Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
3 timer siden, Sanne skrev:

Jeg har det som skulle vise seg å være drømmeblandingen, blundehunden (krysningsprosjektet i lundehundklubben) Banzai❤️ Han er et funn av en hund altså. Så stødig, snill inn til margen, aktiv, morsom og intens. Og lundehunden matcher min personlighet perfekt, men han? Det er et nytt nivå av god match.
Og det er ikke bare meg, alle elsker den hunden. Han er helt utrolig.
Og jeg hører det samme fra resten av eierne til søsknene hans og de som har de andre bu/lunde-krysningene også, alle er helt blåst av banen over disse hundene. Fra begge sider, både de som kommer fra lundehundfortid, men også de som har hatt feks buhund tidligere, eller ikke har hatt noe relatert til noen av rasene. Ens for alle er at dette er hunden med stor h.

Ellers hadde en bichon frisé blandet med noe med funksjonell pels vært helt perfekt. Så personligheten til bf og pelsen til feks en husky eller buhund etc:heart: Bichonen vår var en turhund av dimensjoner, men det er ikke til å komme unna at pelsen veldig ofte var et hinder for han, alle årstider. Vi holdt han helt kortklipt, men det hjelper bare til en viss grad. Han fikk fremdeles snøklumper, eller ble klissvåt inn til skinnet tvert.

Hvordan ser disse hundene ut? Jeg fant ingen når jeg googlet blundehund.

Min drømmeblanding tror jeg må være gemyttet og "typen" til springer spaniel og størrelsen til dansk svensk gårdshund, og en pels med lengde midt i mellom.

Skrevet

Vel, de er ikke like (dvs han er veldig lik broren og ene søstra si) for det er jo blandinger. Så noen har mer lundehundpreg og noen har mer buhundpreg. Men her er min i hvert fall ?

Han med hvitt i ansiktet er også prosjekthund, sønn av min Banzai (så han har bu/lunde-far og lunde mor. Banzai har buhundmor og lundehundfar). Veldig lik lundehund i personlighet :) 20210816_092829.jpg.1927a68e0ec941999cee78c86c04edb0.jpg

20210821_173649.jpg.0c1ab45840a885ad3dae47b4a7b00b45.jpg

2012015243_IMG_20210812_142003_224(1).jpg.515c3c2f25089167d8c862afa6029c20.jpg

  • Like 3
Skrevet
På 9/18/2021 at 12:39 PM, Rimfrosthuldra skrev:

Denne begynner å bli såpass renavlet over lang tid at det kun er formaliteter som gjenstår før den ikke er en blanding lenger, men ja, silken windhound må vel være drømmen ? Sunne, godt gemytt, "myndete" på alle de gode måtene men med dempet nok jaktinstinkt til å kunne gå løs uten å være en fare for smådyr, og selvsagt fantastisk vakre.

 

Kyra-stack-pillars.jpg

(Bilde fra https://en.wikipedia.org/wiki/Silken_Windhound)

 

 

En annen drømmemiks må være noe med "ulve-utseende", hvit med blå øyne, men med gemytt som en passe rolig labrador, minus alt av jaktinstinkt. ? Og røytefri!!

 

 

Jeg har ingen erfaring med ‘rasen’ overhodet overhodet, bare så det er sagt men jeg stiller meg undrende til påstanden om at ‘rasen’ har så lite jaktinstinkt at den ikke utgjør noen fare for smådyr overhodet.. Hvilken rase  kan man si det samme om, med mindre rasen er så funksjonshemmet at den fysisk ikke er i stand til å forfølge/ta småvilt? 

Skrevet
4 timer siden, QUEST skrev:

Jeg har ingen erfaring med ‘rasen’ overhodet overhodet, bare så det er sagt men jeg stiller meg undrende til påstanden om at ‘rasen’ har så lite jaktinstinkt at den ikke utgjør noen fare for smådyr overhodet.. Hvilken rase  kan man si det samme om, med mindre rasen er så funksjonshemmet at den fysisk ikke er i stand til å forfølge/ta småvilt? 

Kanskje de er litt funksjonshemmet ;)

  • Haha 2
Skrevet
9 minutter siden, Rimfrosthuldra skrev:

Kanskje de er litt funksjonshemmet ;)

Som i; ‘sparsomt møblert i toppetasjen’? :P Fra spøk til alvor; rent fysisk ser de da absolutt funksjonsfriske ut og med tanke på hva som ligger bak mix’en, så kunne man være fristet til å tro at noe jaktinstinkt burde de da ha? 

Skrevet
50 minutter siden, QUEST skrev:

Som i; ‘sparsomt møblert i toppetasjen’? :P Fra spøk til alvor; rent fysisk ser de da absolutt funksjonsfriske ut og med tanke på hva som ligger bak mix’en, så kunne man være fristet til å tro at noe jaktinstinkt burde de da ha? 

Hehe, jada jaktinstinkt har de helt sikkert, de brukes jo til lure coursing blant annet. Det jeg mente var at silken-eiere generelt sier jaktinstinktet er lavt nok til (evt. behovet for å være nær eieren er så høyt) at de ikke opplever at hundene stikker av på tur i skog og mark. :)  Helt trygge rundt alle dyr er vel ingen hunder, og det tror jeg heller ikke silken windhound markedsføres som.

  • Like 1
Skrevet

Hvis alt ble perfekt kunne jeg ønske meg: smartheten til dalmis, driven til å jobbe fra en jaktgolden, kroppen en blanding av jaktlabrador og dalmatiner- og brindlet farge fra boxer feks. Ellers skulle gemyttet være som en labbis. Og helt perfekt helse selvfølgelig.

 

 

  • 2 months later...
Skrevet

En jaktlabrador på størrelse med en cocker spaniel/kelpie tispe. Både med kort og lang pels: labbispels, og jaktcockerpels. Er ikke en blanding da, vil bare ha alt jaktlabradoren er, i en mindre pakke ? 

  • 3 weeks later...
Skrevet
På 9/18/2021 at 12:39 PM, Rimfrosthuldra skrev:

Denne begynner å bli såpass renavlet over lang tid at det kun er formaliteter som gjenstår før den ikke er en blanding lenger, men ja, silken windhound må vel være drømmen ? Sunne, godt gemytt, "myndete" på alle de gode måtene men med dempet nok jaktinstinkt til å kunne gå løs uten å være en fare for smådyr, og selvsagt fantastisk vakre.

 

Kyra-stack-pillars.jpg

(Bilde fra https://en.wikipedia.org/wiki/Silken_Windhound)

 

 

En annen drømmemiks må være noe med "ulve-utseende", hvit med blå øyne, men med gemytt som en passe rolig labrador, minus alt av jaktinstinkt. ? Og røytefri!!

 

 

Silken windhound er nydelig, hva er den mikset sammen av ?

Skrevet
På 12/29/2021 at 12:48 AM, patricia skrev:

Silken windhound er nydelig, hva er den mikset sammen av ?

Mener det er borzoi, whippet og litt sheltie? 

  • 4 weeks later...
Skrevet

Tiberanian eller Tibbepom, blanding av Tibetansk spaniel og Pomeranian er en nydelig blanding, har en slik selv og han er verdens kuleste, litt roligere enn Pomeranian og veldig smart. Han har tykkere benbygning en Pomeranian, ligner litt en kleinspitz med store ører??

  • 1 year later...
Skrevet
På 9/17/2021 at 8:12 PM, Maskot skrev:

Ellers er jeg helt for blandinger av raser som ikke er så forskjellige, som f.eks.  presa canario og cane corso.

Å slå sammen de negative egenskapene hos de rasene vil neppe føre til noe som vi vanlige hundeeiere anser som en drømmeblanding....

Cane-Corso-standing-in-the-park.jpg

88a77007-2214-44aa-82e7-8dc685611caf?fit

Siste bilde er fra denne artikkelen: Vokterhund dømt til døden

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...