Gå til innhold
Hundesonen.no

Tørrfôr anbefalinger.


Ozzy
 Share

Recommended Posts

Føler meg veldig utdatert i forjungelen. Pdd får Lotta 50/60% VOM, og resten tørrfôr. Hun får Purenatural grain free, som er 60% ish div kjøtt, og resten søtpotet/linfrø osv. Voksenforet jeg tenkte å bruke har noe mindre kjøtt (rundt 50%) og da mer søtpotet osv. Trodde i utgangspunktet det var et ålreit fôr å kombinere med VOM, men så får jeg høre at søtpotet kan føre til økt risiko for hjertelidelser. 

Såå hva er bra av tørrfôr nå? Noen som har noe å anbefale? Syntes det kommer et nytt merke hver gang jeg blunker og det jeg tror er ålreit er plutselig ikke så bra likevel. ? 

Jeg ønsker ikke å bruke Acana eller Orijen, ei heller f.eks Royal, Eukanuba, ProPlan osv. Er åpent for det meste så lenge det er godt med kjøtt i det. Helst med mest mulig andre kjøttyper enn kylling, gjerne fisk, lam ellee vilt. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

4 timer siden, Ozzy skrev:

Føler meg veldig utdatert i forjungelen. Pdd får Lotta 50/60% VOM, og resten tørrfôr. Hun får Purenatural grain free, som er 60% ish div kjøtt, og resten søtpotet/linfrø osv. Voksenforet jeg tenkte å bruke har noe mindre kjøtt (rundt 50%) og da mer søtpotet osv. Trodde i utgangspunktet det var et ålreit fôr å kombinere med VOM, men så får jeg høre at søtpotet kan føre til økt risiko for hjertelidelser. 

Såå hva er bra av tørrfôr nå? Noen som har noe å anbefale? Syntes det kommer et nytt merke hver gang jeg blunker og det jeg tror er ålreit er plutselig ikke så bra likevel. ? 

Jeg ønsker ikke å bruke Acana eller Orijen, ei heller f.eks Royal, Eukanuba, ProPlan osv. Er åpent for det meste så lenge det er godt med kjøtt i det. Helst med mest mulig andre kjøttyper enn kylling, gjerne fisk, lam ellee vilt. 

Jeg fôrer, som deg, på pure natural grain free (eller bare Lita riktignok). Jeg har også sett det der med DCM og kornfri mat, men så lenge jeg har en hund som reagerer på både de fleste kornsorter og kylling, og pure natural er den billigste fôrtypen jeg har funnet som hun tåler i lengden - så spiser hun det og varierer proteinkildene etter anbefaling fra veterinær når vi snakket om "dersom det har seg sånn at kornfri hundemat...". Meningen blant mange er vel ikke at det nødvendigvis er selve det at det er belgvekster som er problemet, men noe om taurin osv, og noen gikk tilgomed en periode så langt at de anbefalte å fôre på tørrfor med korn. Lita har spist pure natural nå i 4 år og pga allergi har jeg heller ingen planer om å skifte ? vill spiser akkurat nå Appetitt kjøpt på tilbud, men planen er å gå over på kornfri Eukanuba pga redningshundgreiene når vi bare kommer oss dit i utdanningsløpet at han også får rabatt. (Der avgjør prisen ?). Men ja, enig i at hva som er bra tørrfor endrer seg annenhver dag. Brukte kingsmoor en periode, men ble mye illeluktende fis, prøvd kornfri appetitt uten suksess på Lita, orijen regional red er det jeg har vært mest fornøyd med av de kornfrie utenom pure natural sammen med canagan. Taste of the wild prøvde vi en gang, men var vanskelig å få tak i her, og carnilove fant jeg aldri noe uten kyllingfett og prøveposen inneholdt nok kylling til å reagere. 

Farmina og fish4dogs var også veldig "in" en periode, samme med dr.clauders. Men er jo ørten å velge i. Men gjengangeren på mange jeg har prøvd er mye illeluktende fis pga erter?

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Jeg bruker alpha spirit som er rimelig i pris og bra innhold. (Kornfritt)

Tilsatt taurin for å forhindre DCM.

Kan anbefales, min spiser dette på høykant.

Obs obs det lukter kebab av fôret ?

https://www.zooplus.no/shop/hund/torrfor_hund/alpha_spirit_for/alfaspirit_the_only_one/701282?origin=hopps&q=kaldpresset&i=1&ro=1
 

Endret av Kri
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg brukte Pure Natural når limit var valp. Enkelt å få tak i hos Musti f.eks.  Og innholdslista virka grei. Har venner som er veldig fornøyd med Nutrima, men har ikke prøvd det selv. 

Jeg gir 50/50 rått og tørt, stort sett V&H, men har noe fra smaak akkurat nå som en venninnes hund ikke ville ha lenger. (kresen hund) Samt noe tilskudd (multiflex og antiplakk fra norsk dyrehelse samt fiskeolje) 
Jeg tester akkurat nå ut Farmina Ancestral Grains Lamb & Blueberry. Synes kanskje det kommer ut litt mye, men det forventer jeg når det er korn i det og spesielt om jeg har glemt å ta opp råfôr eller er gått tom og hun dermed kun får tørrfôr, formen og farge på avføring er ellers fin.
Foreløpig fornøyd, pels, form, energinivå osv virker bra/ikke endret. Er på sekk nr 2 nå. Har dog blandet inn litt div vi har vunnet/fått her og der også da. (Farmfood, Core, RC, Carnilove etc)

Bikkja er uansett fasiten er min filosofi, så samma hva det heter så lenge hunden fungerer bra på det! 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Taste of the Wild: Dette er et populært merke som tilbyr en rekke forskjellige smaker, inkludert fisk, lam og vilt. De har også en grain-free linje som kan være bra for hunder som trenger det.

Carnilove: Dette merket tilbyr tørrfôr med høyt kjøttinnhold (fra 60% til 70%) og en rekke forskjellige smaker, inkludert lam, vilt og fisk.

Farmina N&D: Dette er et italiensk merke som tilbyr en rekke forskjellige smaker med høyt kjøttinnhold og en blanding av både animalske proteiner og grønnsaker.

Ancestral: Dette er et norsk merke som tilbyr tørrfôr med høyt kjøttinnhold og et bredt spekter av smaker, inkludert vilt, lam og fisk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

Jeg kaprer tråden litt jeg, håper det er greit - jeg har også vært bekymret for DCM og andre ting som nyresvikt etc - Men er det slik at så lenge det er rundt ca 60% kjøttinnhold så er det safe? Med ris, eller korn eller havre som tileggsingrediens? Og at man er litt skeptisk mot ertestivelse og belgfrukter som fyllstoffer? 
 

min får vom og hills 50/50 men han blir fort matlei og trenger variasjon i matveien så ser etter for til variere med når han er lei det andre etter tre måneder (ish) 

Endret av Lillymy
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...