Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva har du gjort sammen med hunden din i dag?


Recommended Posts

Skrevet

I går gikk vi en liten morgentur i nabolaget før frokost,  ca 1/2 times tid. På formiddagen var det agilitytrening, pølsegrilling og kos i finværet. Oppvarming og nedgåing i skogen ved treningsbanen. Var ute i drøye 4 timer i finværet og fullstendig utslitt av all den friske luften når vi kom hjem. Ble Ingen sen kveld nei...  :lol:

  • Svar 1.3k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Idag har Aska og jeg blitt heisa ned med tau fra helikopter, satt av på fjellet, og så heisa opp igjen! Litt av en opplevelse!! Jeg var litt nervøs da det ble min tur. Tenk om Aska skulle få panikk..

Vi har gått sesongens første blodsporprøve. 1. premie og 2. plass (av 19 startende)

Idag dro vi til Valnesfjorden på skitur. Hadde en helt fantastisk tur i - 20. Aska var i tillegg en eksemplarisk trekkhund idag. Hun er en stor schæfer, og når hun virkelig tar i så merkes det! Er så

Posted Images

Skrevet

I går var vi på tur med Tonje og gutta igjen, i helt aldeles nydelig vær :D Ble vell et par timer, ellers ble det en par 15-20 min luftinger i nabolaget her. I dag skal vi prøve oss på sykkeltur :D Tipper de ser frem til å få løpt av seg litt skikkelig igjen og jeg er glad for at det ble så kort tid mellom ski og sykkelsessongen så slipper de å tape så mye form å varga slipper å bli småtjukk igjen :P Er vell bare å på med regntøyet og frem med hageslangen etter turen, ser for meg klissete grusveier med teleløsning. Så er det vell egentlig trening i kveld, får se om vi orker å dra dit.

Skrevet

I dag har vi li rett ut på sofaen og sett på vi på saltkråkan[emoji14]formen er ikke helt på topp og været er kjipt, så da koser vi oss på andre måter :)

Sent fra min LG-H340n via Tapatalk

Skrevet

Baset i snøen på morgenen med frokosten servert i søk. Aket og lekt, dogsa fikk trekke tantebarnet på kjelken opp bakken igjen og igjen, prøvet konvertere Lyn til trekkhund med varierende resultat :lol: Bålkos ute med mer snøbasing i noen timer etter det, ellers så har de bare fått sofakos og frilufting :) 

  • Like 1
Skrevet

Skitur sammen med en gjeng. Vi kom ikke så langt (6 km) pga barn og varierende skiferdigheter på noen, men både barn og hunder ble slitne hvertfall. Blaze og Felix måtte hjelpe minstemann på 12 år og de trakk han MYE. 

Fant ut at de ikke trenger andre hunder for å trekke, bare det å ha folk med er visst nok motivasjon for å hyle og kave for å ligge fremst. Artig! 

Etter turen grilla vi utenfor hytta. Felix er inne nå, men Blaze er ute sammen med bror og barn ennå. 

  • Like 1
Skrevet

Tidi fikk ca 3 timers skitur :) Med innlagt pauser da. Først trakk hun meg opp noen lange bakker, så løp vi litt på flaten, kjempe gøy :D Også løp hun overraskende nok, fint ved siden av meg nedover bakken :ahappy: Vanligvis slipper jeg henne løs nedover for jeg er for redd til å stå etter henne. Men det var for mange folk ute i dag, så da måtte vi bare prøve. Flink hund! :D

xZbtk43.jpg 

Blondie fikk være med i stallen på kvelden og løpe løs rundt der mens jeg styrte og stelte. Det tror jeg hun likte godt :ahappy: 

 

  • Like 5
Skrevet

Idag har vi gått spor! Ble 2 godbitspor på asfalt/gress med Twiggy, og ca 150m spor med 1 gjenstand og et par vinkler på Aïda. Aïda er veldig flink helt til hun får sluttleken i nesa :lol: Tror jeg må ha den i lomma neste gang!

  • Like 2
Skrevet

20 min i nabolaget på morgenen, en liten tur innom dyrebutikken for å veie seg og plukke ut noe godis og en times tur eller noe sånt på ladestien i nydelig vær :D Nå har de fått hver sine elgbein som de har en stund også blir det vell en liten luftetur i kveld, tror de er fornøyd med dagen.

Skrevet

I dag har begge hundene vært med i stallen. Tidi er den perfekte stallhunden :ahappy: Hun prøver å hjelpe meg med å møkke ved å grave :P Hun syns hester er helt normalt selv om hun ikke har vært med mye i stallen. Hun kan være løs og holder seg i nærheten av meg hele tiden! Deilig! Blondie er litt for selvstendig, så hun må være i bånd. Men hun er vandt med å være i stallen.

Senere blir det agilitytrening :ahappy:

  • Like 1
Skrevet

Jeg, rampen (sønnen min) og Mira er alene denne uken, så vi får ikke kommet oss på lengre turer og slikt, men i dag gikk vi alle 3 en liten tur, og etter rampen var lagt så har jeg og Mira lekt en del for å få ut litt energi. Stort sett lek for å få opp selvtilliten, og nå bare oser hun av stolthet. :wub:

Skrevet

I går var vi noen timer på treningsbanen først på dagen etterfulgt av en 20 min lufting og 40 min kveldstur. I dag har vi vært på en 45 min tur og mentalutfordring av typen bilvask i maskin :P Det tok på det. Skulle egentlig på sykkeltur, men det ble for sent og nå orker jeg ikke så den får vente til i morgen også får de nøye seg med en 20 min luftetur bare til i dag.

  • Like 1
Skrevet

I dag har vi vært på Hôôks og kjøpt regndress(og tigget godbiter av hun som jobbet der :P) 

 

messenger-quick-cam-1459268350520

I kveld har vi vært på ca en times tur løs. Gleder meg til det går an å gå litt flere steder igjen!

  • Like 1
Skrevet

Kom hjem 02 i natt, så ble liten morgenlufting kl 07 så køya vi litt til. Turet i en times tid på tidlig ettermiddag + ellevill løpelek på jordet for de nylig gjenforente dyra mine, meget glad for at de tar løpetrening på egenhånd :lol: 

Avsluttet dagen med 1,5t lydighet/rally i ridehallen. Keo fikk jobbe intensitet og høy motivasjon i rallytransportene, Lyn gav full futt i innlæring av FVF, jobbe seg opp i bliøvelser og fått bryne nøtta på å ligge i ro på sidelinjen og ikke gjete løs Keo under trening. Luftetur før man dro hjem :) 

Skrevet

Lufting på morningen før jobb, så tur oppi skogen hvor det var nesten helt bart nå. Fikk trent litt intervaller i en bakke mens Blaze løp løs, Felix i flexi. 

På hjemveien møtte vi en skikkelig utrivelig finsk lapphund som gikk rett på Felix, deretter prøvde han å ta Blaze. Knurra og sirkla rundt oss og prøvde å ta hundene som jeg fikk plassert bak meg. Det endte med at jeg sparka den to ganger og ble bitt i skoa begge gangene. Til slutt ble han distrahert av en fyr med en liten hund som han fløy rett på, eier fikk heldigvis heist den lille oppi armene sine og holdt den andre unna. Da benytta jeg sjansen og kom meg derifra.

Skrevet

Har gått en drøy times fjelltur i dag. Skulle gått 1,5-2t, men var for råtten snø til at det gikk å gå lenger :| Nemi er sliten og fornøyd likevel da :)

20160330_165630

 

 

  • Like 2
Skrevet

Tok med lunsjen ut idag og trasket 11km med et par venninner og til sammen 5 hunder. De koste seg løse!

 

19 timer siden, enna skrev:

 

Grattis med fine resultater :) 

Akkurat nå, WelshenNemi skrev:

Har gått en drøy times fjelltur i dag. Skulle gått 1,5-2t, men var for råtten snø til at det gikk å gå lenger :| Nemi er sliten og fornøyd likevel da :)

20160330_165630

 

 

Så deilig vær!

Skrevet

K tok seg av morgenlufting og kveldslufting. På formiddagen ble det en liten skogstur og deretter litt agilitytrening i finværet. Nedgåing etter trening også hjem til middag :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...