Gå til innhold
Hundesonen.no

Poters adventskalender - 8. desember


Poter
 Share

Recommended Posts

8. desember

Øvelse: rygge

Å lære hunden å rygge er en veldig fin øvelse for koordinasjonen for hunden. Ikke alle hunder vet at de har bakbein, denne øvelsen hjelper på med det!

Som vanlig er det viktig at hunden er varmet godt opp sånn at muskulaturen er varm og god. Denne øvelsen er ikke så veldig krevende fysisk, men det er likevel fint at de er varm og klar for å yte.

Forslag til innlæring:

  • Stå med beina litt fra hverandre og har hunden stående foran deg

  • Server ham en godbit på bakken mellom beina dine, gjerne litt bak deg sånn at hunden må gå med hodet mellom beina dine for å få tak i den

  • Når hunden rygger tilbake, klikker og belønner du, kast godbiten mellom beina til hunden, gjerne litt bak sånn at han må rygge litt ekstra for å nå den (uten å snu seg)

  • Legg godbiten igjen mellom beina dine og klikk og belønn når hunden har tatt et skritt til bakover

  • Øk skrittene hunden må ta før du klikker

  • Parallelt kan du fade bort bruken av godbit mellom beina dine og heller vent på at hunden rygger selv

  • Fokuser på bakbeinsbevegelsene og klikk når han bruker dem

  • Se på at han legger vekten bakover

  • Hunden bør rygge beinest mulig

Vanskelighetsgrad:

  • La hunden rygge flere meter bakover

Lenke til kommentar
Del på andre sider

44 minutter siden, Wilhelmina skrev:

Først ville hun bare rygge liggende :lol: Fikk henne til å stå til slutt men hun har jo fryyyktelig lyst til å sette seg så hun blir veldig lav i bakparten :teehe:

 

Hun er kjempeflink! Også er hun jo så utrolig søt!! :wub: 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest *Kat84*

Dette har han kunnet en stund. Bare at da har jeg kalt det "Få halen ut av koppen min, og gå bort fra bordet!" :whistle:  

Men nå kan han det faktisk andre steder enn ved siden av bordet også :D  

Jeg laget videoen i svart/hvitt i dag. Kameraet på PC'en er ikke så bra så han viste bedre igjen på den måten. 
Og sååå glad han er når han får godbiter kastet til seg da! Søten   :wub: 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

24 minutter siden, Siri skrev:

Vi har ryggelyd... :aww:

Tenk å ta seg av sikkerheten også! 

Eine kan rygge sånn ca ett og et halvt skritt, så det er jo sååå morsomt å trene på. Not! Vi satte oss fast der en gang og jeg har ikke funnet gode nok grunner til å fortsette. Ikke adventskalenderen en gang. Bevare husfreden og sånt. Men hente ting og tang, det kan han! Spørs vel hvor interessant det er å se en labrador hente diverse, så jeg har ikke filmet det. 

Fint å se at flere her vet at de har bakbein! Eine aner ikke hva jeg snakker om :P

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

29 minutter siden, Poter skrev:

Tenk å ta seg av sikkerheten også! 

Vi er veldig opptatt av HMS her i heimen :aww: 

29 minutter siden, Poter skrev:

Eine kan rygge sånn ca ett og et halvt skritt, så det er jo sååå morsomt å trene på. Not! Vi satte oss fast der en gang og jeg har ikke funnet gode nok grunner til å fortsette. Ikke adventskalenderen en gang. Bevare husfreden og sånt. Men hente ting og tang, det kan han! Spørs vel hvor interessant det er å se en labrador hente diverse, så jeg har ikke filmet det. 

Fint å se at flere her vet at de har bakbein! Eine aner ikke hva jeg snakker om :P

:lol: 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om ikke annet, så et bevis på at vi har gjort et aldri så lite forsøk :lol: 

Overse bråket i bakgrunnen! Bob vet å uttrykke sin misnøye når han ikke får det som han vil :icon_redface: og her synes han det var blodig urettferdig at han ikke får være med på moroa.

th_20161208_190407.mp4

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

11 timer siden, Kristiin skrev:

Hadde så store planer om mye rygging... :lol:

De fikk ét halvhjerta forsøk på å rygge hver, de var ganske dårlige idag :lol: En "blooper"  eller to på slutten :P

 

 

:lol: så skjønne de er!

3 timer siden, tmp skrev:

Om ikke annet, så et bevis på at vi har gjort et aldri så lite forsøk :lol: 

Overse bråket i bakgrunnen! Bob vet å uttrykke sin misnøye når han ikke får det som han vil :icon_redface: og her synes han det var blodig urettferdig at han ikke får være med på moroa.

th_20161208_190407.mp4

Flink! :D haha, og stakkars Bob da :lol::wub: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, tmp skrev:

Om ikke annet, så et bevis på at vi har gjort et aldri så lite forsøk :lol: 

Overse bråket i bakgrunnen! Bob vet å uttrykke sin misnøye når han ikke får det som han vil :icon_redface: og her synes han det var blodig urettferdig at han ikke får være med på moroa.

th_20161208_190407.mp4

Hahahahhaa, det er en grunn til at jeg slår av lyden på mine videoer - i hvert fall når jeg filmer Willy, for det er en prinsesse som alltid står i bakgrunnen og gauler og ikke kan forstå at det ikke er HUN som er i fokus :lol:  

Jeg forsøkte forresten den teknikken du brukte der - med det resultatet at bikkja spiste godbiten som lå mellom beina mine - og så gikk videre framover (da mellom beina mine altså... ) :lol: Jeg måtte gå over til å "presse" hundene bakover i stedet - gir ikke like god "bakdrift" men.... viddåi kommer senere :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Prøvde å gjøre det litt vanskeligere for Eine i dag. Først på filmen så går han etter synet, men så slår han på finsøknesen og da kommer den koselige dunkelyden :ahappy: Max var med helt til jeg begynte å filme, da skulle han bare sitte fornærmet foran kameraet "Han tar godbitene mine!"

Tok noen bilder også:

DSC01344_zpsp23heodd.jpg
Han måtte tenke litt på hvordan han skulle nå dem. Sykkelen virket nok ikke stødig nok til å støtte seg på

DSC01349_zpsudugjmzs.jpg
Det gikk jo faktisk an å stå på bakbeina (hey, har han fått med seg at han har bakbein?!)

DSC01355_zps3ivi0kbm.jpg
Tørker støv på listene ;)

DSC01354_zps1rwupkka.jpg
Greit å ha mer godis i høyden

DSC01351_zpst2fkg8hn.jpg
Godis i gyngestolen går også bra!

EDIT: Ser at denne kom i feil post, den får bare ligge godt her :P

Endret av Poter
Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 timer siden, Kristiin skrev:

Heeyy, lyden er bort jo @Siri! :lol: Milla minnet om en fin miks av dine, litt prøve andre ting, litt rygg, (mistenker litt bjeff:fear:) og milla sine egne hummer og kanari miks :D 

Det høres så mye bedre ut uten lyd :lol::lol: 
Willy er jo ofte veldig flink til å finne sin egen vri på enkelte øvelser da... det var ikke alltid like moro når vi skulle konkurrere *fnis*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvorfor vil du bytte hvis hunden fungerer på Vom? Hvis hunden fortsatt har løs avføring etter en uke ville jeg nok droppet det fôret ja.
    • Hei hundesonen! Jeg har en valp på 3-4 mnd som jeg holder på å bytte for på. Jeg bytter gradvis, startet med 4 dager hvor jeg ga 3/4 gammelt for (V&H), 1/4 nytt for, deretter 4 dager med 50/50, og så 3/4 nytt for en dag eller to, før jeg gikk tilbake til 50/50 fordi; Valpen har litt løs avføring. Typisk at det først kommer litt i normal konsistens, og så etterhvert blir det bløtere og bløtere. På ingen måte flytende/diare, men slik at det blir rester igjen i gresset der jeg plukker opp. Noen ganger går valpen to ganger på rad, først en med bra konsistens og så løsere i en tynnere strimle rett etterpå. Ofte er det og små halvfordøyde pinnebiter, små biter av stoff, grus og annet hun har fått i seg i dette løse. (Dette er små biter, prøver så godt jeg kan å forhindre dette men valpen spiser mye rart). Syns det begynner å lukte metallisk fra analen nå, mulig kjertlene ikke får tømt seg når det er litt bløt avføring? Høres dette normalt ut i en overgang til nytt for for en valp, eller bør jeg gi opp det nye foret og finne noe annet?
    • Haff, jeg sliter med de luksusproblemene vi har med casual turgåing. Altså, de er luksusproblemer ifht hvordan den gjennomsnittlige hunden i gata oppfører seg på casual tur - men ikke i gata vår. Våre nærmeste naboer er Midt-Norsk kompetansesenter for hund, så vi har en litt annen standard å måle oss etter, hence min følelse av å slite med hva folk flest synes er luksusproblemer, gitt den gjennomsnittlige hunden i andre sine gater. Med unntak av ved veldig spennende lukter så trekker ikke Ede i det hele tatt. Aldri vært hans greie. Han stopper og snur seg og venter på meg om båndet blir stramt. Foretrekker selv å ha det slakt. Han hører på meg når jeg ber han om noe og er ivrig på vakt etter oppgaver. Går omtrent halvparten av tiden pent ved min side som frivillig adferd. Har noen byks etter løv i vinden og drar LITT etter interessante lukter innimellom, og mister fokus og blir vimsete og tenderer mot raptus mot slutten om vi går for langt, men som energisk 6 mnd gammel (i dag, gratulerer med dagen, Edeward 🐾) er jeg ikke veldig bekymret for at sånt vil vedvare som problem i voksen alder. Han er stort sett flink gutt, MEN han er langt fra så veloppdragen som jeg helst vil ha ham. Han ploger og han går foran meg, han vimser til siden og han krysser foran meg. Det er irritasjonsmomenter. Vil gjerne ha en sånn robothund som bare går pent ved min side og følger med på hver minste bevegelse jeg foretar meg, altså.  Har på råd fra de langt mer kompetente naboene begynt å fase ut godbiter for å få bedre kontakt og kontroll. Belønner nå med lek og godsnakk og tempovekslinger istedenfor godis. Bygge relasjon. Han skal fokusere på meg, ikke på hva jeg har i hendene og lommene. Det er en omstillingsprosess. Gamle damer kan lære nye triks, men det tar tid. Fant ut det å belønne en fin turfot med hurtig gange og jogging fungerer som bare det. Ingen problemer å veksle tempo heller. Ede synes det var spennende med vekslinger mellom jogge, løpe og gå fort eller sakte. Spennende i seg selv, så lenge det er nytt, antakelig. Han er typen som liker variasjon og alt nytt er mer gøy enn det vi har gjort før. Med unntak av å sitte, ligge eller stå for å få kastet en apportleke, så surner han og protesterer om jeg ber om for mange repetisjoner av det samme. Temmelig nøyaktig fire rep av noe synes han er nok og nekter gjerne på den femte fordi han heller vil gjøre noe annet. Ikke Border Collie, m.a.o. Trenger mer variasjon i trening på øvelser.  Vi faser ikke fullstendig ut godisen enda. Mamsen er som en gammel hund med innarbeidede vaner og trenger tid på å finne tillit til at det skal gå an å få til. Har sluttet belønne fin turfot med godis, nå får han godprat, flere øvelser underveis og belønnes med lek for de istedenfor. Øvelsene blir da en sekundær forsterker. ..eller tertiær, for jeg tør ikke la være belønne gode 'slipp' med godis iblant. Han liker IKKE å slippe kampelekene sine  Akkurat på det punktet der har jeg svært lav tillit til fullstendig godisfrie metoder ennå. Vi får se.  Inntil videre lønnes også passeringer med godis. Dette fordi han har sterk byttedrift, spesielt på syklister som kommer bakfra og farer fra oss - de som kommer andre veien er han mer nonchalant om, da de innbyr ikke til jakt fordi de skal feil vei – helt motsatt av border collie, altså – og han har så sterke impulser til å hilse på forbipasserende mennesker, sladretrening med godis av høy verdi må vi bare fortsette med, fordi det fungerer.  I likhet med BC-blandingen jeg hadde, så trigger han her også frykt for å miste ham i en påkjørsel. Han har forstått at det sitter mennesker inni bilene, som han gjerne vil hilse på, og han har ikke NOEN konseptforståelse av mekanisk fysikk. Masse og fart i forbindelse med trafikk er ikke noe det går an å lære ham kløktig på den harde måten, så sladretrening på passerende biler er helt nødvendig med han her.  Strømgjerder derimot, det kan han lære på den vanskelige måten, så minner meg selv på å få det gjort. Trenger få narret ham borti gjerdet på en tom luftegård snarest, fordi en hest ville hilse på ham her om dagen. En vi har vært på nikk med ved passeringer en stund, han kom ivrig løpende til gjerdet for å si hei til oss, og Ede ble henrykt og ville borti for å hilse snute mot mule, som hesten innbød til. Ble en kjip opplevelse, fordi Ede har ingen anelse om hva strømgjerde er, og forstod ikke hvorfor jeg var så teit og holdt ham tilbake fra den nye kompisen sin. Han trenger finne ut hvorfor. Spørsmålet er hvordan narre han borti gjerdet på sitt eget initiativ når det ikke står en hest der. Vil jo ikke at han skal bæde på hester, for det kryr av dem her. Det er viktig å gi ham forståelsen av at det er gjerdet som er farlig og gjør vondt, ikke hestene. Fører opp på listen over to dos. 
    • Nå skal ikke jeg skryte på meg å kunne kjempemasse om hverken Malle eller hollender, men mitt inntrykk og det andre sier er at det er så store variasjoner innenfor begge rasene at du kan få begge type hunder (f.eks. mer skapt vs mer sosial, osv)  i begge rasene.   Men basert på de individene jeg kjenner av begge raser (som stort sett da er avlet for IGP ol) så vil jeg ikke si at hollender er noe mer krevende eller noe skarpere enn malle. Heller ikke mer energiske. Av de jeg har sett har hollendere litt lavere terskel for stress og lyd, men jeg er nok farget av hun jeg har selv 😂 og jeg har jo sett 10x fler maller enn hollendere.   Og hun jeg har er ikke spesielt selvstendig. Eller altså, hun kan fint være selvstendig og der det kreves, men hun henger jo etter meg som en skygge i typ alle situasjoner vi er i 😂 hun vil helst gjøre ting sammen med meg dagen lang 😂    Men den typen du beskriver høres ut som en typisk KNPV hund, hunder avlet mot bruk i politiet i Nederland osv. og de er nok sånn. Men min oppdretter av hollender blander KNPV linjer med sportslinjer, hvor hundene ikke er fult så skarpe, mer sosiale og ikke så selvstendige. De fleste i Norge er mer sportsavla.  Ble  langt svar ja 😄 I og med at det er så mange fler malle oppdrettere enn hollender tror jeg det er lettere å finne en bra malle. Jeg er heldig og kjenner flere som kan masse om både schæfer og malle til IGP bruk, så jeg må spørre og grave litt rundt 🧐😊  
    • Tatt bilder av pliktfølelse i dag. Han pleier være flink til å bli sittende/stående/liggende når jeg står oppreist, ter seg som et skolelys, men somehow har han tolket det at jeg setter meg ned på huk som: "Kom!" Forståelig nok. Et ekstra håndsignal mens jeg setter meg ned var alt som skulle til for å fikse den, men når jeg tar frem mobilen virker det som han er redd den skal fange mamsen, og han klarer ikke holde posisjonen, men haster inn for å redde turen fra den gledesdreperen der.  En real tålmodighetsprøve for begge å få lov til å ta bilder av de flotte sitt/dekk/stå han vanligvis har, da vi ikke snakker samme språk og har vidt forskjellige oppfatninger av hva den der svarte, flate greia er for noe, men vi fikk det da til etterhvert. Tjue bilder av naturskjønne omgivelser forsøplet av en lilla gummisnor, noen av dem også med hale og rumpestump på lagt i søpla, og så presenterer vi oss som om vi har litt fotoskills og hverdagslydighet sånn noenlunde på stell. Å få tatt fine bilder med langlina skjult eller litt penere dandert får være neste mål.    BTW, han har fått seg en praktisk custom klipp. Korrekt riesen frisyre drar nemlig inn sånne MENGDER med sand, en blir tullerusk. Fra å være vant med korthårede hunder på asfalt og gress i bymiljø, ble jeg virkelig smågal av all sanden de nydelige riesenbeina dro inn fra gårdsveiene her. Dessuten er flared jeans silhuett SÅ 90's. Vi gikk for en 2020 women's jeans fashion silhuett istedenfor. Praktisk. Ørene klarer jeg ikke klippe før det blir virkelig varmt, for han er så nuskesnusk kosemose søt med sånn spanielpels på dem. Litt sånn Lady og Landstrykeren hybrid look nå. Gen Z synes sikkert han ser ut som en skikkelig kjekkas hen/them/they. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...