Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har lenge lurt på om jeg skal lage en samletråd med bilder og info om Mira og henns åtte små. Ikke fått somlet meg til det før nå, så her kommer de - bedre sent eller aldri!

Mira er 50% jämt og 50% østsibirsk laika. Far til kullet, Rex er 75% jämt og 25% vestsibirsk laika. Som dere sikkert skjønner, er de hovedsaklig avlet frem for jakt - men samtidig blir de nok veldig allsidige hunder.  Mira er godkjent som ettersøkshund og har vist seg å være en utrolig flink og snill mor. Håper det er noen av dere som har lyst til å følge oss fremover:ahappy:(Jeg er ikke interessert i å høre eventuelle negative meninger om blandingsavl, dette er kun en tråd for kos og hygge. Det er flere andre tråder der det kan diskuteres.)

 

13177577_1045813132131949_3554551241491419626_n.jpg

13221718_1047749061938356_4230027948649507469_n.jpg

13240718_1047749341938328_4342549414669324191_n.jpg

  • Like 7
Skrevet

Tusen takk dere! :D

Det ble forresten tre tisper og fem hanner. Her kommer noen bilder fra da de var litt over en uke gamle.

 

IMG_5147.JPG

IMG_5156.JPG

IMG_5177.JPG

IMG_5171.JPG

IMG_5176.JPG

  • Like 3
Skrevet

Fin mor, og jeg tipper valpene blir fine også. Er jo ganske typelike hunder som inngår i blandingen og alle rasene er jo fine :)

Håper du deler flere bilder fremover 

Skrevet
17 minutter siden, SandyEyeCandy skrev:

Spisshunder, ass! :wub: Er det vanlig i jaktmiljøet å avle hunder uten å tenke på rase i nevneverdig grad så lenge de innehar de nødvendige egenskapene, som de gjør i feks hundekjørermiljøet?

I utgangspunktet ikke.. Det gjøres innimellom, men jakthundfolket er like opptatt av stamtavle som mange andre ;) 

generelt vil jeg si at jakthundfolket er flinkere enn den vanlige oppdretter med å avle på hunder som både har eksteriøret og bruksegenskapene til rasen, få på titler, sjekke helse og uten å ta seg skyhøy betaling.. 

  • Like 7
Skrevet
2 timer siden, Snøfrost skrev:

Fin mor, og jeg tipper valpene blir fine også. Er jo ganske typelike hunder som inngår i blandingen og alle rasene er jo fine :)

Håper du deler flere bilder fremover 

Tusen takk!:) Skal legge ved bedre bilder av begge foreldrene, så får dere se ordentlig. Personlig ser jeg ikke problemet med å blande disse tre rasene, da de er ganske like som du sier. Vi har tross alt en plan for dem, de er ikke avlet frem fordi "tispa er så snill og fortjener et valpekull". Min far skal beholde hvertfall to selv, kanskje tre - hovdesaklig til bruk som løshund under elgjakt.

  • Like 2
Skrevet
2 timer siden, SandyEyeCandy skrev:

Spisshunder, ass! :wub: Er det vanlig i jaktmiljøet å avle hunder uten å tenke på rase i nevneverdig grad så lenge de innehar de nødvendige egenskapene, som de gjør i feks hundekjørermiljøet?

Spisshunder ligger mitt hjerte nærmest, det er det ingen tvil om:wub:

Som Krutsi sier over her, det er ikke vanlig - men gjøres innimellom. Det er derimot flere som blander inn de forskjellige jaktrasene med blandt annet border collie og slike "smarte" raser. Ikke vet jeg grunnlaget for det, men ser for meg at det da blir vanskelig å få frem en god løshund til bruk på elg for eksempel og eksteriøret blir kanskje ikke heldig.De er vel som oftest ikke avlet frem med noe spesiell plan.

Når vi har blandet disse rasene som ser forholdsvis like ut, men har ulike egenskaper med tanke på jakt - håper vi på gode, lett bevegelige hunder som ikke slår ut for mye:ahappy:.

  • Like 2
Skrevet
1 minutt siden, Fjellhammer skrev:

Hihi, det skjønner jeg godt:D. Seks stykker å velge mellom:innocent:

Haha, fristende :innocent: Men jeg har ei gammel dame her hjemme som skal få nyte alderdommen uten plagsomme valper og unghunder som krever mye mer aktivitet enn henne.

Skrevet
3 timer siden, Mona skrev:

Haha, fristende :innocent: Men jeg har ei gammel dame her hjemme som skal få nyte alderdommen uten plagsomme valper og unghunder som krever mye mer aktivitet enn henne.

Absolutt forståelig!:ahappy:

Skrevet
1 time siden, Red Merle skrev:

Fine valper, spennende å se egenskapene om de blir gode jakthunder.

Men hadde dere vært like positive om dette hadde vært f.eks et doodle kull?

Nå ba vel TS om å ikke starte en slik diskusjon i hennes kulltråd, men jeg svarer allikevel. Moderator må gjerne skille ut i egen tråd.
Jeg ser på disse hundene  mer som jeg ser på AH enn doodler. Så med annet det var et veldig spesielt motivert doodle kull (som det første i Australia f.eks. var) så nei, jeg ville ikke vært like positiv.

  • Like 10
Skrevet
15 timer siden, SandyEyeCandy skrev:

Spisshunder, ass! :wub: Er det vanlig i jaktmiljøet å avle hunder uten å tenke på rase i nevneverdig grad så lenge de innehar de nødvendige egenskapene, som de gjør i feks hundekjørermiljøet?

I utgangspunktet ikke. Men ser at blandinger mot villsvinjakt er blitt en greie i Sverige (gjerne wachtel/spisshund, spisshund/drivende)  Å blande et par forskjellige spisshunder, som her, er nok også liv laga. Det blir som å krysse innad i de andre rasetypene, som støvere, stående fugliser eller kortbeinte drivende. Du ender uansett opp med noe som er brukbart til formålet (får man håpe..)

  • Like 1
Skrevet

Nå har jeg prøvd å laste opp flere bilder i løpet av de siste dagene, men det fungerer ikke...:hmm: Har prøvd å legge til fra ulike mapper med ulik størrelse på bildene, men får det ikke til. Dette kommer opp når bildet nesten er ferdig lastet ned "det oppsto et problem med å behandle den opplastede filen COULD_NOT_WRITE_FILE"

Noen som vet hva dette skyldes og hvordan en fikser det?!

Skrevet
På 2.6.2016 at 2:02 AM, Pringlen skrev:

I utgangspunktet ikke. Men ser at blandinger mot villsvinjakt er blitt en greie i Sverige (gjerne wachtel/spisshund, spisshund/drivende)  Å blande et par forskjellige spisshunder, som her, er nok også liv laga. Det blir som å krysse innad i de andre rasetypene, som støvere, stående fugliser eller kortbeinte drivende. Du ender uansett opp med noe som er brukbart til formålet (får man håpe..)

Det blir vel litt i samme gata som at foreldrene mine kjøpte seg en drever/beagle mix som de bruker på harejakt. Drever og beagle har vel noen lunde samme egenskaper. Selv om jeg ikke helt forstår hvorfor man gjør slike blandinger, når man har renrasede som fungerer til formålet. Men nok om det, skal ikke begynne å diskutere her.

  • Like 1
  • 4 weeks later...
Skrevet

Det går fortsatt ikke ann å legge til bilder... Veldig kjipt, for småttingene har blitt til herlige, bøllete og meget nydelige vesener nå:wub:

Skrevet
23 minutter siden, Fjellhammer skrev:

Det går fortsatt ikke ann å legge til bilder... Veldig kjipt, for småttingene har blitt til herlige, bøllete og meget nydelige vesener nå:wub:

Det er da bare å laste opp bilder til et annet sted på nettet og linke til dem her :)

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
    • Hei! Jeg trenger råd angående en situasjon jeg befinner meg i nå. Jeg solgte en hund (1 år gammel) for 2,5 år siden. Hunden ble sjekket av veterinær før flytting. Jeg mottok nå en melding om at eieren har avlivet hunden på grunn av alvorlig atopisk dermatitt. De krever pengene tilbake for hunden, som ble solgt for 7000 kr. Problemet jeg har med dette er at hunden først begynte å utvikle symptomer 1,5 år etter at den forlot meg, ifølge veterinærjournalene, og verken foreldrene eller søsknene er berørt. Uten noen bevis i det hele tatt har veterinæren skrevet i alle journalene at den er "arvelig". Hva ville du gjort i denne situasjonen? Selv om jeg ikke er imot å refundere dem, synes jeg det faller inn under den generelle risikoen ved å eie et dyr. De kontaktet meg ikke på noe tidspunkt da hunden fikk symptomer for å tilby meg å kjøpe den tilbake.
    • Jeg håper jo at folk som velger å ta med hundene sine på Oslo Dog Show har trygge hunder som takler omgivelsene der. Hvis du er ute etter å vite mer om rasen så anbefaler jeg å kontakte raseklubben eller oppdrettere av rasen.
    • Chodsky Pes virka så rolige på Oslo Dog Show.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...