Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Bikkje - bikkja - bikkjer - bikkjene eller bikkj (om jeg føler meg i et morsomt humør)

Hadde jeg fortsatt bodd i Tønsberg (hvor jeg er født), så hadde jeg vel kanskje sagt bikkjen og ikke bikkja. Fikk relativt mange generelle korrekser på språket mitt da jeg flyttet til Sarpsborg og var på besøk i Tønsberg :P

Nei, de sier vel ikke bikkjen i Tønsberg, med mindre de er påtatt fine i språket? Jeg trudde det var en vestlands/Bergensgreie.

  • Like 1
  • Svar 64
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

For meg er bikkje et negativt ladet kjønnsnøytralt ord for hund.

For meg er bikkje/bikkja bare et alternativt ord for hund. Absolutt ikke noe negativt i det. Føler jeg behov for det, har jeg mange andre fine ord i vokabularet

Hos meg er bikkje et kjønnsnøytralt ord. Bikkje og hund har samme betydning i mitt hode. Jeg tror faktisk jeg bruker bikkje mer enn hund, det er overhodet ikke negativt ladet.

Skrevet

Nei, de sier vel ikke bikkjen i Tønsberg, med mindre de er påtatt fine i språket? Jeg trudde det var en vestlands/Bergensgreie.

Ingen i Vestfold har sagt bikkjen som jeg har hørt, ihvertfall, ei heller har noen reagert på at jeg sier bikkja. De aller fleste bikkjefolk jeg omgås sier nettopp bikkje og ikke hund (Vestfold). Det går i bikkjetrening, bikkjeutstilling, tur med bikkjene osv. :P

Skrevet

Etter å ha lest 53 innlegg om "bikkje" ble det plutselig et veldig rart ord :lol:

Men jeg er enig i denne:

For meg er bikkje et negativt ladet kjønnsnøytralt ord for hund.

  • Like 1
Skrevet

!! Tenk at ordet bikkje kan oppfattes negativt!!!! Dægern, visste jeg ikke.. da lærte jeg noe nytt idag (fint, da er dagens læringskvote brukt opp!) For meg har bikkje alltid vært helt synonymt med hund og et fint ord å øve å si riktig kj-lyd på!

  • Like 2
Skrevet

Bikkje er for meg en annen måte å si hund på. Dialekten min gjør at de færreste skjønner hva eg snakker om når eg sier hund (hon evt honen = hund og hunden). Kjøter derimot er veldig negativt ladet, og brukes som skjellsord.

  • Like 1
Skrevet

(hon evt honen = hund og hunden).

Detta tycker jag är fantastiskt. Hon och honen är nämligen uttryck som också används dialektalt i Skåne men inte i resten av Sverige såvitt jag vet. Så då är funderingen, kan det vara så att Danskarna använder samma uttryck? Varifrån kommer sambandet? :blink:

  • Like 1
Skrevet

Detta tycker jag är fantastiskt. Hon och honen är nämligen uttryck som också används dialektalt i Skåne men inte i resten av Sverige såvitt jag vet. Så då är funderingen, kan det vara så att Danskarna använder samma uttryck? Varifrån kommer sambandet? :blink:

Artig :) Oppvokst i en liten bygd i Nordhordland, der var det vanlig å si hund på den måten, helt til det kom mange tilflyttere :)

  • Like 1
Skrevet

Men så kommer du opprinnelig fra Bæææærgen, da. Der sier de jo så mye rart, atte. :aww:

Mvh hun som sier "ei okse". :teehe:

Sier også "ei okse", "ei råne", "ei elgokse". Men en stut, en galte, en vær, en sau (!), en bukk.

  • Like 1
Skrevet

Åh! :heart: Jeg trudde jeg var aleine i verden. :hug: Hvor kommer du fra?

Fra dalstroka innafor, Sør-Rogaland med Stavanger. Sånn omtrent. Vet ikke om det er dialekten her som har vært sånn, men jeg tror det er i sterk tilbakegang iallefall.

Skrevet

Bikkje er for meg kjønnsnøytralt og ikke negativt ladet, men ikke noe jeg er vant med å bruke til hverdags.

Eksen min sa hu om hannkatten, konsekvent. Naboen sier han om Symra, selv om han vet at hun er tispe.

Ho om hannkatter er vanlig der jeg kommer fra.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...