Gå til innhold
Hundesonen.no

*film* Beaglens første rådyrlos!


Kaja
 Share

Recommended Posts

Muligens ikke like stort for utenforstående :P

Desverre var jeg ikke med, men gubben fikk filmet litt hvertfall :D Nestegang SKAL jeg være med.

(øyeblikksbilde)

480424_10152631024910311_1103667749_n.jp


En smule kvalmt stolt kan man si :wub: Han er flink han gutten vår.


Det er første gang han virkelig har fulgt spor og vist en "varende" interesse for det samme sporet. Han loset etter to rådyr, mistet dem etterhver og løp litt rundt på måfå etterpå. Sammenhengende los på ca 15 min. Mistet og tok opp jakten 3 ganger.

Nå er han helt utslitt ja!

Filmen viser litt klipp fra idag, ha på lyd!

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bråkemaker!

Hva er det han skal gjøre egentlig? Ta med rådyret til dere eller skal dere bli med han? :P

(Nei jeg har ikke peil på jakt)

Han skal finne dyret, så får han los og jager dyret. Jeger bruker gps peiler på hunden for å se hvor den er på vei og lærer seg å kjenne hundes los for å høre hvor langt unna hunden er dyret :) Jegern må "følge" der hunden går.

Raptus vet ikke helt hva han driver med enda og loset mest på bakspor denne gangen, men han fant rådyr helt selv først :)

Rådyrene løp omtrent ned mannen og kompisen (derav komentaren "jeg spendte bein på den ene") :P

Flinke Raptus. Morsomt å se de "våkner" og hvordan instinkter slår inn

Bruker dere Garmin Astro som peiler?

Ja :)

Herlig!

Og beagler er nydelige hunder. Hvis jeg kjøper en, kan du trene den og ha den med på jakt? Plis?

Klart det, dette er DRITGØY! Det er noe med spenningen altså, nå var ikke jeg med første gang han fikk ordentlig los, men jeg har vært mye i skogen med han for å lete etter dyr, og det er som å vente på pakker på julaften! :P

På mandag skal vi dra en plass vi vet det er mye dyr, jeg og kameraet skal være med :D

Skikkelig travel kar! :D

Tøffe gutter må være travle, han var spinnvill igjen etter et par timer søvn og hadde los i søvne inatt :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så utrolig kult å se! Dette kommer nok til å bli dritbra. :) Veldig fascinerende å se hvor forskjellige shibaen og beagelen jakter også. Imouto er jo helt lydløs og de bruker alle sanser, både spor, overvær, hørsel og syn, og hun ringer dyret tilbake til meg, sånn at jeg kunne skutt hadde det vært på post. Hun har riktignok stilt elg en gang, men det mistenker jeg at var litt i beflippelsen, hun har veldig stygge bjeff og er ikke så løsmunnet akkurat. :lol:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er virkelig noe med å se at innstinkter våkner til liv, og han bare fungerer sånn helt uten at vi må trene på det. Virkelig i sitt rette element! jeg syns los høres helt forferdelig ut, men ikke Raptus sin selvsakt :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Går nok bra. Følg med på formen, men jeg ville ikke bekymret meg så lenge allmentilstanden er ok.
    • Hei!  Hadde kokt torsk til hundebassen min ca klokken 12 i dag, rett før jeg skulle reise på jobb… da var han ikke sulten og spiste det ikke. Leverte han til pass, dro på jobb og hadde helt glemt at der var fisk i skåla når jeg slapp han inn døra hjemme… han sprang selvfølgelig rett til skåla og innhalerte fisken, som da har stått ute i snart ni timer😫😫 Han viser ingen tegn på forgiftning foreløpig, men det er jo bare ca en time siden han spiste den også..  Er dette veldig farlig? Kan jeg avvente, eller må jeg ringe vetrinærvakta så han får brekningsmiddel??    Liten yorkie, 2 år 
    • Hei. Vi har en valp på 9 1/2 uker som er veldig selvstendig på dagtid. Finner roen alene i senga si eller buret. På nattestid er det verre. Vi har sovet på madrass i valpegården, han har et bur som står åpent og lå fint i buret sitt de første fire nettene uten problemer. Men de siste nettene vil han ikke sove i buret og kommer å legger seg på madrassen sammen med oss. Vi har prøvd å legge oss på utsiden av valpebingen, men da bare hyler han og valpehjertet klarer ikke å høre på hylingen mer enn 15min. Han roer seg ikke hvis vi putter hånda inn eller noe. Vi har prøvd å gå inn når han er rolig og han sovner. Men med engang vi går ut våkner han og hylekoret er igang igjen. Tips og triks for å få han til å sove alene uten og ligge oppå oss?
    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...