Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva trener dere på nå?


Maria
 Share

Recommended Posts

Ja, hva trener dere om dagen? Jeg har, etter fire år, endelig fått opp øynene for å trene med mini :D Så da har vi satt i gang med å trene utgangsstilling. Dette er første økt, dag 1. Kanskje jeg må vise dere utviklingen fremover! 

Så - hva trener dere på om dagen, vis gjerne video/bilde! 

https://youtu.be/fSNfqClY9f4

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi trener litt apport. Trener på å holde, ikke tygge å spytte ut, og opp plukk.

Jeg tror jeg har strekt hold til sånn 5 sekunder og omvendtlokker for å unngå tygging. Plukke opp har hun gjort et par ganger, men terskelen for tygg/spytt er mye lavere da. 

Så har vi begynt så smått med stå med låste bakbein i avstandskommandering. Sitt/dekk funker bra. Jeg har brukt target på hånda og utløserord "ja". Så blir mye og trene bort. Men jeg er usikker på kommandoen jeg skal bruke enda, så kanskje like greit? :P

Dette er økt to, klipt bort noen der hun hopper litt fremover. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi jobber mest med hele baner i agilityen. Er litt godt og blandet vi driver med, bruker litt det vi får av baner på trening. Har terpa litt slalom (han har hatt et lite tilbakefall i høst/vinter, men begynner å hjelpe litt nå), rundt, hinderdiskriminering, og så går det mye på at jeg må handle riktig, og han må følge litt med på hva jeg faktisk ber ham om. Hittil går det veldig bra, og vi kommer oss ofte gjennom ganske avanserte baner, så vil tro og håpe at vi snart kan prøve oss på klasse 1 [emoji4]

Ellers trener vi (fortsatt) litt båndgåing på ukjente steder, har noen økter med fri ved foten her og der, og så trener vi sitte bamse for harde livet [emoji28]

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veldig mye forskjellig. :P Men "hovedprosjektet" nå er å få penere høyrevendinger og helt-om vendinger. Hun trenger å minnes på at hun har en rumpe også når vi vender mot høyre + at hun skal følge meg bedre og gå tettere i helt om (kan sige langt ut og bak). 


 

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Denne uken har vi mest fokus på hoppståen til innkalling med stå, og baklengskjede melding med løsbitt til runderingen. :)

Leja var veldig flink, så gøy at du har begynt å trene med henne! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så morro å se hva dere trener på! :) Flinke!

Vi trener jo ikke sånn som dere andre her, men jobber med å få opp muskelaturen i bakbeina og foran etter en treig vinter/vår med alt for lite trening. Jobber også opp igjen kondisen. Det går fremover, men merker formen deres ikke er som den var før jeg skada meg.. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi skal debutere i rally klasse 2 om halvannen uke (:o) så vi terper først og fremst klasse 2-momenter. Mest sitt og bli øvelser, spesielt den der skal løpes ifra sliter vi litt med selvkontrollen :P Ellers trener vi på å få ned tempoet i spor, og sist men ikke minst går vi på nettkurs i spesialsøk så der blir det og noen økter daglig. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med Nemi så ligger hovedfokuset for tiden på å trene inn ruta. Vi har det som "lekse" til neste kurshelg på Klikkertrenerutdannelsen trinn 2. Jeg vet jo at jeg har en fryktelig smart hund som tar ting fort, hvis jeg bare får henne til å forstå hva jeg vil. Nå sliter jeg med at hun hele tiden holder et øye på meg i fremadsendingen, så vi jobber i hovedsak med å kunne løpe ut til noe uten å se på meg. Å få kommandert stå i selve ruta blir ikke noe problem tror jeg, om jeg bare kan få henne til å løpe framover uten å tenke at hun må følge med på meg og belønning. Vi har fått en del tips og råd på veien for å komme dit, så vi jobber med babysteps nå for å få det til. Det skal være klart om en måned, så nå stresser vi litt!

Et tileggsmål som ikke har fått så mye fokus nå, er å få riktig posisjon og fokus i fri ved fot. Hun går litt for langt fram og ploger, samt er litt av og på ift, å se på meg når vi går. Det er i hovedsak småpirk, for utholdenheten har hun.

Med Blitz så trener vi en del på å kunne ligge på ekkelt underlag(asfalt, vått gress osv.) og på fri ved fot. Sistnevnet jobber vi en del med utholdenhet, for posisjon og kontakten er veldig bra :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Keo trener egentlig ikke så målrettet per tiden, vi koser oss med litt triks- og agilitytrening, samt passering av hunder på tur. Vi har så smått også lagt inn førstegir mot sommerkondisen. Akkurat nå holder jeg på å lære han et nytt triks, nemlig å holde/klemme noe. Vi har startet innlæring gjennom ren shaping, dette var status etter to små økter :)

 

Lyns hovedmål med trening for tiden ligger gjetingen, hvor vi har fokus på en god ligg som kunne komme når som helst, korte flanker og driving, da spesielt fradrivet. Ellers så holder Lyn på å lære seg hva klaskedekk er (gjennom å sitte bamse-liknende bevegelse) og startet smått på oppsittet, så vi har jobbet mye med at det er tillatt å være 'høy hund', både i hodet og rett og slett å strekke seg godt etter belønning/stå på to.

 

Småtrener jo selvfølgelig litt med dyra ved en økt på stuegulvet, lære Lyn hva FVF er, løpe rundt trær osvosv, men det er jo ikke trening man går aktivt inn for :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ingen interesse for lydighetstrening så vi trener nå joggekondis etter rolig vinter. Vår = mye dyr i skogen = trekkmaskiner på tur. Så får mye gratis på denne måten også. :D Tenker om en mnds tid kan vi starte for fullt med bakkeintervaller, det er moro! 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mest fysisk fostring, Thorvald har blitt litt slapp i fisken og tjukk gjennom vinteren, så de dagene jeg orker drar vi oss i skogen, endel av turene blir med kløv. Jeg klarer ikke gå langt lengre, men litt er bedre enn ingenting.

Det blir ikke så mye fellestreninger fremover, men vi har noen ting vi jobber med når vi kommer oss dit. Vi har nok en livslangt løp med følgebiten i FVF/LF, det trener vi alltid på, hehe. Fikk opprykk til rally klasse 3 for litt siden, så jobber litt med momentene vi tidligere har hoppet over derfra. Sliter virkelig med rygging på fot, men har hatt et par ok repetisjoner vi kan gå videre på, ellers begynner de andre å sitte. Selvstendig rygging syns jo den rare hunden min at er dritgøy, så det tok 3 minutter å få ham til å skjønne og trenger bare litt finpussing (spesielt at han skiller på sitt foran og stå foran, han liker rygginga så godt at han prøver det alltid nå), slalåm mellom beina er vi igang med og det forsto han plutselig fint sist trening, stå med berøring må vi jobbe med (han har en kjempefin stå, men berøringsbiten er jo litt mer utfordrende, kos er kos syns Thorvald) og tunneler trenger og litt finpuss, det hender han får det for seg at det er at han skal snu midt i... :teehe: 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Trener på veldig mye ettersom jeg er typen som gjerne begynner med "alt" samtidig. Synes det er greit å få litt variasjon på treningene og å få begynt på det meste så man har et godt grunnlag. Man skal jo forhåpentligvis videre i klassene når man er ferdig med en så da er det greit å bruke litt mer tid på grunnlaget i starten og kanskje utsette første start litt, men da til gjengjeld slippe å vente i mnds vis eller kanskje helt til neste sessong før man er klar til neste klasse. 

Men det vi har mest fokus på nå utover forberedelse til FP på søndag er å fikse fvf plassering, hun kommer for langt frem og da kommer også rumpa ut. Også jobber vi hardt med innlæring av avstandskommandering, til klasse 1 i første omgang og ruta. :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke kommet i gang men skal i helga friske opp apport. Målet er å starte på apportkonkurranser i mai/juni. Den består av tre deler, søkapport, vannapport og spor. Planen er å starte med Lio som ikke kom helt i mål i fjor sommer og børste støv av Dirk som har 1 AK apport med full pott i alle øvelser fra før. Gleder meg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så morsomt at så mange andre også driver med apport om dagen, for det gjør vi og!  Apport er favorittøvelsen til Odin om dagen. Vi går kurs to dager i uka med vorstehklubben, så det blir nesten ikke tid til å trene så mye annet. Vi trener på å ikke tygge og å beholde kontrollen. Det er nemlig så morsomt å apportere at man ikke alltid klarer å stoppe for å få tak i apporten. :lol: 

Har bare en video fra begynnelsen av måneden, her ser dere han fortsatt tygger litt/endrer grep/er slapp i munn. Han har blitt mye bedre nå. Det er apportbevis i slutten av mai, også håper jeg vi får trent mot en apportprøve i løpet av sommeren. :ahappy:

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tonks har permisjon, men vi pirker på alle øvelsene vi kan tilogmed appellen i A. Fokuset ligger på de øvelsene som er helt nye, dvs fremadsending og innkalling med stå, pluss skjult fører i fellesdekken. Skudd trener vi parallelt. Feltsøk og spor har vi jo holdt på med hele veien, men man blir aldri ferdig. Oppsøkene skal bli sikrere før debut i B, for forhåpentligvis blir til høsten når valpene er levert og hun har kommet i form igjen. Hun har fått en super fvf i løpet av vinteren, synes ihvertfall jeg (og instruktøren), halsen har blitt ganske jevn, krypen har hun fin teknikk på, begge apportene kommer seg, selv om tungapporten er favoritten. På hoppet har jeg trent mest skeive tilbakehopp, så hun skal lære å søke mot hinderet selv om hun kommer skeivt på andre siden. Stigen elsker hun, så der har vi trent på at hun skal følge meg og ikke bare dura avgårde selv, og ro på nederste trinn. 

Tibra og Saeta er egentlig pensjonert fra konkurranser, men vi trener på det vi kan, som er ganske mye egentlig, og i tillegg har vi begynt med noen momenter fra rally som vi ikke kunne fra før. Alternative vendinger, innsitt i front osv.

Cirka har hatt fokus på øvelsene i D, men hovedfokuset er hele tiden kontakt og konsentrasjon. Dette har blitt vanvittig mye bedre i løpet av vinteren og våren, og nå skal andre hunder komme veldig tett på under trening før hun detter ut. Bjeffing og annet tull er det helt slutt på :) Hun har blitt mye mer miljøsterk, også innendørs. Hadde henne med inn på rallystevne i Drammen for litt siden, og synes hun var kjempeflink. Ellers har hun rent teknisk en OK lineføring/fvf. Ville likt henne tettere på meg, men det er måte på hvor mye jeg orker å pirke når jeg ikke har noe bestemt mål, og hun ikke skal bli boende for alltid. Dekk under marsj har blitt bra, apporten kommer seg. Nå kan hun plukke den opp fra bakken på avstand (fra sitt) og komme inn i utgangsstilling uten å slippe. 

Alt i alt synes jeg vi har vært flinke gjennom vinteren, tross mørke og kalde kvelder med utendørs trening.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hovedfokus er lineføring (eller egentlig fvf) og stå under marsj for tiden... det går saaaakte framover. Men det går iallefall framover som er hovedtingen. Trener også mye spor nå.

Prøver å få satt sammen en del momenter til hele øvelser også sånn at jeg får bedre oversikt over hva vi kan og hva vi mangler.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Snusmumrikk

Det har nesten bare blitt fysisk trening i det siste. Både på ski, pulk og med slede. Men nå er vi i gang med å lære knotten spor, og starter runderingssesongen på søndag. Ellers har vi noen nye øvelser til FCI OBI3 å trene inn. Vi har hatt for lang vinterpause fra lydighet til å kunne starte konkurranse på vårparten, men vi har mye å gjøre frem til høsten. Nye sirkusøvelsen, z'en og innkalling med stå og dekk er hovedproblemene. Pluss alt annet pirk. Så der har vi en stor jobb foran oss. Jeg er ikke sånn som bare trener på en ting av gangen ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Frontfestet sele? Store prisforskjeller på de som er laget spesifikt for frontfeste, og på like funksjonelle, vanlige justerbare seler på Felleskjøpet og Dogman (billigst på Plantasjen), som ikke er spesifisert som frontfestede, men har en ring en kan klipse båndet i foran.  Jeg har to stk sånne fra Trixie (M/L og L/XL) for billigsalg med brevpost, men de er ikke like justerbare i alle retninger som den fra Dogman, som antakelig tillater deg å feste båndet på ryggen og gå turer som vanlig, om du åpner den godt i halsen og korter kraftig inn under buken    Edit: Denne. En ser knapt metallringen foran på dette bildet, men den er der. Tre ulike størrelser, som ligger hver for seg i menyen: https://plantasjen.no/no/p/h-sele-iris-svart-20mm-svart-517766
    • Presser en vanlig slik H-sele for mye på luftrøret? https://dyresjappa.no/produkt/hundesele-regulerbar-svart/ Isåfall ville jeg sett etter en step-in sele ala dette, bare pass på at den ligger lavt nok foran:https://www.musti.no/basic-first-step-in-sele-svart Ellers ville jeg brukt halsbånd med grime en del for å begrense trekkingen, rett og slett.  
    • Hei! Jeg har kommet borti en ny utfordring. Min egenavlede Aussie på 7mnd hoster/harker/høres ut som den har astma når den trekker i sele. Dette har pågått i hele sommer og jeg har prøvd å finne en sele som minimerer problemet, men enda ikke lyktes.   Valpen er undersøkt av veterinær for to uker siden hvor vet tror den kan ha hatt kennelhoste og at luftrøret fremdeles er irritert. Almenntilstanden er god og har vært hele vegen. Vi skal la vær å gå tur (kun aktivisering i hagen, på rally-treninger osv) på tre uker for å se om det hjelper at luftrøret får ro. Nå har det gått to uker til uten bedring (fremdeles harking når jeg holder på luftrøret) så jeg ser for meg at vi må inn igjen for røntgen osv. Denne hostingen/harkingen kommer kun når man legger press på luftrøret, aldri ellers. Dessverre er dette en hund som er ivrig på tur og trekker en del. Men det høres jo ikke bra ut.. hvis noen har erfaring med det samme så skriv gjerne litt om det også!   Jeg ser ikke for meg at vi finner ut av/får løst dette problemet med det første, og spør derfor dere om noen vet om en spesialsele som er utviklet for å unngå press på luftrøret? Evt om noen spesialsyr?
    • Det har jeg ikke tenkt på, men jeg tror du har rett i at folk har blitt skjøre etter noen tiår med kontorarbeid. Hundene Bamse og Bob ble dømt til døden for å ha hoppet opp på folk og laget risp med en klo. Luna og Luk lagde blåmerker, Luk er avlivet og eier til Luna kjemper videre for henne, saken skal til lagmannsretten etter dom i tingretten hvor Luna ble dømt til avliving etter et lite blåmerke oppdaget to dager etter Luna var i nærheten av mannen. Folk har blitt pyser og hundene avlives av dem som skal forvalte loven men selv bryter den for å tilfredsstille anmelder, med en dose maktmisbruk inkludert i avgjørelsene. Hunder har lite rettsvern og når det lille som er blir oversett er det farlig å være hundeeier, det koster flere hundre tusen kroner å føre en sak gjennom rettssystemet og utfallet er mer som russisk rulett enn at man er sikret en riktig dom basert på det som virkelig skjedde.
    • En skulle tro det ville være nødvendig at hunden påførte en faktisk skade langt verre enn et blåmerke for å bli begjært avlivet. Det burde holde med en bot til hundeeier for å ikke ha kontroll på den.  Spesielt når det kommer til "bitt" er det for lav terskel. Et "bitt" er jo ikke et bitt. En hund kan klype med kontrollert styrke som et avstandsskapende signal uten å å påføre skader. Det tilsvarer å dytte bort en innpåsliten person som ikke respekterer verbal kommunikasjon om intimsoner. Hunden har ikke hender og bruker munnen istedenfor. Midlertidige fordypninger i huden og eventuelt bloduttredelser ved skjøre blodkar etter ett sånt klyp er ikke for skade å regne i mine øyne. Hvor skjøre har folk blitt? Noen tiår med kontorarbeid og folk synes et udramatisk blåmerke er en skade? Rifter i klær fra å ha hoppet opp for å hilse? Bot og erstatning.  Å avlive en hund for sånne småting er som å gi mennesker 21 år for en bitchslap. Hunder er en så integrert del av kulturen vår at hunders kroppsspråk og adferd er naturlig å legge inn i læreplanen i grunnskolen, så tidlig som mulig. Hvorfor lærer ikke barn hundens språk og adferd på skolen? ..så har de det med seg i voksenlivet og slipper være hysterisk redde.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...