poteter og får diarè av brunost. Sjokolade får de ikke fordi jeg har hørt at det er farlig, men de har stjælt det og da har de tålt det fint.

Skrevet

Advokado? Eller var det undulater tro...

Druer

Ja... Hunder kan sikkert bli litt sjuke av å spise for mange undulater :blink:

Skrevet

Ja... Hunder kan sikkert bli litt sjuke av å spise for mange undulater :)

:):blink:

Jeg har også lurt på det der med hvitløk. Noen anbefaler det (f.eks. mot flott) andre sier at all løk er skadelig for hunder. Oppklaring anyone?

Skrevet

:):blink:

Jeg har også lurt på det der med hvitløk. Noen anbefaler det (f.eks. mot flott) andre sier at all løk er skadelig for hunder. Oppklaring anyone?

Hvitløk er giftig i store doser på kort tid. Tror det var 5g pr kg kroppsvekt over 3 dager, da får hunden anemi og kan dø. Nå har jeg en på 30 kg (litt tykk..) og han skal da ha 150g pr dag, og det blir ganske mange kløfter det altså! Han får en halv kløft om dagen i sommerhalvåret, Valpis får en hel, og de har ikke den minste antydning til anemi. Noe av det samme med vanlig løk, men unnskyld meg, jeg kjenner ikke en eneste hund som frivillig hadde spist 150g rå løk altså!

Skrevet

Sita slukte i seg et hvitløksfedd for et års tid siden, eller noe sånt. Jeg leste alskens skummelt om anemi på nettet, vi fikk henne ikke til å kaste det opp igjen så da ringte jeg veterinærvakta. "Kvitløk? Nei, e itj farli det nei". Det som var litt artig var at akkurat da hadde hun litt hoste. Etter hun åt det hvitløksfeddet har hun ikke hostet en gang :blink:

Skrevet

Hvitløk er giftig i store doser på kort tid. Tror det var 5g pr kg kroppsvekt over 3 dager, da får hunden anemi og kan dø. Nå har jeg en på 30 kg (litt tykk..) og han skal da ha 150g pr dag, og det blir ganske mange kløfter det altså! Han får en halv kløft om dagen i sommerhalvåret, Valpis får en hel, og de har ikke den minste antydning til anemi. Noe av det samme med vanlig løk, men unnskyld meg, jeg kjenner ikke en eneste hund som frivillig hadde spist 150g rå løk altså!

Nei, når selv den notoriske mattyven her ikke klarer å spise opp løken hun stjal, er det ikke mange som gjør det. :) Mat man stjeler skal nemlig slukes i full fart før noen kommer og tar det vekk, eller forlanger å få det :blink:

Skrevet

Mine spyr av poteter og får diarè av brunost. Sjokolade får de ikke fordi jeg har hørt at det er farlig, men de har stjælt det og da har de tålt det fint.

Brunost er jo innkokt melk (altså ikke egentlig ost), og har derfor høye verdier av laktose. Kan være derfor de tåler brunost dårligere enn andre meieriprodukter? Brunost er hvertfall fy-fy for laktoseintolerante mennesker, og siden hunder er laktoseintolerante (som alle andre dyr, mennesket, og da kun en andel av oss, er unntak)gjelder det nok for dem også :blink:

Skrevet

Ting jeg har lest og hørt at hunder ikke skal spise er(husker desverre ikke kildene lenger):

- Druer og rosiner

- Sjokolade

- Poteter

- skal de spise brød, har jeg hørt at brødet bør være så fint som mulig, fordi veldig grovt brød sveller i magen og tar langt tid å fordøye.

- Krydder

- Bein fra fisk og kylling

Så dette er jeg forsiktig med å gi Chica, selvom hun får brød med leverpostei ofte da.. har i grunn aldri merket noe galt med magen hennes i forhold til det :):blink:

Skrevet

Sita slukte i seg et hvitløksfedd for et års tid siden, eller noe sånt. Jeg leste alskens skummelt om anemi på nettet, vi fikk henne ikke til å kaste det opp igjen så da ringte jeg veterinærvakta. "Kvitløk? Nei, e itj farli det nei". Det som var litt artig var at akkurat da hadde hun litt hoste. Etter hun åt det hvitløksfeddet har hun ikke hostet en gang :blink:

Hvitløk er bra i rett dosering, men skadelig i for høy dosering. Det gjelder forsåvidt ikke bare hunder, men andre dyr og også mennesker(jeg kan ta feil her). Det er snakk om så store mengder at sannsynligheten for at de får det i seg er liten, om den er tilstede i det hele tatt. Og om de skulle få i seg for mye så er det anemi som er faren, men et engangstilfelle med 'overspising' av vitløk skader neppe noe annet enn ånden. :)

Skrevet

Noen hunder kan bli veldig syke av hvitløk selv om det ikke er i store doser. Har hørt om hunder som har fått anemi av hvitløkspulver som var lagd for hunder som kosttilskudd..

Jeg gir ikke:

Mat som er krydret

Veldig fet mat

Melkeprodukter

Og det som er nevnt over her.

Skrevet

Her får ikke Akita sjoklade, og varmebehandla bein. Nå har eg hatt ho i 3 år og 1 mnd, og ho har kun hatt renneræv 1 gang og aldri andre problemer.

Tror hunder tåler det de blir vandt med.

Skrevet

Eneste som er nevnt her som jeg styrer unna med tanke på hunden, er sjokolade. Og det er ikke fordi jeg er redd for ham, men fordi jeg vil ha den selv :lol: Hunden har slukt en 200g sjokoladeplate tidligere, uten varige mén :rolleyes2:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...