Gå til innhold
Hundesonen.no

NKKs dopingreglement - overholder du karenstiden?


Recommended Posts

Jeg har en hund som står på kortison og har fått dispensasjon fra NKK til å konkurrere med henne på tross av dette. Det er jo veldig mye forskjellig som står på dopinglisten så jeg lurer på hvor nøye er dere på å overholde karenstiden hvis hunden har vært hos dyrlegen og fått medisiner, overholder du tiden eller bryr du deg ikke om noen dager til eller fra? Dere som har kronisk syke hunder, bryr dere dere om dopingreglementet eller kjører dere på? Hvis du har meldt hunden på en konkurranse og hunden må til dyrlegen og får medisiner som står på dopinglisten, og du skal i ilden før karenstiden er over, blir du hjemme eller satser du på at det går greit? 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har trekt mine når de har vært innenfor karantenetiden.  Og står den på med så betyr det at hunden ikke er frisk  

Og søkt om disp når man kan det. 

Endret av Jonna
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg kommer ikke til å starte konkurranser med Aiko nå mens hun går på medisiner, og jeg er heller ikke villig til å ta henne av for å starte. Hun går i tillegg på depotmedisin, så hun har ca 90 dagers karenstid. Det er litt lenge å la bikkja vente på ny dose bare fordi jeg vil konkurrere. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Jeg er veldig nøye på det der :P Hver gang hundene har fått noe av veterinæren (f.eks narkose og andre ting) har jeg spurt eller søkt opp (ved medisiner) om karenstiden om jeg har hatt konkurranse i sikte. Har egen bok hvor jeg noterer alt hundene får i seg og når, slik at jeg har en viss oversikt.

Har alltid hatt flaks med karenstiden her slik at det ikke har krasjet, men om det noen gang krasjer blir hunden trekt med attest på at den ikke kan gå. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har aldri vært i noen situasjon der det har vært aktuelt tror jeg.... eller.... etter HD/AD-røntgen har jeg aldri tenkt over om det er karenstid eller ikke (og jeg kan ikke huske om jeg har startet på noe som helst rett etterpå heller), men jeg anser heller ikke røntgenundersøkelse pga HD/AD som noe sykdomsbehandling, så den driter jeg en lang marsj i faktisk (om det skulle være aktuelt). Mht behandlinger fordi bikkja er syk, så hadde jeg overholdt karenstiden. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg overholder, når jeg husker det. :P

Kovu ble chipkastrert etter at de nye reglene om konkurrering med kastrert hund trådte i kraft, og jeg tenkte overhodet ikke på det da jeg gikk rally med ham. Så han har startet en hel gang ulovlig, strengt tatt. Jeg glemmer det ikke igjen, tror jeg... :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har selv aldri startet, ei heller trekt noen ang medisinering. Men vet at det spekuleres i det. Særlig fordi ny forskning viser tilsynelatende at det er umulig å spore visse medisiner i blodet etter 10 dager( selv om karantene tiden er 14). Dette synes jeg er trist og synd. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en unghund med aseptisk meningitt (ikke smittsom hjernehinnebetennelse). Han skal etter planen gå på kortison lenge lenge. Kanskje over et halvt år. De siste månedene er dosene lave og han er høyst sannsynlig kvitt sykdommen. Jeg har ingen planer, men ser at jeg nok kunne søkt om dispensasjon om jeg skulle stilt på utstilling i februar f.eks.

Hadde ikke stilt uten å søke. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trakk Aron fra det siste valpeshowet vi skulle på. Han skulle inn til vet å fjerne en kutant histiocytom, og han fikk derfor kvelden i forveien en tabl onsior (som har karenstid). Hadde nok ikke stilt han uansett da, selv om showet var 6 dager etter operasjonen og han var i toppform :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har enda ikke opplevd den problematikken, men det må sjekkes opp i hvis jeg skal stille Trym (planen er å stille han litt når han blir veteran) Jeg veit ikke om medisinene hans står på listen, men det gjør de helt sikkert så da må jeg søke disp :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja. 

 Foreløpig har dette kun vært relevant i forhold til hd røntging og mh, samt tanntrekking før sporprøve. Har da passet på at karenstid er overholdt. 

Sjekket også ganske nylig opp i det ift behandling/ massasje og laser, før agilitykonkurranser.  Da ikke en behandling som resultat av skade, men som forebyggende. 

Men har selv kontaktet nkk da en jeg snakket med synes det var greit å gi hunden smertestillende ved behov, også starte agilitykonkurranser. Vedkommende ble informert om regelverket men så ikke ut til å bry seg nevneverdig om det. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den delen folk glemmer er jo også at hunden skal regnes som frisk for å være med på aktivitet. Det er ikke "bare" når de går på med som er på dopinglisten.

Blaze ble mer eller mindre pensjonert pga jeg anser ikke henne som en 100% frisk hund lengre, ja hun er gammel: men hun har ikke hørsel og hun har lyd på hjerte + hun blir ekstremt fort sliten i forhold til før. For meg er ikke det en hund som skal behøve forholde seg til en konkurranse situasjon lengre eller de forholdene som er rundt SPESIELT inne utstillinger. Nei ingen kan "ta" meg på dette og ingen andre enn jeg ser dette på henne, men det handler også om respekt for dyret. 

Endret av Jonna
Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 10 months later...
7 timer siden, Argyr skrev:

Trodde det var standard hva man får jeg? Jeg spør fordi jeg må planlegge røntgingen så den ikke krasjer. Kanskje jeg må høre med vetkontoret da.

Ikke alltid. Det varierer litt fra klinikk til klinikk hvilke sedasjonsmidler man bruker under røntgen. Av og til har eiere ønsker man etterkommer også :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

9 timer siden, Emilie skrev:

Ikke alltid. Det varierer litt fra klinikk til klinikk hvilke sedasjonsmidler man bruker under røntgen. Av og til har eiere ønsker man etterkommer også :)

Da får jeg bare se hva de sier på klinikken. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
    • Vi er litt oppnådd her nå,så vi tar i mot tips med stor takknemlighet. Vi har en eldre dame på 11 år, og en unghund på 16 mnd. De går godt sammen. Utfordringer oppstår når de skal være hjemme alene. Begge takler fint å være hjemme alene hver for seg. Men, den gamle finner ikke roen når begge hundene er alene sammen. Heller ikke med kompostgrind mellom dem så de kan se hverandre,  da bruker hun tiden på å prøve å komme seg forbi grinda og inn til den andre hunden, og heller ikke i hvert sitt rom fungerer det. Vi har videoovervåkning på dem, og ser at den gamle går rundt og bjeffer omtrent hele tiden når hun vet at den andre hunden vår også er hjemme. Når hun er alene i huset, går hun og legger seg,og er helt stille. Hun er en litt nevrotisk og stressa type, samtidig veldig mild,og er veldig opptatt av unghunden, og at hun har det bra. Samtidig,når de er sammen,så blir det for mye når junior vil leke hele tiden. Så derfor er det best om de er hver for seg, men det hadde jo vært supert om de kunne være alene i samme hus. Slik det er nå så har vi prøvd oss litt fram, og det har blitt til at vi har tatt med oss junior,så pensjonisten får roa seg alene hjemme. Men,det er ikke alltid vi kan ta henne med oss, og da er det altså bjeffing omtrent non stop på den eldre. De er forresten lapphunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...