Gå til innhold
Hundesonen.no

Mira sitt første valpekull (f: 10.mai 2016)


IkkeMonsen
 Share

Recommended Posts

Har lenge lurt på om jeg skal lage en samletråd med bilder og info om Mira og henns åtte små. Ikke fått somlet meg til det før nå, så her kommer de - bedre sent eller aldri!

Mira er 50% jämt og 50% østsibirsk laika. Far til kullet, Rex er 75% jämt og 25% vestsibirsk laika. Som dere sikkert skjønner, er de hovedsaklig avlet frem for jakt - men samtidig blir de nok veldig allsidige hunder.  Mira er godkjent som ettersøkshund og har vist seg å være en utrolig flink og snill mor. Håper det er noen av dere som har lyst til å følge oss fremover:ahappy:(Jeg er ikke interessert i å høre eventuelle negative meninger om blandingsavl, dette er kun en tråd for kos og hygge. Det er flere andre tråder der det kan diskuteres.)

 

13177577_1045813132131949_3554551241491419626_n.jpg

13221718_1047749061938356_4230027948649507469_n.jpg

13240718_1047749341938328_4342549414669324191_n.jpg

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

17 minutter siden, SandyEyeCandy skrev:

Spisshunder, ass! :wub: Er det vanlig i jaktmiljøet å avle hunder uten å tenke på rase i nevneverdig grad så lenge de innehar de nødvendige egenskapene, som de gjør i feks hundekjørermiljøet?

I utgangspunktet ikke.. Det gjøres innimellom, men jakthundfolket er like opptatt av stamtavle som mange andre ;) 

generelt vil jeg si at jakthundfolket er flinkere enn den vanlige oppdretter med å avle på hunder som både har eksteriøret og bruksegenskapene til rasen, få på titler, sjekke helse og uten å ta seg skyhøy betaling.. 

  • Like 7
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, Snøfrost skrev:

Fin mor, og jeg tipper valpene blir fine også. Er jo ganske typelike hunder som inngår i blandingen og alle rasene er jo fine :)

Håper du deler flere bilder fremover 

Tusen takk!:) Skal legge ved bedre bilder av begge foreldrene, så får dere se ordentlig. Personlig ser jeg ikke problemet med å blande disse tre rasene, da de er ganske like som du sier. Vi har tross alt en plan for dem, de er ikke avlet frem fordi "tispa er så snill og fortjener et valpekull". Min far skal beholde hvertfall to selv, kanskje tre - hovdesaklig til bruk som løshund under elgjakt.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

2 timer siden, SandyEyeCandy skrev:

Spisshunder, ass! :wub: Er det vanlig i jaktmiljøet å avle hunder uten å tenke på rase i nevneverdig grad så lenge de innehar de nødvendige egenskapene, som de gjør i feks hundekjørermiljøet?

Spisshunder ligger mitt hjerte nærmest, det er det ingen tvil om:wub:

Som Krutsi sier over her, det er ikke vanlig - men gjøres innimellom. Det er derimot flere som blander inn de forskjellige jaktrasene med blandt annet border collie og slike "smarte" raser. Ikke vet jeg grunnlaget for det, men ser for meg at det da blir vanskelig å få frem en god løshund til bruk på elg for eksempel og eksteriøret blir kanskje ikke heldig.De er vel som oftest ikke avlet frem med noe spesiell plan.

Når vi har blandet disse rasene som ser forholdsvis like ut, men har ulike egenskaper med tanke på jakt - håper vi på gode, lett bevegelige hunder som ikke slår ut for mye:ahappy:.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 minutt siden, Fjellhammer skrev:

Hihi, det skjønner jeg godt:D. Seks stykker å velge mellom:innocent:

Haha, fristende :innocent: Men jeg har ei gammel dame her hjemme som skal få nyte alderdommen uten plagsomme valper og unghunder som krever mye mer aktivitet enn henne.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

3 timer siden, Mona skrev:

Haha, fristende :innocent: Men jeg har ei gammel dame her hjemme som skal få nyte alderdommen uten plagsomme valper og unghunder som krever mye mer aktivitet enn henne.

Absolutt forståelig!:ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Red Merle skrev:

Fine valper, spennende å se egenskapene om de blir gode jakthunder.

Men hadde dere vært like positive om dette hadde vært f.eks et doodle kull?

Nå ba vel TS om å ikke starte en slik diskusjon i hennes kulltråd, men jeg svarer allikevel. Moderator må gjerne skille ut i egen tråd.
Jeg ser på disse hundene  mer som jeg ser på AH enn doodler. Så med annet det var et veldig spesielt motivert doodle kull (som det første i Australia f.eks. var) så nei, jeg ville ikke vært like positiv.

  • Like 10
Lenke til kommentar
Del på andre sider

15 timer siden, SandyEyeCandy skrev:

Spisshunder, ass! :wub: Er det vanlig i jaktmiljøet å avle hunder uten å tenke på rase i nevneverdig grad så lenge de innehar de nødvendige egenskapene, som de gjør i feks hundekjørermiljøet?

I utgangspunktet ikke. Men ser at blandinger mot villsvinjakt er blitt en greie i Sverige (gjerne wachtel/spisshund, spisshund/drivende)  Å blande et par forskjellige spisshunder, som her, er nok også liv laga. Det blir som å krysse innad i de andre rasetypene, som støvere, stående fugliser eller kortbeinte drivende. Du ender uansett opp med noe som er brukbart til formålet (får man håpe..)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har jeg prøvd å laste opp flere bilder i løpet av de siste dagene, men det fungerer ikke...:hmm: Har prøvd å legge til fra ulike mapper med ulik størrelse på bildene, men får det ikke til. Dette kommer opp når bildet nesten er ferdig lastet ned "det oppsto et problem med å behandle den opplastede filen COULD_NOT_WRITE_FILE"

Noen som vet hva dette skyldes og hvordan en fikser det?!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På 2.6.2016 at 2:02 AM, Pringlen skrev:

I utgangspunktet ikke. Men ser at blandinger mot villsvinjakt er blitt en greie i Sverige (gjerne wachtel/spisshund, spisshund/drivende)  Å blande et par forskjellige spisshunder, som her, er nok også liv laga. Det blir som å krysse innad i de andre rasetypene, som støvere, stående fugliser eller kortbeinte drivende. Du ender uansett opp med noe som er brukbart til formålet (får man håpe..)

Det blir vel litt i samme gata som at foreldrene mine kjøpte seg en drever/beagle mix som de bruker på harejakt. Drever og beagle har vel noen lunde samme egenskaper. Selv om jeg ikke helt forstår hvorfor man gjør slike blandinger, når man har renrasede som fungerer til formålet. Men nok om det, skal ikke begynne å diskutere her.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...
23 minutter siden, Fjellhammer skrev:

Det går fortsatt ikke ann å legge til bilder... Veldig kjipt, for småttingene har blitt til herlige, bøllete og meget nydelige vesener nå:wub:

Det er da bare å laste opp bilder til et annet sted på nettet og linke til dem her :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ble utsatt for Evighetshunden/ (Tasseladden) på Instagram og ble syk av dårlig samvittighet for å fore med ~50% Farmina, som jeg trodde var et BRA for, men som hun rangerer nær bunnen, marginalt bedre enn RC og Hills. Føler meg bedre nå, etter å ha undersøkt litt om Købers, som hun mener er veldig mye bedre. Råfor på hennes måte er uaktuelt av praktiske årsaker, og pga trening foretrekker jeg minst 50% tørrfor.  Den nagende dårlige samvittigheten mtp hundens velvære i alderdommen, der riktig kosthold gjennom livet gjør en massiv forskjell.. Gjør det egentlig det? Golden retrieveren jeg vokste opp med på 80-90-tallet ble foret EKSKLUSIVT på Pedigree fra REMA. Han fikk mørk kokesjokolade som godbiter. Han var sunn og frisk og sprek og aktiv og glad til han var 12 år før han som eneste tegn på alderdom fikk vondt for å gå ned trappene fra 4. etg i blokk. Han ble avlivet som  13-åring fordi han ble syk av sorg da faren min, hans best buddy for life døde, og han var såpass gammel, så.. Pedigree, fra REMA, hele livet.  Jeg sier ikke at det er et bra for, jeg bare nevner det for å hjelpe om andre sliter med for-og-helse-angst.  
    • Ja,hun er sjekket,og som familiehund er hun helt super. Går veldig godt overens med små barn, knurrer aldri da. Har ikke vært hos instruktør med fokus på dette enda, har trent spesifikt på dette på ringtrening. Hun reagerte veldig på lyden ,kaos og andre hunder i starten,men der har hun klart å lande greit nå. Hun løper som en drøm i ringen,og alt annet føler vi er på plass nå, men det hjelper så lite når hun ikke takler håndteringen fra fremmede. Kanskje det går seg til med alder,men det er kanskje greit å kontakt en instruktør for mer generell trening,ja.
    • Har dere gått noe kurs, eller fått noe hjelp fra en instruktør eller adferdsekspert? Jeg tenker jo at hun er enda ung, men det er desto viktigere å ta dette tidlig før det blir et livsvarig problem. Jeg går ut fra at hun er sjekket hos veterinær for eventuelle smerter og ubehag.
    • Tusen takk for svar, vi har tenkt det samme. Vi har henne på foravtale, så vi har prøvd alle forslag fra oppdretter, og begynner å føle litt på at vi ikke får dette til.       
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...