Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
2 timer siden, Bellare skrev: Hahaha :teehe:

Sambuar syns det ER så bra når ho losar på Fenris (Catania har gitt grei beskjed om kva ho meinar om å bli losa på), for ho gjer jo eit så bra losarbeid. Han startar gjerne arbeidsdagen med lostrening på den utstoppa grevlingen på jobb til og med... Mannfolk :sleep:

Men er egentlig bjeffing på de andre hundene i familien innendørs los? Eller er det vanlig gira valp som bjeffer på de andre hundene? Vil man at elghunder skal få los på andre hunder?

I følge sambuar er det los, ho står ikkje berre å bjeffar, men man ser ho jobbar slik ho skal på elgjakta.

Eg ønsker ikkje at ho skal holde på sånn inne, ei heller på andre bikkjer, så får grei beskjed av meg om å gi seg.

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

  • Svar 660
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Etter tre valper i går kveld, endte vi med keisersnitt. Nr 4 hadde fått hodet inn i neste horn av livmoren, og lå dermed på tvers og blokket for åpningen. Alle små klarte seg, og vi sitter nå igjen me

Da ble det endelig valp på meg også!! Min første! Ikke belger, men pyreneisk gjeterhund med korthåret hode, fra kennel Petit Norvégien. Gleder meg helt vanvittig til å hente han hjem 

Nå hååper jeg at jeg kan melde meg inn i denne valpegjengen for alvor! 5 valper endte vi opp med i natt, 3 hanner og 2 tisper (+ 2 døde tisper til )  Det blir ikke bestemt hvem av tispene je

Posted Images

Skrevet
13 timer siden, Bellare skrev:

En ting er i vert fall sikkert, eg skal ha ein bruning til! Syns det er litt kjedelig å kun gå med bikkja i bånd året rundt. Og så er det ikkje like enkelt og få fine bilder då ?

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

Det er kjedelig, og man får ikke like fine bilder nei :P 

derfor håper jeg virkelig stabijen kan gå løs når han blir voksen også! :lol: 

  • Like 1
Skrevet
På Thursday, August 25, 2016 at 10:45 PM, Bellare skrev:

I følge sambuar er det los, ho står ikkje berre å bjeffar, men man ser ho jobbar slik ho skal på elgjakta.

Eg ønsker ikkje at ho skal holde på sånn inne, ei heller på andre bikkjer, så får grei beskjed av meg om å gi seg.

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

Kall det hva du vil, liksom. Men å kakle på alt mulig er ikke los, det er bare unødig bråk. Og ikke en jakthund verdig...

  • Like 2
Skrevet
På 25. august 2016 at 7:15 PM, Perfect Image skrev:

Vi fikk tilbud om en eldre tispevalp, men venter til våren isteden for å få en på 8 uker. Blir spennende å se hvordan jeg synes det blir i forhold til de andre bikkjene her hjemme :P Utvidet hundegårdene igår så nå er alt klart til gråfrøkna kommer til våren. 

Det blir et fellesprosjekt mellom meg og samboer. Litt spent å se hvordan det vil gå :P 

Hvor skal dere ha valp ifra? Jeg synes elghund var grei som valp jeg.. Han gikk løs med meg, på gården bare vel og merke, de første 2-3 mnd uten å stikke av. Ingen andre kunne ha han løs da :P litt biting, men ikke noe værre enn andre.. 

Dachsen derimot.. Det var et kapittel det.. :aww: 

1 time siden, Pringlen skrev:

Kall det hva du vil, liksom. Men å kakle på alt mulig er ikke los, det er bare unødig bråk. Og ikke en jakthund verdig...

Enig! Bikkjer kan få bruke stemmen sin i skauen, og resten av tiden holde kjeft :aww: 

Skrevet
6 timer siden, Pringlen skrev:

Kall det hva du vil, liksom. Men å kakle på alt mulig er ikke los, det er bare unødig bråk. Og ikke en jakthund verdig...

Unødvendig bråk er det, så absolutt. Ho kan fint spare stemmebåndet sitt til jakta, og halde stilt ellers :) 

  • Like 1
Skrevet
10 timer siden, Krutsi skrev:

Hvor skal dere ha valp ifra? Jeg synes elghund var grei som valp jeg.. Han gikk løs med meg, på gården bare vel og merke, de første 2-3 mnd uten å stikke av. Ingen andre kunne ha han løs da :P litt biting, men ikke noe værre enn andre.. 

Dachsen derimot.. Det var et kapittel det.. :aww: 

Enig! Bikkjer kan få bruke stemmen sin i skauen, og resten av tiden holde kjeft :aww: 

PM sendt ;)

  • Like 1
Skrevet

edited_1472383743275.jpg

Bob har vært hos oss i tre dager snart og har så klart sjarmert alle sammen :heart:

Med ett unntak, sin pappa Albert. Han synes han er kjempeekkel og skjønner ikke dette med valpelisens. De er for det meste derfor på hver side av en grind. Tid og tålmodighet regner jeg med løser det og håper snart han blir en resurss og lekekompis. Krølle tante Mims er fin leketante som synes det er gøy med bebba i hus.

Bob er en supergod gutt med humørpinnen i full sving :wub: Trygg og god, sover på natta, gøyal, elsker jakt og kamplek, hyler høyt når han er misfornøyd, og er generelt så søt at han er til å spise opp :wub:

I dag skal vi ut på t-banetur og oppleve litt mer av verden.

Vi har og øvet på hvordan lufte voksne hunder med trøtt valp. Her sover han søtt i bæresjal :ahappy:

20160829_120139.jpg

  • Like 14
Skrevet
5 timer siden, Martine_Teddy skrev:

Endelig kan jeg skrive her også! Etter 1-2 år med leting og uflaks blir det valp på meg i oktober  :jump: 

 

Hvilken rase ble det? :)

Valpen min er 4 mnd i morgen :o Debuterer på valpeshow på firemånedersdagen, sammen med to kullbrødre. Hun har kommet ganske langt med tannfelling allerede, alle fortennene er byttet ut, og P1 oppe har kommet, såvidt jeg klarte å se. 

Vi har begynt å trene så smått, både spor og lydighet, eller dvs. lek, kontakt og innkalling. Ikke noe teknisk enda :) Er veldig fornøyd med henne så langt. 

  • Like 1
Skrevet

Er det normalt at kvalpar tissar SÅ mykje? Kan ikkje hugse å ha hatt ein kvalp i hus som har ei så ekstrem blære som Hera har. Tissar nokre gangar når vi er ute, men ein knapp halvtime etter at vi er inne igjen, kan eg finne 2-3 nye tissedammar... Og ikkje berre litt som kjem ut av den lille kroppen der heller, blir sprø snart :|

Skrevet
3 timer siden, Bellare skrev:

Er det normalt at kvalpar tissar SÅ mykje? Kan ikkje hugse å ha hatt ein kvalp i hus som har ei så ekstrem blære som Hera har. Tissar nokre gangar når vi er ute, men ein knapp halvtime etter at vi er inne igjen, kan eg finne 2-3 nye tissedammar... Og ikkje berre litt som kjem ut av den lille kroppen der heller, blir sprø snart :|

Jeg ville fått sjekket henne hos veterinær.
Eneste valpen jeg har opplevd det hos var en herfra som etter hun flyttet fikk nyresvikt :(   så obs! jeg er litt hysterisk mht valper som tisser unormalt mye/ofte. Kan være hun har f.eks. UVI og det er jo lett å fikse :)
Evt har hun nervøs blære eller noe slikt

Skrevet

Tenkte å ta oss ein tur innom vet på tirsdag ☺

Tirsdag som var er vel einaste dagen ho har vert flink med kun 3-4 uhell i løpet av dagen. Og ellers held ho seg natta gjennom.

Sent fra min SM-G900F via Tapatalk

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei! Etter å ha kranglet med vår golden retriever hanhund nesten hver dag i ett år så oppdaget jeg dette forumet! Skal prøve å gjøre en lang historie kort. Vi har en golden gutt på 14 mnd som vi plages med. Han er en nydelig hund på alle mulige måter men siden vi fikk han har vi slitt med et og samme problem. Han klikker totalt på tur. Å ikke sånn "han biter i båndet å bjeffer på hunder osv" men ut av det blå så ser han totalt svart å flyr på oss i full kraft. Vi kan gå en kort tur, lang tur, sent eller tidlig, spiller ingen rolle. Ca 85% av turene våre ender i ganske heftige basketak. Vi har vært på valpekurs og grunnkurs og i tillegg hatt 3 ulike hundetrenere hjemme hos oss for å prøve å hjelpe oss. Ingen av de har klart det. Instruktørene på hundekursene fikk også sett noe av adferden hans å mente de kjente det igjen men at han ville vokse det av seg. Trenerne vi har hatt på hjemmebesøk har hatt forskjellige teorier om hvorfor og hvordan det kan løses men ikke noe som har løst problemet.  Vi har forsøkt en hver korrigering vi kan komme over. Vi har avledet, flyttet fokus, godbit søk, distrahere han med leker for å få han til å snappe ut av det. You name it, we've tried it. Vi har også forsøkt å "ta han" ved å fysisk sette han mellom beina våre å holde han fast, men han legger seg ned å biter oppover. Vi har tatt han i nakken, vi har nesten satt oss på han. Ikke for å skvise han men for å få kontroll på han. Vi ser at alle fysiske metoder gjør bare vondt verre. Han eskalerer å blir verre. Problemet er at vi ser ingen mønster i angrepene hans, vi kan gå på fine turer å tro at dette blir en vellykket tur men på 0,5 sekunder så snur han å flyr på oss. Han er 40kg å biter oss i armer, bein, hetten på jakken oppi nakken. Vi har prøvd å stå på båndet men til ingen nytte, han hugger tak i legger og ankler. Den eneste metoden som "funker" er å få bindt han i en lyktestolpe og skape avstand melllom oss å bli stående. Der kan vi bli stående lenge. Til vi tror han har roet seg, forsøker å gå videre å så begynner han igjen å vi binder han på nytt. Har vi ikke en stolpe tilgjengelig så har vi et større problem. Vi har tatt opp dette med flere og de fleste svarer at han vil vokse det av seg å vi må være tålmodige osv, og det kan jeg forstå og være enig i til en viss grad. Men ingen har egentlig sett hvor ille det er til tider. Kan forstå at mye av tullet en unghund gjør er pga alder og umodenhet, men dette er et ekstremt nivå. Å vi kan nesten ikke forstå at dette skal gå over med alderen da det ikke har blitt noe endring i oppførselen hans på ett år, det har bare blitt verre etterhvert som han har blitt eldre. Vi får nye blåmerker å skader på hud og klær hver dag å har ikke "tid" til å vente han ut mer - vi er desperate etter noe som funker kvikt. Det eneste "verktøyet" vi har som faktisk snapper han ut av anfallet er en kompostgrind som han fikk respekt for da han var liten, fordi den veltet. Så om han klikker inne så trengs ikke mer enn å ta i den før han snapper ut av det. Men kan naturligvis ikke gå rundt med den på tur..   Nå ble dette veldig langt, å jeg vet at det er mange ting og detaljer som kunne vært med, men da blir dette en liten novelle. Det vi lurer på er om noen har opplevd lignende å har råd å komme med? Eller eventuelle adferdskonsulenter å anbefale som har ordentlige metoder og erfaringer med denne typen oppførsel? Det er helt tydelig at positiv forsterkning ol. ikke har noen effekt i dette tilfellet. Her må det til en metode som trenger igjennom utbruddet hans.  Håper med dette at noen har kan dele erfaringer eller råd, eller bare en dialog. Å spørr gjerne om noen tenker at detaljer som ikke er med i teksten min er relevant 🙂 Som sagt kunne teksten vært x5 så lang, men frykter at folk ikke gidder å lese da   Legger til at han har vært til flere vetrinærtimer, både kontrolltimer og øvrig, ingenting å bemerke. Vi har begge vokst opp med Golden Retriever og ingen av oss (eller familiene våre) har vært borti den samme adferden. Ikke i denne graden i hvertfall. 
    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...