Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

En av valpene våre har foreløpig bare 1 følbar testikkel. Har det noe å si for helsen hans hvis den andre forblir i buken, f.ex høyere kreftfare? Hvor stor avslag i pris er vanlig å gi? Bør han kastreres? 

Skrevet

Har forstått det sånn at det er større sjans for kreft hvis den ene forblir i buken. Og bør derfor kastreres om den ikke faller ned. De fleste jeg kjenner har hvertfall kastrert. Ellers varierer det fra oppdretter til oppdretter ang prisavslag. Min oppdretter hadde halve kjøpssummen tilbake, men han hadde jo på det tidspunktet begge testiklene nede. 

Skrevet

Vi har ikke kastrert vår hannhund som har en testikkel i buken :) Jeg anser faren ved kastrering og etterfølgene av det (mentalt og i samhandling med andre inntakte hunder) som langt større enn at den blir i buken så lenge som mulig. Vi har sjekket den med ultralyd en gang og da så den grei ut.
Det er økt risiko for kreft (fordi testikkelen blir liggende for varmt), men faren er fremdeles ikke stor. Så vi kastrerer ikke før det er et problem hvertfall.

Skrevet
Akkurat nå, simira skrev:

Er ikke dette avvist at det øker kreftfaren noe nevneverdig?

Jeg trodde det hvertfall. Og har fått anbefalt av to ulike veterinærer å vente fordi den økte faren er så liten :) 

Skrevet

Hvis det er en liten leveringsklar valp, ville jeg ikke tenkt tanken en gang.  Den kan fremdeles komme ned. Vet om enkelte der den har kommet til plass rundt ett års alder.

Nyere forskning sier at det er ikke større kreftfare om testiklen ikke er kommet ned, men det er en del veterinærer som vil kastere uansett.  Min gamle veterinær gjør det ikke, før det eventuelt er et problem  Det en bør gjøre er å følge med.  Jeg har hatt en hannhund selv og han ble en riktig gammel mann uten operasjon med et godt språk og mentalt stabil.  Jeg vil si som Sanne om følgene av kastrasjon.

Når det gjelder reduksjon i pris, har jeg ikke gitt det før de er 18 mndr. gammel, og alle hannene herfra har de på plass. Den tregeste var 4 mndr. Tidligere var det et punkt i NKK-kontrakten ang. manglende testikler, det punktet er borte nå, det samme gjelder SKK-kontrakter.

  • Like 2
Skrevet
Just now, simira said:

Er ikke dette avvist at det øker kreftfaren noe nevneverdig?

Jeg har hare hørt folk nevne det, men aldri sett noe beviser. Hørt at det handler om plassering også, ikke så enkelt som bare helt nede eller ikke. Uansett medfører det hvertfall ofte ubehag for de, og det er for meg hvertfall grunn i seg selv dersom det er sannsynlig at det gir det for gitt hund mtp plassering. 

Skrevet

Jeg har i mine kontrakter at de får tilbakebetalt halve depositumet ved 18mnd. Tregeste her var 8 mnd når første og 13mnd når siste steinen kom ned.

  • Like 2
Skrevet

I min kontrakt stod det at hvis ikke begge testikler var nede ved 18 mnd fikk jeg tilbakebetalt 1500kr, noe jeg fikk da jeg sendte henne en mail. La også ved vetattest da vi likevel akkurat hadde vært hos vet og jeg ba henne om å bare sjekke det i slengen, en usikkert på om du trenger dette. 

Jeg har snakket med en en del veterinærer, men som mange har sagt her tidligere, så er det ikke faktisk bevist at det øker faren for kreft så jeg kommer ikke til å kasterere min så lenge han fungerer så godt som han gjør nå. Det jeg også fikk opplyst var at den ekstra varmen kunne skape økt hormonproduksjon, så mye testosteron. Min har ikke noe tydelige tegn på dette, han en ganske balansert fyr generelt

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...