Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

  • Svar 496
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Og jeg som trodde at motstanden mot fiskeoppdrett skyldes 1) forurensing til havområdet i nærheten (og "død bunn"), 2) risiko for dårlig dyrevelferd 3) fare for røming og blanding med vill-laks. Men s

Nei, det er ikke godt sagt. Jeg er drittlei av at de som ikke ønsker ulv tror at de som ønsker ulv ikke skjønner eller klarer å forstå hvor vondt det er å miste en hund. Det er ingen som underslår at

Det er liksom ikke svar at rovdyr og beitedyr ikke går ihop. Hva ikke jeg forstår er Hvorfor trumfer sau  rovdyr i disse områdene når det er for mye sau i Norge ?  Hvorfor må rovdyr vike for sau? Yrke

Posted Images

Skrevet (endret)
Akkurat nå, yurij skrev:

Her kan man se bla tap av sau/lam/storfe/ geit . Pussig nok er tapsprosenten i Flekkefjord og Kvinesdal ganske lik ulveområdene... https://kilden.nibio.no/?X=6506520.46&Y=36512.34&zoom=3&lang=nb&topic=arealinformasjon&bgLayer=graatone_cache&layers=beite_tap_sau&catalogNodes=87

Det er ikke noe pussig at tap av beitedyr til ulv har gått ned og er lave i ulveområdene da det så si ikke finnes beitedyr igjen i ulveområder... :)  Wabakken m.fl. skriver:  "Med unntak av to kommuner vest for Oslo, er nå ulvesonen uten sau på utmarksbeite"....... 

Endret av spot
  • Thanks 2
Skrevet
10 timer siden, Nimbus skrev:

Ditt syn, din mening, din oppfatning, din tro, din side. Du kan velge fritt, og du kan komme med alternativer. Og du kan selvfølgelig også velge å overse resten av innlegget, spørsmålene, og heller fokusere på at du mener at "din sak" er feil formulering å bruke om at du har en ganske tydelig mening om en bestemt sak. Også kan jeg dermed anta at anonyme innlegg, kopiert fra ukjente steder, som er kjørt gjennom Google Translate er det som finnes av "bevis" for hva enn det er du egentlig argumenterer for i dine siste innlegg. (At myndighetene og diverse foreninger i nordiske land + Russland (?) har konspirerert om å "plante" ulv ett, flere, mange steder, fordi... Jeg vet ikke helt - fordi de kan?)

Og dere biter på stadig vekk.. :)

Skrevet
Akkurat nå, spot skrev:

Det er ikke noe pussig at tap av beitedyr til ulv har gått ned og er lave i ulveområdene da det så si ikke finnes beitedyr igjen i ulveområder... :)

Det er da mere enn nok  sau totalt allikevel? Ikke mye sau ute  i Aust Agder heller, her er ikke ulv. 

Skrevet
Akkurat nå, yurij skrev:

Det er da mere enn nok  sau totalt allikevel? Ikke mye sau ute  i Aust Agder heller, her er ikke ulv. 

Er det ikke ulv, så blir vel heller ingen tatt av ulv... :)  Jo, det er masse sau ellers, og der det er sau og ulv, enten det er i eller utenfor sona, så vet vi hvordan det går :) 

Skrevet
42 minutes ago, spot said:

Og dere biter på stadig vekk.. :)

Njæh, det vil jeg ikke si. Jeg tenkte at det var to alternativer: 1) trolling, 2) tinnfoliehatt. Men så fjernet jeg mitt eget spørsmål om du kun trollet, da, før jeg publiserte. Fordi jeg tenkte det ble litt ufint av meg å tillegge deg trollete sider. Tinnfoliehatten hadde ihvertfall kommet fra et genuint sted, liksom. 

Jaja, hva skal man si? Godt du har funnet en trivelig fritidssyssel? Siden jeg foretrekker å mate andre skapninger enn troll så noterer jeg meg det bak øret til fremtidige tråder, ihvertfall. Hf! 

  • Like 1
Skrevet
9 timer siden, spot skrev:

Er det ikke ulv, så blir vel heller ingen tatt av ulv... :)  Jo, det er masse sau ellers, og der det er sau og ulv, enten det er i eller utenfor sona, så vet vi hvordan det går :) 

Selvsagt  men det man ser av det kartet er at tapsprosenten er relativ lik over hele landet på tross av og på grunn av... Og at det er lite sau uteet par steder. Bla annet i Aust Agder hvor det er mye bønder men uten sau. Poenget blir da at bondeyrket trenger slett ikke å forsvinne selv om man reduserer antall sau.. . Er målet at hele Norge bare skal være sau? Lurer på om det hadde blitt like mye diskusjon rundt kutt i svineproduksjon? Jeg har litt på følelsen at de fleste ville vært enig i å kutte i produksjonen der etter alle dyrevelferdssaker siste året. Hadde vært artig å se hvor mange som mente vi må fortsette å produsere svin i samme skala, i de samme områdene på tross av at markedet ikke vil ha? 

  • Like 3
  • 1 month later...
Skrevet
29 minutes ago, spot said:

Flott bevis på at skandinavisk ulvejakt ødelegger stabile flokker og skaper unaturlig og ekstrem atferd fra streifulv som har fått rolig ulvemark ødelagt av mennesker. Når man bulldoserer naturen ned uten kunnskap om økosystemer og økologi/biologi, så får man høste slik man sådde. Bare å lene seg tilbake og nyte synet av bønder som står fram i mediene med surk om hvilke ofre de er - ofre for sin egen fremmedfrykt. Ulvene er flyktninger; noen er enslige overlevende etter nedslakt av hele familien. Disse er stresset, traumatisert og søkende. De møtes av hat, mistro og miskunnskap.

Skrevet
15 timer siden, yurij skrev:

En journalist med litt humor ? Og mener utrolig bokstavlig?  Pussig at det var akkurat ham... "sykt at viltkameraet stod akkurat der".  Hvordan vet man med sikkerhet at det er ulv? 

Det er bekreftet av SNO at det er ulv.

Skrevet

Tåpelig artikkel som ikke gjør noe annet enn å fyre opp med bensin på konfliktbålet i Norge:  

Quote

"Hva om de hadde kommet over en liten gutt eller jente på sopptur, spør han."

Jeg gremmes. Norge kommer til å få enorme problemer av denne konflikten, mark my words. Slik en hodeløs, kunnskapsløs, konfliktyppende og ekstremt betent situasjon betyr bare problemer. Jeg tør ikke tenke på hva slags avarter av ABB som sitter rundt og lar seg fyre opp av slike aggressive "JA/NEI"-sider, med mediene i fri vigør mens de mesker seg i tusentalls av harde, sinte klikk på hver av disse idiotiske artiklene. Skulle tro vi var tilbake i middelalderen uten naturvitenskap og demokrati, det er regelrett skremmende.

  • 1 month later...
Skrevet

a og nu har vi altså fått ulv langt oppi Nordøsterdalen,der de nå er bare noen steinkast unna en av Nord-Europas genetisk mest unike villreinsdyrstamme(knutsø stammen) som lever oppå fjellområdene imellom savalen/Oppdal/Kvikne. Denne stammen har eksistert i flere tusen år,den er ikke stor i antall,men er en av de stammene som har de aller største individene i vill tilstand,,, om ulven kommer hit vil dette bety at den begynner å jakte på disse dyrene,med det resultat at det som forskerene sier i artikkelen her,at stammen på ett tidspunkt kollapser...vil mene denne villreinstammenen burde ha ett høyere vern og bevaringsbehov enn verdens mest tallrike og utbredte rovdyr,,,,videre så er det på oppdalsiden moskus,dette er veldig få dyr og den vil ikke tåle noen form for beskatning av ulver..

  • Thanks 1
Skrevet
Just now, spot said:

a og nu har vi altså fått ulv langt oppi Nordøsterdalen,der de nå er bare noen steinkast unna en av Nord-Europas genetisk mest unike villreinsdyrstamme(knutsø stammen) som lever oppå fjellområdene imellom savalen/Oppdal/Kvikne. Denne stammen har eksistert i flere tusen år,den er ikke stor i antall,men er en av de stammene som har de aller største individene i vill tilstand,,, om ulven kommer hit vil dette bety at den begynner å jakte på disse dyrene,med det resultat at det som forskerene sier i artikkelen her,at stammen på ett tidspunkt kollapser...vil mene denne villreinstammenen burde ha ett høyere vern og bevaringsbehov enn verdens mest tallrike og utbredte rovdyr,,,videre så er det på oppdalsiden moskus,dette er veldig få dyr og den vil ikke tåle noen form for beskatning av ulver..

Kilder er fint. Uten å kommentere innhold, så er det jo ganske vanlig å henvise til hvor en henter tekst fra.

Skrevet

Ved litt googling kan det jo se ut til at det er vel så mye tobeint trussel som firbeint...
Teksten under er klippet herfra: http://www.villrein.no/knutsho-forskning/
Det finnes en del lesestoff, bl.a. om forvaltning og jakt av disse reinene, men interessen min strekker seg ikke så langt at jeg setter meg ned for å lese gjennom alt. 

OPPSUMMERING AV PROSJEKTET

Flere av fokusområdene i Knutshø innehar svært viktige kvaliteter, ikke minst som knutepunkt for reinens trekk mellom viktige funksjonsområder. Omfattende vegnett genererer mye trafikk/ferdsel og forstyrrelser sentralt i reinens leveområde her. Vegtraseene er mye trafikkert i barmarksesongen og er påpekt som en barriere for reinens trekk/bevegelser. Foruten vegtrafikk i barmarksesongen er det også snøskutertrafikk langs vegtraseene i vintersesongen.

Forstyrrelser og dermed sterkt redusert arealbruk er en av flere aktuelle hypoteser for å forklare en dokumentert og sterk nedadgående kalvetilvekst i Knutshø. Dokumentasjonen som er fremlagt i sluttrapporten viser at reinen i Knutshøområdet er sterkt presset av menneskelig aktivitet, og at forvaltningen bør fortsette å arbeide målrettet for å skaffe dokumentasjon på problematisk bruk og å gjennomføre tiltak for å bedre situasjonen.

 

  • Like 4
Skrevet (endret)

synes hele ulvedebatten er vanskelig. Og man begynner å få "ulv på hjernen" - på begge sider. Det virker å være veldig vanskelig å holde seg til saken, debatten sporer til stadighet av og debatteknikken går stadig mer ut på å rakke ned/drite ut motpartene enn å holde seg saklig. Jeg har falt av lasset for lengst, og blir en blanding av irritert, oppgitt og lattermild.  Hvordan ulven har fått så innmari stor plass i rovdyrdebatten forstår jeg ikke... de står for en utrolig liten andel av det tap til rovdyr.  Hvorfor fokuseres det ikke mer på å senke det totale tapet - som ikke bare gjelder rovdyr? Alt fokus går på rovdyr, spesielt ulv. Men hva med Påkjørsler, skader, fluelarver, forgiftninger, osv.  De fleste dyra omkommer tross alt pga det. 

En skal visst ikke forstå alt. 

 

 

Endret av Meg
  • Like 6
  • Thanks 2
Skrevet
3 timer siden, Meg skrev:

synes hele ulvedebatten er vanskelig. Og man begynner å få "ulv på hjernen" - på begge sider. Det virker å være veldig vanskelig å holde seg til saken, debatten sporer til stadighet av og debatteknikken går stadig mer ut på å rakke ned/drite ut motpartene enn å holde seg saklig. Jeg har falt av lasset for lengst, og blir en blanding av irritert, oppgitt og lattermild.  Hvordan ulven har fått så innmari stor plass i rovdyrdebatten forstår jeg ikke... de står for en utrolig liten andel av det tap til rovdyr.  Hvorfor fokuseres det ikke mer på å senke det totale tapet - som ikke bare gjelder rovdyr? Alt fokus går på rovdyr, spesielt ulv. Men hva med Påkjørsler, skader, fluelarver, forgiftninger, osv.  De fleste dyra omkommer tross alt pga det. 

En skal visst ikke forstå alt. 

 

 

Jeg er  tilbøyelig til å si at det er fordi folk trenger en syndebukk, noen å skylde på. Og de med dårlig selvtillit trenger noen å hate.

  • Like 2
  • Thanks 1
Skrevet
4 hours ago, Avani said:

Jeg er  tilbøyelig til å si at det er fordi folk trenger en syndebukk, noen å skylde på. Og de med dårlig selvtillit trenger noen å hate.

Ikke sant.

Og fordi rovdyr tar andre ting eller gjør ting vanskeligere for noen. Plutselig må man passe på dyra litt ekstra, eller det blir kanskje mindre bestander av klovvilt så jegerne får mindre kvoter å jakte på, kanskje er det ikke bare å slippe laus jaktbikkja heller og da blir det vanskelig vett. 

  • Like 3
Skrevet
På ‎15‎.‎11‎.‎2018 at 11:41 PM, Shokata skrev:

Ved litt googling kan det jo se ut til at det er vel så mye tobeint trussel som firbeint...
Teksten under er klippet herfra: http://www.villrein.no/knutsho-forskning/
Det finnes en del lesestoff, bl.a. om forvaltning og jakt av disse reinene, men interessen min strekker seg ikke så langt at jeg setter meg ned for å lese gjennom alt. 

OPPSUMMERING AV PROSJEKTET

Flere av fokusområdene i Knutshø innehar svært viktige kvaliteter, ikke minst som knutepunkt for reinens trekk mellom viktige funksjonsområder. Omfattende vegnett genererer mye trafikk/ferdsel og forstyrrelser sentralt i reinens leveområde her. Vegtraseene er mye trafikkert i barmarksesongen og er påpekt som en barriere for reinens trekk/bevegelser. Foruten vegtrafikk i barmarksesongen er det også snøskutertrafikk langs vegtraseene i vintersesongen.

Forstyrrelser og dermed sterkt redusert arealbruk er en av flere aktuelle hypoteser for å forklare en dokumentert og sterk nedadgående kalvetilvekst i Knutshø. Dokumentasjonen som er fremlagt i sluttrapporten viser at reinen i Knutshøområdet er sterkt presset av menneskelig aktivitet, og at forvaltningen bør fortsette å arbeide målrettet for å skaffe dokumentasjon på problematisk bruk og å gjennomføre tiltak for å bedre situasjonen.

 

Jeg er selvsagt helt enig med deg i at menneskelig aktivitet i ulike former ikke er bra for bl.a. villreinen, men det vil ikke akkurat hjelpe på med ulv i området i tillegg..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...