Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva har du gjort sammen med hunden din i dag?


Recommended Posts

Skrevet

I går gikk vi en liten morgentur i nabolaget før frokost,  ca 1/2 times tid. På formiddagen var det agilitytrening, pølsegrilling og kos i finværet. Oppvarming og nedgåing i skogen ved treningsbanen. Var ute i drøye 4 timer i finværet og fullstendig utslitt av all den friske luften når vi kom hjem. Ble Ingen sen kveld nei...  :lol:

  • Svar 1.3k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Idag har Aska og jeg blitt heisa ned med tau fra helikopter, satt av på fjellet, og så heisa opp igjen! Litt av en opplevelse!! Jeg var litt nervøs da det ble min tur. Tenk om Aska skulle få panikk..

Vi har gått sesongens første blodsporprøve. 1. premie og 2. plass (av 19 startende)

Idag dro vi til Valnesfjorden på skitur. Hadde en helt fantastisk tur i - 20. Aska var i tillegg en eksemplarisk trekkhund idag. Hun er en stor schæfer, og når hun virkelig tar i så merkes det! Er så

Posted Images

Skrevet

I går var vi på tur med Tonje og gutta igjen, i helt aldeles nydelig vær :D Ble vell et par timer, ellers ble det en par 15-20 min luftinger i nabolaget her. I dag skal vi prøve oss på sykkeltur :D Tipper de ser frem til å få løpt av seg litt skikkelig igjen og jeg er glad for at det ble så kort tid mellom ski og sykkelsessongen så slipper de å tape så mye form å varga slipper å bli småtjukk igjen :P Er vell bare å på med regntøyet og frem med hageslangen etter turen, ser for meg klissete grusveier med teleløsning. Så er det vell egentlig trening i kveld, får se om vi orker å dra dit.

Skrevet

I dag har vi li rett ut på sofaen og sett på vi på saltkråkan[emoji14]formen er ikke helt på topp og været er kjipt, så da koser vi oss på andre måter :)

Sent fra min LG-H340n via Tapatalk

Skrevet

Baset i snøen på morgenen med frokosten servert i søk. Aket og lekt, dogsa fikk trekke tantebarnet på kjelken opp bakken igjen og igjen, prøvet konvertere Lyn til trekkhund med varierende resultat :lol: Bålkos ute med mer snøbasing i noen timer etter det, ellers så har de bare fått sofakos og frilufting :) 

  • Like 1
Skrevet

Skitur sammen med en gjeng. Vi kom ikke så langt (6 km) pga barn og varierende skiferdigheter på noen, men både barn og hunder ble slitne hvertfall. Blaze og Felix måtte hjelpe minstemann på 12 år og de trakk han MYE. 

Fant ut at de ikke trenger andre hunder for å trekke, bare det å ha folk med er visst nok motivasjon for å hyle og kave for å ligge fremst. Artig! 

Etter turen grilla vi utenfor hytta. Felix er inne nå, men Blaze er ute sammen med bror og barn ennå. 

  • Like 1
Skrevet

Tidi fikk ca 3 timers skitur :) Med innlagt pauser da. Først trakk hun meg opp noen lange bakker, så løp vi litt på flaten, kjempe gøy :D Også løp hun overraskende nok, fint ved siden av meg nedover bakken :ahappy: Vanligvis slipper jeg henne løs nedover for jeg er for redd til å stå etter henne. Men det var for mange folk ute i dag, så da måtte vi bare prøve. Flink hund! :D

xZbtk43.jpg 

Blondie fikk være med i stallen på kvelden og løpe løs rundt der mens jeg styrte og stelte. Det tror jeg hun likte godt :ahappy: 

 

  • Like 5
Skrevet

Idag har vi gått spor! Ble 2 godbitspor på asfalt/gress med Twiggy, og ca 150m spor med 1 gjenstand og et par vinkler på Aïda. Aïda er veldig flink helt til hun får sluttleken i nesa :lol: Tror jeg må ha den i lomma neste gang!

  • Like 2
Skrevet

20 min i nabolaget på morgenen, en liten tur innom dyrebutikken for å veie seg og plukke ut noe godis og en times tur eller noe sånt på ladestien i nydelig vær :D Nå har de fått hver sine elgbein som de har en stund også blir det vell en liten luftetur i kveld, tror de er fornøyd med dagen.

Skrevet

I dag har begge hundene vært med i stallen. Tidi er den perfekte stallhunden :ahappy: Hun prøver å hjelpe meg med å møkke ved å grave :P Hun syns hester er helt normalt selv om hun ikke har vært med mye i stallen. Hun kan være løs og holder seg i nærheten av meg hele tiden! Deilig! Blondie er litt for selvstendig, så hun må være i bånd. Men hun er vandt med å være i stallen.

Senere blir det agilitytrening :ahappy:

  • Like 1
Skrevet

Jeg, rampen (sønnen min) og Mira er alene denne uken, så vi får ikke kommet oss på lengre turer og slikt, men i dag gikk vi alle 3 en liten tur, og etter rampen var lagt så har jeg og Mira lekt en del for å få ut litt energi. Stort sett lek for å få opp selvtilliten, og nå bare oser hun av stolthet. :wub:

Skrevet

I går var vi noen timer på treningsbanen først på dagen etterfulgt av en 20 min lufting og 40 min kveldstur. I dag har vi vært på en 45 min tur og mentalutfordring av typen bilvask i maskin :P Det tok på det. Skulle egentlig på sykkeltur, men det ble for sent og nå orker jeg ikke så den får vente til i morgen også får de nøye seg med en 20 min luftetur bare til i dag.

  • Like 1
Skrevet

I dag har vi vært på Hôôks og kjøpt regndress(og tigget godbiter av hun som jobbet der :P

 

messenger-quick-cam-1459268350520

I kveld har vi vært på ca en times tur løs. Gleder meg til det går an å gå litt flere steder igjen!

  • Like 1
Skrevet

Kom hjem 02 i natt, så ble liten morgenlufting kl 07 så køya vi litt til. Turet i en times tid på tidlig ettermiddag + ellevill løpelek på jordet for de nylig gjenforente dyra mine, meget glad for at de tar løpetrening på egenhånd :lol: 

Avsluttet dagen med 1,5t lydighet/rally i ridehallen. Keo fikk jobbe intensitet og høy motivasjon i rallytransportene, Lyn gav full futt i innlæring av FVF, jobbe seg opp i bliøvelser og fått bryne nøtta på å ligge i ro på sidelinjen og ikke gjete løs Keo under trening. Luftetur før man dro hjem :) 

Skrevet

Lufting på morningen før jobb, så tur oppi skogen hvor det var nesten helt bart nå. Fikk trent litt intervaller i en bakke mens Blaze løp løs, Felix i flexi. 

På hjemveien møtte vi en skikkelig utrivelig finsk lapphund som gikk rett på Felix, deretter prøvde han å ta Blaze. Knurra og sirkla rundt oss og prøvde å ta hundene som jeg fikk plassert bak meg. Det endte med at jeg sparka den to ganger og ble bitt i skoa begge gangene. Til slutt ble han distrahert av en fyr med en liten hund som han fløy rett på, eier fikk heldigvis heist den lille oppi armene sine og holdt den andre unna. Da benytta jeg sjansen og kom meg derifra.

Skrevet

Har gått en drøy times fjelltur i dag. Skulle gått 1,5-2t, men var for råtten snø til at det gikk å gå lenger :| Nemi er sliten og fornøyd likevel da :)

20160330_165630

 

 

  • Like 2
Skrevet

Tok med lunsjen ut idag og trasket 11km med et par venninner og til sammen 5 hunder. De koste seg løse!

 

19 timer siden, enna skrev:

 

Grattis med fine resultater :) 

Akkurat nå, WelshenNemi skrev:

Har gått en drøy times fjelltur i dag. Skulle gått 1,5-2t, men var for råtten snø til at det gikk å gå lenger :| Nemi er sliten og fornøyd likevel da :)

20160330_165630

 

 

Så deilig vær!

Skrevet

K tok seg av morgenlufting og kveldslufting. På formiddagen ble det en liten skogstur og deretter litt agilitytrening i finværet. Nedgåing etter trening også hjem til middag :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...