Gå til innhold
Hundesonen.no

Pisk og lydighet


Recommended Posts

Guest lijenta
Skrevet

Har ikke sett dem i bruk. Derfor jeg lurer? Håper da at dem brukes ved siden av. Så det via ei som kalte det dyremishandling og burde ikke være lov til å selge. Så da ble jeg jo virkelig nysgjerrig, lett å se missbruket men bruken

Skrevet

Ser ut som en pisk til driftsveksling i bitearbeid, men står jo at den er til lydighet? :icon_confused: Kanskje de som selger den er litt forvirra, haha..

Guest lijenta
Skrevet

Ser ut som en pisk til driftsveksling i bitearbeid, men står jo at den er til lydighet? :icon_confused: Kanskje de som selger den er litt forvirra, haha..

Kan du forklare driftsveksling i bittarbeid for oss uinnvidde som skal forklare det for dem som er fullstendig motstander. Blir den brukt på hunden? Og teksten burde vært endret til rett

Skrevet

Nå er jeg litt blank på IPO, men er ikke dette typen som brukes som forstyrrelse/skuddlyd under lydighet? Altså at pisken lager en forferdelig lyd når den blir slått, da ikke på hunden men i løse lufta eller bakken. Det er hva jeg har sett den bli brukt til.

Pisken under C-arbeid har ingen tråddel.

  • Like 1
Skrevet

Den brukes for å lage et høyt smell som trigger forsvaret. Smellet er også belastende for hunden, men en god ipo-hund skal jo tåle det lett. Den brukes ikke på hunden. Men i ipo-programmet så er det en øvelse hvor hunden blir belastet med en "softstick". Når figuranten løper sidelengst med hunden hengende på armen, så vifter figuranten softsticken over hunden og berøren hunden med den et par ganger. Også for belastning, men det er da ikke en pisk.

Men igjen, det har jo ingenting med lydighet å gjøre, men jeg vet at det er noen som bruker typ ridepisk som en forlenga arm for å rette på bakpartskontrollen til hunden.

Skrevet (endret)

Brukes også i lydigheten for å holde rompa til hunden på plass, for at rompa ikke skal skli sidelengs. Kan sammenlignes med å brukes pisk når man rir for å presse på som et ekstra bein man ikke har, i dette tilfelle den armen man ikke har :)

Edit: Kremt, jeg blingsa på bildet og så ikke stroppen. Akkurat denne brukes ikke på rumpa nei :P

Endret av Nathalie98
Skrevet

Denne pisken lager lyd.. Samme pisk brukes i bitearbeid og hunder blir gjerne veldig oppgiret av lyden..

Mange bruker derfor denne for å kjøre opp hunden i drift i lydigheten..

Ingen bruker denne til å justere bakpart eller slå hunden..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Første gang jeg ble introdusert for denne var inni en ridehall av en person med håndlag, tror dog ikke det var noe 'mini'. Gudameg for lyd! :lol:

Hovedsaken å få med seg her er at denne slett ikke brukes til å slå hunden :)

Guest lijenta
Skrevet

Takker så mye for infoen. For trøtt nå men kommer til å sende infoen videre og for en dårlig forklaring det var på siden.

Skrevet

I Tyskland er det ganske vanlig å bruke pisk under lydighetstrening, til kontroll av bakparten.

11407140_878315315567716_170528625419059

I gruppe C (bitearbeid) i IPO bruker man også pisk i ulike sammenhenger. Hunden utsettes for belastning av figuranten med en softstock (dvs en myk "pisk"), som den skal tolerere uten å slippe tak i armen eller å "falle sammen". Hunden skal på ingen måte bankes, kun berøres med softstocken.

I tillegg brukes det ofte en pisk med snert for å hetse/hisse opp hundene, slik at de går høyere i drift. Noen hunder responderer sterkt på dette, mens andre ikke bryr seg så mye. Pisken er med andre ord et hjelpemiddel for å få hunden i riktig driftsnivå, ikke et torturredskap.

Pisken kan også brukes under bevoktning, da gjerne på hunder som er hissige på armen og biter i armen uten provokasjon. Da kan det være snakk om alt fra å få en liten dytt med pisken som en påminnelse om at nå skal du bevokte, ikke bite, og sikkert også litt mer kraftige slag for hunder som er litt for driftige.

Bruker man pisk må man vite hva man driver med, sånn at man ikke overbelaster en hund som ikke er klar for det, slår hunden ved et uhell osv. For utenforstående ser kanskje piskinga litt voldsom ut, men figurantarbeidet er godt innarbeidet, så det er ikke sånn at figurantene går rundt og slår på måfå.

Folk bruker også pisker til å feste leker i for å trene jaktlek med valper mm, så de har mange bruksområder. :)

Her kan man se en video av hvordan belastning med softstock foregår.

Skrevet

Ingen bruker denne til å justere bakpart eller slå hunden..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nåja... Det sier jeg meg uenig i da jeg har sett feil bruk av pisken flere ganger, som regel innen ipo...

Skrevet

Nåja... Det sier jeg meg uenig i da jeg har sett feil bruk av pisken flere ganger, som regel innen ipo...

Som du selv sier; feil bruk.. Det er enkeltpersoner som tar slike valg.. På lik linje som i mange andre sporter..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Skrevet

Som du selv sier; feil bruk.. Det er enkeltpersoner som tar slike valg.. På lik linje som i mange andre sporter..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Du kom med setningen "Ingen bruker denne til å justere bakpart eller slå hunden.." som ikke stemmer ;)

Skrevet

Disse brukes i lydighet for å lage lyd for eksempel for å øke intensitet og fart på innkalling/apportering. Lyden i pisken har den effekten at hunder som er IPO trent går opp i intensitet/forventning. Jeg har selv prøvd det og det virker supert på hunder som tenner på denne lyden. Lyden brukes da som en påvirkning

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Spør for en jeg kjenner. Oppdretter ønsker at kjøper står som eier. Men vil ha ett kull på tispa. For vil ha genene videre. Hvordan foregår dette vs. forvert? Er ikke forvertavtale. Enten at kjøper har ett kull eller at oppdretter har kull der?
    • Ja, jeg «liker» jo å tro alderen har en stor rolle. Det sies jo at en bc trenger ett år på hvert bein, og ett for hode for å bli voksen. Vi gir oss ikke, men rimelig frustrende å se hvordan oppførselen hans har blitt, når jeg vet at han i bunn og grunn er helt super på alt annet.  Vi var blant annet på ferie ett par dager i sommer. Mye hunder å møte her og der, men ingen hilsing. Og det var ikke noe problem. Han lå fint ved siden av meg å så hunder og folk på 10-20 meters avstand, ingen reaksjon. Det er jo sånn sosialisering bør være. Bare se og observere, uten noe mer. Samme når han er med på jobb. Men det er vel som du sier at mye av det vil vel skinne igjennom da han får landet litt. 
    • Det høres ut som et bra hundeliv. For å svare direkte på spørsmålet så tenker jeg nok at alderen spiller en rolle for at det oppleves verre, men det kan gå begge veier avhengig av hva man gjør med det. Generelt er det greit å tanke at all adferd som hunden får erfaring med blir den bedre på. Hvis hovedregelen blir å utagere på andre hunder som passerer så vil det henge igjen når hunden modner og blir voksen. Hvis dere trener på å ha kontakt og slappe av rundt andre hunder så vil det etterhvert bryte gjennom hormontåka. Lykke til!
    • Mulig jeg formulerte meg litt feil. Men nei, han har nok ikke øvd på det i 18 mnd. Det har gått fint frem til 16-17 mnd alderen. Vi har også gått tur å kommet rett i ett hundestevne, da var det veldig mye hunder, men han brøy seg ikke merkeverdig da heller. Da gikk han bare å snuste. Mulig fordi det ikke var en enkelt hund å henge seg oppi. Han er ganske aktiv i form av søk, og vi trekker og sykler. Verken overstimulert eller understimulert vil jeg tro. Rolig og fin rundt baby på 4 mnd også.    Jeg er klar over at vi må trene passeringer med større avstand for å ha kontakt. Har lest en hel haug om det. Bare nysgjerrig på mer med tanke på alderen hans osv.
    • Flyttet til Trening og adferd, forumet "Treningsutfordringer" er for  utfordre hverandre til å trene på ulike ting. - moderator Dette er et kjent og vanlig problem. Og det vil IKKE bli bedre av seg selv. Hvis hunden har fått "øve" seg på dette i 18 mnd så har dere en jobb foran dere. Du finner mange tråder om passeringsproblematikk på forumet her, jeg anbefaler å søke opp og lese dem for ulike erfaringer, vinklinger og råd. Generelt. Se an hunden. Noen hunder er sosiale, andre ikke. Uansett har alle, spesielt valper og unghunder, godt av sosialisering med andre, trygge hunder dere kjenner. Dette betyr ikke nødvendigvis hilsing eller lek, men tur, trening, og bare være sammen med og i nærheten av andre hunder. Mitt inntrykk er at bcer ofte er mer opptatte av mennesker enn andre hunder, men de trenger uansett trening på å være rundt andre hunder.  Jobb med kontakt, samarbeid og lydighet generelt. Uten dette grunnlaget kommer man ingen veier. En BC er en aktiv og arbeidsom hund, og hvis de ikke får brukt seg nok blir problemadferden større. Med en bc mener jeg man burde drive aktivt hundesport, med mindre man faktisk bruker den til gjeting. Man må ikke konkurrere, men en bc MÅ ha mental aktivisering utover tur. Bruk kontakt og alternativ adferd i passeringer. Ser han en annen hund, skal han umiddelbart tenke at "jobben" er å gå ved siden av deg. Kanskje bære en leke du har med? Det begrenser også mulighet for knurring og bjeffing, MEN vær sikker på at den andre hunden ikke kan komme for nærme med tanke på ressursforsvar.  Noe jeg brukte mye på en av mine hunder var "søk" og kaste ut en neve godbiter. Da var han opptatt med å finne dem mens den andre hunden gikk forbi. Ikke veldig bra hvis det er en løs hund som kan komme bort, men i andre situasjoner kan det funke fint. Hvis dere jobber konsekvent med dette blir det en del av prosessen med å bli voksen, og vil forhåpentligvis gå over. Men alt arbeidet dere legger ned nå, også som ser ut til å overhodet ikke funke i hormontåka, vil vise seg på den andre siden.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...