Gå til innhold
Hundesonen.no

Whippet vs. Stafford


Teserere
 Share

Recommended Posts

Idag fikk Mirai og Twiggy hilst på hverandre :ahappy: Først tuslet vi en liten tur, så fikk de leke i hagen. Det var full fres, og ikke akkurat lette bildemotiver!

Hvem er du?

11754802_10155894288030437_1584097875280

Vi løper om kapp!

11709872_10155894288520437_3602864295483

Ikke løp så fort!

1614505_10155894288415437_26065760506864

Skal bare smake på den lissen her...

11741219_10155894288370437_6438019571917

Jeg tar deg!

11782304_10155894288615437_5518726790862

Pass opp!

11157432_10155894288750437_3106142634938

Vent på meg da!

11046774_10155894289270437_6157803834639

Legger meg her litt jeg..

11731884_10155894289120437_1339903101092

  • Like 16
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg leste overskriften til tråden så tenkte jeg "herregud...er det mulig? Noen som vurderer staffe eller whips? De er jo ikke litt like en gang" :huh:

Godt det ikke var sånn jeg frykta XD Flotte bilder!

Tja, jeg er enig i at de er ulike, men jeg kunne nok levd med begge rasene. På sitt beste er begge rasene atletiske, funksjonelle og hyggelige selskapshunder. Ikke er de gjeterhunder heller. Sånn jeg ser det har de en hel del felles.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, jeg er enig i at de er ulike, men jeg kunne nok levd med begge rasene. På sitt beste er begge rasene atletiske, funksjonelle og hyggelige selskapshunder. Ikke er de gjeterhunder heller. Sånn jeg ser det har de en hel del felles.

Tja...jeg har whippet, men kunne ikke tenkt meg en staffe(de er pene og hyggelige altså, men har ikke lyst på selv). Jeg synes ikke de er spesielt like, ut over at de har fire bein, hale og snute. At begge er regna som selskapshunder gjør de ikke nødvendigvis så veldig like synes jeg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Herlige bilder <3 og valper i piraya-alder altså :wub:

Tja...jeg har whippet, men kunne ikke tenkt meg en staffe(de er pene og hyggelige altså, men har ikke lyst på selv). Jeg synes ikke de er spesielt like, ut over at de har fire bein, hale og snute. At begge er regna som selskapshunder gjør de ikke nødvendigvis så veldig like synes jeg :)

Enig med deg, for meg er det to vidt forskjellige raser :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Herregud altså, jeg smelter. Så vakre hunder!

Tja, jeg er enig i at de er ulike, men jeg kunne nok levd med begge rasene. På sitt beste er begge rasene atletiske, funksjonelle og hyggelige selskapshunder. Ikke er de gjeterhunder heller. Sånn jeg ser det har de en hel del felles.


Enig i dette. Jeg kunne godt tenkt meg begge rasene, men jeg har kanskje ikke så strenge krav til hund, jeg. Kort pels, ikke mini eller gigant, ikke gjeter eller utpreget jakthund, ikke varsleraser. Utover det så liker jeg mye forskjellig. Egenvilje og selvstendighet setter jeg høyt, siden jeg bare har typiske familie og turhunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil nok (dessverre :P ) påstå at staffen er lettere å belønne enn en generell whippet, bedre å jobbe med. Mens på andre områder har nok en whippet andre kvaliteter som passer bedre i min lille leilighet og hundehold :-) . Det er jo smak og behag! Syns staffer er kjempekule men jeg er veldig avhengig av å ha med krekar rundt til familie som har mange hunder, og staffen har vel som regel litt større intimgrense :) .

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, ja, belønningsdelen er jo et pluss hos staffen! Men det er jo positive og negative sider med alle raser, som du sier. Før i tiden ville jeg aldri vurdert whippet en gang, men etter å ha blitt kjent med noen og lest om hundene til andre her inne, så har jeg skjønt at de er mye mer solide enn de ser ut.

Også er det nesten litt dårlig gjort å legge ut bilder av Mirai, for hun har så nydelig farge. :wub:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg leste overskriften til tråden så tenkte jeg "herregud...er det mulig? Noen som vurderer staffe eller whips? De er jo ikke litt like en gang" :huh:

Tja, min whippet går svært godt overens med de fleste staffer. Leker med samme intensitet. Kanskje litt ulik utenpå, men lik inni.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
    • Han er snart tre år, men har mye ungdom i seg enda merker jeg. Takk for godt svar! Jeg har tenkt at vi burde gå på et kurs sammen ja. Som du nevner så er det noe med å bli kjent med treningen sammen.
    • @BusannKan kanskje si litt om det. De krever jo litt børsting og pelsstell, men er ganske selvrensende. Det blir fort litt støvsuging også.
    • Hvor gammel er han? At en hund "kan" en ting betyr ikke at den kan det i alle situasjoner. Alt må læres inn og vedlikeholdes, og generaliseres, det vil si, lære at det kan/skal gjøres under ulike forhold og på ulike steder. Jeg vil anbefale å finne et grunnkurs dere kan gå for å bli enda bedre kjent, og lære om hundetrening sammen. Start med å repetere kommandoene inne, hjemme, og belønn med godbit eller lek når han gjør det riktig. Prøv igjen utenfor huset, i hagen, innkjørselen e.l. Det er fortsatt kjente omgivelser, og kanskje mindre forstyrrelser? Når dere er på tur i kjente områder kan du gjerne stoppe på et rolig, uforstyrret sted og gå gjennom kommandoene igjen, alltid med belønning. Slik kan han gradvis lære at "kommandoene gjelder og lønner seg her også".  Gradvis, over flere dager og uker, kan du repetere kommandoene på ulike steder, med økt vanskelighetsgrad. Men husk også å gå tilbake å repetere på steder hvor det er enkelt for ham å følge kommandoene. Jo mer ukjent stedet er, jo mer lukter, lyder, folk og andre dyr det er, jo vanskeligere er det for ham å fokusere på deg og følge med. Dette må læres inn gradvis, og tar tid.  Det er selvfølgelig også superviktig at han ikke går løs når du ikke er helt sikker på at han kommer på innkalling. Bruk langline, og la ham eventuelt løpe løs på inngjerdede områder. I langline kan du jobbe likedan som med de andre kommandoene, men jeg vil anbefale å bruke enda bedre belønning, gjerne en "eksklusiv" belønning som han får kun på innkalling. Og ja, han vil merke at han har lina på og høre bedre etter da, men treningen vil like vel sitte i når du etterhvert tar av lina.  Lykke til!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...