Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Når gir dere valpene mat/drikke siste gang før natta? Vi er ekstremt B-mennesker, så vår natt begynner sent;) Jeg kommer til å stå opp tidlig, og heller ta meg en middagshvil mens de andre passer på.

Men sånn i forhold til «nattedoturer», når bør de spise/drikke?

Skrevet

Nå er det 13 år siden jeg hadde valp selv, men jeg hadde ikke ansvar for foring da så det husker jeg ikke (familiehund som jeg endte opp med alene etter noen år). Derimot ga jeg 3 måltid pr dag til senioren siste årene hans pga magetrøbbel. Jeg er også ekstremt b menneske, så blir ofte sene kvelder her også. Jeg likte å gi minimum en time før jeg hadde planer om å legge meg, mtp tørrfôr så rakk han da å bli tørst og drikke en del, og også da tisse godt når vi var ute siste gang for kvelden. 
Vann har jeg alltid tilgjengelig 24/7. 

Bodde en måned sammen med en venninne mens hun hadde valp for et par år siden og da hadde vi samme rutine på den, siste måltid hvertfall en time før sistemann la seg. Hun var dog de fleste morgener tidlig oppe pga jobb, og jeg med min insomnia "sov" mye med valpen så ble stort sett en tur ut ila natten, men han tisset kun på de turene. :) 

Skrevet
9 hours ago, Ivrig said:

Når gir dere valpene mat/drikke siste gang før natta? Vi er ekstremt B-mennesker, så vår natt begynner sent;) Jeg kommer til å stå opp tidlig, og heller ta meg en middagshvil mens de andre passer på.

Men sånn i forhold til «nattedoturer», når bør de spise/drikke?

De fleste valper trenger en luftetur rett etter mat. Ville bare passet på å fordele måltidene jevnt utover dagen. Vann skal de alltid ha tilgjengelig. Men, dersom du ender opp med en vannelsker som tømmer vannskåla, kan du måtte styre det litt for å unngå for mange uhell. 

  • Like 1
Skrevet

‘Kveldsmat’ ca 20 her, og så er det natt for han ein gong mellom 21 og 22. 
Vatn har han alltid, også på soveplassen. 
Har ein tissetur ut i løpet av natta enno, men den vert seinare og seinare på natt så reknar med det nærmar seg heil natt, kanskje? ?

Skrevet

Valper (og voksne) har alltid hatt tilgang på vann her i huset også. De sier tydelig ifra om de vil noe, men jeg har stort sett bare sørget for at de har mulighet for å komme seg ned på gulvet trygt, feks med puter nedenfor senga :) 

Siste måltid var rundt 20-23 alt ettersom når vi la oss. I snitt et par timer før soving :) 

Jeg har heller aldri stått opp og gått ut med valper, det har jeg aldri orka :lol: 

  • Like 1
Skrevet

Her får valper mat tre ganger om dagen (ikke faste tider da jeg ikke vil ha forventninger til mat på visse tider). Og vann står alltid fremme. Så går vi ut å tisser rett før sengetid, og med en gang vi våkner på morgenen 

Skrevet

Våre hunder sover med oss på soverommet, og døra er lukket fra vi legger oss. Da har de ikke tilgang på vann heller, men det trenger de ikke når de likevel sover. Så det har gått bra fra de var valper.

Jeg har ikke opplevd at de har hatt behov for å spise eller drikke om natta, selv om de har hatt tilgang til vann. De har jo hatt tilgang til vann når vi tar dem ut for å tisse på natt, men min erfaring er at de sover natta gjennom uten behov for mat/vann.

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...