Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Jonna
Skrevet
17 minutter siden, Siri skrev:

Ikke med mindre han sliter med fedme? kanskje? :P Jeg vurderer overhodet ikke seniorfôr til Willy ennå... de få gangene jeg har forsøkt det, har hundene blitt skikkelig drit i pelsen, skrantne og ekle... :aww: Jeg kjøpte ved en feil seniorfôr en gang i fjor - og det var jo noe skikkelig drit... bokstavelig talt :lol: 

Samme som Talli. Men hun blir lett litt småfeit nå. Så hun får light/senior også tilsetter jeg litt lakseolje. 

  • Svar 3.1k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Valping 

Basse har bursdag  9 år, tenk det. 

Jeg er helt i ekstase jeg!! Hippy ble bekreftet drektig, så begynner nestingen ? Jeg burde kanskje lage egen tråd for nerdingen der, men seeee da  

Posted Images

Skrevet

Jeg har elendig bilflaks :P

En pensjonist kjørte på meg på lørdag, tore touran var og fikk taksert det istad, og rettet opp avbalanseringen på hjula, skulle bare hjemom litt og når jeg skal i butikken er batteriet helt flatt. Så Naf skal komme innen 3 timer da >_< 

 

Skrevet
Ikke med mindre han sliter med fedme? kanskje? [emoji14] Jeg vurderer overhodet ikke seniorfôr til Willy ennå... de få gangene jeg har forsøkt det, har hundene blitt skikkelig drit i pelsen, skrantne og ekle... :aww: Jeg kjøpte ved en feil seniorfôr en gang i fjor - og det var jo noe skikkelig drit... bokstavelig talt [emoji38] 

Nei han har den evnen at han alltid holder riktig vekt, heldiggrisen. Da dropper jeg det iallefall (skulle ikke mer enn 2 svar fra 2 soniser til [emoji16]).
  • Like 1
Skrevet

Virus på jobbpcn. Alle filer er kryptert og i følge internet *mistet for alltid*

Yey. Hater data ankurat nå. Gir meg ikke da. Skalfåtil!

Skrevet
Akkurat nå, Lola Pagola skrev:

Nei han har den evnen at han alltid holder riktig vekt, heldiggrisen. Da dropper jeg det iallefall (skulle ikke mer enn 2 svar fra 2 soniser til emoji16.png).

*Merke seg at noen er lette å lure :shifty:*

Skrevet
34 minutter siden, Tøfflus skrev:

Nå bor du ikke såååå langt unna meg uansett da så du får lov komme hit og susse også :) 

Nei, det er ikke avstand som gjør at jeg ikke farter så mye nå om dagen :P Men det valpesyke datterbarnet kan jo få være sjåfør som vanlig, så kan vi jo komme og susse begge to :) 

34 minutter siden, Tøfflus skrev:

Minst 5 er helt fint, da har alle gode hjem. Men da er det noen kanskje'r som kanskje blir skuffet, så kanskje 6-7 er bedre? Også mtp at jeg egentlig ikke skal beholde en hjemme selv, men kanskje jeg ikke klarer la være? Kanskje?

Klart du skal beholde en hjemme selv! :D 

34 minutter siden, Tøfflus skrev:

Jeg har slått på stor-trommen og kjøpt splitter ny vaskemaskin og tørketrommel, de kommer på torsdag. Er sååååå leiiiii av alle hårene som fyker overalt og sitter fast over alt så gleder meg som en unge til tørkis igjen :D Kommer sikkert godt med når hår-flokken blir utvidet om en ukes tid, jejjjjj. Var til og med så smart at jeg kjøpte et stativ med kurv under som "søylen" kan stå på, litt greiere mht til rengjøring :) 

Gratulerer :ahappy: 

18 minutter siden, *Kat84* skrev:

Akkurat det kunne fristet bare på trass nå, men det har ikke vært noe mer rart enn Sumo, NRK, et par komiserier på Netflix, og et par dokumentarer. En av dem blant annet om bærekraftig landbruk på Netflix (Sustainable), og i går var det mytene om den avskyelige snømannen osv. 
Ikke så veldig rare ting, men det er ingen begrensning for folk som har fjortismentalitet til tross for sine over 40 år. 

Det frister å endre navn på Chromecasten og kalle den DetSkalDuGiF***i, men da vet de at jeg har fått med meg mer enn de tror. Og jeg risikerer ikke å bli oppsagt eller å ha et par måneder med ekstremt bråk bare fordi jeg er forbanna på dem. 

Jeg tror jeg hadde begynt å søke opp klipp på youtube om hvordan man kommer seg unna med mord, f.eks, bare på f... Det ligger sikkert klipp på youtube om det, alt finnes jo der :teehe: Hvordan kastrere en mann, hvordan få bråkete tenåringer til å respektere deg, eller topp 10 grusomme nabomord, osv. 

Men er det fordi dere er på samme nettverk at de kan gå inn på din chromecast og se på hva du ser på? 

--

AN erter jeg på meg folk på facebook ved å hevde at det finnes oppdrettere som tjener penger på oppdrett. Jeg fatter ikke at det skal sitte så langt inne å innrømme at det ikke bare er en mulighet, men at flere gjør det. Jeg måtte jo sjekke ut litt sjøl, og fant ut at en oppdretter jeg veit om tjente nesten 300.000 kr på sine kull og hannhunder ifjor. Hvor mye må man til veterinær, hvor mange stevner må man melde på, hvor mye erstatning må man betale tilbake og hva **** er det man forer med hvis man ikke sitter igjen med et overskudd på en inntekt på 300.000 liksom? 

Det verste er at folk tar det personlig. Jeg sier ikke at alle tjener penger på oppdrett, jeg sier bare at det er mulig, men neeeeidaaa, det er visst klin umulig det.. Sææææærlig. 

Skrevet
2 timer siden, 2ne skrev:

Nope! Bare en sjøl, og ikke alltid da heller :P 

Nemlig, noen ganger må en ta en alvorsprat med speilet.

2 timer siden, 2ne skrev:

Nei, heldigvis så gjør de ikke det :ahappy: Jeg var jo sikker på at jeg måtte avlive Nora for 4 år siden, da var hun så plaget pga allergien sin at hadde det ikke kortisonen fungert, så måtte jeg la henne slippe. Så er hun her enda, forholdsvis sprek, forholdsvis symptomfri og fortsatt ung til sinns :heart: Hun kommer sikkert til å bli 16 år gammel, hun er den eneste hunden jeg har hatt som jeg var sikker på at ikke kom til å bli gammel :teehe: 

Vi hadde ei tispe som jeg er sikker på at levde på trass. Det ble - for å gjøre en lang historie kort - full klinsj mellom henne og en annen tispe i flokken, men på det tidspunktet var hun så gammel at vi syntes det var feil å omplassere henne. Dermed ble det hva vi så for oss som en kort periode med delt flokk, låste dører og sirkulering på hvem som var hvor. Hun var jo godt voksen berner, de dør jo. Hadde vi visst at hun skulle bikke 13 hadde vi jo gjort et annet valg, men vi trodde vi ville ha omplassert en hund som levde kanskje et halvt år, kanskje et år. Hennes mor, helsøster og halvsøster levde relativt korte liv som var sterkt preget av magedreining og slitasje på kroppen. Hvorfor i alle dager skulle hun være frisk hele livet og slå alle rekorder med sine 13 år?

2 timer siden, 2ne skrev:

Jada, hyggelige bankmannen hjalp meg så jeg fikk nytt passord, så nå har jeg levert meldekort, da burde jeg ha penger inn på konto i løpet av morgendagen :ahappy: Og godt er det, for vi er tom for alt jeg har lyst på, og jeg har bare 400 kr på konto nå :lol: 

Hurra! Jeg kom på at jeg skulle ha levert meldekort i helga, så det har jeg gjort nå. Jeg skjønte det da jeg skulle betale for parkering før jobb i morges, og ikke hadde de 40 kronene på kortet. Heldigvis hadde jeg noen mynter i lommeboka, så jeg la på for 15 minutter, tok heisen opp til friluft, fikk dekning på telefonen, lastet ned parkeringsapp, og har satt den i gang for i dag. Det er fint med parkeringsapp, men ikke i minus tredje-etasje i parkeringskjeller...

1 time siden, Siri skrev:

Jeg er ikke sånn veldig interessert i Melodi Grand Prix, men har jo hørt noen av låtene som er med i år - og jeg sier bare: gud bedre om ikke Åge Sten Nilssen vinner... :aww: 

Jeg er jo programforpliktet til å heie på en som kaller seg Glam - men han har i hvert fall hittil alltid hatt fengende låter, bra sceneutstråling, gode show og bra stemme. Når er Grand Prix?

Skrevet
4 minutter siden, 2ne skrev:

AN erter jeg på meg folk på facebook ved å hevde at det finnes oppdrettere som tjener penger på oppdrett. Jeg fatter ikke at det skal sitte så langt inne å innrømme at det ikke bare er en mulighet, men at flere gjør det. Jeg måtte jo sjekke ut litt sjøl, og fant ut at en oppdretter jeg veit om tjente nesten 300.000 kr på sine kull og hannhunder ifjor. Hvor mye må man til veterinær, hvor mange stevner må man melde på, hvor mye erstatning må man betale tilbake og hva **** er det man forer med hvis man ikke sitter igjen med et overskudd på en inntekt på 300.000 liksom? 

Det du ikke regner inn i regnskapet er jo timeforbruket. Regner man timer man legger ned i valpene, så kommer man fort i minus... altså tapt arbeidsfortjeneste liksom. Om jeg skulle tatt fri for ha valper f eks, så skulle jeg tjent ganske mange tusen i inntekter for å veie opp tapet :) 

Akkurat nå, SFX skrev:

Jeg er jo programforpliktet til å heie på en som kaller seg Glam - men han har i hvert fall hittil alltid hatt fengende låter, bra sceneutstråling, gode show og bra stemme. Når er Grand Prix?

Hhahhahaa, selvsagt er du det :D Men ja, han har fengende musikk og masse utstråling og synger veldig bra! Jeg liker ham, jeg... .Finale? Ehhhhh... aner ikke :aww: 

Skrevet
1 time siden, Lola Pagola skrev:

Deprimerende... det er jo årsavgiftmåned emoji21.png

 

 


Forresten, 9 år gammel, burde jeg gi seniorfôr?

 

Vi har nesten 6000,- i årsavgifter denne mnd, men det er så verdt det :P Jeg MÅ ha bil!

Felix er 9,5 og han får vanlig adult fremdeles og kommer til å få det så lenge han fungerer på det. Mindre fett hadde gjort seg dårlig, han trenger faktisk mer mat nå enn tidligere for å holde vekta.

 

Skrevet
Akkurat nå, Siri skrev:

Det du ikke regner inn i regnskapet er jo timeforbruket. Regner man timer man legger ned i valpene, så kommer man fort i minus... altså tapt arbeidsfortjeneste liksom. Om jeg skulle tatt fri for ha valper f eks, så skulle jeg tjent ganske mange tusen i inntekter for å veie opp tapet :) 

Hhahhahaa, selvsagt er du det :D Men ja, han har fengende musikk og masse utstråling og synger veldig bra! Jeg liker ham, jeg... .Finale? Ehhhhh... aner ikke :aww: 

Nå er det slettes ikke alle som tar fri fra jobb pga valpekull da, så man MÅ ikke legge ned så veldig mange timer i dem hvis man virkelig ikke vil/gidder. Jeg har ingen problem med å se at enkelte oppdrettere tjener greit på kullene sine mens andre som legger ned mye tid i prøver og resultater kanskje ikke har den største fortjenesten, spesielt dersom de ikke har så mange kull, men kom ikke å fortell meg at sheltie-oppdrettere (nevner ingen navn) som har 10-15 kull i året ikke tjener greit med penger.

Skrevet
1 time siden, Lola Pagola skrev:


Forresten, 9 år gammel, burde jeg gi seniorfôr?

 

Decoy er 10, og jeg har ingen planer om seniorfôr til han. Han får samme fôret til Bris som er halvparten så gammel. :) 

 

Skrevet
Akkurat nå, Tonje skrev:

Nå er det slettes ikke alle som tar fri fra jobb pga valpekull da, så man MÅ ikke legge ned så veldig mange timer i dem hvis man virkelig ikke vil/gidder. Jeg har ingen problem med å se at enkelte oppdrettere tjener greit på kullene sine mens andre som legger ned mye tid i prøver og resultater kanskje ikke har den største fortjenesten, spesielt dersom de ikke har så mange kull, men kom ikke å fortell meg at sheltie-oppdrettere (nevner ingen navn) som har 10-15 kull i året ikke tjener greit med penger.

Neida, det er det selvsagt ikke :) 

Skrevet
9 minutter siden, SFX skrev:

Nemlig, noen ganger må en ta en alvorsprat med speilet.

*sukk* Ja.. Det er så slitsomt når jeg må kjefte på meg, det pleier å være berettiga, og da kan man liksom ikke bli sint tilbake heller :hmm:

9 minutter siden, SFX skrev:

Vi hadde ei tispe som jeg er sikker på at levde på trass. Det ble - for å gjøre en lang historie kort - full klinsj mellom henne og en annen tispe i flokken, men på det tidspunktet var hun så gammel at vi syntes det var feil å omplassere henne. Dermed ble det hva vi så for oss som en kort periode med delt flokk, låste dører og sirkulering på hvem som var hvor. Hun var jo godt voksen berner, de dør jo. Hadde vi visst at hun skulle bikke 13 hadde vi jo gjort et annet valg, men vi trodde vi ville ha omplassert en hund som levde kanskje et halvt år, kanskje et år. Hennes mor, helsøster og halvsøster levde relativt korte liv som var sterkt preget av magedreining og slitasje på kroppen. Hvorfor i alle dager skulle hun være frisk hele livet og slå alle rekorder med sine 13 år?

:lol: Typisk! Det er jo egentlig bra at hun ble en gammel hund da :P 

9 minutter siden, SFX skrev:

Hurra! Jeg kom på at jeg skulle ha levert meldekort i helga, så det har jeg gjort nå. Jeg skjønte det da jeg skulle betale for parkering før jobb i morges, og ikke hadde de 40 kronene på kortet. Heldigvis hadde jeg noen mynter i lommeboka, så jeg la på for 15 minutter, tok heisen opp til friluft, fikk dekning på telefonen, lastet ned parkeringsapp, og har satt den i gang for i dag. Det er fint med parkeringsapp, men ikke i minus tredje-etasje i parkeringskjeller...

Lurt å levere meldekort, uka blir liksom litt hyggeligere da :P Godt det ikke bare er meg som er sånn passelig skrapa før neste utbetaling  - felles skjebne, felles trøst, liksom :teehe: Det pleier å være sånn passelig kaldt i parkeringskjellere, jeg skjønner ikke at det skal være nødvendig.. Men jeg har i det store og hele lite forståelse for at kulde er nødvendig, egentlig :lol: 

1 minutt siden, Siri skrev:

Det du ikke regner inn i regnskapet er jo timeforbruket. Regner man timer man legger ned i valpene, så kommer man fort i minus... altså tapt arbeidsfortjeneste liksom. Om jeg skulle tatt fri for ha valper f eks, så skulle jeg tjent ganske mange tusen i inntekter for å veie opp tapet :) 

Trehundretusen kroner, Siri. Jeg tipper at 300.000 kr ville veid opp for tapet ditt? Hvis ikke - vil du gifte deg med meg? :P 

Guest *Kat84*
Skrevet
8 minutter siden, 2ne skrev:

Jeg tror jeg hadde begynt å søke opp klipp på youtube om hvordan man kommer seg unna med mord, f.eks, bare på f... Det ligger sikkert klipp på youtube om det, alt finnes jo der :teehe: Hvordan kastrere en mann, hvordan få bråkete tenåringer til å respektere deg, eller topp 10 grusomme nabomord, osv. 

Men er det fordi dere er på samme nettverk at de kan gå inn på din chromecast og se på hva du ser på? 

 

Jeg har vurdert å finne sære ting ja :lol: 
Og det er på samme nettverk ja. Og etter å ha googlet så har jeg funnet ut at det ikke går an å skjule panelet for andre enheter ved å gå inn på egne innstillinger. Det går bare an å skru det av ved å gå inn på hver enkelt enhet. Og det kan jeg jo ikke. 

Det er jo en serie som heter How to get away with murder :lol: Og på TV3 var det et program som het Den ***** naboen :teehe: 

Jeg har vært og hentet esker nå, så det blir nok til at jeg begynner å pakke i kveld. Må bare gå tur og en kjapp tur til på flyplassen i kveld. 
 

Skrevet
3 timer siden, Siljus skrev:

 

På min kan man vri på selve piggene, så de blir liggende :) 

Edit; stående! :lol: Men det er bare å prøve å holde igjen piggene mens man vrir resten :) 

 

3 timer siden, Pixie skrev:

Tenkte på om det fantes sånne ja, men det gikk an å vri den! Takk! Håper den har litt effekt i hvertfall. Når bør man merke hvis den har det? Som sagt så hadde jeg den i gamle leiligheten og merket ingen effekt... var først når jeg tok den ned når vi skulle flytte at jeg så at den fortsatt var full og skjønte ingenting. Så tenkte jeg over at det kanskje var en god idé å faktisk skru på lysbryteren som hørte til stikkontakten i taket...:aww: nå har jeg den i stua, siden det er her vi er mest. Men når hun skal være alene så skal hun være på gangen, med stuedøren lukket. Så da rekker den kanskje ikke inn til gangen? Tør ikke helt å ha den i gangen heller siden hun mest sannsynlig kommer til å gnage på den :P

Skrevet
Akkurat nå, Kaisen skrev:

 

Tenkte på om det fantes sånne ja, men det gikk an å vri den! Takk! Håper den har litt effekt i hvertfall. Når bør man merke hvis den har det? Som sagt så hadde jeg den i gamle leiligheten og merket ingen effekt... var først når jeg tok den ned når vi skulle flytte at jeg så at den fortsatt var full og skjønte ingenting. Så tenkte jeg over at det kanskje var en god idé å faktisk skru på lysbryteren som hørte til stikkontakten i taket...:aww: nå har jeg den i stua, siden det er her vi er mest. Men når hun skal være alene så skal hun være på gangen, med stuedøren lukket. Så da rekker den kanskje ikke inn til gangen? Tør ikke helt å ha den i gangen heller siden hun mest sannsynlig kommer til å gnage på den :P

Bare hyggelig! :)

Haha, det kan være en fordel at det er strøm i ja :lol: Her merket vi forskjell etter en 3-4 dager, og "max utbytte" etter rundt 2 uker kanskje? Nå har vi egentlig ikke behov for den lenger, men den skal få gå seg tom likevell :) 

Skrevet
2 minutter siden, Siljus skrev:

Bare hyggelig! :)

Haha, det kan være en fordel at det er strøm i ja :lol: Her merket vi forskjell etter en 3-4 dager, og "max utbytte" etter rundt 2 uker kanskje? Nå har vi egentlig ikke behov for den lenger, men den skal få gå seg tom likevell :) 

Hun har alltid vært veldig bjeffete og nervøs av seg, men her er det så mange nye lyder så hun reagerer bare jeg dunker i veggen eller varmepumpa begynner å blåse feks...og det er krise hvis naboen åpner terassedøra si. Det er skyvedør så vi hører den ganske godt. Så har vi soverom rett under trappen som går opp til leilighetene over oss. Våkner til intens knurring hver morgen når folk går ned der...hun reagerte ikke like mye i den gamle leiligheten, men der har hun jo bodd siden hun var 8 uker gammel og var vandt til de fleste lydene

Skrevet
Virus på jobbpcn. Alle filer er kryptert og i følge internet *mistet for alltid*
Yey. Hater data ankurat nå. Gir meg ikke da. Skalfåtil!

Det finnes firmaer som fikser
Skrevet
4 minutter siden, Kokospaniel skrev:


Det finnes firmaer som fikser

Det koster en hel haug av penger. Jeg krysser fingre for at jeg bare kopierte fra harddisken og formaterer datan nå. Har ikke tid til å vente dessverre.

Skrevet
5 timer siden, Mardina skrev:

Da hadde jeg gitt klar og tydelig beskjed om at han kan drite i å holde på sånn! Enkelte mannfolk er håpløse sånn sett...

Han har fått mange beskjeder, men det synker ikke inn. Håpløst tilfelle, rett og slett. Han vet hva jeg mener da..

Fredag fikk han telefon fra gitte kompis om han ville komme ut på besøk. Han sa han måtte høre med meg først. Han visste godt hva jeg kom til å svare (når han har sagt at kvelden skulle tilbringes med meg etter å ha vært hos kompisen 3kvelder allerede den uka, og det fort ender opp med å bli natt før han kommer hjem i helgene), så jeg syntes jo godt at han bare kunne sagt nei med en gang, i stedet for at det er meg som er kjip og liksom ikke gir han lov til å reise. Jeg sa selvfølgelig at hvis han vil reise så reiser han, men sånn synes jeg er veldig dårlig gjort når han har lovet å tilbringe kvelden med meg. Han ble hjemme, men jeg satt med dårlig samvittighet for at jeg ikke "ga lov" til å reise. 

Spent på hvordan denne uka blir. Jeg synes det er litt småkjipt å sitte hjemme alene mesteparten av uka.. Ikke har jeg mulighet til å ut å finne på noe selv heller. Avhengig av bil, og den har jo han. 

Skrevet

Kan hende jeg må utsette å hente valpen den helgen jeg skal hente pga avliving av hun gamlemor vi har nå bare noen dager før.. Tror nok det er best med litt pusterom før en ny valp i hus.. :icon_cry:

Skrevet
Akkurat nå, laikamor skrev:

Han har fått mange beskjeder, men det synker ikke inn. Håpløst tilfelle, rett og slett. Han vet hva jeg mener da..

Fredag fikk han telefon fra gitte kompis om han ville komme ut på besøk. Han sa han måtte høre med meg først. Han visste godt hva jeg kom til å svare (når han har sagt at kvelden skulle tilbringes med meg etter å ha vært hos kompisen 3kvelder allerede den uka, og det fort ender opp med å bli natt før han kommer hjem i helgene), så jeg syntes jo godt at han bare kunne sagt nei med en gang, i stedet for at det er meg som er kjip og liksom ikke gir han lov til å reise. Jeg sa selvfølgelig at hvis han vil reise så reiser han, men sånn synes jeg er veldig dårlig gjort når han har lovet å tilbringe kvelden med meg. Han ble hjemme, men jeg satt med dårlig samvittighet for at jeg ikke "ga lov" til å reise. 

Spent på hvordan denne uka blir. Jeg synes det er litt småkjipt å sitte hjemme alene mesteparten av uka.. Ikke har jeg mulighet til å ut å finne på noe selv heller. Avhengig av bil, og den har jo han. 

Hva slags kompis er dette da, når typen er mer der enn hos deg...:|

Skrevet
Akkurat nå, laikamor skrev:

Han har fått mange beskjeder, men det synker ikke inn. Håpløst tilfelle, rett og slett. Han vet hva jeg mener da..

Fredag fikk han telefon fra gitte kompis om han ville komme ut på besøk. Han sa han måtte høre med meg først. Han visste godt hva jeg kom til å svare (når han har sagt at kvelden skulle tilbringes med meg etter å ha vært hos kompisen 3kvelder allerede den uka, og det fort ender opp med å bli natt før han kommer hjem i helgene), så jeg syntes jo godt at han bare kunne sagt nei med en gang, i stedet for at det er meg som er kjip og liksom ikke gir han lov til å reise. Jeg sa selvfølgelig at hvis han vil reise så reiser han, men sånn synes jeg er veldig dårlig gjort når han har lovet å tilbringe kvelden med meg. Han ble hjemme, men jeg satt med dårlig samvittighet for at jeg ikke "ga lov" til å reise. 

Spent på hvordan denne uka blir. Jeg synes det er litt småkjipt å sitte hjemme alene mesteparten av uka.. Ikke har jeg mulighet til å ut å finne på noe selv heller. Avhengig av bil, og den har jo han. 

:hug:

Akkurat nå, SofieAurora skrev:

Kan hende jeg må utsette å hente valpen den helgen jeg skal hente pga avliving av hun gamlemor vi har nå bare noen dager før.. Tror nok det er best med litt pusterom før en ny valp i hus.. :icon_cry:

:hug:

  • Like 1
Gjest
Dette emnet er stengt for flere svar.
  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Man må såklart ikke, men det kan ofte være greit å utelukke fysisk ubehag ved aggressiv adferd. Når det er sagt høres dette ut som et adferdsproblem. Uavhengig av alder så er det ikke bare å "vente til de vokser det av seg". Hvis en unghund starter med problematisk adferd er det utrolig viktig å jobbe med det, nettopp for å forme den hunden skal bli som voksen. Sånn umiddelbart høres det ut som hunden kan være overstimulert og at dette er et utslag av stress i møte med andre hunder. Hvis dette skjer i hilsesituasjoner eller løs lek med andre hunder så høres det ut som dere må ta ham ut av situasjonen og holde avstand lenge før han når det punktet at dette skjer.
    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...