Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan sikrer du hunden i bil?


eple

Recommended Posts

Varikennel-bur til Tulla, og Atlas-bur til Aynï. Min erfaring er at de ikke kommer seg ut, haha, men så har jeg heller aldri kræsjet, så jeg aner jo ikke om det er så sikkert, da. Burene står helt inntil hverandre (noe det nesten ikke er plass til), så de sklir ikke fra side til side. Tullas er like langt som bagasjerommet er dypt, så hennes bur står stødig. Aynï sitt bur er litt mindre, så hun kan nok skli noen cm hvis jeg må bråbremse. Opp til taket er det god plass, men jeg tviler på at burene begynner å hoppe (med mindre bilen snurrer rundt), så jeg tror de sitter ganske stødig i burene sine. Sele har jeg ikke prøvd, og vil ikke prøve det heller. Har ingen tro på sele etter å ha sett en test av en hundesele. (Tysk video hvor de tester hund i bil, med/uten bur, og sele.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi bruker Varikennelbur til begge to. I helga vurderer vi å ha sele på Pippin. Vi blir nemlig tre mennesker og to hunder i bilen, og det blir trangt med to bur ... Det føles ikke helt greit. Trøster meg med at for noen få tiår siden hadde ingen sele en gang i bilen. Ikke en gang kongen! :angry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjenner noen som har to cockere og "vanlig bil". De har to bur i baksetet.. Alternativt må dere jo kjøpe ny bil, i alle fall hvis dere har barn som trenger baksetet. Uansett bare tull å ha "vanlig bil"; man kan jo ikke dra på spontanturer til Ikea engang! :angry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har golf + labrador. Så .. erh. Hun har det best hvis jeg surrer setet helt bak og hun ligger v / fotene mine. Sklir hverken opp ned eller rundt om kring, bråbremses det flyr hun jo ikke noe sted annet enn i bilveggen :angry:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker bur til mine hunder. Vi har hatt hunder i mange år og vi har aldri tenkt på å hatt bur til dem. Vi hadde en gang sele til noen. Bur sikrer ikke bare hunden, men gjør slik at den kan sove og føle seg trygg. Den blir også ikke bilsyk i det :angry: Dette gjelder iallfall mine hunder. Jeg har et sprinkel bur til Tia og et sånn atlas bur til Arwen. Jeg ville gått for bur om jeg var deg :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her har vi sveisede bur som er spesiallaget til bilen og passer bikkjene. Burene er sveiset av fengslet her i byen og er tunge, stabile og fine, men vi har stroppet de fast slik at de ikke skal flakse av sted i en eventuell kollisjon. Har fått spesialtilpasset ekstra dører på burene slik at det er mulighet for å ta ut hundene en annen vei om feks hoveddør-sia blir presset inn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Varikennel-bur til Tulla, og Atlas-bur til Aynï.

Jeg bruker Atlas 40 til Kaisa.

Helsveiset dobbeltbur som er stroppet fast.

Nå har jeg ikke linken for han her, men om du søker litt på forumet, så ser du hvor fantastisk (ubrukelige) enkelte sikkerhetsseler er...

Hun som har broren til Kaisa har også en til hund, hun har også sant dobbelt bur.

Vet ikke så mye om det da men det virker veldig bra tror jeg :angry:

*dobbelpost, mod Anette*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker sele til Kaizer. I en familie på fire i bil med lufttett bagasjerom har jeg ikke så mange alternativer... Selv om, nei, jeg har ikke så stor tro på at selen ville holdt i en kollisjon. :angry: Bedre enn ingenting i alle fall. Nå får jeg vel pryl. :lol:...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som flertallet har mest tiltro til bur? Jeg ville trodd at en sele sikret hunden like godt som mennesker, merkelig om det ikke er tilfelle..

Noen som har prøvd å få plass til bilbur til stor hund i bagasjerommet på en saab 9-3? Her er bilde av ca samme bil som vi har: trykk her Dette bilde pluss neste bilde viser bagasjerommet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som flertallet har mest tiltro til bur? Jeg ville trodd at en sele sikret hunden like godt som mennesker, merkelig om det ikke er tilfelle..

Noen som har prøvd å få plass til bilbur til stor hund i bagasjerommet på en saab 9-3? Her er bilde av ca samme bil som vi har: trykk her Dette bilde pluss neste bilde viser bagasjerommet.

Nå finnes det mange typer bilseler, men uansett hvordan man vrir og vender på det så vil de aldri være like sikker som det er på mennesker. Med en gang det er en ny "del" med så får man ett svakere punkt. Vil anbefale å se denne filmen. Den er på tysk, men man skjønner budskapet.

Hvor stor er hunden? Det er ikke noe problem få spesialtilpasset sveisede bilbur som vil passe bilen bra. Ei veninne av meg har fått spesialtilpasset bur til sin Yaris (og har labbe), hun har ikke plass til så mye annen bagasje i bagasjerommet, men hunden er nå mer sikret i alle fall!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke hund enda, men mistenker at jeg kommer til å lande på en av retrieverrasene. Jeg ser for meg at toyota yaris har et høyere bagasjerom enn saaben. Men jeg får ta kontakt med noen som lager bilbur når den tid nærmer seg og forhøre meg om det er gjennomførbart.

Et par spm til bare:

Ca hvor stort bur trenger en retirever (golden, lab, flat)?

Hvilke bur tåler mest (forhandlere)?

På forhånd takk :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et litt viktig del som ganske mange glemmer eller ikke bryr seg om, er å stroppe burene fast. Litt av hensikten med buret forsvinner om det kommer flyvende med hunden inni i bakhodet på passasjerene. Det bør sitte så godt fast at det tåler å gå rundt med bilen synes jeg. Slik at selv om man havner "litt" off road, så skal ikke buret kastes rundt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi hadde egentlig bestemt oss for Variocage, og siden det ikke er forhandler her, tenkte vi å kjøpe bur i forbindelse med World dog show.

Dette pga at vi gjerne ville prøve å se hvordan det passet bilen før vi kjøpte.

Nå ble det ikke helt sånn, de hadde ikke bur i riktig str med seg og viste i grunnen ingen interesse for å anbefale en av de lokale forhandlerne.

Så vi bestemte oss for et ArtFlex i stedet.

Dette er et svenskprodusert bur, helsveiset og med nødutgang.

Mål som passer veldig bra i bilen, og vi fikk både sett buret og prøvd det.

Er veldig fornøyd, ble en god 1000-lapp rimeligere enn vi hadde regnet med på burkjøp også.

http://www.seahundochkatt.se/index.php?mai...roducts_id=1143

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...