Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sambo snorker, såpass at jeg sliter med å få sove. Han snorker noen ganger så høyt at jeg våkner. Dette ødelegger nattesøvnen for oss begge, fordi jeg dytter i han og sier han snorker og jeg får ikke sove. Det ender som oftest med at han går og legger seg på sofaen eller at han ikke kommer og legger seg på soverommet i det hele tatt.

I tillegg til å ødelegge nattesøvnen til oss begge, så sover han generelt dårlig fordi han er tett i nesa og sover med munnen åpen. Han er tørr som sandpapir om morgenen. Han snorker selv om han ligger på siden, selv om det er verst om han ligger på rygg.

Vi har vært på Øre, nese hals på sykehuset for å sjekke om det er noe de kan gjøre med det. Han fikk noe nesespray som kanskje kunne hjelpe. Det hjalp litt, men ikke spesielt. Etter første timen fikk han også med seg en haug med instrumenter han skulle tape til kroppen som sjekka søvnkvalitet, oksygenmetning, søvn apne osv, men fikk ikke noe utslag der av betydning.

Legen har ikke noe mer å komme med og han er ikke kandidat for operasjon fordi han ikke har en sykdom som gjør dette. Det at han snorker og har forringet søvnkvalitet pga. dette er ikke grunn nok til å operere. Han må i såfall ta det privat og det har vi ikke råd til. Han har en helseforsikring gjennom jobben som vi skal sjekke om dekker en slik operasjon, men vi vet ikke om denne forsikringen dekker dette enda.

Er det noen her som har noen tips til hva vi evt kan prøve? Noen som har vært i samme situasjon som har prøvd diverse tiltak som har hjulpet? Vi har prøvd noe av det de selger på apoteket uten at det har hatt noe særlig effekt.

Guest lijenta
Skrevet

Nå sier  jeg noe som høres helt teit ut men kan i mange senger testes enkelt. Reflux problematikk kan gi trøbbel i øvre luftveier. Det kan dere teste lett med å bygge opp senga 15 cm ved hode enden. det bør gå gradvis nedover til flatt fra hofter. Har dere bein på senga så  bygg opp under de. Dette kan gjøre utslag hvis det er reflux. Han bør da helst ligge på venstre side.

Støvallergi kan også gjøre utslag på snorkingen. 

Håper dere finner en løsning uten å operere

to separate soverom kan også være en løsning

Skrevet

Jepp, finn deg ditt eget soverom :) Gubben og jeg sover separat nettopp pga snorking. Han har virkelig prøvd alt, sovet høyt, sovet lavt, operert, testet alle naturmidler og gjort det meste. Vi løste det hele med å kjøpe en god seng til meg og jeg flyttet inn på hunderommet. Av en eller annen grunn er det koseligere å høre på Asti snorke enn min manns bråk. 

  • Like 1
Skrevet

Samboern her har tatt operasjon for å redusere drøvelen. Han snorken fremdeles hvis han er allergisk (noe han er sånn 70% av tiden...) eller forkjøla. Men han snoker mest når han ligger på ryggen. Så jeg vekker han og ber han om å legge seg på siden. Han snorker også mer hvis han har hodet høyt i forhold til kroppen.. Hvis jeg ikke skal på jobb dagen etter putter jeg ørepropper i ørene (er redd for å ikke vokne av vekkeklokka :P ). Hvis jeg vokner mange ganger eller er ekstra trøtt, eller vet at jeg trenger en god natts søvn så legger jeg meg på gjesterommet. Men hvis man sover vær for seg føler jeg at det er litt ekstra viktig å ha annen type nærhet i hverdagen da. :) 

Skrevet

Du kan jo bruke ørepropper? Det kan være ubehagelig om du ikke er vant til det, men det blir en vane. Men ettersom det er et problem for ham også så er det jo bedre om man kan løse det opprinnelige problemet.

Rart han ikke får operasjon pga manglende sykdom, svogeren min er operert bare pga snorkeproblemene såvidt jeg vet.

Det som funker best på min mann er nasi-vent: http://www.amazon.com/NasiVent-Tube-Plus-Snoring-anniversary/dp/B00F8I65JO

Skrevet

Separat soverom er nok redningen både for samliv og søvn dersom den ene parten er en hardbarket snorker! Snorking blir ofte verre med alderen, og det er ikke alltid så mye å gjøre med...

Min Bestefar måtte sove i kjelleren, mens Bestemor sov i andre etasje, og likevel hørte hun snorkinga hans. :o

Skrevet

Selektiv hørsel utviklet jeg de årene jeg hadde fertile katter. Så kjærestemannens snorking har aldri vært noe problem :P
Går derfor for det som en ypperlig løsning.

Skrevet

Jeg og sambo sover også i separate soverom. Jeg våkner lett og han snorker høyt. Det går bare ikke. 

Den eneste jeg har et fnugg av tålmodighet med om natta er mitt eget avkom, så sambo blir utsatt for gladvold hver gang vi sover sammen. 

Uromantisk -jepp. 

Men helt nødvendig for at vi skal komme oss igjennom dagen :P

  • Like 1
Skrevet
19 minutter siden, Mud skrev:

Jeg og sambo sover også i separate soverom. Jeg våkner lett og han snorker høyt. Det går bare ikke. 

Den eneste jeg har et fnugg av tålmodighet med om natta er mitt eget avkom, så sambo blir utsatt for gladvold hver gang vi sover sammen. 

Uromantisk -jepp. 

Men helt nødvendig for at vi skal komme oss igjennom dagen :P

Føler det ikke er gladvold altså, jeg er rasende forbanna for at jeg ikke får sove! Den volden jeg utfører da er med drapshumør :P

  • Like 1
Skrevet
54 minutter siden, Margrete skrev:

Føler det ikke er gladvold altså, jeg er rasende forbanna for at jeg ikke får sove! Den volden jeg utfører da er med drapshumør :P

Vi kaller det gladvold,  men det blir utført med en viss porsjon hat, ja :lol:

 

Jeg vet jo at han ikke gjør det med vilje, men det FØLES som det er med vilje når jeg er trøtt :P

  • Like 2
Skrevet

Seperate soverom funker dårlig per nå, siden vi har en leilighet med kun ett soverom, hehe. Men han rømmer ofte til sofaen som sagt. 

Han skal såvidt han vet ikke ha noen allergier, han har heller ingen andre symptomer som skulle tilsi refluks. 

Faren hans har forøvrig samme problemet og ble operert for snorking.

Men ut i fra hva dere skriver, så ser det ikke ut som det er så fryktelig mye å gjøre egentlig. Jeg tåler virkelig ikke å høre snorking. Jeg vrenger med ved minste antydning til snorking. Det er en lyd jeg virkelig ikke greier å høre, slik har det alltid vært og både mamma og pappa var/er storsnorkere.

Skrevet
14 minutter siden, simira skrev:

Funker ikke ørepropper? For deg?

Jeg hører snorkingen igjennom proppene. Har prøvd. Jeg har også prøvd ørepropper med musikk, og det fungerer ok, inntil jeg sovner og de faller ut og jeg våkner av at han snorker. Jeg blir også vond og sår i ørene av å bruke de og søvnkvaliteten går betydelig ned når jeg må sove med musikk på ørene, selv om det er rolig og behagelig musikk.

Skrevet
18 minutter siden, Lillekrapyl skrev:

Hjelper det om du legger deg og sovner først? Eller våkner du da med en gang han begynner?

Det er slik vi har pleid å gjøre det når han sover på rommet. Han venter til jeg har sovna. Det fungerer greit i helger, men ikke like bra i ukedager når vi begge skal tidlig opp på jobb. Jeg må alltid lese litt før jeg blir trøtt og sovner. Selv om jeg sovner først og ikke våkner av at han kommer inn, så kan jeg våkne av snorkingen han senere på natta, evt. ved tidlig morgen når jeg sover lett.

Skrevet

uff så innmari kjip situasjon! Personlig ville jeg kanskje ha snakket med han om det kanskje var en grei løsning for dere begge om en av dere sov på sofaen. Er sofaen grusom å sove på, så kanskje investere i en sovesofa?

Skrevet

Gaffateip :aww: 

 

men helt seriøst ville jeg ha fått legen til å sjekke ut litt om hvorfor typen snorker.. Det kan feks være bløtvevet i svelget, men også andre årsaker.. Når man har funnet ut hva som gjør det, er det lettere å finne løsninger også.. 

Man har jo alt fra spray, strips, biteskinne osv som skal hjelpe imot snorking.. 

Skrevet

Det er ikke søvnapne? Må sjekkes på søvnsenter. Har man det kan man bruke maskin som fjerner snorkinga totalt og øker søvnkvaliteten betydelig.

Sent fra min SM-G903F via Tapatalk

Skrevet
2 timer siden, Tekopp skrev:

Det er ikke søvnapne? Må sjekkes på søvnsenter. Har man det kan man bruke maskin som fjerner snorkinga totalt og øker søvnkvaliteten betydelig.

Sent fra min SM-G903F via Tapatalk

Dette begynte min far med for noen år siden, og det har gjort hverdagen til mine foreldre mye bedre (økt søvnkvalitet hos begge). Ingen snorking med sånn pustemaskin, meeen er man veldig var på lyder kan lyden fra maskinen være irriterende nok. :P

Han snorket så høyt at jeg hørte det opp på rommet mitt gjennom en etasje. Mye banking i gulvet og kjefting fra min del opp gjennom, tåler heller ikke snorking. :lol:

Ville tatt kontakt med en annen lege om legen deres bare avviser operasjon eller annen behandling på det grunnlaget. Mange har god erfaring med operasjon, og mange får det innvilget på det grunnlaget du skisserer.

Skrevet
3 timer siden, Elisabeth00 skrev:

Dette begynte min far med for noen år siden, og det har gjort hverdagen til mine foreldre mye bedre (økt søvnkvalitet hos begge). Ingen snorking med sånn pustemaskin, meeen er man veldig var på lyder kan lyden fra maskinen være irriterende nok. :P

Han snorket så høyt at jeg hørte det opp på rommet mitt gjennom en etasje. Mye banking i gulvet og kjefting fra min del opp gjennom, tåler heller ikke snorking. :lol:

Ville tatt kontakt med en annen lege om legen deres bare avviser operasjon eller annen behandling på det grunnlaget. Mange har god erfaring med operasjon, og mange får det innvilget på det grunnlaget du skisserer.

Han var først hos fastlegen med problemet og ble henvist til en lege på sykehuset som også kikka og styrte. De gjorde noen undersøkelser, men vet igrunnen ikke helt hva de kom fram til at var årsaken. Legen sa at de de hadde gått tilbake på dette med operasjon for alle, det var kun de med en faktisk sykdom som fikk operasjon. Det var visst noen nye greier forsto jeg. Det var bestemt på høyere hold enn denne legen, rett og slett ikke underlagt spesialisthelsetjenesten. Han skulle dog gi beskjed om det ble endring i reglene, men det får vi nå se på.

 

5 timer siden, Tekopp skrev:

Det er ikke søvnapne? Må sjekkes på søvnsenter. Har man det kan man bruke maskin som fjerner snorkinga totalt og øker søvnkvaliteten betydelig.

Sent fra min SM-G903F via Tapatalk

Nei, han har ikke det, Det er han utredet for. Han har ikke vært på søvnsenter, men på sykehuset fikk han en hel haug med instrumenter han skulle ha på seg en natt som måler alt mulig rart, også søvnapne. Han er på ingen måte kandidat for cpap for oksygenmetningen er helt normal. 

Skrevet
5 timer siden, Sprettballen skrev:

Nei, han har ikke det, Det er han utredet for. Han har ikke vært på søvnsenter, men på sykehuset fikk han en hel haug med instrumenter han skulle ha på seg en natt som måler alt mulig rart, også søvnapne. Han er på ingen måte kandidat for cpap for oksygenmetningen er helt normal. 

Det er nesten dumt at det ikke er det som er galt med han, siden det er lett å fikse :P 

Om det offentlige nekter han operasjon, så går det ann å sjekke hva det private tar for å få gjort noe slikt. Kan være verdt det.

Skrevet
10 minutter siden, Tekopp skrev:

Det er nesten dumt at det ikke er det som er galt med han, siden det er lett å fikse :P 

Om det offentlige nekter han operasjon, så går det ann å sjekke hva det private tar for å få gjort noe slikt. Kan være verdt det.

På 24. februar 2016 at 8:01 PM, Sprettballen skrev:

Han må i såfall ta det privat og det har vi ikke råd til. Han har en helseforsikring gjennom jobben som vi skal sjekke om dekker en slik operasjon, men vi vet ikke om denne forsikringen dekker dette enda.

Hun skrev jo det :P 

 

  • Like 2
Skrevet
10 minutter siden, Tekopp skrev: Det er nesten dumt at det ikke er det som er galt med han, siden det er lett å fikse [emoji14] 

Om det offentlige nekter han operasjon, så går det ann å sjekke hva det private tar for å få gjort noe slikt. Kan være verdt det.

På 24. februar 2016 at 8:01 PM, Sprettballen skrev: Han må i såfall ta det privat og det har vi ikke råd til. Han har en helseforsikring gjennom jobben som vi skal sjekke om dekker en slik operasjon, men vi vet ikke om denne forsikringen dekker dette enda.

Hun skrev jo det [emoji14] 

 

Oops, sorry. Leste litt for kjapt gitt.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
    • Tusen takk for utfyllende svar! Det er absolutt slitsomt ja.. Burde selvsagt lagt til at han er røntget og resultatene viste plettfri både AD og HD. Vi fikk i tillegg tatt et pr ekstra bilder av ryggen hans da han har hatt noe smerter i ryggen ila året, men heller ingen avvikende resultat der. Skal sies at veterinærene som har sett på han når har har hatt vondt i ryggen (ved to anledninger) kan ikke finne noe ved kontroll og de mener det kan være muskulært. Så absolutt ikke umulig at en fysioterapeut hadde vært hensiktsmessig mtp akkurat det.  Men for å gi litt mer utfyllende kontekst så skjer ikke disse utbruddene i forbindelse med noe som skulle utløse noe smerter og dermed utløse utbrudd. Som regel så kommer det i etterkant av at han har rullet i snø/gress feks, eller at vi har måttet begrense han mye, mye kort bånd. Eller hvis vi «maser» på han eller krever noe av han, gå pent og ikke dra feks. Så det lille vi ser av et mønster er at det henger sammen med stress eller frustrasjon, og overtenning. Å vi har lite tro på at han gjør det fordi det er en form for lek for han, fordi det aldri ender positivt for verken han eller oss. Han vinner aldri disse kranglene, men det gjør ikke vi heller..🥲 For å svare litt på punktene du spør om (setter stor pris på at det spørres, da vi ofte opplever at folk antar at vi er problemet og gjør alt feil, uten å spørre) 1. røntgen er tatt, og kontakte fysioterapeut er ikke en dum ide.  2.riktig og nok aktivitet synes jeg også vi har godt dekket. Han får 3 turer om dagen, en kort på morgenen og en på kvelden (ca 30 min) i tillegg til en lengre tur på 45-75 min etter arbeidstid. Vi bor for tiden i leilighet i Oslo så å lufteturene skjer i bånd. I tillegg er vi ofte i skogen og på privat hundejorde der han få løpe løst. 3. munnkurv og grime har vi også kjøpt ja, å på kurset vi gikk rett før jul fikk vi hjelp til innlæring av disse. Munnkurven har vi skjønt at er litt for liten så den har blitt tilsidesatt. Og grime øver vi fortsatt på, men den blir også et stressmoment for han og han klikker ofte både av å ha den på og få den av. Så vi har ikke kommet så langt at vi kan gå tur med den enda, da det ender mer manisk graving for å få den av, til tross for at vi prver å flytte fokuset hans fremover. Men vi håper å få den bedre til etterhvert. 4. Har vært i kontakt med oppdretter ang dette å til tross for å ha drevet oppdrett i 25år så har heller ikke hun hørt om denne oppførselen. Foreldre er helt fine. De søsknene vi vet om er ikke utenfor «normalen» av unghund oppførsel. 5. Mulig vårt neste steg igjen blir å kontakte en adferdskonsulent ja, som er spesialisert innenfor mer adferd enn trening. For som sagt så har vi forsøkt å trene dette bort på forskjellige måter uten å nå frem. Trenger nok noen som kan evaluere hele han og mønstrene hans, å det er det vi har trodd vi har fått tidligere. Men som regel er det en og en time, å om han ikke klikker ila den timen så får man heller ikke sett problemet. Å da er vi ofte like langt, å ender med å bli fortalt treningsmetoder vi kan prøve men som overhodet ikke fungerer når han tipper, å dermed blir et større stressmoment for han.    Vi holder til i Oslo nå men flytter til Nes i mai. Instruktørene vi har hatt på besøk er en vi fikk anbefalt fra oppdretter, fra Hamar. En dame fra hundeskolen som holdt valpekurset, Norges hundeskole. Og en vi fikk anbefalt, frøken dognanny.  Vi var ikke missfornøyde med noen av disse men har forstått at de kanskje ikke har den rette kunnskapen for vårt problem..
    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...