Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har to slike, en stor og en liten. Og er fornøyd med de men jeg føler at de aldri blir rene, og de lukter vondt. Hvordan vasker dere de?  Kjørte den minste i vaskemaskinen men den ble såpass tung at jeg er redd den blir for mye for vaskemaskinen å tåle..  I sommer spylte jeg den ene ute, med såpe og hard stråle men den blir jo aldri ren!  

Skrevet

Jeg har bla den største. Null problem å kjøre i maskin. Men uten en god runde i tørketrommel etterpå, så blir den ikke kvitt alt smusset den drar til seg...

Skrevet

Har den nest største og to små, null stress å ha i maskina (kvar for seg pga. tyngden). Har maskin med 8kg kapasitet, men pleier å skru litt ned på sentrifugeringa når eg vaskar den største, eller blir det voldsom hopping på maskina. 

Ikkje lurt å vaske den på for høg varme (60*c), då forsvinner antisklien under :P 

Skrevet

Får prøve med eddik da. Har ikke tørketrommel (dessverre, den bruker jo flere dager på å bli tørr :lol:  Men da satser jeg på at maskinen tåler den største.. 

Skrevet

Synes min er tørker veldig kjapt jeg. Kjører den på 40 grader, uten skyllemiddel, presser ut eventuelt overflødig vann etter jeg har tatt den ut av maskinen og henger den så til tørk i dusjen. Tørr til dagen etter, om ikke før.

Skrevet

Kjører på 40 grader i maskin på et program som heter daily load, typisk kortvarig bomullsaktig program.

Da blir den ren og fin, tørketrommel holder jeg meg unna, den ene matte ble med engang ved et uhell og krympet i kantene så den ble helr klumpete og rar.

Skrevet

Synes det er rart mattene deres bruker så lang tid på å tørke? Husker dere å sette på en ekstra sentrifugering? Min er nesten tørr når den kommer ut da. Litt i tørketrommel, så forsvinner hår og smuss, og matta er helt tørr..

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg vasker mine i maskinen - når de er sentrifugert henger jeg de opp på badet og de tørker over natta. Både liten og stor.
Nå har jeg fått tørketrommel også, og da tromler jeg de.

IKKE bruke skyllemiddel - da absorberer den dårligere.

Skrevet
2 hours ago, Pringlen said:

Synes det er rart mattene deres bruker så lang tid på å tørke? Husker dere å sette på en ekstra sentrifugering? Min er nesten tørr når den kommer ut da. Litt i tørketrommel, så forsvinner hår og smuss, og matta er helt tørr..

Jeg også... min tørker kjemperaskt!

Er vel mulig at folk har brukt skyllemiddel, og da ødelegger man jo mattas funksjon, så det er jo dumt. :P

  • Like 1
Skrevet
4 timer siden, Pringlen skrev:

Synes det er rart mattene deres bruker så lang tid på å tørke? Husker dere å sette på en ekstra sentrifugering? Min er nesten tørr når den kommer ut da. Litt i tørketrommel, så forsvinner hår og smuss, og matta er helt tørr..

Jeg veit ikke hvordan jeg gjør det en gang :icon_redface: Må finne bruksanvisningen.. 

Skrevet
12 minutter siden, Ozzy skrev:

Jeg veit ikke hvordan jeg gjør det en gang :icon_redface: Må finne bruksanvisningen.. 

:lol: Det bruker å være et symbol som ser ut nesten som en @ 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...