Gå til innhold
Hundesonen.no

Jippi - snart valper igjen!


SusanneL

Recommended Posts

Skrevet

Jippi - da har min Mitten vært sammen med fôrverten sin og fått tatt ultralyd i dag. Og der så de bebiser, ja - mange bebiser (minst 5...). :)

Å, det skal bli kos å få valper igjen!

Kanskje også litt spesielt fordi alle valpene kommer til å være blå (muligens fawn) - den fiiiineste fargen en beardis kan ha, synes jeg.

Valpepappa denne gangen er min yngste import - Mac fra Tyskland som nå er nesten 2,5 år gammel. Dette blir hans andre kull (det første er ca 5 uker gamle, og jeg skal over til Sverige og kikke på dem til helgen, tror jeg).

Bare 3 uker igjen nå...

Susanne

Skrevet

Weeee ! Artig artig ! Da gleder vi oss til å følge to Mac-kull i tida framover :). Vi forlanger selvsagt bilder - masse bilder :)

Skrevet

Grattis!

Men to år siden allerede, vi fulgte da dette Sonenkullet i forrige uke?

Jaja, vi håper det kryr av Doggisvalper utover høsten her! :)

Skrevet

Spennende!

Er det vanlig med blå beardiser? Vil de også lysne med alder og dermed bli enda lysere enn de vanligere sorte/grå eller er fargene vanskelige å skille som voksne?

Skrevet

De blå er ikke sånn kjempeuvanlig, og noen prosentsats har jeg ikke. Men jeg vet at jeg har oppdrettet rundt 60 hunder, kun to av de har vært blå (og en fawn-farget).

Men siden jeg nå parrer to blå med hverandre skal det ikke kunne komme noen sorte eller brune (pga dominant gen for fargen).

Når de blir født er de klart grå (musegrå), mens de sorte er kullsorte, de brune er mørke nøttebrune og de fawnfargede er sandfarget.

Pigmentet på de blå er naturlig nok blått hele livet, og øyenfargen vil i de alle fleste tilfeller også være blå/grå (men det er tillatt med brune øyne - men jeg har aldri sett det på en blå).

De blir lyse-lyse grå i oppveksten, og man kan egentlig ikke se forskjell på en blå og en sort når de er midt i unghundstiden (annet enn på nært hold - øyne + nesen!).

Pappa Mac er blå, og ser slik ut: http://www.taildown.com/Hundene/Mac.html

Her er en eldre blå herremann med fantastisk pels og farge: http://www.taildown.com/Hundene/Colin.html

Ja - Moses (fra mitt "sonenkull") blir 2 år nå i desember... Skremmende hvor fort tiden har gått!

Susanne

Skrevet

Da har jeg noe å titte på nå når jeg skal sitte å vente :) Jeg kommer til å sitte å vibrere når du får kullet ditt.

Når kommer dem til verden ca?

Morro at alle blir blå da :P

Ja tenk, 2 år har nesten gått siden jeg hadde mitt sonen kull også. Jeg glemmer at Talli snart er 2 år jeg, ser fortsatt på henne som en liten bebis og hun skal jo vokse seg til for tenkt. Men jeg tror jeg snart på innse at det toget har gått :)

Skrevet

Takk for alle gratulasjonene. Mitten har termin 2, november (første parring), så rundt den helgen håper jeg at det skjer..

Susanne

Skrevet

Trixie (Certified Image), vet du, Susanne, hun hadde ganske mørke brune øyne og var vel blå så god som noen kunne bli.

Skrevet

Så spennende Susanne!! Skal du ha kullet hjemme hos deg eller hos förvert? Nå er det vår tur til å komme til deg for å knipe beardisvalpiser!

:)

Skrevet
Trixie (Certified Image), vet du, Susanne, hun hadde ganske mørke brune øyne og var vel blå så god som noen kunne bli.

Det hørtes lekkert ut! Selv om jeg synes isblå øyne er veldig flott også. Jeg skal ha en blå tispe en gang! Vet til og med hva hun skal hete ... :icon_confused:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...