Gå til innhold
Hundesonen.no

Til klikkerfolk


Ka

Recommended Posts

Tenk om du kunne sagt det med en gang :)

Men:

-Hadde hunden følt det var trygt hos deg i utgangspunktet hadde ikke situasjonen blitt sånn, om den var trygg, hvilken grunn hadde den hatt til å bli agressiv pga frykt?

-Er den ikke allerede så låst i situasjonen at hva man gjør bare går den "hus forbi"? I stedet for å gi den oppmerksomhet, ville det ikke vært bedre å ta den vekk derfra?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 205
  • Created
  • Siste svar
joda' date=' hvis situasjonen er så ustabil. Men det jeg ville gjort hvis hunden var redd for noe hadde vært å oppsøke den tingen og vende seg til den tingen liksom.[/quote']

Nå er desverre ikke angst/frykt så enkelt alltid. Urasjonelt, kanskje til og med ubegrunnet, som feks hunden oppi her som ble utsatt for en bilulykke. Dermed blir den tilnærmet helt håpløs å venne hunden til, i og med at man ikke vet hva som utløser hele herligheten.

Du har nå gitt meg tre løsninger på fryktagresjon:

-hansker og "sette seg i respekt"

-sette seg ned med hunden og roe den, vise den er trygg

-oppsøke det den er redd for

OT: hvordan skrives "agresjon" egentlig, er det med to g'er? Har skrevet det konsekvent som dette nå, men begynner å lure, ser feil ut :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det hjelper ikke med hansker dersom man skal "sette seg i respekt" hos hunden, unsett om det er aa kvoevle den eller bare holde den rolig. Lykke til med aa gjoere det med en ulvehund. Det er faktisk ikke alle hunder som blir noe bedre av at man skal "sette seg i respekt" evt holder dem fast. En redd eller aggressiv hund faar vel ikke en dritt ut av aa bli tatt i paa den maaten. Hvis jeg er redd blir jeg ikke bedre av at noen holder meg fast.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uten å henge meg for mye opp i hvordan i alle dager å ta på hagehansker og å sette seg i respekt som leder plutselig ble til å holde hunden rolig, så vil jeg bare komme med et lite innspill til:å oppsøke det hunden frykter er faktisk det motsatte av hva du skal gjøre med en fryktaggresiv hund.Vet det høres rart ut,men for hver gang hunden blir utsatt for den belastningen blir tilstanden forverret.

Det er heller ikke særlig lurt å holde den fast...Det man ofte gjør er å bygge opp selvtilliten til hunden ved hjelp av mestringsøvelser og miljøtrening,paralellt med å vise seg som en trygg og bestemt "leder"(beskytter?).Etterhvert kan man gradvis presentere hunden for "faren" igjenn men samtidig vise hunden(vanskelig å forklare) at "mamma/pappa passer på og har kontroll uten å virke trøstende for hunden.

Er man allerede i en situasjon hunden ikke mestrer og den ikke stoler på hva du "sier" er det lite man kan gjøre bortsett fra å fjerne hunden så raskt som mulig vekk fra situasjonen uten å snakke til den eller gi den oppmerksomhet.Da kan ofte hagehansker(og rustning har jeg erfart :wink: )

være et godt alternativ :)

Vipsen:tilmed jeg visste at Nordenstammere generellt ikke knøvler fryktaggresive hunder,akkurat der er Geir Nordenstam veldig klar...Tror ikke det har noe med Nordenstam som filosofi å gjøre,jeg har sett (og hørt )mer av sånt hos jærverud instuktører faktisk..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vipsen:tilmed jeg visste at Nordenstammere generellt ikke knøvler fryktaggresive hunder' date='akkurat der er Geir Nordenstam veldig klar...Tror ikke det har noe med Nordenstam som filosofi å gjøre,jeg har sett (og hørt )mer av sånt hos jærverud instuktører faktisk..[/quote']

Skulle dette tolkes positivt eller negativt?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

å oppsøke det hunden frykter er faktisk det motsatte av hva du skal gjøre med en fryktaggresiv hund.Vet det høres rart ut,men for hver gang hunden blir utsatt for den belastningen blir tilstanden forverret.

Det er heller ikke særlig lurt å holde den fast...Det man ofte gjør er å bygge opp selvtilliten til hunden ved hjelp av mestringsøvelser og miljøtrening,paralellt med å vise seg som en trygg og bestemt "leder"(beskytter?).Etterhvert kan man gradvis presentere hunden for "faren" igjenn men samtidig vise hunden(vanskelig å forklare) at "mamma/pappa passer på og har kontroll uten å virke trøstende for hunden.

Er man allerede i en situasjon hunden ikke mestrer og den ikke stoler på hva du "sier" er det lite man kan gjøre bortsett fra å fjerne hunden så raskt som mulig vekk fra situasjonen uten å snakke til den eller gi den oppmerksomhet.Da kan ofte hagehansker(og rustning har jeg erfart :wink: )

være et godt alternativ

Er vel tilnærmet det jeg ser for meg, formulert på en annen måte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ingen aning egentlig?Spørs hva du legger i det?

Jeg ville tro det var positivt at Nordenstam kjører en så klar linje på sånt at tilmed en fòringsautomat som meg har fått det med meg?

(nå er det kanskje litt vanskeligere for meg å ikke få med meg sånt enn for andre "klikkere" da jeg har familiemedlemmer som trener Nordenstam)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også fått det med meg fra dag en av, så da går jeg utfra det ikke var meg du var uenig med ;P Var redd du gikk rundt og trodde det var jeg som satt med diverse merkunderlige løsninger her shø

Nope..Nordenstam,som alle andre metoder (og relgioner forsåvidt) ,lider litt under enkelte av tilhengerene sine og deres tolkninger.

Det er vel derfor vi klikkere oppfattes som noen dotter som står å kikker dumt på at bikkja herjer fritt imens vi venter på at hunden gjør noe vi kan stappe den full av pølser for,og det er nok derfor mange oppfatter nordenstams filosofi som å banke bikkja først samme hva og analysere hva som skjedde etterpå. :wink:

Heldigvis er stort sett ingen av delene tilfelle...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Astrid: Du sa i sted at man aldri skulle gripe inn når hunden sloss med en annen' date=' men la de ordne opp selv. Hvorfor straffet du Vicky (grep inn med en eneste gang) hver gang hun fløy i en annen tispe på leiren? (såkalt "tispebagatell", som du kalte det?"[/quote']

fordi lederene på leiren helst ikke ville ha bråk der, og fordi jeg ikke kjenner deres hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det hjelper ikke med hansker dersom man skal "sette seg i respekt" hos hunden' date=' unsett om det er aa kvoevle den eller bare holde den rolig. Lykke til med aa gjoere det med en ulvehund. Det er faktisk ikke alle hunder som blir noe bedre av at man skal "sette seg i respekt" evt holder dem fast. En redd eller aggressiv hund faar vel ikke en dritt ut av aa bli tatt i paa den maaten. Hvis jeg er redd blir jeg ikke bedre av at noen holder meg fast.[/quote']

og du burde hvertfall ikke blande deg. du er bare ute etter bråk.(as usually)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Astrid: Du sa i sted at man aldri skulle gripe inn når hunden sloss med en annen' date=' men la de ordne opp selv. Hvorfor straffet du Vicky (grep inn med en eneste gang) hver gang hun fløy i en annen tispe på leiren? (såkalt "tispebagatell", som du kalte det?"[/quote']

og en ting til. Begge tispene fløy i hverandre. det var ikke min som begynte. og jeg diskuterer ikke sånn med deg, for du er bare ute etter bråk nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den tonen der vil jeg ha meg frabedt, jeg har da like mye rett til å diskutere og si min mening som alle andre? Blande meg.. Unnskyld at jeg kommer sent inn i diskusjonen, men jeg er i Skottland og har ikke tilgang til Internett hele tiden. Må betale for å sitte her og forsvare meg for deg. Hehe.

Jeg sa min mening. Jeg tror ikke losningen når en hund er fryktaggressiv eller aggressiv er å holde den fast. Eller tvinge den til å face det den er redd for. Dersom noen hadde tvunget meg til å sitte i ro mens de viftet med snegler foran ansiktet mitt hadde jeg fått fnatt.

Jeg mener at en god leder ikke tvinger noen igjennom noe. Da skal man vise og lede vei, men ikke tvinge rundt med makt. Jeg er enig med Loke her, hun sa det på en god måte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ja, men den diskusjonen er over og ut. så hvorfor rippe opp i ting som er ferdig? jeg er pottesur over andre ting idag, så jeg melder meg ut av diskusjonen med en gang. kos dere videre

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...