Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei, 

jeg har en renraset Lhasa Apso iflg stamtavlen hans - men både i mankehøyde (32 cm), vekt (10 kg)  og fasong er han ikke lik andre lhasaer jeg ser. Og mye som ikke stemmer ift til rasestandard beskrivelsen  - Jeg vil gjerne derfor dna teste han.

Hvor kan jeg teste han og er det forskjellige typer tester? 

 

Skrevet

Du mener at han ikke er renraset men at den er registrert i NKK???

Selv om en rasestandard sier noe om høyde og vekt m.m., så er det gener som kan slå igjennom slik at enkelte individer avviker fra denne. 

Skrevet (endret)

Jeg vil ikke tro en gentest kan gi svar på om en hund er renraset eller ikke? All hunderaser er jo på et eller annet tidspunkt oppstått ved blanding av ulike type hunder, så en slik test vil vel bare ev. kunne fortelle deg hvilke gener som ligger langt bak hos din hund. Jeg er ingen ekspert her altså, så korriger meg gjerne om jeg tar feil. 

Man gentester jo staffer for å bevise at de er renraset (ikke blandet med amstaff ol f.eks), men det baserer seg bare på å sjekke at valpen er avkom av sine renrasede foreldre, ikke hva som ligger i blodet dens ellers. 

Men istedenfor synsing, spør noen som kan det?: 
https://www.nmbu.no/tjenester/laboratorietjenester/genetisk-diagnostikk-og-blodtyping/skjema-til-blodpr-ver-

Endret av bie
Skrevet

Men har du NKK papirer på han?

Det er ganske vanlig i andre land å ta DNA test for å sjekke hva slags raser dem har i hundene sine. Tipper ikke testene er 100% sikre, men man får en god indikasjon. Tror de sammenligner DNA mot andre raser som har samme DNA. Tror Embark er den vanligste/beste. 

https://embarkvet.com/?_ga=2.57209450.1919709360.1640617111-501614439.1640617111 

Skrevet
1 hour ago, jma said:

Men har du NKK papirer på han?

Det er ganske vanlig i andre land å ta DNA test for å sjekke hva slags raser dem har i hundene sine. Tipper ikke testene er 100% sikre, men man får en god indikasjon. Tror de sammenligner DNA mot andre raser som har samme DNA. Tror Embark er den vanligste/beste. 

https://embarkvet.com/?_ga=2.57209450.1919709360.1640617111-501614439.1640617111 

Ja, har NKK papirer på han 

Skrevet
1 time siden, Lillymy skrev:

Ja, har NKK papirer på han 

Da stemmer jo helt sikkert de? Avvik fra standar kan skje i de fleste raser 

  • Like 2
Skrevet

Den gang jeg selv hadde lhasa apso, fikk jeg høre (skal ikke si at det er riktig) at lhasa og tibetansk terrier opprinnelig var samme rase. Hvis du leser historikken til begge rasene er de så og si identiske også om når rasene kom til europa.  At de da kan ligne hverandre er ikke så rart.  Begge rasene het lhasa terrier.

Se nedenfor, vet ikke om du ble noe klokere.

På gamle tibetanske avbildninger kan sees en liten hund som ligner lhasa apsoen, ... Rasen ble da kalt Lhasa Terrier, og den ble delt inn i to høydeklasser ...
 

 

  • Like 1
Skrevet
18 hours ago, Lillymy said:

Ja, har NKK papirer på han 

Jeg har ikke hørt om at det er mulig å lure seg til godkjent NKK stamtavle, og jeg tviler litt på at svindlere ville kaste bort tiden på regelrett forfalskning av papirer på en rase de glatt ville få solgt uten.

Renraset betyr ikke nødvendigvis rasetypisk, og avvik i størrelse er ikke spesielt uvanlig. Min tispe har veldig "feminine trekk," har jeg blitt fortalt. På godt Norsk er hun altså liten og pinglete, og folk som kjenner rasen tror alltid at hun bare er en unghund. ? De ligger vanligvis mellom 9-11 kg, mens min er 8 på sin idealvekt.

Med NKK registrert stamtavle kan du nok slappe helt av på at din bare skiller seg litt ut i mengden.  ?

 

  • Like 1
Skrevet
1 hour ago, Pingeling said:

Jeg har ikke hørt om at det er mulig å lure seg til godkjent NKK stamtavle, og jeg tviler litt på at svindlere ville kaste bort tiden på regelrett forfalskning av papirer på en rase de glatt ville få solgt uten.

Man kan jo registrere en hvilken som helst hund som mor/far, og det kan jo være mange ulike årsaker til at man velger å oppgi feil hund. Denne type lureri vet jeg har blitt gjort i rasekattoppdrett i hvertfall. Jeg husker spesielt én oppdretter fra mine kattedager, som nærmest var beryktet for å ha andre raser "på bakrommet" som hen blandet inn for å få mer ekstreme avkom :fear: 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...