Gå til innhold
Hundesonen.no

Blondie & Tidi


MegaMarie
 Share

Recommended Posts

  • Svar 1.2k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Takk for omtanke ❤️ Dessverre ble det ikke snakk om måneder en gang ?Tidi fikk sovne inn onsdag 13 mars ? Hun virket noe bedre på søndag og mandag etter at hun hadde fått supplerende medisin

Blondie har blitt 14 år! Hipp hipp hurra!

Tidi var tiltenkt å ha et kull hos oppdretter nå i vinter. Men før hun eventuelt skulle parres, så skulle hun ta ultralyd av hjertet da det er dukket opp en del unge kelpier med hjertefeil. På vei til

Posted Images

Tusen takk for gratulasjoner :D Gøy å gi seg slik i ringen!

Grattis med to titler, fin oppførsel på Tidi og "ny brukshund" synes hun kledde klippen! :) blir spennende å høre om hvordan hun trives med den videre og om det blir noen forskjell.

Hun er så glad nå! :D Hun løp rundt masse og lekte på tur i går, og det gjør hun så og si aldri. Jeg tror hun er veldig fornøyd med å ikke dra med seg halve skogen rundt på tur.

Gratulerer med titler! :)
Synes hun var kjempefin med mindre pels.

(og takk for startnr. på lørdag:)

Du kom deg inn tiltross for min dumme tabbe? :P Jeg som skulle være supernøye med å bare bruke Tidi sitt nummer i døren, så klarte jeg å rote det til.

Gratulerer med resultater på utsillingen, og ser digg ut med en litt mer lettstelt frisyre :) Har du tenkt å frisere ører også, eller trengs ikke det?

Jeg tror nok ørene blir slik de er :) Hun får litt floker der, men ikke ting som henger seg fast. Pelsen hennes der har den samme gode kvaliteten som før, så det floker seg ikke så ofte, og det er veldig lett å børste ut :) Hun som klippet henne ville veldig klippe frynsene i en rund fasong, men der satt jeg foten ned :P Hun er liksom ikke papillon uten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var ikke noe problem :) synes det er bra gjort at du faktisk husket å sende meg ett til imens du var der!

Så bra :D

Haha, jeg la merke til at det nummeret jeg hadde fremme og hadde brukt i døren var litt lengre og hadde mer tall, enn det jeg hadde planlagt å bruke :P Tidi sitt var 0027 eller noe, og Blondie sitt 5965 eller noe i den duren :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så gøy at Blondie selv virker så fornøyd med mindre pels. :yes: Sikkert litt godt når du endelig har gått til steget å få det bekreftet at det er riktig valg?

Det hadde blitt det riktige valget for meg uansett, men klart det er ekstra godt å se hvor fornøyd hun er :ahappy: Mange venninner er også glad for at de slipper å få masse kvister og mose i huset bare fordi hun har vært på besøk :lol:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Nå har det kommet litt innslag med snø her i det siste, og det er populært :D Tidi elsker alt som har med vann å gjøre i alle former, nesten, regn slår ikke alltid like godt an med mindre det ligger i en dam :aww: Blondie er veldig glad i å rulle seg i snøen :ahappy:

15408750764_3a17c225f9_c.jpg

15844959319_34b598d17a_c.jpg

15844959239_f28d03c270_c.jpg

Vi trener en del fellesdekk og apport om dagen. Tidi jobber mye med slalom, og ellers går vi selvfølgelig mye tur. Det er blitt en del fjellturer i det siste, noe som er sjelden vare for min del :P Det tar på for kondisen å gå på fjellet, og den er ikke helt tilstedeværende hos meg alltid.

En film fra en slalomøkt med Tidi for noen dager siden :)

https://www.youtube.com/watch?v=humEFt5-Ry0&list=UUltycplmltMsXgR_zDfkVhw&index=2

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så fina :D och du tar så fina bilder av både Blondie och Tidi!

Hur är livet med Tidi, är hon så som du förväntade när du önskade dig en AK? Om du skulle säga till någon som önskar sig AK vad man ska vara beredd på därsom man skaffar sig en, vad skulle det vara då? :ahappy:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så fina :D och du tar så fina bilder av både Blondie och Tidi!

Hur är livet med Tidi, är hon så som du förväntade när du önskade dig en AK? Om du skulle säga till någon som önskar sig AK vad man ska vara beredd på därsom man skaffar sig en, vad skulle det vara då? :ahappy:

Jeg syns hun er alt jeg ønsket meg og mer :wub: Hun setter ingen begrensninger treningsmessig, hun lærer utrolig fort og liker å trene alt :) Samtidig takler hun rolige dager helt fantastisk bra. Hun er så lydig, det er virkelig herlig å ha en hund som jeg stoler 100 prosent på. Blondie er litt mer selvstendig og kan stikke av på pur faeenskap :lol: Tidi og Blondie går kjempe godt overens, de er så gode venner og veldig glad i hverandre. Men de er begge hunder som lett går opp i stress og jager hverandre opp, så det er ikke alltid så lett. Hun er så glad i kos :wub:

Jeg ville sagt til noen som ønsker seg en kelpie at det er en aktiv rase som jeg mener skal få brukt seg selv både fysisks og psykisk. Det er en relativt frisk rase med godt kartlagt mentalitet, så det er ikke så vanskelig å finne en god kelpie. Det kan være litt lyd i dem. Tidi har mye gledesbjeff ute på tur :P Jeg vet en del flere kelpier som har lignende. Det er gjeterhund, de er kjappe, på godt og vondt. Så man må alltid være et steg foran selv. De er morsomme hunder som vil få deg til å le og gi deg masse glede <3

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Jeg veide Tidi hos veterinæren nå i dag. Jeg syns hun har sett ut som at hun har lagt seg litt ut, men fremdeles har hun vært en smule for tynn syns jeg. Vekten viste 12,4 kg så hun er enda en lettvekter. Påtide å fylle frysen med V&H igjen så hun legger på seg litt igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

For tiden holder jeg på å lære inn løpende felt med Tidi. For spesielt interesserte så ligger det masse videoer i bloggen eller på youtube kanalen min om dette. Denne uken har vi endelig startet opp litt lydighetstrening igjen etter litt manglende motivasjon og treningsmiljø for tiden. Slenger inn noen filmer fra treningen :)

http://youtu.be/brDIvnDZAZY

http://youtu.be/QffGev_q8Js

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så flinke dere er! :D Fikk skikkelig lydighetskløe av å se på videoene, fikk lyst til å trene sammen med!

Duoen din minner meg veldig om min egen flokk på en måte. Lille Blondie (og Emma) og litt større Tidi (og My) :) De virker veldig like i væremåte og!

15801867823_1828a1f233_z.jpg

4332033846_f1612d10db_o.jpg

Ja, de ligner en del de flokkene våre! :ahappy: Du må trene da om du er fristet :D Jeg savner bilder av dine to også :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Lite oppdateringer her, men det skrives litt i bloggen for de som vil følge med :) Jeg driver å lærer inn løpende felt på Tidi nå, så det går mye i det om dagen. I tillegg har jeg fått ny motivasjon for spor etter at vi gikk et runderingsskurs til for 2 uker siden. Vi har kun gått 1 spor så langt i år, men det blir garantert flere. Samtidig jobber vi med litt pinneplukking utenfor sporet, og vi jobber med lydigheten. Ellers går det jo generelt i alt som er innenfor agility. På 2 påskedag skal vi starte uoffisiell agilitykonkurranse og det blir kjekt :D Blondie skal også starte, vi jobber litt med klasse 2 programmet i lydigheten egentlig bare for gøy.

I går var vi på tur med @Snoffe og lapphunden Wiida, og jeg tok med kamera for en gang skyld :)

16321083144_4aa084bc38_c.jpg

16757269389_0956377298_c.jpg

16942509011_7711baaaa1_c.jpg

16321083064_913515f168_c.jpg

Fine flokken min :wub: som ikke helt klarer å posere fint ved siden av hverandre :lol:

16756035480_2bd7cff9f8_c.jpg

16942508841_37b11038b0_c.jpg

16321082794_91efbf63f0_c.jpg

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Noterer en nydelig dag med no stress. Virker som lysterapi, magnesium og lakseolje begynner virke. Ble bekymret da han begynte trekke i selen i forrigårs. Han har gått så naturlig pent i bånd hele tiden, som om programvaren var preinstallert da han kom ut av esken. I forrigårs begynte han plutselig trekke med viten og vilje. Flaks da, at vi hadde en privattime i går.  Hjemmeleksen vi fikk, med metoden for å reinforce krav om å holde seg bak skotuppene mine, den er litt i konflikt med stress-ned-prosjektet vårt, fordi Ede går høyt i stress når hans autonomitet blir utfordret. Peser og får virkelig vondt av det. Å bli stilt absolutte krav til er noe annet for ham å forholde seg til enn å bli tilbudt frivillige oppgaver mot god betaling.  Fordi jeg måtte ta en selvstendig avgjørelse i hva jeg oppfatter som et dilemma: belaste det nevroendokrine stressystemet ved å kreve disiplin i halsbånd, eller prioritere stress-ned-prosjektet, så valgte jeg utsette hjemmeleksene og gå rolig tur med "ikke trekke" og "ikke gå i veien for meg" som eneste krav, og så være veldig bevisst på å bare belønne når han selvstendig gjør de riktige valgene uten å bli bedt, uten godbit i hånda eller hånda i lomma.  Jeg har nemlig ikke nok erfaring til å føle meg sikker på å klare gjennomføre hjemmeleksene fra privattimen alene uten å forårsake mer stress på det endokrine systemet hans enn godt er.  Det viste seg å være en god vurdering. Foruten noen få barnlige byks av glede som i korte øyeblikk strammet båndet mer enn akseptabelt, så var Ede SÅ flink og rooolig og grei hele veien. Naturlig slak line. Når han vimser bytter han i de aller fleste tilfellene side bak meg. Kun noen få uakseptable avskjæringer rett foran meg, og de kom helt på slutten av turen, tett på hverandre, antakelig fordi han er sliten og i bakhodet husker at det der var måten å få bli plukket opp i bæreslynge på. Han velger å gå pent og pyntelig på min venstre side mesteparten av tiden, uten å forvente belønning for det. Det går nå an å hale tiden ganske lenge uten at det stresser ham når han selv velger å gå fot for å se om det kommer en utbetaling. Selv hjemveien gikk rolig og avslappet. Først 10 meter fra porten hjemme kom første stressutbrudd med trekking. Gladstress de siste meterne av en timelang spasertur i mitt tempo. En klar forbedring. Han ble skuffa og såret av grensesettingen de siste meterne, for det virket helt sykt autoritært og tyrannisk og uten mål og mening for ham å bli hindret i å gladbykse gjennom porten og døren, inn til godis og myk og varm seng, men han tok det til seg at kravet "ikke trekk" gjelder de siste meterne av turen også. Ingen raptus da vi kom inn heller. Det var en milepæl. Bare la seg rolig og pyntelig til å sove. Perfect day. ..og det er før vi har fått noen CBD i posten.  Vi fikk forøvrig mail om å huske båndtvang fra i dag. Det har Edeward tydeligvis fått med seg.  Snudde seg utålmodig mot lykkeland mens muttern fomlet med kamera:   Oppdaget at muttern begikk en kriminell handling!! Reiste seg og kom inn hver gang muttern forsøkte gå lenger unna enn båndlengden for å få tatt et godt bilde. Her har han til slutt gitt opp å få muttern på rett kjøl og bare håper hun får tatt det ***** bildet før han svimer av i bekymring for å bli tatt og få et kriminelt rulleblad. Genetikk er ingen spøk. Ede identifiserer seg som sikkerhetspersonell og tjenestehund, og han tar de oppgavene alvorlig.   
    • Ja ikke den største oppfinnelsen 😂 Men kanskje noen hadde erfaringer å komme med; kanskje de elsker det kanskje hunden ble dårlig i magen på det. Kanskje det er bløtere enn annen v&h, kanskje noen opplever å måtte fôre dobbelt så mye på det som på en annen variant. Kanskje noen var superfornøyd og andre missfornøyd. I want to know it all 😂
    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...