Gå til innhold
Hundesonen.no

Den glade snøprins - Pearls Legacy Focus


Recommended Posts

Skrevet

Ja, hvem skulle tro det, endelig er tiden inne for at jeg får hund igjen. Har vært litt av et puslespill, men nå er alle bitene på plass og jeg flytter 9. mai til en leilighet jeg kan ha hund. Tenk at jeg da skulle være så heldig at Alzenas fikk valper sånn at jeg bare må vente et par uker fra jeg flytter til hunden er i hus, det må vel kalles god timing!

Jeg har jo siklet på henne Snøprinsessa Enya siden hun ble født, men jeg hadde ikke turd å håpe på at min valp faktisk skulle bli hvit, men det ble den altså, i dag har jeg valgt og det blir onkel blå. Jeg får desverre ikke besøkt valpene før jeg henter da @Alzenas bor langt ute i hutaheiti;-) og får å komme der opp fra DK må jeg minst ha to overnattinger selv om jeg tar fly:-D

Men Alzenas har vært utrolig hjelpsom og flink og holdt meg veldig godt oppdatert, kunne ikke ønsket meg en bedre oppdretter!

Stamnavnet vi har blitt enig i er Focus, men har ikke helt bestemt meg ennå om det blir Lucas, Max eller Leo som blir daglignavnet. Jeg er superspent og kan nesten ikke vente lenger på hverken å flytte eller å få whippeten min. Dette blir min første whippet og jeg har store forventninger. Håper alt går etter planen. Jeg gleder meg til å reise opp med @Sprettballen og hente hver vores valp.

Både jeg og ALzenas har hatt på følelsen at det ble akkurat onkel blå helt siden han blev født, men jeg har ventet til i dag for å se an personligheten. Vi hadde rett begge to på denne fornemmelsen. Jeg føler meg faktisk litt lettet nå når beslutningen er tatt.

Kommer nok flere bilder etterhvert;-)

11160518_10152700029606968_959713733_n.j

  • Like 23
  • Svar 52
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja, hvem skulle tro det, endelig er tiden inne for at jeg får hund igjen. Har vært litt av et puslespill, men nå er alle bitene på plass og jeg flytter 9. mai til en leilighet jeg kan ha hund. Tenk at

Skulle visst ikke sagt det med smertefritt, nå var plutselig det ikke mulig å legge flere bilder opp...upload too big... Prøver igjen;) Endelig et bilde som ble godtatt:) Lucas 5 måneder. Dessverr

Vel, kan ikke akkurat si at ventetiden flyver avsted, men dagene tråkler nå avgårde da. Og jeg synes bare hunden blir finere for hver dag som går, håper det fortsetter sånn:-) For ca en liten uke

Posted Images

Skrevet

Gratulerer så masse med valpen din! Syns det er så gøy at det ble slik du ønsket og har ventet så lenge på :)

Og tusen takk for gode ord, jeg gjør så godt jeg kan :D

  • Like 2
Skrevet

Gleder meg til å hente valp sammen med deg :) Blir spennende å følge kullbror videre! Både på face og her :) Regner med det blir mye hunde-og valpeprat på turen! Kjempekjekt å ha noen å være sammen med de timene vi har foran oss på flyplassen! Og kanskje litt ekstra trygghet for de små og være to en stund :)

  • Like 4
Skrevet

Så gøy at du allerede vet hvem som er din! Gratulerer må man vel si da :D Veldig spennende å følge med dere fremover, og utrolig gøy at du fikk den fargen du ville ha også da :D

  • Like 1
Skrevet

Tusen takk for alle de koselige hilsningene!

Det er riktig at onkel blå er fra E-kullet @Justisia. Navnene har tema fra fotoverdenen:-)

Først tenkte jeg på Blitz og Zoom, men da en annne sonis kom meg i forkjøpet på Blitz kom jeg på Focus og det likte Alzenas også, så da ble det:-D

@Sprettballen. Kjekt du foreslo at vi kunne prøve å ta samme fly, og det gikk jo bra! Jeg tror det kan gi hvalpene ekstra trygghet viss vi kan sitte sammen, da kan de jo lukte hverandre så håper det går i orden!

Skrevet

Tusen takk for alle de koselige hilsningene!

Det er riktig at onkel blå er fra E-kullet @Justisia. Navnene har tema fra fotoverdenen:-)

Først tenkte jeg på Blitz og Zoom, men da en annne sonis kom meg i forkjøpet på Blitz kom jeg på Focus og det likte Alzenas også, så da ble det:-D

@Sprettballen. Kjekt du foreslo at vi kunne prøve å ta samme fly, og det gikk jo bra! Jeg tror det kan gi hvalpene ekstra trygghet viss vi kan sitte sammen, da kan de jo lukte hverandre så håper det går i orden!

Liker Fokus til hverdags jeg også :)

Og kremt.. valp uten h :aww:

  • Like 2
Skrevet (endret)

Jeg er visst litt gammeldags med navn, dessuten er jeg jo like interessert i biler som hunder og vet ikke om jeg vil rope et Ford navn etter den skjønne valpen min, LOL! Jeg syns Pearls Legacy Focus er veldig fint og dekkende, men bare Focus, jeg vet ikke:-)

Jeg bor jo i DK så derfor roter jeg litt med valp med og uten h av og til, så også jeg skrev ble på den danske måten (blev), men men, det er vel bare et tegn på at jeg føler meg hjemme hvor jeg bor :innocent:

Endret av 13de
  • Like 1
Skrevet

Jeg er visst litt gammeldags med navn, dessuten er jeg jo like interessert i biler som hunder og vet ikke om jeg vil rope et Ford navn etter den skjønne valpen min, LOL! Jeg syns Pearls Legacy Focus er veldig fint og dekkende, men bare Focus, jeg vet ikke:-)

Jeg bor jo i DK så derfor roter jeg litt med valp og valp av og til, så også jeg skrev ble på den danske måten (blev), men men, det er vel bare et tegn på at jeg føler meg hjemme hvor jeg bor :innocent:

Hvis du bare skriver h-valp, så retter sonen automatisk til valp, hehe. (derfor h+-) XD

Skrevet

Hvis du bare skriver h-valp, så retter sonen automatisk til valp, hehe. (derfor h+-) XD

Jeg tenker ikke på det, går bare automatisk;-)

Skrevet

Tusen takk for alle de koselige hilsningene!

Det er riktig at onkel blå er fra E-kullet @Justisia. Navnene har tema fra fotoverdenen:-)

Først tenkte jeg på Blitz og Zoom, men da en annne sonis kom meg i forkjøpet på Blitz kom jeg på Focus og det likte Alzenas også, så da ble det:-D

Ah. Jeg tenkte automatisk at E-kull var navn på E.

Focus er helt klart et supert valg :) (både navn og valp)

  • Like 2
Skrevet

Ah. Jeg tenkte automatisk at E-kull var navn på E.

Focus er helt klart et supert valg :) (både navn og valp)

Takk Justisia, jeg smiler fra øre til øre, er såå glad!

  • Like 1
Skrevet

Gratulerer med en skjønn gutt! Det blir stas å se han vokse til! :) Du har litt av en vår /sommer å se frem til med ny boplass og hund :) Kjekt med så hjelpsomme oppdrettere! For noen er det vanskelig å skal reise langt for å komme på besøk, og ofte blir det oppsparing av selve hente-reisen, så det er så godt med oppdrettere som er hjelpsomme og kan gi folk en sjangs selv om man ikke får møttes på forhånd. :flowers:

Du får kose deg med vente tiden!

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...