Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Bruker dere flåttmiddel? Og om, hvilke typer? Har hørt litt rundt med andre hundeeiere i nærområdet. Og der er det delte meninger.  Dråpene er fulle av kjemikalier som ikke er bra. Og at den bare gjør sånn at flåtten ikke biter, men att flåtten går i pelsen så den blir med inn i huset.

Er også en ampull man kan bruke, jeg er litt mistenkelig om hva den inneholder.

Forrige gang jeg hadde hund (7år siden), brukte jeg ikke noe flåttmiddel. 

Mye å sette seg inn i :)

Skrevet

Jeg har to glatthårede hunder som ikke tiltrekker seg noe særlig flått så jeg har sluttet å bruke flåttmiddel. Med en hund med mer pels så ville jeg nok brukt noe hvis vi skulle oppholde oss i områder med noe særlig flått, da sannsynligvis bravecto (piller).

  • Like 1
Skrevet

Bruker ikke flåttmiddel. Selv med hunder med litt pels har jeg ikke tatt mer enn kanskje 5-10 i sesongen, så jeg har ikke sett helt behovet. Nå som jeg har lyse og korthåra hunder så ser jeg flåtten med en gang den kryper på de, så da ser jeg hvert fall ikke poenget :) 

  • Like 1
Skrevet

Nei, bruker det ikke, men jeg har heller ikke noen flått i hjemmemiljøet. Merkelig nok får mine svært, svært sjelden flått også når vi er i flåttområder (da særlig på ferie i Danmark/Sverige)..

Vi fikk faktisk testet Bravecto for et par år siden da jeg var på ferie sammen med to venninner og vi hadde tilsammen 17 hunder med oss. Mine 6 hadde ikke noe flåttmiddel og jeg fant 2 stk på den ene av mine hunder (den som må laaangt inn i buskas og kratt for å gjøre ifra seg) - fullt levende og enkle å få ut i hel tilstand. Min venninne med sine 6 bearded collies fant flere flått på sine, men da døde, noen til og med satt fast og var nærmest umulig å få ut hele.

Men hvis jeg hadde bodd slik til at de fikk flått nærmest daglig hadde jeg absolutt brukt noe, ja. Og Bravecto'en får kjempefine skussmål fra svensker jeg kjenner som bor i Värmland hvor det er massevis av flått.

Susanne

Skrevet

Ja, bruker Exspot i år. Har brukt Bravecto tidligere år, men det holder ikke flåtten borte på min. Uten plukker jeg av kanskje 10-15 etter hver tur.

Skrevet

Vi brukar bravecto, for her er så innmari mykje flått. Men om man ønsker noko heilt naturleg, ville eg prøvd rav halsbånd :) 

Skrevet

Hadde det ikke vært for at vi er mye på hytta hele sommeren, så hadde jeg latt være selv. Ikke funnet noe flått her i alle årene vi har ferdes i marka :) Men vi bruker bravecto og er veldig fornøyde med det, har to langhåra hunder.

Brukte exspot på min aller første i årene hun levde, men de som ikke skygga banen levde jo over og ble svære og ekle. Med bravecto dør de i det minste før de rekker og bli større, og ikke erfart at det er mere flått på de med bravecto enn ved exspot som visstnok skal holde de unna :ahappy:

Skrevet

Brukte rav-halsbånd i mange år men nå har det blitt så mye flått her at jeg har gått over til Nexguard som jeg syntes fungerer godt. Nexguard er en mildere variant av Bravecto og må gis hver måned.

Skrevet

Skal se det litt an. Flåtten kom i større grad først i fjor. Naboene har funnet mye flått på sine hunder, men jeg har hittil ikke funnet en eneste en på Saga eller Mira. 

Æsj, jeg savner de tidene vi levde i et flått-fritt miljø. :P 

Skrevet

Jeg bruker ikke flåttmiddel her hjemme. De få gangene jeg har plukket flått av mine, så har vi vært på reise i områder der det er flått. Da har jeg kanskje plukket en flått av hver av hundene. Når vi skal på langtur i sommer, utenlands, så kommer jeg til å behandle begge hundene. Jeg tror jeg kommer til å velge Expot faktisk, det har jeg erfaring med fra før og det har fungert veldig bra. 

Skrevet

Glemte helt å svare i tråden. Jeg bruker bravecto. Har brukt det i tre år nå, uten noe problem. Bedre å være på den sikre siden, skal ikke mer enn en flått til for evt. å gjøre hunden syk. :)

Skrevet

Ja. Er på andre sesong med Nexguard,  og er veldig fornøyd med det. Har tidligere brukt scalibour og frontline, det har fungert bra også :)

 

Skrevet

Ja, vi bruker flåttmiddel.

var veldig fornøyd med exspot første sesongen, og deler av andre sesongen. Men så kom bikkja hjem fra en dag på jakt med over 100 flått på seg, aldri sett tilbake på exspot. Byttet over til bravecto og er veldig fornøyd! Er omtrent ikke flått på han, selv etter jakt. Det er styggmye flått i jaktterrenget, og hvor svigers bor, og vi er der mye. 

Taipa fikk nexguard i fjor, Skills fikk ingenting. I år får både Taipa og Aron bravecto og Skills får teste nexguard.

Skrevet

Nei, flåttmiddel har jeg ikke brukt på min, på mange år. Han får ikke mange flått på deg heller, så jeg ser ikke helt vitsen med å bruke det :) 

Skrevet
21 timer siden, Vilje skrev:

Den typen ville jeg vært ytterst forsiktig med: https://www.nrk.no/livsstil/flattmidler-kan-forgifte-dyret-ditt-1.8271122

Bare sånn at du er obs på det. :)

 

Bravecto og andre midler fått hos vetrinær er mange ganger giftigere. Sånn at du er obs på det. ;-) Beaphar sitt flåtthalsbånd inneholder ikke kombinasjoner av ymse gifter slik mye annet gjør.

Og P.S: selv bruker jeg Skudo på mine hunder. Fungerer kjempebra.

Skrevet
1 minutt siden, Calina skrev:

Bravecto og andre midler fått hos vetrinær er mange ganger giftigere. Sånn at du er obs på det. ;-) Beaphar sitt flåtthalsbånd inneholder ikke kombinasjoner av ymse gifter slik mye annet gjør.

Og P.S: selv bruker jeg Skudo på mine hunder. Fungerer kjempebra.

Er snart ferdig utdannet veterinær, og ymse gifter er det da slettes ikke i bravecto. Det er et godt utprøvd legemiddel, med mye forskning bak seg. Det er vel knapt oppgitt hva som er ingrediensene i bepahar sitt flåttmiddel så hvordan du kan påstå at bravecto er mange ganger giftigere er jeg usikker på.

  • Like 2
Skrevet
Akkurat nå, Vilje skrev:

Er snart ferdig utdannet veterinær, og ymse gifter er det da slettes ikke i bravecto. Det er et godt utprøvd legemiddel, med mye forskning bak seg. Det er vel knapt oppgitt hva som er ingrediensene i bepahar sitt flåttmiddel så hvordan du kan påstå at bravecto er mange ganger giftigere er jeg usikker på.

Lepto 4 vaksinen er og "et godt utprøvd legemiddel". Likevel er det mye informasjon som burde vært gitt til dyre eiere. Hva du er ferdig utdannet som eller ei er vel heller lite relevant her? :-) Jeg sa at beaphar sitt flåtthalsbånd ikke inneholder kombinasjoner av ymse gifter slik mye annet gjør. Det er et enkelt utsagn. Og fakta. :-)

 

Skrevet

Bor i Vestfold og det er et must med noe mot flått her. Vi brukte Bravecto i fjor, og gjør det samme i år :) . De vi fant på henne var bittesmå og døde, og uten Bravecto hadde vi nok ikke funnet dem før senere når de hadde sugd en del og blitt større. Jeg syns det er enkelt å forholde seg til å gi to piller i løpet av sesongen. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...