Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sydney hater seler som må dras over hodet, så lurte bare på om noen har tips til en god tursele hvor man ikke trenger å gjøre det? Er egentlig ikke så stor fan av disse step in-selene. Vi har en nå, med den glir jo bare rundt på kroppen, og sitter veldig nær albuen. 

Akkurat nå bruker vi sporselen til Non-Stop, men det stakkars lille dyret løper jo bare langt inn i gangen og gjemmer seg om hun ser den:P 

 

Guest Maries
Skrevet

Hunden min er heller ikke så fan av seler som tres over hodet, men har løst det med at hun får en liten godbit etter at den er tatt over hodet. Nå kommer hun frivilig

Skrevet

Jeg tenker kanskje du kan trene på det? Belønn hunden for å snuse på selen til å begynne med, og etter hvert at den selv putter hodet gjennom selen. Jeg ville brukt step in-selen så lenge du trener med den som går over hodet, sånn at hunden slipper ubehaget i mellomtiden. Min hund tar selv på selen (kommer og putter hodet gjennom åpningen), men hun liker heller ikke å få på nomesele, vi har også den fra non stop. Kanskje en h-sele, for eksempel fra Haqihana eller Trixie, de er veldig lette å ha på. Eventuelt har også Hurtta gode modeller. Jeg ville unngår seler med en horisontal brystreim, ettersom det legger press på hundens skulderledd. 

Det kan ta lang tid å trene på, men de aller fleste seler må jo tres over hodet. Kanskje du kan trene med et halsbånd til å begynne med, og når hun skjønner at hun skal putte hodet gjennom, begynner du å trene med en sele? Det er absolutt mulig å få til. Bare pass på å ikke trene for lenge av gangen, og ikke kjefte eller bli frustrert hvis det ikke går veien med en gang. Å ta på sele skal være superkult! 

Skrevet

Har du prøvd 3 peaks step-in? Eller Triponti? Ta en titt på disse to.

Ellers er den minst ille for min Julius K9-selen, den har ganske stor åpning ihvertfall.

Skrevet

Det jeg har lagt merke til, er at malteseren min ikke liker når vi skal ta selen av over hodet, som om det muligens lugger bak ørene og er ubehaglig. Kanskje en pelshund problematikk? Den korthårede hunden jeg hadde brydde seg ikke.

Jeg kjøpte også en step in sele, men den sitter litt "stivt" slik at hun ikke har like frie bevegelser som når hun ikke har noe på. Så jeg kommer til å følge med på denne tråden for tips og forslag. :)

 

 

 

 

 

 

Skrevet

Takk for svar, alle!

Har prøvd å trene med godbiter, skryt og hele pakka for å få henne til å ta hodet inn selv en stund, men hun nekter fortsatt:icon_redface: Tror rett og slett jeg bare får finne en sele som sitter godt der vi slipper å trekke over. 

@Sprettballen @Wilhelmina Takk for seletips! Får man kjøpt dem i fysisk butikk noe sted?

@Misky Hun er for det meste klippet kort, så tror ikke det handler om "pelshund-issues", men takk for svar:)

Skrevet

Jeg har Truelove X2 til 2 av mine hunder og er veldig fornøyd med den. Ingen av mine liker å få noe over hode, så da er det veldig kjekt å slippe det. Skal kjøpe til nr 3 når han er ferdig utvokst.

Skrevet
2 timer siden, Busann skrev:

Jeg har Truelove X2 til 2 av mine hunder og er veldig fornøyd med den. Ingen av mine liker å få noe over hode, så da er det veldig kjekt å slippe det. Skal kjøpe til nr 3 når han er ferdig utvokst.

Får man kjøpt den i fysisk butikk?

Skrevet
1 hour ago, sidnajse said:

Får man kjøpt den i fysisk butikk?

Jeg kjøpte mine på agilitystevne, så vet ikke evt. hvilken butikk som har det. Men skulle ikke være umulig tror jeg.

  • Like 1
Skrevet
4 timer siden, sidnajse skrev:

Får man kjøpt den i fysisk butikk?

Har sett i fysisk butikk flere ganger. Så er nok bare å ta en runde rundt og høre. 

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...