Gå til innhold
Hundesonen.no

Lydighet - en sport for alle? (Blogginnlegg)


Recommended Posts

Skrevet

Det har jeg tenkt på mange ganger, at, tenk om de beste av de beste prøvde seg med en uvanlig rase :D Ikke fordi jeg ikke hadde trodd de hadde klart det, men fordi jeg lurer på hvor langt det går an å komme med enkelte raser, og er det noen som virkelig er egnet til å teste det ut, og fått ut så mye som mulig av andre raser, er det disse topputøverne, for de vet jo helt klart hva de holder på med, hvordan man bør klargjøre en konkurransehund helt fra valpestadie og trene den opp. Det er så kjedelig at de ikke vil prøve seg med andre enn standardrasene, men jeg skjønner jo at etter å ha trent med super-LP-hunder, kan det føles tungvindt og irriterende kjedelig ut med en utypisk/lite egnet rase.

Men jeg håper jeg enda får se noen ta på seg utfordringen :innocent:

Alle de beste har jo som regel startet med en annen rase; belger, schäfer, puddel osv, og så ender de til slutt opp med BC (og i noen tilfeller retriever), fordi de er de rasene som er enklest å komme langt med. Folk som har hatt ørten elitehunder og vært på landslaget med flere hunder har ikke ambisjoner om å få sin neste hund opp i elite, de har ambisjoner om å vinne NM, delta i Nordisk, VM mm. Og da må man ha den hunden som gjør at det er mest sannsynlig. Og sammenligner man den jevne spaniel med den jevne BC, så er det mest sannsynlig at man kommer dit med en BC.

Å trene opp en hund på HØYT nivå (da snakker jeg ikke om å ha kommet seg opp i elite, men på landslagsnivå) krever ekstremt mye tid og trening. Det er mange som kommer seg opp i eliten, men som ikke kommer seg videre, enten fordi de har trent feil, ikke har en hund som er bra nok eller rett og slett ikke har tid til eller legger ned nok trening for å komme seg videre, selv om de egentlig har ambisjoner om landslaget. Og da går de ikke hen og kjøper seg en spaniel, de kjøper en ny BC etter linjer som er kjent for å gi gode LP-hunder.

  • Svar 131
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Men er det perfekt så er det perfekt - inkl det lille ekstra. Da blir det jo dumt av en dommer å si at dette var perfekt, men ikke gi 10 p. Vel - problemet nå er jo ikke at man gjør ting lettere

Denne bloggen ble vel skrevet som en reaksjon på årets NM, om jeg ikke misforsto? Jeg har ikke peiling på LP, men jeg leste en diskusjon på face i etterkant av årets NM. Som jeg forsto det var dømming

Jeg har startet LP noen ganger nå, for mange ulike dommere, og jeg kan ikke huske at jeg noen gang har fått trekk på tempoet til X'en på innkallingen - hun synes det er en morsom øvelse, så hun gir AL

Skrevet

På torsdag så jeg en kjempefin jrt i eliteringen :D Gjorde et fint program (husker ikke poengsummen). Det var en korhårscollie i elite også. Så man ser de uvanlige raser innimellom også.

Men jeg skjønner at man kanskje må legge mer tid og energi i treningen av de rasene som kanskje ikke har samme motivasjon som de vanlige LP rasene det skjønner jeg at folk ikke gidder i lengden. Det er også lett for at de instruktørene man går for kan de vanlige LP rasene best og derfor lettere kan hjelpe en med problemer som oppstår for de rasene...

  • 3 weeks later...
Skrevet

På torsdag så jeg en kjempefin jrt i eliteringen :D Gjorde et fint program (husker ikke poengsummen). Det var en korhårscollie i elite også. Så man ser de uvanlige raser innimellom også.

Men jeg skjønner at man kanskje må legge mer tid og energi i treningen av de rasene som kanskje ikke har samme motivasjon som de vanlige LP rasene det skjønner jeg at folk ikke gidder i lengden. Det er også lett for at de instruktørene man går for kan de vanlige LP rasene best og derfor lettere kan hjelpe en med problemer som oppstår for de rasene...

Min erfaring her er for det meste helt motsatt. De fleste har hatt sine individer som ikke "stod til forventningene" og er grådig flinke på å legge seg på nivå med hunden. Har vel aldri møtt en instruktør som ikke viser forståelse for at ikke alle hunder er BC og retrievere.

Skrevet

Min erfaring her er for det meste helt motsatt. De fleste har hatt sine individer som ikke "stod til forventningene" og er grådig flinke på å legge seg på nivå med hunden. Har vel aldri møtt en instruktør som ikke viser forståelse for at ikke alle hunder er BC og retrievere.

Det har jeg ;) De aller fleste vet ikke hvilke knapper de skal trykke på for å få en tam schæfer til å ville jobbe, f.eks

Skrevet

Det har jeg ;) De aller fleste vet ikke hvilke knapper de skal trykke på for å få en tam schæfer til å ville jobbe, f.eks

De finnes helt sikkert altså. ;) Kanskje endel også er flinkere med hunder som faktisk ikke ER hunder man har store forventninger til? I forhold til når man kommer med en rase som man har forventninger til men som ikke er så "enkel" allikevel :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

For å nevne det så er det ei i klubben her som har startet 3 ganger med hunden sin som jeg husker- de har opprykk til kl.3 (enda ikke startet kl.3). Hvilken hund har hun? havanais :)

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...