Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Kan du nevne hvilke hunderaser som du tror ligner mest på de hunderasene du har kjennskap til eller har erfaring med?

Ut i fra følgende kriterier, ; gemytt og bruksområde.

Bare hva du tror siden ingen har kjennskap til alle raser.

Hvis favoritthunderasene dine ikke hadde finnes hvilke annen hunderase hadde du da valgt som er mest lik den hunderasen du selv har nå eller har hatt?

Hvilke hunderaser hadde du på lista di?

Skrevet

I utseende er det flere raser som ganske lett forveksles med bearded collien - schappendoes, polsk owczarek nizinny, old english sheepdog. I temperament vil jeg si at mine boston terriere har ganske nøyaktig samme temperament som beardisene (bare mer nervesterke) - superglade hunder, elsker folk, hyggelig mot andre hunder og nyter livet i en generell lykkerus. (Men mine bostons er nok rimelig miljøskadde av å ha vokst opp med beardiser - tror ikke alle er like tåpelig vennlige som mine to....)

Utseendemessig er det mange som tror at mine bostons er franske bulldog'er, men jeg synes det er litt sært da de har totalt forskjellig kroppsbygning, men, men.

Ang. annen rase hvis "mine" ikke fantes, så tror jeg det finnes 10 andre raser jeg hadde væt like fornøyd med, så jeg er ikke særlig "blindet" av mine egne raser, nei..

:-)

  • Like 1
Skrevet
Akkurat nå, SusanneL skrev:

I utseende er det flere raser som ganske lett forveksles med bearded collien - schappendoes, polsk owczarek nizinny, old english sheepdog. I temperament vil jeg si at mine boston terriere har ganske nøyaktig samme temperament som beardisene (bare mer nervesterke) - superglade hunder, elsker folk, hyggelig mot andre hunder og nyter livet i en generell lykkerus. (Men mine bostons er nok rimelig miljøskadde av å ha vokst opp med beardiser - tror ikke alle er like tåpelig vennlige som mine to....)

Utseendemessig er det mange som tror at mine bostons er franske bulldog'er, men jeg synes det er litt sært da de har totalt forskjellig kroppsbygning, men, men.

Ang. annen rase hvis "mine" ikke fantes, så tror jeg det finnes 10 andre raser jeg hadde væt like fornøyd med, så jeg er ikke særlig "blindet" av mine egne raser, nei..

:-)

Er de fire første hunderasene du nevner like i gemytt og temperament også?

Boston terriere synes jeg virker som noen herlige hunder med mye sjarm.

Hvilke andre raser da? De 10 rasene dine? ? Hvis du vil si det da ?

Skrevet

Njæ - tror nok at beardien er mykere og mer dum-og-deilig enn de tre andre - glader og er åpne for møte med nye folk er de nok også. De rasene jeg tenker som har tilsvarende glade og vennlige temperamentet er vel stort sett spaniels og retrievere etc. Men personlig så kunne jeg tenkt meg å ha eid mynder som whippet og/eller borzoi, langhåret collie, skye terrier (igjen), et par andre små terrierraser, keeshond, bedlington terrier, basenji... Og merk - jeg sier IKKE at disse har det minste felles i temperament, men det er raser jeg kunne tenkt meg om beardisen skulle forsvunnet fra jordens overflate sånn helt plutselig...

Boston'ene er superkule hunder - kjempetrivelige, snille og merkelig nok så kan ingen av mine bjeffe... Den eldste bjeffer, men hun er så hes og rar i stemmen sin at det nesten ikke høres om man er 2 meter unna - hannen min har aldri noensinne ytret en eneste lyd annet enn et pip eller grynt når man har snublet eller tråkket på han... Men jeg har både sett og hørt andre bostoner bjeffe "normalt", så det nok bare mine som er litt rare.

Men det er enklere å holde seg til rase(r) man kjenner - og ikke minst langt mere sosialt og hyggelig. De fleste av vennene mine, og de jeg reiser og sitter sammen med på utstillinger er jo beardisfolk - så min neste blir en beardis, ja. Er litt lei av å stille ut på motsatte dager eller bare på motsatt side av utstillingsområdet nå..

:-)
Susanne

  • Like 1
Skrevet

Det måtte vel bli noen av de andre bichon rasene for meg. De er jo på en måte i slekt med hverandre langt tilbake i historien, sannsynligvis med litt innblanding av pudler og ulike dverg spaniels underveis.

Fellesnevneren for mange av disse (etter min erfaring) er den enormt menneskekjære, milde, nesten litt klovnaktige personligheten. 

 

 

  • Like 1
Skrevet

Mange av korthårsmyndene ligner på greyhound.  Mest lik er vel whippet. Både i utseende og gemytt.  Kunne nok ha tenkt meg en whippet ja, hvis jeg ikke kunne hatt greyhound.  Ser man på ungarsk mynde og polsk mynde er også de ganske like, men litt annerledes i gemyttet. Mer reserverte og vaktsomme.  Det er kun de mer myndeinteresserte som ser forskjell på disse rasene.

  • Like 1
Skrevet
8 hours ago, SusanneL said:

Utseendemessig er det mange som tror at mine bostons er franske bulldog'er, men jeg synes det er litt sært da de har totalt forskjellig kroppsbygning, men, men.

Jeg er en av de som overhodet ikke ser forskjell :lol: 

  • Like 2
  • Haha 1
Skrevet (endret)
11 timer siden, Wilhelmina skrev:

Jeg er en av de som overhodet ikke ser forskjell :lol: 

Du er ikke alene! Selv da jeg hadde en av hver rase foran meg så jeg kun at den ene var mer feminin enn den andre (jadda, begge var hanner :icon_confused:)

Ellers sliter jeg med å se forskjell på uklipte pudler og puddelmikser... 

Endret av Shokata
Skrevet
On 7/6/2018 at 10:01 AM, Wilhelmina said:

Jeg er en av de som overhodet ikke ser forskjell :lol: 

Prøv å se bort ifra ansiktene/hodet - så ser dere at boston har en normal slank hundekropp med helt vanlige proposjoner, ingenting overdrevent eller usunnt. Mens en bulldog er nesten dobbelt så bred og med rund brystkasse, krokete ben, ofte "ruller" (vagger) når de går, etc.

MEN det finnes såklart bælfeite og lavbente bostons som nok kan minne om franske buller, eller alt for smale og høybente fraller som minner om bostons. Men begge deler er ekstreme unntak, da.

Så sjekk kroppsbygning og bevegelsesmønster - så er det mye enklere å skille dem fra hverandre. :-)

Skrevet

Jeg synes ikke Boston og Fransk bulldog ligner så veldig, Boston er mye smalere og mere høybent.

For noen år siden møtte jeg en dame i Sverige som gikk tur med en japansk spisshund og en Volpino Italiano (jeg trodde det var to japanske spisser). Hun forklarte i det vide og bredde hva som var forskjellen, og jeg sto der sikkert i tjue minutter og stirret og så absolutt null forskjell... ?

  • Like 1
  • Haha 3
Skrevet
19 timer siden, ChristinB skrev:

French-Bulldog-vs.-Boston-Terrier.jpg

 

Finnes det en rase som tilsvarer boston terrier i bygning og humør. men som har nese og ikke slik kule-hode?

Boxer med litt lang nese er så og si samme hund i stor størrelse. 

Skrevet
4 hours ago, mushi said:

Boxer med litt lang nese er så og si samme hund i stor størrelse. 

Takk for tips, men bokser har fortsatt for kort nese. Slike hoder (korte neser, ekstra rynker, hengelepper, hengeøyne) tiltaler meg ikke i det hele tatt.

Jeg tenkte slik liten knestørrelse, for av middels store hunder (jeg har hatt ulvehund, ergo er det andre kaller store hunder middels for meg :P ) vet jeg hvilke raser jeg ønsker å se nærmere på :)

  • 3 weeks later...
Skrevet (endret)

f2c79929b889d4d8f437e6088f6af8d3--pet-pe5098955a104045ad507342ad1c8c09a8.jpg

               

 Bilde1: Tibetansk Terrier                                                                                             

Bilde 2: Bearded Collie

Endret av Ella1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...